Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.04 04:30 - "Невежеството е сила!" (Джордж Оруел, "1984"). И "спасение" дебне отвсякъде! (последните избори ...го доказаха)
Автор: vselenche Категория: Други   
Прочетен: 5775 Коментари: 1 Гласове:
1

Последна промяна: 28.04 05:30

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Evgeni Kanev, Фб, 26.04.26:
На сцената вече излязоха менторите на новата власт, за да ни разкажат своята визия за бъдещето на България. И не става дума за оборотните журналисти и “политолози”, които са просто рупори на кремълския поглед към света.

Един от менторите е генерал от ДС*, който впрочем бе и в съвета по сигурност на Плевнелиев в президенството - показващ пъпната връв на лицата, които представляват България. Та неговата представа за победата на Радев е, че е отбелязала края на Прехода. И сега той започвал отново, като целта била да се изкоренят негативизмите, които Западът е причинил на България и отново (!) да станем справедливо общество.

Другото панорамно лице** е известно с пророчествата си за изчерпаната либерална демокрация и многополюсния свят, където Китай, Индия и разбира се, Русия щели да определят играта. А Западът се е провалил с идеята си за светкавична победа (?!?) в Украйна. И шах - Радев бил оригиналният защитник на Европа като Де Гол.

От една страна, техните внушения се споделят и без това сред масата, която стана жертва на българската образователна система. И затова те са колкото опасни, толкова и популярни - но вече изконсумирани на изборите.

От друга страна, те са полезни - защото тепърва предстои реалността да ги опровергава. След предстоящия челен сблъсък с фактите.

Знаете ли коя е ахилесовата пета на радевистите? Те не могат да покажат обществен модел на страна за пример и да го докажат с числа. Лошото е, че рядко наши журналисти се сещат да питат.

Защото нито Путинова Русия, нито тръмпистките САЩ, нито дори Орбанова Унгария могат да бъдат пример. А Китай сигурно ще е откровено признание за диктаторски намерения - който освен това е и по-беден на глава от България.

И ще излезе, че пак най-доброто място за живот по света го предлагат либералните демокрации в Европа. То не е и тайна, ако някой види класациите.

И че дори да има верни констатации за проблеми у нас, те са продукт на руския внос на олигархичния модел, а не на Европа.

И че след поредния провал на евразийската пропаганда - българите сами ще стигнат до заключение, че справедливостта е възможна само с независимо от силния на деня политик правосъдие с чисти от ДС и БКП минало магистрати - както изисква единствено либералната демокрация.

И едва тогава ще дойде краят на Прехода. Но преди това трябва да дойде краят на рашизма, който ражда тази пропаганда.
(https://www.facebook.com/ekanev/posts/10234759952164444?ref=embed_post

image

*
Иде реч за генерал-майор, о.з. д-р Стоимен Стоименов и неговата "програмна статия" по Епицентър в Поглед.инфо след изборите/21 април "Изборен триумф на Радев: А сега накъде?", цитирана в съкращения (най-важното) от Епицентър със заглавие "Менторът на Радев: А сега накъде? Смяна на политическата система, нова Конституция, нов курс навън!" (https://epicenter.bg/article/Mentorat-na-Rumen-Radev--A-sega-nakade-/420934/11/0)

**Иво Христов от ПБ в Панорама/БНТ, 24.04.26, https://www.youtube.com/watch?v=mZXawebLA_4 

В коя Европа ще ни води "Прогресивна България"? / От „истинската Европа“ на Орбан до „геополитическия реализъм“ на Кремъл – какво ни казва Иво Христов за посоката на бъдещото управление - авт. Веселин Желев, 27.04.26, 
https://clubz.bg/173973 

Видео: Имат ли тайните служби влияние върху стратегията на Радев - "Всичко е политика" с Йово Николов и Константин Вълков, Епизод 33 | 26 април 2026 г. 

„Стратегът в сянка: Планът на Радев за „Нов преход“. Всички виждаме скандалите на повърхността, но кой чертае ходовете на „Дондуков“ 2? Днес анализираме идеите на ген. Стоимен Стоименов – „сивият кардинал“ зад президента Радев. Човек с докторска степен по партийно влияние и минало в ЦК на БКП и Военното разузнаване.”

Ако Радев иска да се порадва по-дълго на еднолична си власт, ще трябва да успокои Брюксел - От Иво Инджев, 23.04.26

„Победителят на изборите в България избра да се рекламира с ръкостискане с военнопрестъпника путлер и сега се намира в оправдателен режим. Не пред своите гласоподаватели, а пред западните съюзници и особено пред европейските сред тях. Дали е калкулирал риска да си разкрие картите толкова явно след дълги години мимикрии и словестни еквилибристики защо държи на думите си “Крим е руски”?

Няма как да не е знаел какъв ще е отзвукът сред лидерите на ЕС, предпочитайки първо да грабне колкото се може повече електорална подкрепа в България, след което да му мисли как да поправи щетите от пукнатините на своя образ в Европа.

Ще опита ли сам да се извади за косата (каквато няма) от блатото, в което нагази от лакомия за повече власт в София срещу по-малко уважение в Брюксел?

В подкаст на брюкселското издание Politico, меродавно за процесите по върховете на организацията, коментиращата изборите в България Sara Wheaton на практика не каза нищо ново за притесненията, че се очертава българско сближаване с Москва. Тя остави без коментар излъчените в подкаста думи на Радев пред Асошиейтед прес в нощта на изборната му победа относно намерението му да запази проевропейската позиция на България.

Самият факт, че Радев безпрецедентно си изпроси някоя чужда медия да му зададе въпрос на излизане от НДК, за да може да издекламира явно заучения си предварително текст, говори за желанието му да успокои ядосания Запад от демонстрацията му на близост с рашисткия диктатор. Ще трябва явно да се постарае доста повече. Във всички случаи вече няма да може да увърта и да оставя аудиторията да се чуди дали все пак няма да се държи на дистанция от режима в москва, след като така драстично сам я скъси с демонстрацията на ръкостискането си за предизборни цели.

Всички, които следят действията му, очакват повече и по-ясни знаци. Ще бъде интересно да видим за коя западна медия ще даде първото си интервю в новото си качество на едноличен управник на България. Преди изборите той избра да говори пред левичарския “Берлинер цайтунг”. Това определено беше сигнал за ориентацията му по оста ляво-дясно.

Към кое семейство в Европейския парламент ще заведе бъдещите си евродепутати Радев след изборите през 2029 година, за да измести ценения досега принос на ГЕРБ за ЕНП в това отношение?

Коя столица ще посети първо Радев като премиер, какъвто със сигурност ще стане?

Ще материализира ли приказките си за подобряване на отношенията с московията с официална визита там?

Кой ще бъде избран от него за външен министър?

Всички тези въпроси нямат отговор вече четвърти ден след неочакваната от никого негова голяма победа, надхвърляща в пъти прогнозите на социолозите. Наслаждава й се все така за домашна употреба, но трудното му предстои. Ще му се наложи да поправи счупения си образ през европейските съюзници.

Коментаторът Алексей Макарин обясни за руската публика в мрежата защо Радев неизбежно ще трябва да умилостиви Брюксел. България, например в сравнение с Унгария, е сред най-зависимите страни в ЕС от европейското финансиране. Получава годишно по 4,15 милиарда евро от ЕС, което е подарък от 630 евро на година за всеки българин. Това е все едно РФ, с нейното население от 146 милиона души, да получава годишно 92 милиарда евро или повече от 8 трилиона рубли, изчислява Макарин. При това, добавя той, става дума за инвестиции в инфраструктурни проекти, като пътища и транспорт, медицина, образование, екология.

С други думи, предизборните сметки на Радев, който ядоса съюзниците от ЕС, са едно, но друго е реалността, с която ще трябва да се съобразява, ако иска да управлява една доближаваща се до европейските стандарти България, а не равняваща се по все по-изоставащата от тях московия, в която заплатите и пенсиите отдавна дишат прахта на българските.

Така че ръкуването със злодея се оказа печеливш номер като за пред българските му избиратели, но ръкополагането на Радев като желан партньор в Брюксел тепърва предстои да се случи при условия, които не той диктува. Там тези номера не минават и той го знае добре от опита си на президент, който никога не е казал “не” на форумите, в които е участвал там.

Остава да припомня, че мнозина от ръкуващите се с военнопрестъпника имат нерадостна съдба, а Радев със сигурност би искал да се порадва на едноличната си власт колкото се може по-дълго.”
(
https://ivo.bg/2026/04/23/ако-радев-би-искал-да-се-порадва-по-дълг/)

„Уважаеми г-н Инджев, уважаеми съфорумци, преди 10-тина години споделих на няколко места, че РРадев е продукт на съвместната работа на ген. Решетников с ген. Стоименов. И докато Решетников през 2016 и 2022 г. доста напоително разказваше какви задачи има РРадев… то едва сега Стоименов публикува “програмата” на Радевото управление. Еднолична власт, нова Конституция, ново държавно устройство, тотална смяна на кадрите, нов икономически модел, нова външнополитическа и военна ориентация. Интересно е какво ни готвят. Също не намирам никаква информация за учредената в нелегалност нова партия на РРадев във Велико Търново на 17-ти април.” (Из коментарите под статията) Известното е това и толкова: Ето и ръководството на партия Прогресивна България - 17.04.26, https://rns.bg/ето-и-ръководството-на-прогресивна-бъ/


Видео 1:
Ген. Леонид Решетников за Русия, Радев, Борисов и Пеевски - Дневен ред, 27.04.26

„Разговор на Миролюба Бенатова и Генка Шикерова с генерала от КГБ и СВР Леонид Решетников след победата на Румен Радев на парламентарните избори. Ген. Решетников обсъжда как възприема изборния резултат, своята предполагаема роля в номинацията на Радев за президент и значението на "прагматичните отношения" с Русия, които се очакват сега, от руска гледна точка.”

*
КГБ (Комитет за държавна сигурност) е основната съветска тайна полиция и разузнаване (1954–1991), докато СВР (Служба за външно разузнаване) е нейният основен правоприемник за шпионаж в чужбина, създаден през 1991 г. СВР поема функциите на Първо главно управление на КГБ, фокусирайки се върху външното разузнаване, защита на руските интереси и сътрудничество с други служби.

Видео 2: Георги Коритаров в "ДЕНЯТ с В.Дремджиев" 28.11.16, TV+ и TV1 

💬Свободна зона с Георги Коритаров, 24.11.2016 - Интервю с Леонид Решетников, https://www.youtube.com/watch?v=ER7BP2JzcvM 

^^ Кой е Решетников и за кое изследване са били разпитвани „Русофили“ - 10.09.19,
https://www.svobodnaevropa.bg/a/30156498.html

„През юни 2016 г. в Москва се провежда форум на управляващата партия „Единна Русия“, на който присъстват като гости Малинов и председателите на БСП и АБВ, Корнелия Нинова и Георги Първанов. Малко по-късно институтът на Решетников поръчва социологическо изследване за предстоящите президентски избори в България, което търси профила на бъдещия кандидат на БСП.” (линк към изследването на РИСИ

^^ Президентски избори в България (2016) - 
https://bg.wikipedia.org/wiki/Президентски_избори_в_България_(2016) 

image
"Прогресивна България" няма да водят България към Русия, но са за уважение към Русия, балансирани отношения в интересите на държавата ни. Но ние сме в Европа и в НАТО, заяви ген. Румен Миланов от "Прогресивна България" в предаването „Говори сега”/БНТ, 25.04.26. Той е и най-възрастният от новите депутати и на него е поверена отговорността да открие първото заседание на 52-рото Народно събрание.

п.п.

„Президентът Илияна Йотова свиква 52-рото Народно събрание в 10 ч. в четвъртък -
30 април. След това ще се задействат сроковете, разписани в Конституцията, обяви тя пред журналисти.
Веднага след клетвата парламентът избира свои председател и заместник-председатели. След като се конституират парламентарните групи, президентът провежда консултации с тях.
Следва процедурата по връчване на проучвателни мандати за съставяне на правителство.
Държавният глава връчва мандата на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група - „Прогресивна България“.
По думите на Йотова веднага след първото заседание на парламента ще бъде задействана конституционната процедура, като държавният глава ще се съобрази с празниците.” (OFFNews)












Гласувай:
1



1. vselenche - Централната банка на Русия предупреди за нови заплахи пред руската икономика - Фактор, 24.04.26
28.04 15:55
"Ръководителят на банката Елвира Набиулина заяви, че пространството за по-нататъшно понижаване на лихвата се стеснява заради инфлационните рискове, бюджетната политика и външните фактори

Централната банка на Русия понижи основната лихва до 14,5%, за да подкрепи забавящата се икономика. Както пише Bloomberg, това е вече петото поред понижение, което съответства на очакванията на повечето анализатори.

В същото време регулаторът сигнализира за възможна пауза в смекчаването на парично-кредитната политика. Ръководителят на Банката на Русия Елвира Набиулина заяви, че пространството за по-нататъшно понижаване на лихвата се стеснява заради инфлационните рискове, бюджетната политика и външните фактори, по-специално ситуацията в Близкия изток. В случай на продължителен конфликт негативните последици за руската икономика могат да се засилят.

Неотдавнашното свиване на икономиката оказва натиск върху ръководството на централната банка, а също така поставя под съмнение официалната правителствена прогноза за икономически растеж за тази година.

Строгите финансови условия, които се запазват с цел ограничаване на ръста на цените, предизвикан от войната на Кремъл срещу Украйна, остават основният спирачка за икономическата активност.
Допълнителен риск за ценовата стабилност представлява бюджетната политика. През първото тримесечие държавните разходи са нараснали със 17% на годишна база и съществува вероятност да надхвърлят планираните показатели.

През януари–февруари БВП общо е намалял с 1,8%. Забавянето е толкова изразено, че Владимир Путин миналата седмица призова чиновниците да обяснят причините за него и да предприемат мерки. В същото време политиците описват спада като временен ефект от адаптацията на домакинствата и бизнеса към по-високите данъци. Набиулина по-рано нарече забавянето „управляемо“ охлаждане на прегрятата икономика, което като цяло протича по план.

При това Централната банка на Русия запази своята прогноза за растеж за годината без промяна на ниво 0,5–1,5% и очаква, че през 2026 година инфлацията ще бъде 4,5–5,5%.

Руският диктатор Владимир Путин по време на заседание в Кремъл публично разкритикува своите основни икономически съветници за това, че макроикономическите показатели „не съответстват на очакванията не само на експертите и анализаторите, но и на фактическите прогнози на правителството и Централната банка“.
В Русия се разглежда възможността за въвеждане на данък върху извънредните доходи за отделни суровинни компании и банки, тъй като Кремъл търси допълнителни средства за покриване на бюджетния дефицит на фона на нарастващите военни разходи."
(https://faktor-bg/centralnata-banka-ruskata-ikonomika-pod-ogromno-naprejenie)

2. Голямото догонване: България е забогатяла най-много в Европа за последните 5 години - 26.04.26, https://www-actualno-com/economy/goljamoto-dogonvane-bylgarija-e-zabogatjala-naj-mnogo-v-evropa-za-poslednite-5-godini-news_2586421-html

"Българите са най-бързо забогатяващата нация в Европа. По данни на Евростат България е абсолютен лидер по ръст на заплатите през последните 5 години. Страната ни води с голяма преднина по ръст на възнагражденията останалите държави - и в ЕС, и в Европа като цяло.

В същото време обаче този радостен резултат е засенчен от статистиката, според която въпреки ръста си, българските заплати остават най-ниските на Стария континент и през последните 5 години България неизменно е заемала това последно място.

Кой в Европа е забогатял най-много за последните 5 години

Брутните почасови заплати в ЕС са се увеличили от 21,5 евро през 2020 г. до 26,2 евро през 2025 г., което отразява растеж от 21,9%. Тези данни обаче не отчитат инфлацията.

На този фон потребителските цени на стоки и услуги през този период се увеличиха с 25,6%. В резултат на това кумулативните реални заплати намаляха с 3%, което означаваше спад на покупателната способност на домакинствата.

И така, как са се развивали заплатите и инфлацията през последните 5 години в цяла Европа? Кои страни са печелившите и губещите в реално изражение от 2020 г. насам?

От 30 европейски държави реалните заплати са намалели в 12, а са се увеличили в 18, сочат данни на Евростат, базирани на изчисления на Euronews. Цифрите са базирани на брутните заплати в национални валути.

България - най-бързо забогатяващата страна

Според статистиката България е безапелационният победител, като в страната ни реалните заплати са се увеличили с 37,4% между 2020 и 2025 г. в кумулативно изражение.

В България през 2023 г. влезе в сила закон, изискващ минималната работна заплата да бъде най-малко 50% от средната брутна работна заплата.

Сърбия (25,4%), Хърватия (21,1%) и Литва (21,1%) също регистрираха увеличение от над 20%.

Трите най-бързо забогатяващи държави откъм възнаграждения не бяха част от еврозоната към 2020 г., но някои от тях се присъединиха в периода между 2020 г. и 2025 г.

Други 3 държави извън еврозоната - Румъния (19,7%), Унгария (18,8%) и Полша (17,8%), също отбелязаха реален растеж между 15% и 20%.

*Източник: Euronews / Реална промяна в брутните почасови заплати (2020-2025) - графика, https://i-actualno-com/actualno_2013/upload/2026/04/25/0384079001777144021_big-webp

В рамките на еврозоната, Словения (14,4%), Латвия (10,6%) и Гърция (8,6%) също отбелязаха значителен ръст през периода.

В половината от европейските страни реалните заплати са се променили между -5% и 5%, което показва относително малки вариации.

Големите европейски икономики отчитат спад на реалните заплати

В рамките на четирите водещи икономики на ЕС реалните заплати са намалели навсякъде. Италия отбеляза най-голям спад от 9,2%, следвана от Испания с 5,9%. Германия (-3,2%) и Франция (-3,3%) са били малко под средното за ЕС ниво.

Италия регистрира най-голям спад в цяла Европа.

Тъй като заплатите са брутни, промените в данъците могат да повлияят на реалния резултат. По-ниските данъци могат да означават по-високи печалби, докато по-високите данъци могат да ги намалят. Съотношенията на печалбите варират значително в различните части на Европа.

От бедни до богати: Ефектът на "догонването"

Има един важен фактор по темата. Номиналният растеж на заплатите трябва да надвишава инфлацията, за да доведе до положителна реална промяна. Нивото на заплатите обаче също влияе върху показателите за реалния растеж. Това е известно като ефект на "догонването".

България е имала най-ниските почасови заплати през 2025 г., а Унгария и Румъния също са били сред 5-те страни с най-ниски заплати.

Чисто икономически е много по-лесно за една държава да увеличи заплатите от 5,7 евро през 2020 г. до 10,5 евро през 2025 г., както е в България, отколкото за държава като Германия да увеличи заплатите от 28,6 евро до 34,5 евро.

Растящи заплати, но и растяща инфлация

Разглеждането на потребителската инфлация и номиналния ръст на заплатите в една и съща графика е друг начин за оценка на тенденциите в реално изражение.

Кумулативно, няколко държави регистрираха силен номинален ръст на заплатите от над 60% от 2020 г. насам.

*Източник: Euronews / Кумулативно, растеж на номиналните почасови заплати спрямо потребителските цени (2020-2025) - графика, https://i-actualno-com/actualno_2013/upload/2026/04/25/0023167001777144022_big-webp
(инфлация / Номинален ръст на заплатите)

Най-високите увеличения са отчетени в България (84,2%), Унгария (82,7%) и Румъния (73,1%). И инфлацията обаче именно в тези страни е била много висока - съответно 34,1%, 53,7% и 44,6%.

За разлика от това, Италия отбеляза най-ниския номинален ръст от 9,5%, следвана от Малта (13,3%) и Франция (14,1%). Въпреки че инфлацията беше под средната за ЕС в тези страни, ръстът на заплатите все още не успя да я настигне.

Българските заплати обаче са най-ниски

Макар реалните промени в заплатите да са важни, нивото им също е от значение, тъй като почасовите заплати варират значително в тези 30 държави.

Към 2025 г. България има най-ниската почасова заплата в ЕС - 10,5 евро. Люксембург пък има най-високата - 49,7 евро. Българските заплати са били най-ниски и преди 5 години, и сега - в това промяна няма.

*Източник: Euronews / Брутни почасови заплати и възнаграждения (2020 ... 2025) - графика, https://i-actualno-com/actualno_2013/upload/2026/04/25/0570243001777144022_big-webp

Това означава, че въпреки че България намалява изоставането си, между двете страни остава значителна разлика в нивата на заплащане.

Като цяло, заплатите са най-високи в Северна и Западна Европа и най-ниски в Източна Европа, както показват данните.

Дори сред най-големите икономики в ЕС разликата в заплащането е поразителна. Към 2025 г. Германия (34,5 евро) предлага най-високите брутни почасови заплати, докато Испания (19,5 евро) има най-ниските."

•• 3. България ни "открадна" 700 млн. евро: Руски генерал говори за среща на Радев с Путин, коментира ролята на Пеевски и Борисов - 28.04.26, https://www-actualno-com/economy/bylgarija-ni-otkradna-700-mln-evro-ruski-general-govori-za-sreshta-na-radev-s-putin-komentira-roljata-na-peevski-i-borisov-news_2587357-html

- За Видео 1: Ген. Леонид Решетников за Русия, Радев, Борисов и Пеевски - Дневен ред, 27.04.26

""Властта" и "българските олигарси" са "откраднали" 700 милиона евро от Русия по линия на тръбопровода "Южен поток", който така и не се реализира. Това заяви в интервю за "Дневен ред" руският бивш разузнавач ген. Леонид Решетников, който е считан за човека зад кандидатурата на Румен Радев за президент през 2016 г. (самият Решетников отрича). През 2014 г. България, при правителството на Пламен Орешарски, се оттегли от "Южен поток" - международен проект за пренос на природен газ от Русия, през Южна Европа, до Италия, чиято основна цел бе да осигури на руската държава алтернативно трасе за износ, заобикалящо Украйна.

Строителството му започна през декември 2012 г., но предизвика остри спорове, като у нас се заговори за мащабна корупция. В крайна сметка Русия изгради също с българско участие газопровода „Турски поток“ - благодарение на правителството на Бойко Борисов и ГЕРБ. И до днес Москва пренася газ по него към страни като Сърбия и Унгария, за да проектира влияние в Европа дори в условия на пълномащабна война в Украйна.

Предполагаемият разговор между Путин и Радев: "Кога ще ми върнете 700-те милиона?"

Решетников беше попитан за предполагаемите 700 милиона евро на базата на интервюта на дългогодишния зам.-председател на ДПС Осман Октай. Той бе част от Инициативния комитет, издигнал Румен Радев за президент за втори мандат, но впоследствие се оттегли. През ноември 2023 г. Октай каза първо пред Actualno, че Радев му е разказал за своя среща с диктатора Владимир Путин в Сочи през 2018 г.

"На поредицата ми от срещи бях изненадан как той започна да ми говори как е отишъл в Сочи на среща с Путин. Путин, преди да стане от дивана да му каже "Добре дошъл", му е казал "Кога ще ми върнете тези 700 милиона?", твърдеше Осман Октай, без да уточнява кога са се случили събитията. Среща на Радев и Путин в Сочи обаче имаше на 22 май 2018 година - тогава Кремъл официално отрече двамата да са си говорили за енергетика.

"Ето това е поведението на такива хора, диктатори, които си търсят средствата докрай като мафията. Всичко това изнервя нашето задкулисие, изнервя "Нефтохим", изнервя Доган със Сараите и ТЕЦ "Варна". Всичко това има отношение към процесите, за съжаление, в България, които се случват", смяташе през 2023 г. един от основателите на ДПС.

Леонид Решетников: Българските олигарси и властта откраднаха парите

Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, които интервюираха Решетников на 27 април с основен акцент изборната победа на Румен Радев, припомниха всичко това и цитираха думи на Октай от друго интервю, според които Путин дори не станал от дивана, за да посрещне тогавашния български президент.

"Не, не знам. Не вярвам, че Путин може да не стане от дивана, когато види някакъв представител на друга държава, дори не и симпатична, приятна за Русия. Той е много възпитан човек и ако иска да направи нещо като забележка, намира и думи – не обижда човека. Мисля, че това е измислица за това, че не е станал от дивана", бяха думите на Решетников.

Само че за уж потъналите милиони той каза друго - първоначално на български език, който владее, а впоследствие с преливане към руски: "Вижте какво, просто ние знаем, че са откраднати. Да се върнат – никой в този свят не вярва, че нещо откраднато се връща. Ние не сме наивни, никой няма да ги върне. Но този факт, че е откраднато – помним, не можем да забравим просто така".

Първоначално той опита да заобиколи въпроса кой според Москва е откраднал парите, като каза, че политиката на България към Русия била „мръсна“ и „гадна“. Впоследствие обаче каза: "Трябва следствените органи да се занимават с това. Но (ги) откраднаха властта и българските олигарси".

Решетников не посочи кои според него са "крадците". "Не се занимавам толкова с България, за да знам кои са крадците. Русия малко се занимава с България, защото смята, че страната е в ръцете на Запада и самостоятелни политики на високо ниво няма, самостоятелни бизнесмени на високо ниво няма", твърди той в духа на руската пропаганда (генералът ръководеше институт под прякото подчинение на Путин, който поръча социологическото изследване за нагласите на българите преди президентските избори през 2016, когато Радев спечели за първи път).

Имената на Делян Пеевски и Бойко Борисов

Водещите припомниха на Решетников, че председателят на Надзорния съвет на фалиралата КТБ Цветан Василев директно свърза санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски с "Южен поток" преди години. "Попитайте си боса (бел. ред. - явно визира Пеевски) за това къде са отишли и как са разпределяни тези 100 млн. евро. Знам друго, че в базата, в свърталището на вашия бос, многократно са правени срещи в присъствието на българските участници в консорциума "Южен поток - България" и на руските такива", обърна се Цветан Василев към Хамид Хамид от ДПС по време на видеобрифинг през 2024 г.

Припомняме, че през 2014 година България се канеше да даде 100 млн. евро държавна гаранция за реализацията на "Южен поток". По това време обаче у нас дойдоха трима американски сенатори, сред които покойният вече републиканец Джон Маккейн, и тогавашният ни премиер Пламен Орешарски набързо замрази проекта.

"Аз нямам такава информация, не знам", каза Решетников за това дали има връзка между "Южен поток" и Пеевски. "Знам за ролята на Делян Пеевски като човек, който поддържа само антируски акции и правителства вече няколко години. Тук знаят за него - че има такъв деятел, който е напълно враждебен към Русия", допълни генералът.

Той каза, че преди това Пеевски "също беше враждебен" към Русия, "но не чак толкова. Все пак търсеше своето място в политиката. Няма големи изменения в неговата позиция. Стана по-арогантен".

В свое интервю през 2018 г. Решетников казва, че тогава правителството на Бойко Борисов прави всичко по силите си, за да подобри отношенията си с Русия, без да нарушава ангажиментите в ЕС и НАТО. Попитан кога лидерът на ГЕРБ е спрял да балансира, генералът отвърна, че това е станало в началото на най-новото десетилетие, "защото Западът, Европа искаше да прекрати това балансиране".

"И той практически прекрати балансирането. Не изглеждаше вече като човек, който иска да не разруши всички отношения с Русия. Последните 4 години той направо се намираше в твърда антируска позиция. Аз смятам, че много хора искат в България такива отношения с Русия – искат нормални или дори дружески отношения. Някои искат и съюз с Русия", заяви Решетников.

"Тук всички сме убедени, че зависимостта на България от Европа, от Съединените щати е толкова голяма, че трябва много смелост, храброст, за да се води независима политика", посочи генералът, следвайки наратива на Кремъл.

Бенатова и Шикерова му припомниха все пак, че преди Борисов да спре да балансира, направи възможен „Турски поток“, с което на практика беше един от евролидерите, отпушили възможността за нападение на Русия срещу Украйна заради заобиколните газови потоци. Решетников избегна конкретен отговор и каза: "Борисов все пак правеше полезни неща за България – те показваха, че той иска баланс в отношенията със Запада и Русия"."

4. Словакия заведе дело в Съда на ЕС заради спирането на руския газ - 28.04.26, https://www-actualno-com/economy/slovakija-zavede-delo-v-syda-na-es-zaradi-spiraneto-na-ruskija-gaz-news_2587495-html

"Словакия заведе дело срещу регламента на Европейския парламент и Съвета на ЕС, предвиждащ постепенен отказ от руския природен газ и подготовка за спиране на вноса на руски петрол, предадоха словашката агенция ТАСР и БТА. Искът е внесен в Съда на Европейския съюз на 24 април, а решението за подаването му бе обявено от премиера Роберт Фицо още по-рано този месец.

"Изисква се единодушие"

Министърът на правосъдието Борис Суско уточни, че Словакия поставя под въпрос правната основа на регламента. Според Братислава, мярката е приета като част от търговската политика с квалифицирано мнозинство, докато по същество има характер на санкция във външната политика и сигурността – сфера, в която се изисква единодушие между държавите членки.

"Причината, поради която завеждаме делото, е, че поставяме под въпрос правното основание, на което е взето това решение. Регламентът беше одобрен като мярка на търговската политика с квалифицирано мнозинство, въпреки че по своята същност е решение със санкционни елементи в областта на външната политика и политиката на сигурност, където се изисква единодушие между държавите членки", каза Суско.

Той предупреди, че подобен подход може да наруши институционалния баланс в ЕС и да отслаби ролята на националните правителства при вземането на ключови решения. В същото време той подчерта, че делото не е насочено срещу самия ЕС, а цели защита на основните принципи на Съюза.

Според министъра решението на Съда на ЕС може да окаже значително въздействие, особено върху страните, които са силно зависими от газ.

Регламентът предвижда вносът на руски природен газ да бъде прекратен най-късно до есента на идната година."

• Окончателно: ЕС забрани руския газ, България с особено гласуване - 26.01.26, https://www-actualno-com/economy/okonchatelno-es-zabrani-ruskiq-gaz-bylgariq-s-osobeno-glasuvane-news_2547592-html

"Европейският съюз (ЕС) даде днес окончателното си одобрение на плана за забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г., с което мярката може да влезе в сила като закон. Това превръща в правно обвързващ ангажимент намерението на ЕС да прекъсне енергийните връзки с бившия си основен доставчик на природен газ – почти четири години след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 година.

България се въздържа

Министрите на държавите членки одобриха закона на среща в Брюксел, въпреки че Словакия и Унгария гласуваха "против“, а България гласува "въздържал се“, предаде Ройтерс.

Освен, че гласува против, Унгария обяви, че ще сезира Съда на Европейския съюз по въпроса.

Забраната е структурирана така, че да може да бъде приета с квалифицирано мнозинство, което да позволи преодоляване на възраженията на отделни страни.

Съгласно договореното ЕС ще прекрати вноса на руски втечнен природен газ до края на 2026 г., а доставките на руски газ по тръбопроводи ще бъдат спрени до 30 септември 2027 г. Законодателството предвижда възможност този срок да бъде удължен най-късно до 1 ноември 2027 г., ако дадена държава срещне затруднения при запълването на газовите си хранилища с доставки от неруски източници преди началото на зимния отоплителен сезон.

Солени глоби при неспазване

При неспазване на изискванията компаниите могат да бъдат санкционирани с глоби в размер до 3,5 на сто от общия им годишен оборот. Това е повече от глобата за антимонополни нарушения в ЕС, която е 1% от оборота.

Преди началото на войната в Украйна Русия осигуряваше над 40 процента от потребявания в Европейския съюз природен газ. По последни налични данни на ЕС този дял е намалял до около 13 процента през 2025 година.

През миналия месец петте най-големи вносители на енергия в Европейския съюз са изразходвали общо около 1,4 млрд. евро (1,66 млрд. долара) за руски енергийни ресурси, основно природен газ и втечнен природен газ, показват данни на неправителствената организация „Център за изследвания в областта на енергетиката и чистия въздух“. Най-големият купувач е била Унгария, следвана от Франция и Белгия.

Новото европейско законодателство забранява на компаниите да подписват нови договори за доставка на руски газ и задължава фирмите със съществуващи договори да ги прекратят, за да се съобразят с наложената забрана.

За действащите договори е предвиден поетапен график. Вносът по краткосрочни договори, подписани преди 17 юни 2025 г., ще бъде забранен от 25 април 2026 г. за втечнен природен газ и от 17 юни 2026 г. за газ по тръбопроводи. Дългосрочните договори ще трябва да бъдат прекратени най-късно до окончателните крайни срокове, заложени в закона.

Надявам се всички европейци да са разбрали каква огромна грешка беше да зависим от руски изкопаеми горива, подчерта датският премиер Мете Фредериксен."

•• "Прогресивна България" е учредена като партия, Румен Радев е избран за неин председател - 17.04.26, https://www-dnevnik/izbori-2026/2026/04/17/4903828_progresivna_bulgariia_e_uchredena_kato_partiia_rumen/?ref=personalized

5. Какво ще направи Румен Радев? Моделът трепери и се саморазпада или просто се прегрупира? - авт. Стояна Георгиева, 24.04.26, https://www-mediapool-bg/kakvo-shte-napravi-rumen-radev-modelat-treperi-i-se-samorazpada-ili-prosto-se-pregrupira-news382687-html

•• „Прогресивна България“ ще състави кабинет до средата на май. Първи приоритети ще са парите от ЕС, ВСС и бюджетът - 25.04.26, https://svobodnatochka-bg/novini/pravitelstvo-radev/

П.п. В нач. и в края (без материала във Фактор, Свободна точка) на линковете не е "-", а е ".". Или по заглавие!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: vselenche
Категория: Лични дневници
Прочетен: 494832
Постинги: 62
Коментари: 306
Гласове: 2542
Архив
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930