Най-четени
1. radostinalassa
2. zahariada
3. planinitenabulgaria
4. kvg55
5. bven
6. bogolubie
7. iliaganchev
8. reporter
9. grigorsimov
10. iw69
11. meto76
12. ivandimitrovbets
13. wonder
14. budha2
2. zahariada
3. planinitenabulgaria
4. kvg55
5. bven
6. bogolubie
7. iliaganchev
8. reporter
9. grigorsimov
10. iw69
11. meto76
12. ivandimitrovbets
13. wonder
14. budha2
Най-популярни
Най-активни
1. sarang
2. mimogarcia
3. radostinalassa
4. djani
5. panazea
6. iw69
7. savaarhimandrit
8. dominos
9. no1name
10. deathmetalverses
2. mimogarcia
3. radostinalassa
4. djani
5. panazea
6. iw69
7. savaarhimandrit
8. dominos
9. no1name
10. deathmetalverses
Постинг
17.05 03:58 -
Цинизъм до дупка и ...дружно потъваме!
Автор: vselenche
Категория: Други
Прочетен: 936 Коментари: 12 Гласове:
Последна промяна: 17.05 17:15
Прочетен: 936 Коментари: 12 Гласове:
4
Последна промяна: 17.05 17:15
Radoslav Bimbalov, Фб, 16.05.26:
Тази сутрин от телевизора българският евродепутат Волгин сравни спасяването на българските евреи с отказа на радевото правителство да подпише трибунала срещу Путин. И двете били “смела проява на хуманност”.
Да сравниш невинни жертви, предвидени да бъдат изпратени на заколение заради своята етническа принадлежност с един диктатор, доказан агресор, престъпил международното право и започнал война в сърцето на Европа след 80 години мир е меко казано цинизъм.
Аз наистина съм втрещен. Това безочие, което се излива с лекота от обществената телевизия е същински бетон, който пълни главите на българите. Затова всички дружно потъваме. Затова.
(https://www.facebook.com/radoslav.bimbalov/posts/10242329612961441?ref=embed_post)
- Новият, властващ морал на прогресивното ни развитие. Цинизъм до дупка!
Деца, след простотията усвоявайте цинизма и после с тях им теглете една голяма мама, защото е ясно до каква дупка ще ви заведат. (Капка Вачева, Фб)
- Откровени глупости се позволява да се излъчват в национален ефир с обяснението да представяме всички гледни точки и да сме обективни. Това не е гледна точка, това е срамно говорене, това да защитаваш човеконенавистни позиции е осъдително. (Силвия Атанасова, Фб)
- Докато 1 440 000 българи не мислят с главите си, няма надежда за България. А и образованието, от което зависи буквално всичко, докато е на това ниво, няма какво да очакваме и от бъдещето. Демокрацията е за мислещи хора, затова при нас просто не работи! (Nadya Chernevа, Фб)
- Заради хората гласували за Борисов (след това и за Радев) винаги ще си останем презирана нация - обичаната от копейките руzия ни мрази, защото продаваме оръжие на Украйна, а на Запад ни гледат с бялото на окото, защото плюем по обикновени човешки ценности, докато харчим евро в Гърция по плажовете. (Павел Станков, Фб)
- Чух, че тази змия щяла да участва, не съм го гледала, но тя, змията, страда (или се наслаждава на когнитивен дисонанс?). Стои там, в гнилия запад, получава голямата заплата, за да го руши отвътре, а в България... да не продължавам! Новата БНТ е като старата, само че нова... (Roumyana Efremova, Фб)
- Най-младата жертва на сексуално насилие от руски военни е била на 4 години, - Лубинец
Според украинския омбудсман са отворени 363 наказателни производства за подобни престъпления. Сред жертвите има деца, жени и мъже.
„Тази информация идва не само от правоохранителните органи на Украйна, не само от омбудсмана на Украйна, но тя е официално регистрирана от международни партньори. Например Постоянната мониторингова мисия на ООН, която постоянно работи в Украйна“.
- Ukrinform (Pepi Smith, Фб)
Дани Иванов, Фб, 16.05.26:
Няма абсолютно никакво съмнение, че Радев е путинистки ватник. Няма значение какви "опорки" върти медийната пропаганда. Напълно очаквано е, че не се присъединихме към другите европейски народи, които създадоха специалния трибунал срещу Путин. Радев ще бойкотира докъдето може европейското единство срещу Путин. Това не означава, че не трябва да се борим срещу него, щото бил взел властта - напротив. Всяко едно антиевропейско и пропутинско решение трябва да бъде яростно атакувано. Всяка безхаберна и популистка политика на Радев трябва да бъде разкостена. Дано лидерите на ЕС по-навреме да използват лостовете на финансовата принуда, за да покажат на ватенката Радев, че място за путинисти в ЕС няма. По този път минаха или вървят много държави. Не е нещо ново за ЕС.
(https://www.facebook.com/Dani.Ivanov.blog/posts/955989037315941?ref=embed_post)
Позиция на “Демократична България”, Фб, 15.05.25:
Осъждаме решението на правителството България да не подкрепи резолюцията на Комитета на министрите на Съвета на Европа, с която се създава основата на бъдещия Специален трибунал за осъждане на престъплението агресия срещу Украйна.
Резолюцията беше гласувана от 36 страни членки на Съвета на Европа и от Европейския съюз. „Приближава се моментът, в който от Русия ще се потърси сметка за агресията й срещу Украйна“, заяви генералният секретар на Съвета на Европа Ален Берсе.
Позицията на правителството на Румен Радев поставя страната ни в малцинство сред нейните европейски партньори и съюзници. Това на практика е отказ да се признае официално, че Русия е агресор, а Украйна жертва – нещо, което неотдавна, макар и неохотно, заяви президентът Илияна Йотова.
След гафа от Букурещ онзи ден правителството на „Прогресивна България“ ясно показва, че няма никакво намерение да засили гласа на България в Европа и по света - напротив, с външнополитическите си решения го отслабва в услуга на режима на Путин.
За “Демократична България” защитата на международното право, европейската солидарност и ясната позиция срещу военната агресия не са въпрос на конюнктура, а на ценности и национално достойнство.
(https://www.facebook.com/demokrati.bg/posts/1430043459168729?ref=embed_post)
България не подкрепи специалния трибунал срещу Путин, но ЕС се присъедини (обновена) - Mediapool, 15.05.26
"България и oще три страни членки на ЕС не подкрепиха инициативата за специален трибунал за преследване на руския президент Владимир Путин заради военната агресия срещу Украйна, но Европейската комисия обаче също се присъедини от името на ЕС.
Другите три страни от ЕС, които не подкрепиха трибунала, са Унгария, Малта и Словакия.
Европейската комисия обаче се присъедини към Разширеното частично споразумение за Специалния трибунал за престъплението агресия срещу Украйна.
Документът определя институционалните, финансовите и административните механизми на трибунала.
Трибуналът ще бъде базиран в нидерландския град Хага, като инициативата бе подкрепена от 36 държави, предимно от Европа.
Резолюцията беше подписана от Андора, Австрия, Белгия, Хърватия, Кипър, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Исландия, Ирландия, Италия, Латвия, Лихтенщайн, Литва, Люксембург, Молдова, Монако, Черна гора, Нидерландия, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Сан Марино, Словения, Испания, Швеция, Швейцария, Украйна и Великобритания.
Австралия и Коста Рика са единствените неевропейски държави сред подписалите.
ЕК също така ратифицира от името на ЕС конвенцията за създаване на Международна комисия за искове за Украйна. Органът, на който Съюзът вече е учредителен член, ще разглежда, оценява и определя искове за обезщетения за щети, загуби и вреди, причинени от Русия на Украйна и украинския народ.
Комисията ще определя и размера на компенсациите по всеки отделен случай. Тя ще може да започне работа след събирането на 25 ратификации със съответното финансово участие.
Комисията обяви и финансова подкрепа за създаването на двата органа, за да могат да започнат работа възможно най-бързо след влизането им в сила. Предвидени са 10 милиона евро за Трибунала и до 1 милион евро за Комисията за искове, посочва БНР.
От Брюксел определят Специалния трибунал и Международната комисия за искове като основни международни механизми за търсене на отговорност за международните престъпления и за компенсиране на щетите, причинени в Украйна.
Съвместният ангажимент беше официализиран на годишната среща на външните министри на Съвета на Европа — организация за защита на човешките права, която пое водеща роля в опита да бъде запълнена юридическата празнина, оставена от Международния наказателен съд (МНС).
Министрите одобриха резолюция, определяща структурата и функциите на управителния комитет, който ще наблюдава работата на трибунала. Сред задачите му ще бъдат одобряване на годишния бюджет, приемане на вътрешни правила и избор на съдии и прокурори. Държавите се ангажират да уважават независимостта на съдебния процес.
Украинският външен министър Андрий Сибиха, който участва в церемонията, определи момента като "точката, от която няма връщане“ в дългогодишното търсене на отговорност.
“Специалният трибунал се превръща в юридическа реалност. Малцина вярваха, че този ден ще настъпи. Но той настъпи“, написа Сибиха в социалните мрежи, правейки паралел с Нюрнбергските процеси срещу лидерите на нацистка Германия.
“Путин винаги е искал да остане в историята. И този трибунал ще му помогне да постигне това. Той ще остане в историята като престъпник“, добави украинският топ дипломат.
Европейският съюз също подкрепи инициативата, въпреки че четири държави членки — България, Унгария, Малта и Словакия — не се присъединиха към резолюцията.
Списъкът остава отворен и за други държави, съобщи БГНЕС.
Генералният секретар на Съвета на Европа Ален Берсе призова страните да приключат законодателните процедури и да осигурят необходимото финансиране, за да може трибуналът да започне работа възможно най-скоро. ЕС вече е отпуснал 10 милиона евро.
Липсата на активно участие на САЩ при президента Доналд Тръмп предизвиква опасения относно финансирането. Опитите на Тръмп да посредничи за мирно споразумение между Украйна и Русия също породиха съмнения около основната цел на трибунала, след като проект от миналата година предвиждаше възможна широка амнистия за военни престъпления.
“Времето Русия да бъде подведена под отговорност за своята агресия бързо наближава. Пътят пред нас е пътят на правосъдието и правосъдието трябва да възтържествува“, заяви Берсе.
Създаването на специален трибунал е сред основните приоритети на Украйна и нейните съюзници от началото на пълномащабната руска инвазия през февруари 2022 година.
За разлика от военните престъпления, престъпленията срещу човечеството и геноцида, престъплението агресия е свързано с политическото и военното ръководство на държавата.
На практика това включва т.нар. “тройка“ — президента, премиера и външния министър — както и висши военни командири, ръководили нападението срещу Украйна.
Владимир Путин е основната цел на трибунала, но засега е малко вероятно да бъде изправен скоро пред съд.
Т.нар. “тройка“ ще остане защитена от процеси задочно, докато съответните лица са на власт. Прокурорите могат да повдигнат обвинения срещу Путин и външния министър Сергей Лавров, но производството ще бъде замразено, докато те не напуснат постовете си.
Задочни процеси могат да бъдат водени срещу други високопоставени фигури, сред които началникът на руския генерален щаб Валерий Герасимов, командирът на руските ВВС Сергей Кобилаш и секретарят на руския Съвет за сигурност Сергей Шойгу.
Възможно е да бъдат преследвани и високопоставени представители на Беларус и Северна Корея, които пряко подпомагат руската война.
Трибуналът ще има право да налага тежки наказания, включително доживотен затвор, конфискация на имущество и финансови санкции, които ще бъдат насочвани към фонд за обезщетения на жертвите.
“Няма да има справедлив и траен мир в Украйна без отговорност за Русия и извършителите на ужасните престъпления срещу украинския народ“, заяви върховният представител на ЕС Кая Калас.
“Русия избра да нападне и нахлуе в суверенна държава, да убива хората ѝ, да депортира украински деца и да краде украинска земя. Русия трябва да понесе отговорност и да плати за стореното“."
(https://www.mediapool.bg/bulgaria-ne-podkrepi-spetsialniya-tribunal-sreshtu-putin-no-es-se-prisaedini-obnovena-news383400.html)
Първите стъпки на кабинета "Радев" - авт. Даниел Смилов/Дойче веле, 15.05.26, https://www.mediapool.bg/parvite-stapki-na-kabineta-radev-news383396.html
- б.м. Тръпна от срещата на РР в Германия. Толкова глупост ще изтече, че ще ме срам от това, че съм българка. Впрочем, защо мен да ме е срам, да си посипват главата с пепел онези 1 444 924, дето го избраха! Но както е добре известно още от времето на царя, та и по-назад, времето на Виденов, този род люде нито грешката някога си признават или осъзнават, нито пък поумняват, а и срам нямат, друго е нещото (бич), който ги вразумява!
.jpg)
Капка Вачева, Фб, 16.05.26
Nikolay Slatinski, Фб, 16.05.26:
А МАТРИЦАТА СИ НЕ
Чета как някои са изненадани от путинизма на РР! Как при него се “опозорила” страната ни…
А само преди няколко дни тук ми обясняваха, че РР не бил толкова черен, колкото го рисувам, че нямало къде било да ходи! Как имало почтени хора в правителството му.
Наивници! Още вярват в подвелия ги негов юмрук, дето щял да се бори срещу модела.
Почтени хора има навсякъде. И в това правителство вероятно има.
Такива имаше дори в правителството на БСП “Виденов”. Но то ни докара до страшна катастрофа.
Онзи, който иска да се самозаблуждава може да го прави у нас на воля. Нали тук всеки сам си преценя какви илюзии и какво пожелателно мислене да има.
Аз от излагациите на РР не се изненадвам. Днес е време на падане на маските. Масово в системата на националната сигурност и отбрана маските след 24 февруари 2022 г. паднаха и зад евро-атлантическите маски на натовски генерали, натовски полицаи, натовски ченгета и натовски преподаватели, хамелеонствали за да растат кариерно, за да печелят проекти, за да взимат стипендии, за да обикалят света по конференции, се показа яростен рашизъм като озъбено свирепо kyче.
Както писах докато ми обясняваха как РР само ще се репчи пропутински на думи, а на дела ще си свива перките и ще си наляга парцалите, аз силно се съмнявам в това, защото в главата на такива като него, а у нас те са легион, има инсталирана, инкрустирана, вдълбана и вградена ментална матрица, която е станала тяхната мирогледна същност. Затова онзи българин, който обича повече Русия, отколкото България, цветът на хамелеонската си козина може меркантилно и политически да мени, но матрицата си не може.
РР тепърва започва да ни къса на нас, продемократите, нервите и да откъсва България от Европа.
Всъщност, той още дори не е започнал…
(https://www.facebook.com/nikolay.slatinski/posts/36214251548188762?ref=embed_post)
*
Svetla Dobreva, Фб, 14.05.26:
.jpg)
Първо атакуваха Зеленски като лидер, после атакуваха Украйна. Докато американската копейка Тъкър Карлсън даваше трибуна на бившата прессекретарка на Зеленски, русия се подготвяше да изсипе порой ракети над Киев. Съвпадение ли е, че интервюто срещу Зеленски дойде часове преди една от най-тежките атаки срещу Киев?
Юлия Мендел, бившата прессекретарка на президента Зеленски, освободена от длъжността преди началото на войната, преструвайки се на „вътрешен човек“, участва в подкаст на Тъкър Карлсън. В интервюто звучат изкуствен патос, фалш и преиграване, а между тях ясно се чуват основните кремълски наративи и широкоразпространявани руски опорки. Не знам каква чернилка има в душата на един човек, за да се обърне срещу собствения си народ и да застане на страната на врага, но знам, че един ден тази жена ще понесе отговорност за своето предателство.
Това интервю не е само критика към Зеленски, а целенасочен удар по доверието към него пред вътрешната и западната аудитория, изграден върху класическите похвати на руската пропаганда. Първо се разклаща доверието в лидера, после идва демонстрацията на военна сила и така се създава усещането за слабост, хаос и безизходица. И най-вече - украинската съпротива да изглежда безсмислена.
Часове след информационната атака дойде и истинската. Над цяла Украйна русия изсреля над 1560 дрона, като основната цел беше Киев. В града има щети на 20 места - жилищни сгради, училище, ветеринарна клиника. Входът на девететажна сграда е напълно разрушен. Под развалините извадиха тялото на 12-годишно момиче. Осмата жертва на руската среднощна атака.
А в съзнанието на всеки човек, който е гледал циничното участие на Мендел, отеква нейното „послание“, че Украйна „не иска да сложи край на войната“. Изникват и нейните думи, когато нарича минутата мълчание в 9 часа сутринта в памет на загиналите украински защитници и цивилни, убити от русия: „странно правило“. И докато тя говори за „славяни, които убиват славяни“ и търси човечност у путин, руски ракети и дронове отново падат върху нейната родина. В този момент деца умират в леглата си, семейства се крият в мазета и станции на метрото, а градове горят. Това е най-отвратителният сблъсък между пропагандата и реалността - когато путин, представян като „надежда за мир“, изпраща ракети срещу невинни хора.
В момента, в който съвпаднат подобни събития, въпросът не е дали има връзка, а каква е тя.
(https://www.facebook.com/svetlavdobreva/posts/10238844885533171?ref=embed_post)
Слава Янакиева, Фб, 14.05.26:
Държавата-терорист отново атакува мирното киевско население с целенасочени удари към жилищни райони. Срутен е 9-етажен блок Дарницки район - през нощта, за максимум жертви.
Към 10:00 е известно за 2 загинали. Парамедиците успяха да спасят 28 души. На място работят кинолози и психолози.
Спасителите вече са извадили над 20 кубика отломки.
Украйна ще победи, блатото ще плаща. Само скръбта няма как да се изличи. За нея се плаща на други "места".
(https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1526095375777316&id=100051306034309&ref=embed_post, видео)
💬Броят на загиналите в резултат на руския удар по жилищна сграда в Киев нарасна до 8 - 14.05.26, https://www.mediapool.bg/broyat-na-zaginalite-v-rezultat-na-ruskiya-udar-po-zhilishtna-sgrada-v-kiev-narasna-do-8-news383329.html
💬Киев е в траур за 24-те жертви на руски ракетен удар по жилищна сграда - 15.05.26, https://www.mediapool.bg/kiev-e-v-traur-za-24-te-zhertvi-na-ruski-raketen-udar-po-zhilishtna-sgrada-news383383.html
.jpg)
Sergii Smirnov, Фб, 15.05.26
***
Видео: "Тъй вярно!" Радев вече е премиер. Кои са имената зад него - Свободна точка, 08.05.26
„Парламентът избра правителството на “Прогресивна България”. Румен Радев стана премиер с гласовете само на своите депутати. ГЕРБ се въздържаха, а ДПС, ДБ, ПП и “Възраждане” бяха против. Премиерът Радев каза, че още в понеделник ще внесе два пакета законопроекти - срещу високите цени и за избор на нов Висш съдебен съвет. Иван Бедров и Елица Симеонова обясняват какво се случва.
Румен Радев ще има 4-ма вицепремиери и 18 министри. Сред тях има познати имена от негови служебни правителства, непознати от администрацията, както и хора, свързани с партията “Има такъв народ”.
В това издание на “Големият въпрос” обясняваме кой кой е сред министрите и какво може да се очаква от тях.”
💬Радев обяви кабинет от бивши служебни министри и слабо известни лица. Иво Христов и Пеканов ще са вицепремиери - 07.05.26, https://www.mediapool.bg/radev-obyavi-kabinet-ot-bivshi-sluzhebni-ministri-i-slabo-izvestni-litsa-ivo-hristov-i-pekanov-shte-sa-vitsepremieri-news383076.html
💬На петия ден от новата власт Пеевски и Борисов останаха без охрана от НСО / Изведнъж се оказа, че не са заплашени - 13.05.26, https://www.mediapool.bg/na-petiya-den-ot-novata-vlast-peevski-i-borisov-ostanaha-bez-ohrana-ot-nso-news383297.html
„...По принцип наличието на охрана се оправдава с решенията на легитимен орган - специализирана междуведомствена комисия, в която участват главният секретар на МВР, шефовете на ДАНС и НСО. Тази комисия сега изведнъж е преценила, че Борисов и Пеевски вече не са заплашени и не се нуждаят от държавни гардове.
За решения на легитимен орган, а не на парламента, се обявиха от "Прогресивна България", когато миналата седмица отхвърлиха предложението на ПП и ДБ за снемане на охраната на Борисов и Пеевски и създаване на временна комисия за доходите и имуществото на санкционирания по "Магнитски" за корупция лидер на ДПС.
Практически обаче решенията на комисията за снетата държавна охрана на Борисов и Пеевски се оказаха производни на политическата конюнктура. Първо, още на 5 май се разбра, че т.нар. барети вече не пазят Пеевски, но охраната му от НСО остава.
Причината най-вероятно е тази, че назначеният от служебното правителство главен секретар на МВР Георги Кандев е настоял МВР повече да няма грижа за лидера на ДПС.
За това, че и барети пазят Пеевски, се разбра по случайност миналата година, когато около парламента имаше протести и на Пеевски му се наложи да стигне пеша до работното си място – нещо нетипично за него.
"Разликата с днес е само една – шефът на ДАНС вече е различен, шефът на ДАНС не обслужва Делян Пеевски. И комисията взима различно решение, което означава, че това са политически решения и не се базират на професионални и експертни оценки", коментира в сряда Ивайло Мирчев от "Демократична България".
Кабинетът на Румен Радев встъпи в длъжност на 8 май и първата работа на премиера бе да смени шефа на ДАНС. Начело на агенцията застaна Станчо Станев, бивш гард на Радев от НСО. И ето, че пет дни по-късно спецкомисията вече е преразгледала оценката за заплахите към Борисов и Пеевски и е снела охраната им.
...”
Копейкин, Фб, 14.05.26:
„Ето, видяхте ли как Радев махна охраната на Борисов и Пеевски, без да се занимава с някакви безсмислени комисии?“, радват се наивниците.
Така е! Махна им я без комисия! Тихо и без много обяснения. Ако имаше комисия, щеше да се вдигне безсмислен шум за всички незаконни неща около тях, за които не е добре да се говори в новините.
Плебсът не обича подробностите за това как го крадат. Много по-лесно му е еврото да е виновно!
(https://www.facebook.com/kopeikata2/posts/122112289467286982?ref=embed_post)
💬Радев брани новия шеф на ДАНС на фона на смущаващи разкрития - 09.05.26, https://www.mediapool.bg/radev-brani-noviya-shef-na-dans-na-fona-na-smushtavashti-razkritiya-news383186.html
„Смущаващи разкрития около личността на новия изпъняващ функциите шеф на ДАНС Станчо Станев започнаха да излизат в социалните мрежи. Той оглави - засега временно до избора на титуляр - една от най-важните служби в държавата, което предизвика редица въпроси.
Премиреът Румен Радев защити начначението на Станчо Станев, който му е бил охранител, докато той бе президент. Оцени високо и новоназначения началник на кабинета си Николай Копринков, когото отличи с "организационните му способности".
...”
„Бившият вътрешен министър и настоящ депутат от ПП Бойко Рашков нарече тежка политическа грешка на премиера Румен Радев назначаването на Станчо Станев за шеф на ДАНС. В интервю за "Лице в лице" по Би Ти Ви Рашков първо приветства махането на Деньо Денев от агенцията, но разкритикува и новия шеф. Рашков се аргументира с това, че Станев няма никакъв оперативно-издирвателен опит и контраразузнавателен опит.
Веднага с идването си на власт правителството на Радев прие решение, с което определи Станчо Станев за зам.-председател на Държавна агенция „Национална сигурност" за срок от 5 години, считано от 8 май 2026 година. Правителството реши също така Станев да изпълнява функциите на председател на ДАНС до назначаването на нов председател на Агенцията.
Решението бе напълно изненадващо, като се има предвид, че Станев няма професионален опит в дейността на агенцията, като е бил години наред част от личната охрана на президенти, а сега в ДАНС идва от митницата в София.
Бойко Рашков разкритикува механизма, по който се предоставя охрана от Националната служба за охрана, като определи дейността на т.нар. „тричленка“ като „абсолютно безконтролна“.
По думите му информацията за заплахи не се проверява реално: „Никой не проверява на практика основателен ли е този сигнал за заплаха или не е. Ето ви едно гнездо за злоупотреби със закона.“
Рашков постави под съмнение продължителността и основанията за охраната на Борисов и Пеевски, като посочи, че веднага след общественото повдигане на темата заплахите са били свалени.
„По линия на тази охрана на тези двама души ежегодно изтичат около 2 милиона евро“, обяви бившият вътрешен министър.
Рашков обяви, че „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ предлагат решенията за охрана на народни представители да се разглеждат от парламентарната комисия за контрол над службите.
„Материалите да се докладват в тази комисия, така че всички народни представители, които по дефиниция имат достъп до класифицирана информация, да се запознават с тези данни“, обясни депутатът.
Той коментира и необходимостта от реформа във Висш съдебен съвет (ВСС): „Очакваме най-накрая Висш съдебен съвет и ръководители в съдебната система, които да отговорят на обществените очаквания. Ние по Конституция сме демократична и правова държава, но до момента – само по силата на Конституцията“.
Рашков защити идеята за временни парламентарни комисии по казусите „Осемте джуджета“, Петьо Петров-Еврото и Мартин Божанов-Нотариуса. „Пепи Еврото и Мартин Божанов-Нотариуса са продукт на онази власт – властта на Борисов, властта на Цацаров като главен прокурор, властта на Иван Гешев като главен прокурор”, каза той.”
(Бойко Рашков: Новият шеф на ДАНС е тежка политическа грешка на Радев - 14.05.26, https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/boyko-rashkov-noviyat-shef-na-dans-e-tezhka-politicheska-greshka-na-radev)
💬Речникът на новата власт. Радев не назова нито веднъж ЕС, НАТО или който да е военен конфликт - авт. Стояна Георгиева/Mediapool, 09.05.26
„Премиерът Румен Радев използва откритата част и на първото заседание на новоизбраното правителство, за да повтори отново управленските си приоритети. Преди това той говори на церемонията по предаването на властта от служебния министър-председател Андрей Гюров.
А още по-рано в петък направи изявление от трибуната на парламента, очертавайки жалоните на своето правителство, преди да бъде гласувано. Радев се изяви и в четвъртък, когато получи мандата за съставяне на правителство и го върна веднага изпълнен на президента Илияна Йотова. И всичко това, без да броим дадените на крак отговори на репортерски въпроси при влизане или излизане от една сграда в друга.
Тази статистика е важна, защото след изборите, които партията му "Прогресивна България" спечели с огромна преднина, Радев си мълчи. Крие се от медиите, крие се от въпроси.
Може би един от най-чувствителните - от гледна точка на отношенията на новата с власт със западните партньори – е дали ще промени курсът на България спрямо ЕС и НАТО. Ако помните, преди и след изборите фокусът на всички чуждестранни медии бе неизменно един и същ – ще бъде ли Радев "Троянски кон" на Путин в Европа.
Както се вижда, новият премиер не желае да изясни тази тема – нито пред избирателите си в България, нито пред евроатлантическите партньори.
Тъкмо обратното, трябва да се положат специални усилия, така че темата да бъде избегната при всички официални изявления, които Радев се наложи да направи тези дни. Той не спомена директно нито Европейския съюз, нито НАТО, нито двата военни конфликта, които преобърнаха световния ред – войната на Русия в Украйна и на тази на САЩ в Иран.
Без да е назоваван конкретно, ЕС присъства в риториката на новата власт предимно като източник на еврофондове и в контекста на "спасяването" на средства от ПВУ.
Иначе, голяма част от риториката на Радев и "Прогресивна България" се върти около обещанието да озаптяват цените. А когато става дума за цени, в момента няма как да си затваряме очите за слона в стаята, поради рекордния скок на енергийните цени заради войната в Иран.
Но все пак, нека откроим единствения пасаж от словото му в парламента, в който Радев все пак адресира външнополитическите си възгледи.
“Ще работим за съхраняване на мира и недопускане на въвличането на България във военните конфликт около нас“, отбеляза той. Сред останалите приоритети Радев посочи “достойна и ефективна България в Европа и пред света, укрепване на националния суверенитет, отстояване на българския интерес и конструктивен подход в съюзите, в които членуваме, както и постигане на пълноправно членство в ОИСР.“
“Вярвам, че нашето правителство е първа стъпка в установяването на стабилно, стратегически ориентирано управление на България с един хоризонт – модерното развитие на България като съвременна европейска държава“, заяви Радев на церемонията в Министерския съвет.
Какъв модел си представя, говорейки за "съвременна европейска държава"? Човек остава с впечатление, че тези общи фрази са дело на изкуствен интелект, от който е поискано да се каже нещо по някоя тема, но безсъдържателно.
Интересна насока за речника на новата власт ни дава Галина Карамочева, която поддържа може би най-компетентната персонална платформа за проверка на факти във Фейсбук. Тя откроява ключовата фраза "Прагматизъм срещу идеологии", при която демокрацията се делегитимира, тъй като се приравнява на "идеология".
Предстои да видим какви ще са мерките, които кабинетът "Радев" ще предложи за овладяване на цените, които "Прогресивна България" определя като "галопиращи". И кои ще са тези действия на легитимните държавни органи, които досега не са били измислени и приложени. Несъмнено, обещанието за намаляване на цените бе едно от най-притегателните за избирателите на отминалия вот.
Но междувременно, пропагандният екип на Радев вече е сътворил и други хващащи ухото клишета – например как ще загубим "родното производство".
“Ако продължаваме с тези темпове на намаляване на родното производство на храни, ние след още 5 години няма да имаме никакви продукти български на нашата трапеза“, предупреди премиерът. Добре ще е да разясни в най-скоро време на какво се базира тази негова прогноза, както и как ще бъде обърната тенденцията, ако има такава.
А междувременно, сверка с реалността: както съобщават колегите от "Сега", Софийската градска прокуратура е прекратила делото, по което уж трябваше да се проверяват доходите на лидера на ДПС Делян Пеевски. Производството бе образувано по сигнал на Ивайло Мирчев и Божидар Божанов от "Демократична България" през януари. В сигнала се твърдеше, че Пеевски е декларирал повече дивиденти, отколкото неговите фирми му изплащат и следва институциите да проверят това.
Преди ден мнозинството на ПБ отхвърли предложението на ДБ за временна комисия, която да изяснява факти и обстоятелства, свързани със “съществени несъответствия между официално декларирано имуществено състояние, декларирани доходи, извършвани значителни разходи и фактически стандарт на живот“ на Пеевски.
Мотивът на ПБ е, че Народното събрание не е разследващ орган и с тези проверки ще се занимават “легитимните държавни органи, които са компетентни и упълномощени“ за това. “Ние, чрез политическата си воля и мъдрост, ще заставим тези органи да работят единствено в интерес на гражданите“, заяви Антон Кутев от ПБ.
Предстои да видим как ще се случи това.”
(https://www.mediapool.bg/rechnikat-na-novata-vlast-radev-ne-nazova-nito-vednazh-es-nato-ili-koito-da-e-voenen-konflikt-news383177.html)
Псевдоленд, Фб/видео, 11.05.26:
Опитът на Пеевски да се измъкне от обяснения откъде има 100 милиона лева, засега е успешен поради отказа на Прогресивна България да направи комисия, която да разследва имотното му състояние. Вече 25 години не е ясно откъде идват парите на олигарха, а институциите продължават да мълчат - същите тези органи, за които от ПБ твърдят, че трябва да го разследват.
(https://www.facebook.com/reel/1662085188443180)
Цялото участие: Ще бъде ли Андрей Гюров кандидатът на ПП-ДБ за президент? - Тази сутрин/bTV, 11.05.26, https://btvnovinite.bg/predavania/tazi-sutrin/shte-bade-li-andrej-gjurov-kandidatat-na-pp-db-za-prezident.html
💬Радев поема на ръчно управление силовите министерства, правосъдието и спецслужбите - Mediapool, 15.05.26
„Министър-председателят Румен Радев разпредели ресорите на четиримата вицепремиери в кабинета си.
Радев запазва прекия контрол върху външната политика и националната сигурност.
Той лично ще наблюдава работата на министерствата на външните и вътрешните работи, отбраната и правосъдието. Под негово директно ръководство остават и държавните агенции "Разузнаване", "Национална сигурност" и "Технически операции".
Вицепремиерът Иво Христов ще координира образованието, науката, културата, туризма и спорта. В неговите правомощия влиза взаимодействието с Агенцията за бежанците, Държавна агенция "Архиви" и Агенцията за българите в чужбина.
Гълъб Донев, в качеството си на вицепремиер и министър на финансите, поема координацията на социалната политика, здравеопазването и земеделието. Той ще осъществява и връзката на правителството с агенциите за държавния резерв и за закрила на детето.
Зам. министър-председателят и министър на икономиката Александър Пулев ще отговаря за мащабен ресор, включващ регионалното развитие, иновациите, транспорта, енергетиката и екологията. Под негов контрол преминават ключови структури като агенцията по безопасност на движението, комисията по стоковите борси и ядреното регулиране.
Атанас Пеканов ще бъде фокусиран изцяло върху управлението и контрола на европейските средства, като в неговия ресор попада и Националният статистически институт.”
(https://www.mediapool.bg/radev-poema-na-rachno-upravlenie-silovite-ministerstva-pravosadieto-i-spetssluzhbite-news383410.html)
Galina Karamotcheva, Фб, 16.05.26:
"Анализатори" като Иво Христов и Андрей Райчев триумфално обявиха края на „старата ера“ и началото на Нова ера. Само за един месец стана ясно какво съдържа тази „Нова ера“.
Но този разказ не е нов — той е точно онзи тип „нова ера“, за която мислителят Вилхелм Рьопке предупреждава още през 1933 г. в лекцията „Краят на една ера?“, произнесена в момент на дълбока криза, когато обществото е уморено от партийни кавги и институционален хаос.
В нея той прави гениален разрез на истинския залог. Ако преведем предупреждението му на езика на днешна България, разделителната линия става кристално ясна:
ДЪРЖАВА НА ПРАВИЛАТА (Истинският либерализъм по Рьопке)
За Рьопке редът на правилата е хилядолетният прогрес на човечеството към Разума. Неговият „хуманен либерализъм“ няма нищо общо с дивия капитализъм или пазарния радикализъм — това е икономика с човешко лице.
Този модел изисква силни, независими институции и ясна рамка, чиято цел е двойна:
- да пазят пазара от монополи и картели
- да защитават обикновения човек от експлоатация и социално изключване
Държавата на правилата е предвидима структура. В нея:
- Разумът стои над голата Сила
- Законите се обсъждат публично и важат еднакво за всички
- Свободата върви ръка за ръка с морална котва и солидарност
- Частната инициатива и собственост са защитени от държавен рекет
ДЪРЖАВА НА ГЕНЕРАЛА (Регрес към варварството на Цезаризма по Рьопке)
Този ред Рьопке определя като брутално слизане обратно по цивилизационната стълба. Варварството започва тогава, когато обществото се откаже от правото и се предаде на тоталната концентрация на властта. Подменяме разума с примитивни инстинкти за сигурност.
В нашата „Нова ера“ правовият ред отпада като излишна фасада. Старите партии, които години наред симулираха демокрация, предадоха ключовете и се вляха в общия проект.
При този модел пазарът се заменя с команди, а в държавата:
- Командата подменя върховенството на закона.
- Институциите се превръщат в безличен апарат, изпълняващ лична воля.
- Субординацията и подчинението заместват обществения диалог.
- Редът служи като параван за деспотизъм.
Военната дисциплина не е правов ред — тя е просто сляпо подчинение. Всяка „Нова ера“, която започва с отричане на Разума в името на Командата, е цивилизационен регрес.
И е изключителен политически цинизъм, че партията на регреса се нарече „Прогресивна България“.
(https://www.facebook.com/galina.karamotcheva/posts/26907386735612228?ref=embed_post)
Видео 1: Първа точка с Полина Паунова | Вицепремиер HR; новата философия на властта (като старата) и Меме, ама на сериозно - Капитал, 15.05.26
„Летящ страт за новото управление: освен избран кабинет, имаме вече и първата оставка на зам-министър от него. А иначе: изглеждаше, че ИТН напуснаха политическата сцена, но не - може да не са в парламента, но техни представители са напъплили управлението. Несправедливо е обаче за Пламен Абровски пост да има, а за Тошко Йорданов - не.
Иначе изглежда да имаме правосъден министър работил чиновник в настоящия състав на ВСС и високо оценен от бившия главен прокурор Сотир Цацаров. На тоя фон вицепремиер по “човешкото развитие” се вживя в ролята на политически HR и раздава присъди: избирателите на левицата били безпризорни, градската десница била с отпаднала необходимост. Само за Пеевски и Борисов не казва нищо вицепремиерът Иво Христов.
И още философия на управлението: как ще изглежда медийната политика - заканата на Слави Василев. И чий е парламентът - обяснено от Антон Кутев. Който после обясни и чия е съдебната реформа.
И още в новинарската емисия за умопомрачени...”
⏮ 12.5.2026 - #ДЕНЯТ с В. Дремджиев: Христо Христев, Лъчезар Богданов, Калоян Методиев, Стилиян Деянов, https://www.youtube.com/watch?v=CJLbtI2_m1U
„Лъчезар Богданов за причините за #инфлацията в България и за двата капана, в който може да попадне новата #власт - обещавайки мерки от днес за утре за #цените и с неизвършването на #реформи, които ще започнат да гърмят по време на #мандата.
доц. Христо Христев: кои са важните моменти от приетите в комисия промени в Закона за съдебната власт, които трябва да отпушат смислени промени във ВСС и удар по статуквото.
Калоян Методиев: какво показват фактите за състава на #правителството Радев и отношенията му с Борисов и Пеевски, той не може да избяга от отговорност за #оперативните решения. #Опозицията трябва добре да докаже характер и да не влиза в дребни сметки, а да се готви за президентските избори.
Стилиян Деянов за това, след свалянето на проевропейското правителство на #Боложан, медиите разкриват, че това е станало с вероятно външно въздействие на #МАГА интереси, особено в енергетиката, демократичната общност е шокирана от промяната при президента, който изостави проевропейския тон в изявите си.”
⏮ Чернева за Радев в Берлин, ЕС с отбрана и САЩ, Северна Македония и френското предложение - #ДЕНЯТ с В. Дремджиев, 11.05.26, https://www.youtube.com/watch?v=wRatuCLVMPA
„Весела Чернева за това защо първото посещение на #Радев ще бъде в #Берлин, за изпитанието на #Европа да изгради своя съюз при несигурен #САЩ и за френското решение за Северна #Македония, което сега всички припознават като своя заслуга.”
Дани Иванов, Фб, 11.05.26:
Постоянните уверения, че Радев нямало да е новият Орбан, са не защото Радев не би искал да е новият Орбан, а защото не му стиска. Радев с удоволствие би бил новият Орбан, който блокира единството на ЕС, но е наясно, че бързо ще последва съдбата на унгарския ватник. При първите опити на Радев да се прави на Орбан в ЕС, ще бъде приложен унгарският санкционен модел и България ще остане с ограничено еврофинансиране. У нас цели сектори лежат на еврофинансиране. Два-три месеца ако останат без пари в земеделието и пътното строителство и Радев ще го гонят с камъни от "Дондуков" до село Славяново.
(https://www.facebook.com/Dani.Ivanov.blog/posts/951763887738456?ref=embed_post)
# Тест за Радев: Ще влезе ли България в спасителния фонд на еврозоната - 11.05.26, https://www.mediapool.bg/test-za-radev-shte-vleze-li-bulgaria-v-spasitelniya-fond-na-evrozonata-news383233.html
⚠️Проектът за ратификация е внесен в Народното събрание от служебния кабинет "Гюров"
„Членството в ESM може да се счита за инвестиция във финансовата сигурност на България, подчертава служебното правителство. "Като част от Европейския механизъм за стабилност страната ни ще има потенциален достъп до значителни средства, техническа помощ и експертиза в случай на остра необходимост”, гласят мотивите. Управителният съвет на ESM е най-високопоставеният орган за взимане на решения, състои се от представители на държавите членки на еврозоната (финансовите министри) и се ръководи от председателя на Еврогрупата.
..."
# ПБ на Радев без колебание пусна България в спасителния фонд на еврозоната - 14.05.26, https://www.mediapool.bg/pb-na-radev-bez-kolebanie-pusna-bulgaria-v-spasitelniya-fond-na-evrozonata-news383367.html
„ПБ на Румен Радев, който като президент настройваше обществото срещу еврото, като поддържаше реторика за негативите от преждевременното членство на България в еврозоната, без колебание гласува "за" влизането на България в спасителния фонд на паричния съюз. Това стана на заседанието на бюджетната комисия в парламента в четвъртък, която с 19 гласа "за" и само 1 "против" – на Цончо Ганев от "Възраждане", подкрепи ратификацията за договора да присъединяване към Европейския механизъм за стабилност (ESM).
Какво представлява спасителният фонд на еврозоната?
...”
ЗАБЕЛЕЖКА: Не!Новините, 11.05.26
.jpg)
"Острието на Прогресивна България заяви, че гласуването му през 2013 г. за назначаването на Делян Пеевски начело на ДАНС е било именно с цел да бори олигархията със силата на институционалността.
„Тогава преценихме, че ако човек остане без работа, има риск да стане олигарх. Това беше опит за ранна интеграция в държавната система.“
Кутев уточни, че заради последвалото оттегляне на назначението и протестите срещу Пеевски и кабинета Орешарски тогава младият депутат от ДПС е тръгнал по грешен път и е попаднал в лоша компания, ставайки олигарх.
В отделно изявление той подчерта, че темата за олигарсите е надценена в битов план и не вълнува хората.
„Хората борба с олигарсите не ядат. А ако не вдигнем доходите, ще вземат да ядат самите олигарси.“
По думите му новото управление на Прогресивна България с премиер Румен Радев ще работи за това „до края на мандата всички българи да станат олигарси, за да приключим темата окончателно“."
Evgeni Kanev, Фб, 14.05.26:
Ще бъдем свидетели на все повече новини в следващите месеци, които под формата на защита на националните интереси - ще ни отдалечават от Европа.
.jpg)
Само през последното денонощие:
(1) Йотова изпрати на срещата в Букурещ на Б9 - за обща отбрана на страните от Източна Европа - нашия … посланик в НАТО (често хилещ се под мои постове за Европа и Украйна) - в компанията на държавни глави и министри.
(2) Икономическият екип на Радев демонстрира познанията си по пазарна икономика - ще укротява силово цените в големите западни вериги - любимият отдушник на гнева срещу нашата мафия. Нищо за сивата икономика, зърнарите, калинките в регулаторите… и мутренската верига на стойността.
(3) Медиите с плам отразяват протестите на файтона хора пред бившия паметник на съветската армия - искащи пак да стане настоящ, както и времето на техните родители.
Да, ще се наложи да преживеем още един феномен на паралелната държава - вдъхнал живот отново на нашето минало.
Както всяко ново политическо движение - така и това зад Радев се състои от три групи хора, които ще си отиват една след друга до изчерпване на неговото гориво.
(1) Групата на “победителите”.
Това са хората, които решиха да гласуват за Радев през последните дни преди изборите - почти изцяло по икономически причини. Защото видяха, че ще победи и решиха да се наредят и те сред победителите. Голяма част от тях са про Европа, но не се интересуват от политика извън изборите.
Икономическата криза и провалът на предприетите мерки ще ги накара първи да напуснат Кораба.
Краен срок - следващата зима.
(2) Групата на “наивниците”.
Това е групата, повярвала, че Радев ще бори олигархията - в лицето на Борисов и Пеевски. Сега в момента сигурно ликуват, че е махната охраната им. Тук раздялата ще е по-дълга, защото олигархията е майстор на промените, които нищо не променят. Най-вероятно ще изчезнат омразните лица от съдебната система, за да се запази нейната същност - чадър на клептокрацията.
Краен срок за опомняне и напускане на Радев - до края на следващата година.
(3) Групата на “фанатиците”.
Тази група няма да напусне Радев, докато дава сигнали, че е човек на Русия или поне остане критичен към Европа. Това е сплав на комунисти, русофили, еврофоби и хора, загубили статус в Прехода.
Това са хората за възстановяване на МОЧА, на контрола върху цените, на изграждането на АЕЦ Белене, на “евтиния” руски газ и забрана на шистовия газ, на религията в училище - стига нашият Патриарх да е приятел на Русия, на чесане на самочувствието с нашата история - стига в нея Русия да е “голям брат”.
Тази група вероятно ще поддържа Радев на системи дълго в нашата политика в траекторията на Атака, Възраждане… до БСП. И накрая БКП.
(https://www.facebook.com/ekanev/posts/10234967498832981?ref=embed_post)
💬Радев опря до зам.-министри, свързани с КПСС и "Крим е руски" / Първите попълнения са от кадровата банка на БСП и от предни служебни кабинети - 09.05.26, https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/radev-oprya-zam-ministri-svurzani-kpss-i-krim-e-ruski
„Първата вълна на назначения на зам.-министри вече е факт и показва, че "Прогресивна България" взима от БСП не само избиратели, но и важни кадри.
Голяма част от новите замове са личности, свързани със столетницата, със служебните кабинети на Радев и показващи проруски позиции.
...”
Капутин, Фб, 11.05.26:
Разграждането на модела Баце-Шиши ще стане най-лесно с хора от самия модел !
.jpg)
Дневник: https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2026/05/11/4912665_bivshite_ministri_
ljudmila_petkova_i_rosica_velkova/
⏮ Тафров за Bg отсъствието от B9 и за Тръмп в Китай - ДЕНЯТ с В. Дремджиев, 13.05.26, https://www.youtube.com/watch?v=IQ3DntWL22g
„Стефан Тафров за отсъствието на България от важната среща #B9 на #НАТО в Букурещ и значението на преговорите в #Пекин между толкова различните по типаж #Тръмп и #Си Дзинпин.”
⏮ доц. Занкина: Радев има искрено желание да е успешен, рецептата за това обаче съвсем не е проста - ДЕНЯТ с В. Дремджиев, 13.05.26, https://www.youtube.com/watch?v=QxdaLObuvfQ
“доц. Емилия Занкина: първите знаци на новото управление на #Радев говорят за липса на ресурси, а именно на хора с #компетенции и необвързани в миналото с политически формации, и на хаотично формиране на политики, визирам мерките за контролиране на #цените. Огромна част от новите министри са от бившите служебни правителства, назначавани от Радев и от неговия политически кабинет. Радев тепърва ще се учи да е премиер и ще се сблъсква с предизвикателствата на управлението, защото едно е да критикуваш от другата страна на улицата, а друго да прокарваш мерки, които да имат и политическа подкрепа и да носят желаните #резултати. Обявените приоритети – цени, #ВСС, #бюджет – не могат да се оспорват, но въпросът е какви са конкретните мерки и #политики. Предложените промени за контролиране на цените са голямо #фиаско и трудно съвместими с пазарна икономика. Свалянето охраната на #Пеевски и #Борисов не е достатъчно за борбата с #корупцията. Други важни теми, които трябва да следим са #еврото и #енергетиката. Енергетиката е особено важна и във вътрешнополитически аспект както и на #eвропейско ниво, а именно ще продължи ли Радев да защитава #руския #газ и #петрол. Безспорно Радев има искрено желание да е #успешен премиер – рецептата за това обаче съвсем не е проста.“
💬България изпрати само посланик на натовска среща в Букурещ. Според ДБ това е "в услуга на Путин" - 13.05.26, https://www.mediapool.bg/bulgaria-izprati-samo-poslanik-na-natovska-sreshta-v-bukuresht-spored-db-tova-e-v-usluga-na-putin-news383294.html
Дани Иванов, Фб, 13.05.26:
Зеленски пристигна в Румъния за срещата на върха на „Букурещката деветка“ (Б-9).
Товарищ Радев се скри и изпрати представителя ни в НАТО на срещата, където лидерите на държавите ще обсъждат защитата на Източния фланг.
(https://www.facebook.com/reel/2064531774106202, видео)
Ilian Vassilev, Фб, 16.05.26:
За голямо съжаление малко са хората в управленския екип на Румен Радев, които имат реален бизнес или сериозен академичен бекграунд. Повечето са класически държавни чиновници, израснали по стълбицата на администрацията и властта, достигнали до ниво, на което съчетанието между знания, практически опит и професионализъм вече не работи в полза на решенията, а започва да произвежда проблеми. С времето са се специализирали да се превърнат в представители на едни или други олигархични групи. За другите не съм сигурен, но в Министерството на енергетиката е едно към едно - Людмил Стайков, Ковачки и т.н.
Такъв е и случаят с патоса около рязкото увеличение на санкциите и глобите, най-вече в полето на КЗК, които се представят като "ядрено оръжие" срещу пустите спекуланти.
Ако оставим настрана печалния исторически запис на КЗК - особено по големите и знакови случаи, много от които впоследствие се оспорват успешно в съда - има няколко напълно прагматични причини, поради които целият този ентусиазъм често се превръща в „пара в свирката“.
Причината е проста.
Каквито и глоби да налагате, те в крайна сметка са разход за фирмата. Те се отразяват върху финансовия резултат, което означава: или по-малко приходи от данъци за бюджета; или прехвърляне на част от тежестта върху крайните потребители чрез по-високи цени.
Още веднъж - в счетоводството глобата влиза като разход и намалява счетоводната печалба. Да, в много случаи тези разходи са данъчно непризнати. Но това не променя факта, че остават реален икономически разход за компанията. А когато фирмата има силни пазарни позиции, монополно или олигополно влияние, тя почти неизбежно ще се опита да компенсира удара чрез цените.
Тоест: глобата формално наказва компанията; но ако пазарът позволява, част от санкцията се „прехвърля“ към обществото.
Именно затова при картели, енергийни компании, банки, телекоми или големи търговски вериги често се отправя критика, че санкциите сами по себе си не постигат реален дисциплиниращ ефект.
Ако няма достатъчна конкуренция; няма ефективен регулаторен натиск; няма риск от загуба на клиенти, фирмата може спокойно да „социализира“ наказанието - глоби и санкции - през цените.
Ето защо в много развити държави акцентът постепенно се измества към персоналната отговорност на управлението: лични санкции за мениджъри; забрани за заемане на ръководни позиции; наказателна отговорност при картели; ограничения за участие в обществени поръчки. Какво от това сте видяли в България? Как да го видите, като на върха на КЗК са политически назначенци.
При търсенето на отговорност от мениджърите логиката е ясна - когато рискът е личен, поведението се променя много по-бързо.
У нас подобна практика практически отсъства. И затова целият разговор за „големите глоби“ често остава повече политически PR, отколкото реална икономическа политика.
Самата глоба невинаги е достатъчна, ако пазарната структура позволява тежестта ѝ да бъде прехвърлена върху обществото.
И затова сега съм си взел бира и пуканки и чакам как точно Радев ще „озаптява“ големите европейски вериги.
Тръпна. Поне за едно съм спокоен - не съм гласувал за него, останал съм с разума си във време на всеобща лудост. Никак не е малко като постижение, нали?
(https://www.facebook.com/ilian.vassilev.9/posts/10164650635894430?ref=embed_post)
⏮ Гуев: Радев да наеме чужди експерти за тежките икономически времена, които предстоят - ДЕНЯТ с В. Дремджиев, 13.05.26, https://www.youtube.com/watch?v=eozuOh7efc8
„Ясен Гуев: никой не знае дали няма да се стигне и до тежки икономически сценарии като стагфлация, затова съветът ми към Радев е - мерките, които предлага вашия икономически екип няма да дадат резултат, наемете два чужди консултантски екипа. А за #бюджета и #инвестициите - прозрачното #управление и примерът на #Мицотакис са добра идея.”
# Георги Стоев: Новите мерки срещу високи цени ще генерират корупция. Парадокс е, че идват от партия, дала заявка срещу това - 13.05.26, https://boulevardbulgaria.bg/articles/georgi-stoev-merki-za-ovladyadvane-na-tsenite-generirat-koruptsiya-paradoksalnoto-e-che-idvat-ot-partiya-dala-zayavka-sreshtu-tova
“Макроикономистът Георги Стоев предупреждава, че мерките за овладяване на цените на "Прогресивна България" ще ударят малкия бизнес и конкуренцията.”
# Николай Вълканов: Нито един от факторите, които качват инфлацията, не са в мерките на "Прогресивна България" - 11.05.26, https://boulevardbulgaria.bg/articles/nikolay-valkanov-nito-edin-ot-faktorite-koito-kachvat-inflatsiyata-ne-sa-predvideni-v-merkite-na-progresivna-balgariya
„Мерките, които "Прогресивна България" предлага за овладяване на инфлацията, не са били обсъдени с бизнеса. Това стана ясно от думите на председателя на Сдружението за модерна търговия Николай Вълканов по NOVA. В организацията членуват повечето от големите търговски вериги в страната.
Той посочи, че някои от предлаганите текстове "на практика блокират тотално бизнес моделите на големите търговски вериги".
..."
^^ Абровски: Опитваме се да създадем правила на пазара...Търговските вериги прекалиха - 16.05.26, https://clubz.bg/174739 (Министър Абровски: Има готов вариант на методиката за справедливите цени - https://bnrnews.bg/horizont/post/470696/ministar-abrovski-ima-gotov-variant-na-metodikata-za-spravedlivite-tseni)
^^Новата власт създава спецзвено за контрол на цените - 14.05.26, https://www.dnevnik.bg/biznes/2026/05/14/4914220_nova_vlast_suzdava_speczveno_
za_kontrol_na_cenite/
Копейкин, Фб, 14.05.26:
"Новото правителство изглежда е приело курс към връщане на старите порочни практики да се крие важна за обществото информация. МВР и МРРБ изненадващо скриха ключови данни от сайтовете си.
Институтът за пътна безопасност (ИПБ) алармира, че от сайта на Министерството на регионалното развитие са изчезнали заданията за текущи ремонти и поддръжка на пътищата, които служебният министър Николай Недялков бе наредил да се публикуват.
Мартин Атанасов - младежът, който направи „Черна писта” - интерактивната карта за пътнотранспортните произшествия в страната, обяви с пост в социалните мрежи, че МВР тихомълком е спрял да подържа картата си на катастрофи. Той каза, че „Черна писта” е осветила картата за катастрофите не само като статистика, а също така е била достъпна информация за всички."
(МРРБ и МВР изненадващо скриха ключови данни от сайтовете си / ИПБ алармира за мистериозно изчезване на важни документи за пътни ремонти, а интерактивната карта за ПТП в МВР замръзна - 14.05.26, https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/mrrb-i-mvr-iznenadvashto-skriha-klyuchovi-danni-saytovete-si)
Martin Atanasov, Фб: 13.05.26, https://www.facebook.com/marto.v.atanasov/posts/977696011318687?ref=embed_post
24 часа: https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/22846950
💬Кукленото шоу засега замества прогреса - авт. Петьо Цеков, Сега, 09.05.26
.jpg)
Cartoon Show, Фб: Видео - БАНГАРАНГА, ИЛИ ЧАЛГАРАНГА? https://www.facebook.com/reel/1331204985567982
„Изборите дадоха на Радев законодателната власт, днес той пое изпълнителната власт и даде заявка за промяна в ръководството на съдебната власт. Той получи всичко, впери поглед в хоризонта и има право на това. Дали тази ситуация ще продължи колкото продължаваше при предните велики изборни победи - ден до пладне, или влизаме в режим на хилядолетен Румен - един Бог знае. Честно казано, ситуацията е предсказуема като латино сериал, където обратите са задължителни, защото драмата трябва да бъде разтегната в много серии, като героите предимно не говорят, а гледат вторачено нанякъде. Какво предстои можем да прогнозираме само по външните изяви, или както бе в случая със самия Радев - по отсъствието им.
Важен бе съставът на кабинета и по него, дори и с бърз поглед става ясно, че преди три седмици, точно преди изборите, Румен Радев изобщо не е бил готов за голяма изборна победа, съвсем не си е представял, че сам ще реди правителство.
(...)
И още нещо трябва да е кристално ясно:
Няма никакво значение какви знаци иска да види градската десница от Радев - той не е длъжен да се движи по дневния ред на ПП или ДБ (другите организации, които имаха същите заявки като ПБ, но не бяха предпочетени от избирателите). Но изключително важни са знаците, които дава самият Радев по отношение на Пеевски и Борисов, както и знаците, които този тандем дава към властта. Там знаците са големи и видими като светофарите на Петте кьошета. Засега Радев и Борисов имат видима търпимост един към друг, а основният опонент и на Радев, и на Пеевски като че ли е само градската десница. Стигна се до там, че един офицер, който пое МО, нарече неподкрепата за властта “мерзост”. Което е доста ясен знак, че парата на прогреса засега е в свирката.”
(https://www.segabg.com/category-observer/kuklenoto-shou-zasega-zamestva-progresa)
Видео 2: Гебрев за Пеевски, Радев, Украйна, оръжейния бизнес, Русия, ролята на държавата и на прокуратурата - ДЕНЯТ с В. Дремджиев, 14.05.26
„Емилиян Гебрев за #Пеевски като руско прокси, #прокуратурата от #Цацаров до днес, която забрави "руколата", но не прави нищо за разследването на #ГРУ, #Украйна, измамена от #Русия и #Запада, силата на #Киев във войната и ужасяващите последици, пенсионирането на #Путин, митовете за въоръжението, държавата и "по-добре да не пречи, като не помага.”
⏮ Цялото предаване: https://www.youtube.com/watch?v=zPcR-LzmSWQ
Видео 3: Нов етап в Украйна и Близкия Изток – Контракоментар с Руслан Трад - 12.05.26
- Руслан Трад, автор и редактор в "Капитал" за сигурност и отбрана, създател на De Re Militari, член на Атлантическия съвет на САЩ.
.jpg)
Тази сутрин от телевизора българският евродепутат Волгин сравни спасяването на българските евреи с отказа на радевото правителство да подпише трибунала срещу Путин. И двете били “смела проява на хуманност”.
Да сравниш невинни жертви, предвидени да бъдат изпратени на заколение заради своята етническа принадлежност с един диктатор, доказан агресор, престъпил международното право и започнал война в сърцето на Европа след 80 години мир е меко казано цинизъм.
Аз наистина съм втрещен. Това безочие, което се излива с лекота от обществената телевизия е същински бетон, който пълни главите на българите. Затова всички дружно потъваме. Затова.
(https://www.facebook.com/radoslav.bimbalov/posts/10242329612961441?ref=embed_post)
- Новият, властващ морал на прогресивното ни развитие. Цинизъм до дупка!
Деца, след простотията усвоявайте цинизма и после с тях им теглете една голяма мама, защото е ясно до каква дупка ще ви заведат. (Капка Вачева, Фб)
- Откровени глупости се позволява да се излъчват в национален ефир с обяснението да представяме всички гледни точки и да сме обективни. Това не е гледна точка, това е срамно говорене, това да защитаваш човеконенавистни позиции е осъдително. (Силвия Атанасова, Фб)
- Докато 1 440 000 българи не мислят с главите си, няма надежда за България. А и образованието, от което зависи буквално всичко, докато е на това ниво, няма какво да очакваме и от бъдещето. Демокрацията е за мислещи хора, затова при нас просто не работи! (Nadya Chernevа, Фб)
- Заради хората гласували за Борисов (след това и за Радев) винаги ще си останем презирана нация - обичаната от копейките руzия ни мрази, защото продаваме оръжие на Украйна, а на Запад ни гледат с бялото на окото, защото плюем по обикновени човешки ценности, докато харчим евро в Гърция по плажовете. (Павел Станков, Фб)
- Чух, че тази змия щяла да участва, не съм го гледала, но тя, змията, страда (или се наслаждава на когнитивен дисонанс?). Стои там, в гнилия запад, получава голямата заплата, за да го руши отвътре, а в България... да не продължавам! Новата БНТ е като старата, само че нова... (Roumyana Efremova, Фб)
- Най-младата жертва на сексуално насилие от руски военни е била на 4 години, - Лубинец
Според украинския омбудсман са отворени 363 наказателни производства за подобни престъпления. Сред жертвите има деца, жени и мъже.
„Тази информация идва не само от правоохранителните органи на Украйна, не само от омбудсмана на Украйна, но тя е официално регистрирана от международни партньори. Например Постоянната мониторингова мисия на ООН, която постоянно работи в Украйна“.
- Ukrinform (Pepi Smith, Фб)
Дани Иванов, Фб, 16.05.26:
Няма абсолютно никакво съмнение, че Радев е путинистки ватник. Няма значение какви "опорки" върти медийната пропаганда. Напълно очаквано е, че не се присъединихме към другите европейски народи, които създадоха специалния трибунал срещу Путин. Радев ще бойкотира докъдето може европейското единство срещу Путин. Това не означава, че не трябва да се борим срещу него, щото бил взел властта - напротив. Всяко едно антиевропейско и пропутинско решение трябва да бъде яростно атакувано. Всяка безхаберна и популистка политика на Радев трябва да бъде разкостена. Дано лидерите на ЕС по-навреме да използват лостовете на финансовата принуда, за да покажат на ватенката Радев, че място за путинисти в ЕС няма. По този път минаха или вървят много държави. Не е нещо ново за ЕС.
(https://www.facebook.com/Dani.Ivanov.blog/posts/955989037315941?ref=embed_post)
Позиция на “Демократична България”, Фб, 15.05.25:
Осъждаме решението на правителството България да не подкрепи резолюцията на Комитета на министрите на Съвета на Европа, с която се създава основата на бъдещия Специален трибунал за осъждане на престъплението агресия срещу Украйна.
Резолюцията беше гласувана от 36 страни членки на Съвета на Европа и от Европейския съюз. „Приближава се моментът, в който от Русия ще се потърси сметка за агресията й срещу Украйна“, заяви генералният секретар на Съвета на Европа Ален Берсе.
Позицията на правителството на Румен Радев поставя страната ни в малцинство сред нейните европейски партньори и съюзници. Това на практика е отказ да се признае официално, че Русия е агресор, а Украйна жертва – нещо, което неотдавна, макар и неохотно, заяви президентът Илияна Йотова.
След гафа от Букурещ онзи ден правителството на „Прогресивна България“ ясно показва, че няма никакво намерение да засили гласа на България в Европа и по света - напротив, с външнополитическите си решения го отслабва в услуга на режима на Путин.
За “Демократична България” защитата на международното право, европейската солидарност и ясната позиция срещу военната агресия не са въпрос на конюнктура, а на ценности и национално достойнство.
(https://www.facebook.com/demokrati.bg/posts/1430043459168729?ref=embed_post)
България не подкрепи специалния трибунал срещу Путин, но ЕС се присъедини (обновена) - Mediapool, 15.05.26
"България и oще три страни членки на ЕС не подкрепиха инициативата за специален трибунал за преследване на руския президент Владимир Путин заради военната агресия срещу Украйна, но Европейската комисия обаче също се присъедини от името на ЕС.
Другите три страни от ЕС, които не подкрепиха трибунала, са Унгария, Малта и Словакия.
Европейската комисия обаче се присъедини към Разширеното частично споразумение за Специалния трибунал за престъплението агресия срещу Украйна.
Документът определя институционалните, финансовите и административните механизми на трибунала.
Трибуналът ще бъде базиран в нидерландския град Хага, като инициативата бе подкрепена от 36 държави, предимно от Европа.
Резолюцията беше подписана от Андора, Австрия, Белгия, Хърватия, Кипър, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Исландия, Ирландия, Италия, Латвия, Лихтенщайн, Литва, Люксембург, Молдова, Монако, Черна гора, Нидерландия, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Сан Марино, Словения, Испания, Швеция, Швейцария, Украйна и Великобритания.
Австралия и Коста Рика са единствените неевропейски държави сред подписалите.
ЕК също така ратифицира от името на ЕС конвенцията за създаване на Международна комисия за искове за Украйна. Органът, на който Съюзът вече е учредителен член, ще разглежда, оценява и определя искове за обезщетения за щети, загуби и вреди, причинени от Русия на Украйна и украинския народ.
Комисията ще определя и размера на компенсациите по всеки отделен случай. Тя ще може да започне работа след събирането на 25 ратификации със съответното финансово участие.
Комисията обяви и финансова подкрепа за създаването на двата органа, за да могат да започнат работа възможно най-бързо след влизането им в сила. Предвидени са 10 милиона евро за Трибунала и до 1 милион евро за Комисията за искове, посочва БНР.
От Брюксел определят Специалния трибунал и Международната комисия за искове като основни международни механизми за търсене на отговорност за международните престъпления и за компенсиране на щетите, причинени в Украйна.
Съвместният ангажимент беше официализиран на годишната среща на външните министри на Съвета на Европа — организация за защита на човешките права, която пое водеща роля в опита да бъде запълнена юридическата празнина, оставена от Международния наказателен съд (МНС).
Министрите одобриха резолюция, определяща структурата и функциите на управителния комитет, който ще наблюдава работата на трибунала. Сред задачите му ще бъдат одобряване на годишния бюджет, приемане на вътрешни правила и избор на съдии и прокурори. Държавите се ангажират да уважават независимостта на съдебния процес.
Украинският външен министър Андрий Сибиха, който участва в церемонията, определи момента като "точката, от която няма връщане“ в дългогодишното търсене на отговорност.
“Специалният трибунал се превръща в юридическа реалност. Малцина вярваха, че този ден ще настъпи. Но той настъпи“, написа Сибиха в социалните мрежи, правейки паралел с Нюрнбергските процеси срещу лидерите на нацистка Германия.
“Путин винаги е искал да остане в историята. И този трибунал ще му помогне да постигне това. Той ще остане в историята като престъпник“, добави украинският топ дипломат.
Европейският съюз също подкрепи инициативата, въпреки че четири държави членки — България, Унгария, Малта и Словакия — не се присъединиха към резолюцията.
Списъкът остава отворен и за други държави, съобщи БГНЕС.
Генералният секретар на Съвета на Европа Ален Берсе призова страните да приключат законодателните процедури и да осигурят необходимото финансиране, за да може трибуналът да започне работа възможно най-скоро. ЕС вече е отпуснал 10 милиона евро.
Липсата на активно участие на САЩ при президента Доналд Тръмп предизвиква опасения относно финансирането. Опитите на Тръмп да посредничи за мирно споразумение между Украйна и Русия също породиха съмнения около основната цел на трибунала, след като проект от миналата година предвиждаше възможна широка амнистия за военни престъпления.
“Времето Русия да бъде подведена под отговорност за своята агресия бързо наближава. Пътят пред нас е пътят на правосъдието и правосъдието трябва да възтържествува“, заяви Берсе.
Създаването на специален трибунал е сред основните приоритети на Украйна и нейните съюзници от началото на пълномащабната руска инвазия през февруари 2022 година.
За разлика от военните престъпления, престъпленията срещу човечеството и геноцида, престъплението агресия е свързано с политическото и военното ръководство на държавата.
На практика това включва т.нар. “тройка“ — президента, премиера и външния министър — както и висши военни командири, ръководили нападението срещу Украйна.
Владимир Путин е основната цел на трибунала, но засега е малко вероятно да бъде изправен скоро пред съд.
Т.нар. “тройка“ ще остане защитена от процеси задочно, докато съответните лица са на власт. Прокурорите могат да повдигнат обвинения срещу Путин и външния министър Сергей Лавров, но производството ще бъде замразено, докато те не напуснат постовете си.
Задочни процеси могат да бъдат водени срещу други високопоставени фигури, сред които началникът на руския генерален щаб Валерий Герасимов, командирът на руските ВВС Сергей Кобилаш и секретарят на руския Съвет за сигурност Сергей Шойгу.
Възможно е да бъдат преследвани и високопоставени представители на Беларус и Северна Корея, които пряко подпомагат руската война.
Трибуналът ще има право да налага тежки наказания, включително доживотен затвор, конфискация на имущество и финансови санкции, които ще бъдат насочвани към фонд за обезщетения на жертвите.
“Няма да има справедлив и траен мир в Украйна без отговорност за Русия и извършителите на ужасните престъпления срещу украинския народ“, заяви върховният представител на ЕС Кая Калас.
“Русия избра да нападне и нахлуе в суверенна държава, да убива хората ѝ, да депортира украински деца и да краде украинска земя. Русия трябва да понесе отговорност и да плати за стореното“."
(https://www.mediapool.bg/bulgaria-ne-podkrepi-spetsialniya-tribunal-sreshtu-putin-no-es-se-prisaedini-obnovena-news383400.html)
Първите стъпки на кабинета "Радев" - авт. Даниел Смилов/Дойче веле, 15.05.26, https://www.mediapool.bg/parvite-stapki-na-kabineta-radev-news383396.html
- б.м. Тръпна от срещата на РР в Германия. Толкова глупост ще изтече, че ще ме срам от това, че съм българка. Впрочем, защо мен да ме е срам, да си посипват главата с пепел онези 1 444 924, дето го избраха! Но както е добре известно още от времето на царя, та и по-назад, времето на Виденов, този род люде нито грешката някога си признават или осъзнават, нито пък поумняват, а и срам нямат, друго е нещото (бич), който ги вразумява!
.jpg)
Капка Вачева, Фб, 16.05.26
Nikolay Slatinski, Фб, 16.05.26:
А МАТРИЦАТА СИ НЕ
Чета как някои са изненадани от путинизма на РР! Как при него се “опозорила” страната ни…
А само преди няколко дни тук ми обясняваха, че РР не бил толкова черен, колкото го рисувам, че нямало къде било да ходи! Как имало почтени хора в правителството му.
Наивници! Още вярват в подвелия ги негов юмрук, дето щял да се бори срещу модела.
Почтени хора има навсякъде. И в това правителство вероятно има.
Такива имаше дори в правителството на БСП “Виденов”. Но то ни докара до страшна катастрофа.
Онзи, който иска да се самозаблуждава може да го прави у нас на воля. Нали тук всеки сам си преценя какви илюзии и какво пожелателно мислене да има.
Аз от излагациите на РР не се изненадвам. Днес е време на падане на маските. Масово в системата на националната сигурност и отбрана маските след 24 февруари 2022 г. паднаха и зад евро-атлантическите маски на натовски генерали, натовски полицаи, натовски ченгета и натовски преподаватели, хамелеонствали за да растат кариерно, за да печелят проекти, за да взимат стипендии, за да обикалят света по конференции, се показа яростен рашизъм като озъбено свирепо kyче.
Както писах докато ми обясняваха как РР само ще се репчи пропутински на думи, а на дела ще си свива перките и ще си наляга парцалите, аз силно се съмнявам в това, защото в главата на такива като него, а у нас те са легион, има инсталирана, инкрустирана, вдълбана и вградена ментална матрица, която е станала тяхната мирогледна същност. Затова онзи българин, който обича повече Русия, отколкото България, цветът на хамелеонската си козина може меркантилно и политически да мени, но матрицата си не може.
РР тепърва започва да ни къса на нас, продемократите, нервите и да откъсва България от Европа.
Всъщност, той още дори не е започнал…
(https://www.facebook.com/nikolay.slatinski/posts/36214251548188762?ref=embed_post)
*
Svetla Dobreva, Фб, 14.05.26:
.jpg)
Първо атакуваха Зеленски като лидер, после атакуваха Украйна. Докато американската копейка Тъкър Карлсън даваше трибуна на бившата прессекретарка на Зеленски, русия се подготвяше да изсипе порой ракети над Киев. Съвпадение ли е, че интервюто срещу Зеленски дойде часове преди една от най-тежките атаки срещу Киев?
Юлия Мендел, бившата прессекретарка на президента Зеленски, освободена от длъжността преди началото на войната, преструвайки се на „вътрешен човек“, участва в подкаст на Тъкър Карлсън. В интервюто звучат изкуствен патос, фалш и преиграване, а между тях ясно се чуват основните кремълски наративи и широкоразпространявани руски опорки. Не знам каква чернилка има в душата на един човек, за да се обърне срещу собствения си народ и да застане на страната на врага, но знам, че един ден тази жена ще понесе отговорност за своето предателство.
Това интервю не е само критика към Зеленски, а целенасочен удар по доверието към него пред вътрешната и западната аудитория, изграден върху класическите похвати на руската пропаганда. Първо се разклаща доверието в лидера, после идва демонстрацията на военна сила и така се създава усещането за слабост, хаос и безизходица. И най-вече - украинската съпротива да изглежда безсмислена.
Часове след информационната атака дойде и истинската. Над цяла Украйна русия изсреля над 1560 дрона, като основната цел беше Киев. В града има щети на 20 места - жилищни сгради, училище, ветеринарна клиника. Входът на девететажна сграда е напълно разрушен. Под развалините извадиха тялото на 12-годишно момиче. Осмата жертва на руската среднощна атака.
А в съзнанието на всеки човек, който е гледал циничното участие на Мендел, отеква нейното „послание“, че Украйна „не иска да сложи край на войната“. Изникват и нейните думи, когато нарича минутата мълчание в 9 часа сутринта в памет на загиналите украински защитници и цивилни, убити от русия: „странно правило“. И докато тя говори за „славяни, които убиват славяни“ и търси човечност у путин, руски ракети и дронове отново падат върху нейната родина. В този момент деца умират в леглата си, семейства се крият в мазета и станции на метрото, а градове горят. Това е най-отвратителният сблъсък между пропагандата и реалността - когато путин, представян като „надежда за мир“, изпраща ракети срещу невинни хора.
В момента, в който съвпаднат подобни събития, въпросът не е дали има връзка, а каква е тя.
(https://www.facebook.com/svetlavdobreva/posts/10238844885533171?ref=embed_post)
Слава Янакиева, Фб, 14.05.26:
Държавата-терорист отново атакува мирното киевско население с целенасочени удари към жилищни райони. Срутен е 9-етажен блок Дарницки район - през нощта, за максимум жертви.
Към 10:00 е известно за 2 загинали. Парамедиците успяха да спасят 28 души. На място работят кинолози и психолози.
Спасителите вече са извадили над 20 кубика отломки.
Украйна ще победи, блатото ще плаща. Само скръбта няма как да се изличи. За нея се плаща на други "места".
(https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1526095375777316&id=100051306034309&ref=embed_post, видео)
💬Броят на загиналите в резултат на руския удар по жилищна сграда в Киев нарасна до 8 - 14.05.26, https://www.mediapool.bg/broyat-na-zaginalite-v-rezultat-na-ruskiya-udar-po-zhilishtna-sgrada-v-kiev-narasna-do-8-news383329.html
💬Киев е в траур за 24-те жертви на руски ракетен удар по жилищна сграда - 15.05.26, https://www.mediapool.bg/kiev-e-v-traur-za-24-te-zhertvi-na-ruski-raketen-udar-po-zhilishtna-sgrada-news383383.html
.jpg)
Sergii Smirnov, Фб, 15.05.26
***
Видео: "Тъй вярно!" Радев вече е премиер. Кои са имената зад него - Свободна точка, 08.05.26
„Парламентът избра правителството на “Прогресивна България”. Румен Радев стана премиер с гласовете само на своите депутати. ГЕРБ се въздържаха, а ДПС, ДБ, ПП и “Възраждане” бяха против. Премиерът Радев каза, че още в понеделник ще внесе два пакета законопроекти - срещу високите цени и за избор на нов Висш съдебен съвет. Иван Бедров и Елица Симеонова обясняват какво се случва.
Румен Радев ще има 4-ма вицепремиери и 18 министри. Сред тях има познати имена от негови служебни правителства, непознати от администрацията, както и хора, свързани с партията “Има такъв народ”.
В това издание на “Големият въпрос” обясняваме кой кой е сред министрите и какво може да се очаква от тях.”
💬Радев обяви кабинет от бивши служебни министри и слабо известни лица. Иво Христов и Пеканов ще са вицепремиери - 07.05.26, https://www.mediapool.bg/radev-obyavi-kabinet-ot-bivshi-sluzhebni-ministri-i-slabo-izvestni-litsa-ivo-hristov-i-pekanov-shte-sa-vitsepremieri-news383076.html
💬На петия ден от новата власт Пеевски и Борисов останаха без охрана от НСО / Изведнъж се оказа, че не са заплашени - 13.05.26, https://www.mediapool.bg/na-petiya-den-ot-novata-vlast-peevski-i-borisov-ostanaha-bez-ohrana-ot-nso-news383297.html
„...По принцип наличието на охрана се оправдава с решенията на легитимен орган - специализирана междуведомствена комисия, в която участват главният секретар на МВР, шефовете на ДАНС и НСО. Тази комисия сега изведнъж е преценила, че Борисов и Пеевски вече не са заплашени и не се нуждаят от държавни гардове.
За решения на легитимен орган, а не на парламента, се обявиха от "Прогресивна България", когато миналата седмица отхвърлиха предложението на ПП и ДБ за снемане на охраната на Борисов и Пеевски и създаване на временна комисия за доходите и имуществото на санкционирания по "Магнитски" за корупция лидер на ДПС.
Практически обаче решенията на комисията за снетата държавна охрана на Борисов и Пеевски се оказаха производни на политическата конюнктура. Първо, още на 5 май се разбра, че т.нар. барети вече не пазят Пеевски, но охраната му от НСО остава.
Причината най-вероятно е тази, че назначеният от служебното правителство главен секретар на МВР Георги Кандев е настоял МВР повече да няма грижа за лидера на ДПС.
За това, че и барети пазят Пеевски, се разбра по случайност миналата година, когато около парламента имаше протести и на Пеевски му се наложи да стигне пеша до работното си място – нещо нетипично за него.
"Разликата с днес е само една – шефът на ДАНС вече е различен, шефът на ДАНС не обслужва Делян Пеевски. И комисията взима различно решение, което означава, че това са политически решения и не се базират на професионални и експертни оценки", коментира в сряда Ивайло Мирчев от "Демократична България".
Кабинетът на Румен Радев встъпи в длъжност на 8 май и първата работа на премиера бе да смени шефа на ДАНС. Начело на агенцията застaна Станчо Станев, бивш гард на Радев от НСО. И ето, че пет дни по-късно спецкомисията вече е преразгледала оценката за заплахите към Борисов и Пеевски и е снела охраната им.
...”
Копейкин, Фб, 14.05.26:
„Ето, видяхте ли как Радев махна охраната на Борисов и Пеевски, без да се занимава с някакви безсмислени комисии?“, радват се наивниците.
Така е! Махна им я без комисия! Тихо и без много обяснения. Ако имаше комисия, щеше да се вдигне безсмислен шум за всички незаконни неща около тях, за които не е добре да се говори в новините.
Плебсът не обича подробностите за това как го крадат. Много по-лесно му е еврото да е виновно!
(https://www.facebook.com/kopeikata2/posts/122112289467286982?ref=embed_post)
💬Радев брани новия шеф на ДАНС на фона на смущаващи разкрития - 09.05.26, https://www.mediapool.bg/radev-brani-noviya-shef-na-dans-na-fona-na-smushtavashti-razkritiya-news383186.html
„Смущаващи разкрития около личността на новия изпъняващ функциите шеф на ДАНС Станчо Станев започнаха да излизат в социалните мрежи. Той оглави - засега временно до избора на титуляр - една от най-важните служби в държавата, което предизвика редица въпроси.
Премиреът Румен Радев защити начначението на Станчо Станев, който му е бил охранител, докато той бе президент. Оцени високо и новоназначения началник на кабинета си Николай Копринков, когото отличи с "организационните му способности".
...”
„Бившият вътрешен министър и настоящ депутат от ПП Бойко Рашков нарече тежка политическа грешка на премиера Румен Радев назначаването на Станчо Станев за шеф на ДАНС. В интервю за "Лице в лице" по Би Ти Ви Рашков първо приветства махането на Деньо Денев от агенцията, но разкритикува и новия шеф. Рашков се аргументира с това, че Станев няма никакъв оперативно-издирвателен опит и контраразузнавателен опит.
Веднага с идването си на власт правителството на Радев прие решение, с което определи Станчо Станев за зам.-председател на Държавна агенция „Национална сигурност" за срок от 5 години, считано от 8 май 2026 година. Правителството реши също така Станев да изпълнява функциите на председател на ДАНС до назначаването на нов председател на Агенцията.
Решението бе напълно изненадващо, като се има предвид, че Станев няма професионален опит в дейността на агенцията, като е бил години наред част от личната охрана на президенти, а сега в ДАНС идва от митницата в София.
Бойко Рашков разкритикува механизма, по който се предоставя охрана от Националната служба за охрана, като определи дейността на т.нар. „тричленка“ като „абсолютно безконтролна“.
По думите му информацията за заплахи не се проверява реално: „Никой не проверява на практика основателен ли е този сигнал за заплаха или не е. Ето ви едно гнездо за злоупотреби със закона.“
Рашков постави под съмнение продължителността и основанията за охраната на Борисов и Пеевски, като посочи, че веднага след общественото повдигане на темата заплахите са били свалени.
„По линия на тази охрана на тези двама души ежегодно изтичат около 2 милиона евро“, обяви бившият вътрешен министър.
Рашков обяви, че „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ предлагат решенията за охрана на народни представители да се разглеждат от парламентарната комисия за контрол над службите.
„Материалите да се докладват в тази комисия, така че всички народни представители, които по дефиниция имат достъп до класифицирана информация, да се запознават с тези данни“, обясни депутатът.
Той коментира и необходимостта от реформа във Висш съдебен съвет (ВСС): „Очакваме най-накрая Висш съдебен съвет и ръководители в съдебната система, които да отговорят на обществените очаквания. Ние по Конституция сме демократична и правова държава, но до момента – само по силата на Конституцията“.
Рашков защити идеята за временни парламентарни комисии по казусите „Осемте джуджета“, Петьо Петров-Еврото и Мартин Божанов-Нотариуса. „Пепи Еврото и Мартин Божанов-Нотариуса са продукт на онази власт – властта на Борисов, властта на Цацаров като главен прокурор, властта на Иван Гешев като главен прокурор”, каза той.”
(Бойко Рашков: Новият шеф на ДАНС е тежка политическа грешка на Радев - 14.05.26, https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/boyko-rashkov-noviyat-shef-na-dans-e-tezhka-politicheska-greshka-na-radev)
💬Речникът на новата власт. Радев не назова нито веднъж ЕС, НАТО или който да е военен конфликт - авт. Стояна Георгиева/Mediapool, 09.05.26
„Премиерът Румен Радев използва откритата част и на първото заседание на новоизбраното правителство, за да повтори отново управленските си приоритети. Преди това той говори на церемонията по предаването на властта от служебния министър-председател Андрей Гюров.
А още по-рано в петък направи изявление от трибуната на парламента, очертавайки жалоните на своето правителство, преди да бъде гласувано. Радев се изяви и в четвъртък, когато получи мандата за съставяне на правителство и го върна веднага изпълнен на президента Илияна Йотова. И всичко това, без да броим дадените на крак отговори на репортерски въпроси при влизане или излизане от една сграда в друга.
Тази статистика е важна, защото след изборите, които партията му "Прогресивна България" спечели с огромна преднина, Радев си мълчи. Крие се от медиите, крие се от въпроси.
Може би един от най-чувствителните - от гледна точка на отношенията на новата с власт със западните партньори – е дали ще промени курсът на България спрямо ЕС и НАТО. Ако помните, преди и след изборите фокусът на всички чуждестранни медии бе неизменно един и същ – ще бъде ли Радев "Троянски кон" на Путин в Европа.
Както се вижда, новият премиер не желае да изясни тази тема – нито пред избирателите си в България, нито пред евроатлантическите партньори.
Тъкмо обратното, трябва да се положат специални усилия, така че темата да бъде избегната при всички официални изявления, които Радев се наложи да направи тези дни. Той не спомена директно нито Европейския съюз, нито НАТО, нито двата военни конфликта, които преобърнаха световния ред – войната на Русия в Украйна и на тази на САЩ в Иран.
Без да е назоваван конкретно, ЕС присъства в риториката на новата власт предимно като източник на еврофондове и в контекста на "спасяването" на средства от ПВУ.
Иначе, голяма част от риториката на Радев и "Прогресивна България" се върти около обещанието да озаптяват цените. А когато става дума за цени, в момента няма как да си затваряме очите за слона в стаята, поради рекордния скок на енергийните цени заради войната в Иран.
Но все пак, нека откроим единствения пасаж от словото му в парламента, в който Радев все пак адресира външнополитическите си възгледи.
“Ще работим за съхраняване на мира и недопускане на въвличането на България във военните конфликт около нас“, отбеляза той. Сред останалите приоритети Радев посочи “достойна и ефективна България в Европа и пред света, укрепване на националния суверенитет, отстояване на българския интерес и конструктивен подход в съюзите, в които членуваме, както и постигане на пълноправно членство в ОИСР.“
“Вярвам, че нашето правителство е първа стъпка в установяването на стабилно, стратегически ориентирано управление на България с един хоризонт – модерното развитие на България като съвременна европейска държава“, заяви Радев на церемонията в Министерския съвет.
Какъв модел си представя, говорейки за "съвременна европейска държава"? Човек остава с впечатление, че тези общи фрази са дело на изкуствен интелект, от който е поискано да се каже нещо по някоя тема, но безсъдържателно.
Интересна насока за речника на новата власт ни дава Галина Карамочева, която поддържа може би най-компетентната персонална платформа за проверка на факти във Фейсбук. Тя откроява ключовата фраза "Прагматизъм срещу идеологии", при която демокрацията се делегитимира, тъй като се приравнява на "идеология".
Предстои да видим какви ще са мерките, които кабинетът "Радев" ще предложи за овладяване на цените, които "Прогресивна България" определя като "галопиращи". И кои ще са тези действия на легитимните държавни органи, които досега не са били измислени и приложени. Несъмнено, обещанието за намаляване на цените бе едно от най-притегателните за избирателите на отминалия вот.
Но междувременно, пропагандният екип на Радев вече е сътворил и други хващащи ухото клишета – например как ще загубим "родното производство".
“Ако продължаваме с тези темпове на намаляване на родното производство на храни, ние след още 5 години няма да имаме никакви продукти български на нашата трапеза“, предупреди премиерът. Добре ще е да разясни в най-скоро време на какво се базира тази негова прогноза, както и как ще бъде обърната тенденцията, ако има такава.
А междувременно, сверка с реалността: както съобщават колегите от "Сега", Софийската градска прокуратура е прекратила делото, по което уж трябваше да се проверяват доходите на лидера на ДПС Делян Пеевски. Производството бе образувано по сигнал на Ивайло Мирчев и Божидар Божанов от "Демократична България" през януари. В сигнала се твърдеше, че Пеевски е декларирал повече дивиденти, отколкото неговите фирми му изплащат и следва институциите да проверят това.
Преди ден мнозинството на ПБ отхвърли предложението на ДБ за временна комисия, която да изяснява факти и обстоятелства, свързани със “съществени несъответствия между официално декларирано имуществено състояние, декларирани доходи, извършвани значителни разходи и фактически стандарт на живот“ на Пеевски.
Мотивът на ПБ е, че Народното събрание не е разследващ орган и с тези проверки ще се занимават “легитимните държавни органи, които са компетентни и упълномощени“ за това. “Ние, чрез политическата си воля и мъдрост, ще заставим тези органи да работят единствено в интерес на гражданите“, заяви Антон Кутев от ПБ.
Предстои да видим как ще се случи това.”
(https://www.mediapool.bg/rechnikat-na-novata-vlast-radev-ne-nazova-nito-vednazh-es-nato-ili-koito-da-e-voenen-konflikt-news383177.html)
Псевдоленд, Фб/видео, 11.05.26:
Опитът на Пеевски да се измъкне от обяснения откъде има 100 милиона лева, засега е успешен поради отказа на Прогресивна България да направи комисия, която да разследва имотното му състояние. Вече 25 години не е ясно откъде идват парите на олигарха, а институциите продължават да мълчат - същите тези органи, за които от ПБ твърдят, че трябва да го разследват.
(https://www.facebook.com/reel/1662085188443180)
Цялото участие: Ще бъде ли Андрей Гюров кандидатът на ПП-ДБ за президент? - Тази сутрин/bTV, 11.05.26, https://btvnovinite.bg/predavania/tazi-sutrin/shte-bade-li-andrej-gjurov-kandidatat-na-pp-db-za-prezident.html
💬Радев поема на ръчно управление силовите министерства, правосъдието и спецслужбите - Mediapool, 15.05.26
„Министър-председателят Румен Радев разпредели ресорите на четиримата вицепремиери в кабинета си.
Радев запазва прекия контрол върху външната политика и националната сигурност.
Той лично ще наблюдава работата на министерствата на външните и вътрешните работи, отбраната и правосъдието. Под негово директно ръководство остават и държавните агенции "Разузнаване", "Национална сигурност" и "Технически операции".
Вицепремиерът Иво Христов ще координира образованието, науката, културата, туризма и спорта. В неговите правомощия влиза взаимодействието с Агенцията за бежанците, Държавна агенция "Архиви" и Агенцията за българите в чужбина.
Гълъб Донев, в качеството си на вицепремиер и министър на финансите, поема координацията на социалната политика, здравеопазването и земеделието. Той ще осъществява и връзката на правителството с агенциите за държавния резерв и за закрила на детето.
Зам. министър-председателят и министър на икономиката Александър Пулев ще отговаря за мащабен ресор, включващ регионалното развитие, иновациите, транспорта, енергетиката и екологията. Под негов контрол преминават ключови структури като агенцията по безопасност на движението, комисията по стоковите борси и ядреното регулиране.
Атанас Пеканов ще бъде фокусиран изцяло върху управлението и контрола на европейските средства, като в неговия ресор попада и Националният статистически институт.”
(https://www.mediapool.bg/radev-poema-na-rachno-upravlenie-silovite-ministerstva-pravosadieto-i-spetssluzhbite-news383410.html)
Galina Karamotcheva, Фб, 16.05.26:
"Анализатори" като Иво Христов и Андрей Райчев триумфално обявиха края на „старата ера“ и началото на Нова ера. Само за един месец стана ясно какво съдържа тази „Нова ера“.
Но този разказ не е нов — той е точно онзи тип „нова ера“, за която мислителят Вилхелм Рьопке предупреждава още през 1933 г. в лекцията „Краят на една ера?“, произнесена в момент на дълбока криза, когато обществото е уморено от партийни кавги и институционален хаос.
В нея той прави гениален разрез на истинския залог. Ако преведем предупреждението му на езика на днешна България, разделителната линия става кристално ясна:
ДЪРЖАВА НА ПРАВИЛАТА (Истинският либерализъм по Рьопке)
За Рьопке редът на правилата е хилядолетният прогрес на човечеството към Разума. Неговият „хуманен либерализъм“ няма нищо общо с дивия капитализъм или пазарния радикализъм — това е икономика с човешко лице.
Този модел изисква силни, независими институции и ясна рамка, чиято цел е двойна:
- да пазят пазара от монополи и картели
- да защитават обикновения човек от експлоатация и социално изключване
Държавата на правилата е предвидима структура. В нея:
- Разумът стои над голата Сила
- Законите се обсъждат публично и важат еднакво за всички
- Свободата върви ръка за ръка с морална котва и солидарност
- Частната инициатива и собственост са защитени от държавен рекет
ДЪРЖАВА НА ГЕНЕРАЛА (Регрес към варварството на Цезаризма по Рьопке)
Този ред Рьопке определя като брутално слизане обратно по цивилизационната стълба. Варварството започва тогава, когато обществото се откаже от правото и се предаде на тоталната концентрация на властта. Подменяме разума с примитивни инстинкти за сигурност.
В нашата „Нова ера“ правовият ред отпада като излишна фасада. Старите партии, които години наред симулираха демокрация, предадоха ключовете и се вляха в общия проект.
При този модел пазарът се заменя с команди, а в държавата:
- Командата подменя върховенството на закона.
- Институциите се превръщат в безличен апарат, изпълняващ лична воля.
- Субординацията и подчинението заместват обществения диалог.
- Редът служи като параван за деспотизъм.
Военната дисциплина не е правов ред — тя е просто сляпо подчинение. Всяка „Нова ера“, която започва с отричане на Разума в името на Командата, е цивилизационен регрес.
И е изключителен политически цинизъм, че партията на регреса се нарече „Прогресивна България“.
(https://www.facebook.com/galina.karamotcheva/posts/26907386735612228?ref=embed_post)
Видео 1: Първа точка с Полина Паунова | Вицепремиер HR; новата философия на властта (като старата) и Меме, ама на сериозно - Капитал, 15.05.26
„Летящ страт за новото управление: освен избран кабинет, имаме вече и първата оставка на зам-министър от него. А иначе: изглеждаше, че ИТН напуснаха политическата сцена, но не - може да не са в парламента, но техни представители са напъплили управлението. Несправедливо е обаче за Пламен Абровски пост да има, а за Тошко Йорданов - не.
Иначе изглежда да имаме правосъден министър работил чиновник в настоящия състав на ВСС и високо оценен от бившия главен прокурор Сотир Цацаров. На тоя фон вицепремиер по “човешкото развитие” се вживя в ролята на политически HR и раздава присъди: избирателите на левицата били безпризорни, градската десница била с отпаднала необходимост. Само за Пеевски и Борисов не казва нищо вицепремиерът Иво Христов.
И още философия на управлението: как ще изглежда медийната политика - заканата на Слави Василев. И чий е парламентът - обяснено от Антон Кутев. Който после обясни и чия е съдебната реформа.
И още в новинарската емисия за умопомрачени...”
⏮ 12.5.2026 - #ДЕНЯТ с В. Дремджиев: Христо Христев, Лъчезар Богданов, Калоян Методиев, Стилиян Деянов, https://www.youtube.com/watch?v=CJLbtI2_m1U
„Лъчезар Богданов за причините за #инфлацията в България и за двата капана, в който може да попадне новата #власт - обещавайки мерки от днес за утре за #цените и с неизвършването на #реформи, които ще започнат да гърмят по време на #мандата.
доц. Христо Христев: кои са важните моменти от приетите в комисия промени в Закона за съдебната власт, които трябва да отпушат смислени промени във ВСС и удар по статуквото.
Калоян Методиев: какво показват фактите за състава на #правителството Радев и отношенията му с Борисов и Пеевски, той не може да избяга от отговорност за #оперативните решения. #Опозицията трябва добре да докаже характер и да не влиза в дребни сметки, а да се готви за президентските избори.
Стилиян Деянов за това, след свалянето на проевропейското правителство на #Боложан, медиите разкриват, че това е станало с вероятно външно въздействие на #МАГА интереси, особено в енергетиката, демократичната общност е шокирана от промяната при президента, който изостави проевропейския тон в изявите си.”
⏮ Чернева за Радев в Берлин, ЕС с отбрана и САЩ, Северна Македония и френското предложение - #ДЕНЯТ с В. Дремджиев, 11.05.26, https://www.youtube.com/watch?v=wRatuCLVMPA
„Весела Чернева за това защо първото посещение на #Радев ще бъде в #Берлин, за изпитанието на #Европа да изгради своя съюз при несигурен #САЩ и за френското решение за Северна #Македония, което сега всички припознават като своя заслуга.”
Дани Иванов, Фб, 11.05.26:
Постоянните уверения, че Радев нямало да е новият Орбан, са не защото Радев не би искал да е новият Орбан, а защото не му стиска. Радев с удоволствие би бил новият Орбан, който блокира единството на ЕС, но е наясно, че бързо ще последва съдбата на унгарския ватник. При първите опити на Радев да се прави на Орбан в ЕС, ще бъде приложен унгарският санкционен модел и България ще остане с ограничено еврофинансиране. У нас цели сектори лежат на еврофинансиране. Два-три месеца ако останат без пари в земеделието и пътното строителство и Радев ще го гонят с камъни от "Дондуков" до село Славяново.
(https://www.facebook.com/Dani.Ivanov.blog/posts/951763887738456?ref=embed_post)
# Тест за Радев: Ще влезе ли България в спасителния фонд на еврозоната - 11.05.26, https://www.mediapool.bg/test-za-radev-shte-vleze-li-bulgaria-v-spasitelniya-fond-na-evrozonata-news383233.html
⚠️Проектът за ратификация е внесен в Народното събрание от служебния кабинет "Гюров"
„Членството в ESM може да се счита за инвестиция във финансовата сигурност на България, подчертава служебното правителство. "Като част от Европейския механизъм за стабилност страната ни ще има потенциален достъп до значителни средства, техническа помощ и експертиза в случай на остра необходимост”, гласят мотивите. Управителният съвет на ESM е най-високопоставеният орган за взимане на решения, състои се от представители на държавите членки на еврозоната (финансовите министри) и се ръководи от председателя на Еврогрупата.
..."
# ПБ на Радев без колебание пусна България в спасителния фонд на еврозоната - 14.05.26, https://www.mediapool.bg/pb-na-radev-bez-kolebanie-pusna-bulgaria-v-spasitelniya-fond-na-evrozonata-news383367.html
„ПБ на Румен Радев, който като президент настройваше обществото срещу еврото, като поддържаше реторика за негативите от преждевременното членство на България в еврозоната, без колебание гласува "за" влизането на България в спасителния фонд на паричния съюз. Това стана на заседанието на бюджетната комисия в парламента в четвъртък, която с 19 гласа "за" и само 1 "против" – на Цончо Ганев от "Възраждане", подкрепи ратификацията за договора да присъединяване към Европейския механизъм за стабилност (ESM).
Какво представлява спасителният фонд на еврозоната?
...”
ЗАБЕЛЕЖКА: Не!Новините, 11.05.26
.jpg)
"Острието на Прогресивна България заяви, че гласуването му през 2013 г. за назначаването на Делян Пеевски начело на ДАНС е било именно с цел да бори олигархията със силата на институционалността.
„Тогава преценихме, че ако човек остане без работа, има риск да стане олигарх. Това беше опит за ранна интеграция в държавната система.“
Кутев уточни, че заради последвалото оттегляне на назначението и протестите срещу Пеевски и кабинета Орешарски тогава младият депутат от ДПС е тръгнал по грешен път и е попаднал в лоша компания, ставайки олигарх.
В отделно изявление той подчерта, че темата за олигарсите е надценена в битов план и не вълнува хората.
„Хората борба с олигарсите не ядат. А ако не вдигнем доходите, ще вземат да ядат самите олигарси.“
По думите му новото управление на Прогресивна България с премиер Румен Радев ще работи за това „до края на мандата всички българи да станат олигарси, за да приключим темата окончателно“."
Evgeni Kanev, Фб, 14.05.26:
Ще бъдем свидетели на все повече новини в следващите месеци, които под формата на защита на националните интереси - ще ни отдалечават от Европа.
.jpg)
Само през последното денонощие:
(1) Йотова изпрати на срещата в Букурещ на Б9 - за обща отбрана на страните от Източна Европа - нашия … посланик в НАТО (често хилещ се под мои постове за Европа и Украйна) - в компанията на държавни глави и министри.
(2) Икономическият екип на Радев демонстрира познанията си по пазарна икономика - ще укротява силово цените в големите западни вериги - любимият отдушник на гнева срещу нашата мафия. Нищо за сивата икономика, зърнарите, калинките в регулаторите… и мутренската верига на стойността.
(3) Медиите с плам отразяват протестите на файтона хора пред бившия паметник на съветската армия - искащи пак да стане настоящ, както и времето на техните родители.
Да, ще се наложи да преживеем още един феномен на паралелната държава - вдъхнал живот отново на нашето минало.
Както всяко ново политическо движение - така и това зад Радев се състои от три групи хора, които ще си отиват една след друга до изчерпване на неговото гориво.
(1) Групата на “победителите”.
Това са хората, които решиха да гласуват за Радев през последните дни преди изборите - почти изцяло по икономически причини. Защото видяха, че ще победи и решиха да се наредят и те сред победителите. Голяма част от тях са про Европа, но не се интересуват от политика извън изборите.
Икономическата криза и провалът на предприетите мерки ще ги накара първи да напуснат Кораба.
Краен срок - следващата зима.
(2) Групата на “наивниците”.
Това е групата, повярвала, че Радев ще бори олигархията - в лицето на Борисов и Пеевски. Сега в момента сигурно ликуват, че е махната охраната им. Тук раздялата ще е по-дълга, защото олигархията е майстор на промените, които нищо не променят. Най-вероятно ще изчезнат омразните лица от съдебната система, за да се запази нейната същност - чадър на клептокрацията.
Краен срок за опомняне и напускане на Радев - до края на следващата година.
(3) Групата на “фанатиците”.
Тази група няма да напусне Радев, докато дава сигнали, че е човек на Русия или поне остане критичен към Европа. Това е сплав на комунисти, русофили, еврофоби и хора, загубили статус в Прехода.
Това са хората за възстановяване на МОЧА, на контрола върху цените, на изграждането на АЕЦ Белене, на “евтиния” руски газ и забрана на шистовия газ, на религията в училище - стига нашият Патриарх да е приятел на Русия, на чесане на самочувствието с нашата история - стига в нея Русия да е “голям брат”.
Тази група вероятно ще поддържа Радев на системи дълго в нашата политика в траекторията на Атака, Възраждане… до БСП. И накрая БКП.
(https://www.facebook.com/ekanev/posts/10234967498832981?ref=embed_post)
💬Радев опря до зам.-министри, свързани с КПСС и "Крим е руски" / Първите попълнения са от кадровата банка на БСП и от предни служебни кабинети - 09.05.26, https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/radev-oprya-zam-ministri-svurzani-kpss-i-krim-e-ruski
„Първата вълна на назначения на зам.-министри вече е факт и показва, че "Прогресивна България" взима от БСП не само избиратели, но и важни кадри.
Голяма част от новите замове са личности, свързани със столетницата, със служебните кабинети на Радев и показващи проруски позиции.
...”
Капутин, Фб, 11.05.26:
Разграждането на модела Баце-Шиши ще стане най-лесно с хора от самия модел !
.jpg)
Дневник: https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2026/05/11/4912665_bivshite_ministri_
ljudmila_petkova_i_rosica_velkova/
⏮ Тафров за Bg отсъствието от B9 и за Тръмп в Китай - ДЕНЯТ с В. Дремджиев, 13.05.26, https://www.youtube.com/watch?v=IQ3DntWL22g
„Стефан Тафров за отсъствието на България от важната среща #B9 на #НАТО в Букурещ и значението на преговорите в #Пекин между толкова различните по типаж #Тръмп и #Си Дзинпин.”
⏮ доц. Занкина: Радев има искрено желание да е успешен, рецептата за това обаче съвсем не е проста - ДЕНЯТ с В. Дремджиев, 13.05.26, https://www.youtube.com/watch?v=QxdaLObuvfQ
“доц. Емилия Занкина: първите знаци на новото управление на #Радев говорят за липса на ресурси, а именно на хора с #компетенции и необвързани в миналото с политически формации, и на хаотично формиране на политики, визирам мерките за контролиране на #цените. Огромна част от новите министри са от бившите служебни правителства, назначавани от Радев и от неговия политически кабинет. Радев тепърва ще се учи да е премиер и ще се сблъсква с предизвикателствата на управлението, защото едно е да критикуваш от другата страна на улицата, а друго да прокарваш мерки, които да имат и политическа подкрепа и да носят желаните #резултати. Обявените приоритети – цени, #ВСС, #бюджет – не могат да се оспорват, но въпросът е какви са конкретните мерки и #политики. Предложените промени за контролиране на цените са голямо #фиаско и трудно съвместими с пазарна икономика. Свалянето охраната на #Пеевски и #Борисов не е достатъчно за борбата с #корупцията. Други важни теми, които трябва да следим са #еврото и #енергетиката. Енергетиката е особено важна и във вътрешнополитически аспект както и на #eвропейско ниво, а именно ще продължи ли Радев да защитава #руския #газ и #петрол. Безспорно Радев има искрено желание да е #успешен премиер – рецептата за това обаче съвсем не е проста.“
💬България изпрати само посланик на натовска среща в Букурещ. Според ДБ това е "в услуга на Путин" - 13.05.26, https://www.mediapool.bg/bulgaria-izprati-samo-poslanik-na-natovska-sreshta-v-bukuresht-spored-db-tova-e-v-usluga-na-putin-news383294.html
Дани Иванов, Фб, 13.05.26:
Зеленски пристигна в Румъния за срещата на върха на „Букурещката деветка“ (Б-9).
Товарищ Радев се скри и изпрати представителя ни в НАТО на срещата, където лидерите на държавите ще обсъждат защитата на Източния фланг.
(https://www.facebook.com/reel/2064531774106202, видео)
Ilian Vassilev, Фб, 16.05.26:
За голямо съжаление малко са хората в управленския екип на Румен Радев, които имат реален бизнес или сериозен академичен бекграунд. Повечето са класически държавни чиновници, израснали по стълбицата на администрацията и властта, достигнали до ниво, на което съчетанието между знания, практически опит и професионализъм вече не работи в полза на решенията, а започва да произвежда проблеми. С времето са се специализирали да се превърнат в представители на едни или други олигархични групи. За другите не съм сигурен, но в Министерството на енергетиката е едно към едно - Людмил Стайков, Ковачки и т.н.
Такъв е и случаят с патоса около рязкото увеличение на санкциите и глобите, най-вече в полето на КЗК, които се представят като "ядрено оръжие" срещу пустите спекуланти.
Ако оставим настрана печалния исторически запис на КЗК - особено по големите и знакови случаи, много от които впоследствие се оспорват успешно в съда - има няколко напълно прагматични причини, поради които целият този ентусиазъм често се превръща в „пара в свирката“.
Причината е проста.
Каквито и глоби да налагате, те в крайна сметка са разход за фирмата. Те се отразяват върху финансовия резултат, което означава: или по-малко приходи от данъци за бюджета; или прехвърляне на част от тежестта върху крайните потребители чрез по-високи цени.
Още веднъж - в счетоводството глобата влиза като разход и намалява счетоводната печалба. Да, в много случаи тези разходи са данъчно непризнати. Но това не променя факта, че остават реален икономически разход за компанията. А когато фирмата има силни пазарни позиции, монополно или олигополно влияние, тя почти неизбежно ще се опита да компенсира удара чрез цените.
Тоест: глобата формално наказва компанията; но ако пазарът позволява, част от санкцията се „прехвърля“ към обществото.
Именно затова при картели, енергийни компании, банки, телекоми или големи търговски вериги често се отправя критика, че санкциите сами по себе си не постигат реален дисциплиниращ ефект.
Ако няма достатъчна конкуренция; няма ефективен регулаторен натиск; няма риск от загуба на клиенти, фирмата може спокойно да „социализира“ наказанието - глоби и санкции - през цените.
Ето защо в много развити държави акцентът постепенно се измества към персоналната отговорност на управлението: лични санкции за мениджъри; забрани за заемане на ръководни позиции; наказателна отговорност при картели; ограничения за участие в обществени поръчки. Какво от това сте видяли в България? Как да го видите, като на върха на КЗК са политически назначенци.
При търсенето на отговорност от мениджърите логиката е ясна - когато рискът е личен, поведението се променя много по-бързо.
У нас подобна практика практически отсъства. И затова целият разговор за „големите глоби“ често остава повече политически PR, отколкото реална икономическа политика.
Самата глоба невинаги е достатъчна, ако пазарната структура позволява тежестта ѝ да бъде прехвърлена върху обществото.
И затова сега съм си взел бира и пуканки и чакам как точно Радев ще „озаптява“ големите европейски вериги.
Тръпна. Поне за едно съм спокоен - не съм гласувал за него, останал съм с разума си във време на всеобща лудост. Никак не е малко като постижение, нали?
(https://www.facebook.com/ilian.vassilev.9/posts/10164650635894430?ref=embed_post)
⏮ Гуев: Радев да наеме чужди експерти за тежките икономически времена, които предстоят - ДЕНЯТ с В. Дремджиев, 13.05.26, https://www.youtube.com/watch?v=eozuOh7efc8
„Ясен Гуев: никой не знае дали няма да се стигне и до тежки икономически сценарии като стагфлация, затова съветът ми към Радев е - мерките, които предлага вашия икономически екип няма да дадат резултат, наемете два чужди консултантски екипа. А за #бюджета и #инвестициите - прозрачното #управление и примерът на #Мицотакис са добра идея.”
# Георги Стоев: Новите мерки срещу високи цени ще генерират корупция. Парадокс е, че идват от партия, дала заявка срещу това - 13.05.26, https://boulevardbulgaria.bg/articles/georgi-stoev-merki-za-ovladyadvane-na-tsenite-generirat-koruptsiya-paradoksalnoto-e-che-idvat-ot-partiya-dala-zayavka-sreshtu-tova
“Макроикономистът Георги Стоев предупреждава, че мерките за овладяване на цените на "Прогресивна България" ще ударят малкия бизнес и конкуренцията.”
# Николай Вълканов: Нито един от факторите, които качват инфлацията, не са в мерките на "Прогресивна България" - 11.05.26, https://boulevardbulgaria.bg/articles/nikolay-valkanov-nito-edin-ot-faktorite-koito-kachvat-inflatsiyata-ne-sa-predvideni-v-merkite-na-progresivna-balgariya
„Мерките, които "Прогресивна България" предлага за овладяване на инфлацията, не са били обсъдени с бизнеса. Това стана ясно от думите на председателя на Сдружението за модерна търговия Николай Вълканов по NOVA. В организацията членуват повечето от големите търговски вериги в страната.
Той посочи, че някои от предлаганите текстове "на практика блокират тотално бизнес моделите на големите търговски вериги".
..."
^^ Абровски: Опитваме се да създадем правила на пазара...Търговските вериги прекалиха - 16.05.26, https://clubz.bg/174739 (Министър Абровски: Има готов вариант на методиката за справедливите цени - https://bnrnews.bg/horizont/post/470696/ministar-abrovski-ima-gotov-variant-na-metodikata-za-spravedlivite-tseni)
^^Новата власт създава спецзвено за контрол на цените - 14.05.26, https://www.dnevnik.bg/biznes/2026/05/14/4914220_nova_vlast_suzdava_speczveno_
za_kontrol_na_cenite/
Копейкин, Фб, 14.05.26:
"Новото правителство изглежда е приело курс към връщане на старите порочни практики да се крие важна за обществото информация. МВР и МРРБ изненадващо скриха ключови данни от сайтовете си.
Институтът за пътна безопасност (ИПБ) алармира, че от сайта на Министерството на регионалното развитие са изчезнали заданията за текущи ремонти и поддръжка на пътищата, които служебният министър Николай Недялков бе наредил да се публикуват.
Мартин Атанасов - младежът, който направи „Черна писта” - интерактивната карта за пътнотранспортните произшествия в страната, обяви с пост в социалните мрежи, че МВР тихомълком е спрял да подържа картата си на катастрофи. Той каза, че „Черна писта” е осветила картата за катастрофите не само като статистика, а също така е била достъпна информация за всички."
(МРРБ и МВР изненадващо скриха ключови данни от сайтовете си / ИПБ алармира за мистериозно изчезване на важни документи за пътни ремонти, а интерактивната карта за ПТП в МВР замръзна - 14.05.26, https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/mrrb-i-mvr-iznenadvashto-skriha-klyuchovi-danni-saytovete-si)
Martin Atanasov, Фб: 13.05.26, https://www.facebook.com/marto.v.atanasov/posts/977696011318687?ref=embed_post24 часа: https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/22846950
💬Кукленото шоу засега замества прогреса - авт. Петьо Цеков, Сега, 09.05.26
.jpg)
Cartoon Show, Фб: Видео - БАНГАРАНГА, ИЛИ ЧАЛГАРАНГА? https://www.facebook.com/reel/1331204985567982
„Изборите дадоха на Радев законодателната власт, днес той пое изпълнителната власт и даде заявка за промяна в ръководството на съдебната власт. Той получи всичко, впери поглед в хоризонта и има право на това. Дали тази ситуация ще продължи колкото продължаваше при предните велики изборни победи - ден до пладне, или влизаме в режим на хилядолетен Румен - един Бог знае. Честно казано, ситуацията е предсказуема като латино сериал, където обратите са задължителни, защото драмата трябва да бъде разтегната в много серии, като героите предимно не говорят, а гледат вторачено нанякъде. Какво предстои можем да прогнозираме само по външните изяви, или както бе в случая със самия Радев - по отсъствието им.
Важен бе съставът на кабинета и по него, дори и с бърз поглед става ясно, че преди три седмици, точно преди изборите, Румен Радев изобщо не е бил готов за голяма изборна победа, съвсем не си е представял, че сам ще реди правителство.
(...)
И още нещо трябва да е кристално ясно:
Няма никакво значение какви знаци иска да види градската десница от Радев - той не е длъжен да се движи по дневния ред на ПП или ДБ (другите организации, които имаха същите заявки като ПБ, но не бяха предпочетени от избирателите). Но изключително важни са знаците, които дава самият Радев по отношение на Пеевски и Борисов, както и знаците, които този тандем дава към властта. Там знаците са големи и видими като светофарите на Петте кьошета. Засега Радев и Борисов имат видима търпимост един към друг, а основният опонент и на Радев, и на Пеевски като че ли е само градската десница. Стигна се до там, че един офицер, който пое МО, нарече неподкрепата за властта “мерзост”. Което е доста ясен знак, че парата на прогреса засега е в свирката.”
(https://www.segabg.com/category-observer/kuklenoto-shou-zasega-zamestva-progresa)
Видео 2: Гебрев за Пеевски, Радев, Украйна, оръжейния бизнес, Русия, ролята на държавата и на прокуратурата - ДЕНЯТ с В. Дремджиев, 14.05.26
„Емилиян Гебрев за #Пеевски като руско прокси, #прокуратурата от #Цацаров до днес, която забрави "руколата", но не прави нищо за разследването на #ГРУ, #Украйна, измамена от #Русия и #Запада, силата на #Киев във войната и ужасяващите последици, пенсионирането на #Путин, митовете за въоръжението, държавата и "по-добре да не пречи, като не помага.”
⏮ Цялото предаване: https://www.youtube.com/watch?v=zPcR-LzmSWQ
Видео 3: Нов етап в Украйна и Близкия Изток – Контракоментар с Руслан Трад - 12.05.26
- Руслан Трад, автор и редактор в "Капитал" за сигурност и отбрана, създател на De Re Militari, член на Атлантическия съвет на САЩ.
.jpg)
Опит за мисли в безсмислието
Не ме занимавай със глупости
Фитнес след много уикенд хранителни прег...
Не ме занимавай със глупости
Фитнес след много уикенд хранителни прег...
... тоя чаршаф за Гинес, бе!! :DDDDDDDDDDDDDD
цитирайСлед малко "тоя чаршаф за Гинес, бе!!" ще бъде допълнен, за Ваша просвета и безплатно ограмотяване.
Впрочем, за Ваше сведение и просвета обръщението "бе" (или "абе") звучи фамилиарно и арогантно към хора, с които нямате близка връзка. Дори сред близки хора се възприема често като проява на лош тон.
Със здраве!
цитирайВпрочем, за Ваше сведение и просвета обръщението "бе" (или "абе") звучи фамилиарно и арогантно към хора, с които нямате близка връзка. Дори сред близки хора се възприема често като проява на лош тон.
Със здраве!
4.
breaker007 -
О, извинявам се за опита си за фамилиарничене, но лошият пример е заразен...
17.05 10:59
17.05 10:59
... уви. Не говоря лично за Вас, а за преобладаващия процент русофоби в блога.
Колкото до "просветата" и "безплатното ограмотяване" ще го мина по параграфа като опит за отговор на моя опит за фамилиарничене.
Ако желаете наистина просвета и безплатно ограмотяване по подобни въпроси, хвърлете око на моя блог, аз ползвам само оригинални източници, превеждам ги и ги коментирам, такива "специалисти" като нашенските, които цитирате, могат да предизвикат само смях, и то горчив, нищо повече.
Със здраве и от мен.
цитирайКолкото до "просветата" и "безплатното ограмотяване" ще го мина по параграфа като опит за отговор на моя опит за фамилиарничене.
Ако желаете наистина просвета и безплатно ограмотяване по подобни въпроси, хвърлете око на моя блог, аз ползвам само оригинални източници, превеждам ги и ги коментирам, такива "специалисти" като нашенските, които цитирате, могат да предизвикат само смях, и то горчив, нищо повече.
Със здраве и от мен.
не се обяснява. Нищо няма да схванат, нито ще променят...простакът ще те свали на неговото ниво и там ще те бие с опита си в простащината.
"Бедността е най-справедливото наказание за простотията на един народ." - Роналд Рейгън
цитирай"Бедността е най-справедливото наказание за простотията на един народ." - Роналд Рейгън
vselenche написа:
След малко "тоя чаршаф за Гинес, бе!!" ще бъде допълнен, за Ваша просвета и безплатно ограмотяване.
Впрочем, за Ваше сведение и просвета обръщението "бе" (или "абе") звучи фамилиарно и арогантно към хора, с които нямате близка връзка. Дори сред близки хора се възприема често като проява на лош тон.
Със здраве!
Впрочем, за Ваше сведение и просвета обръщението "бе" (или "абе") звучи фамилиарно и арогантно към хора, с които нямате близка връзка. Дори сред близки хора се възприема често като проява на лош тон.
Със здраве!
До преди малко карах по спомен за вашия 2-и коментар, който одобрих, както и още един коментар на друг потребител, но към момента (дълго време) аз не ги виждах.
Предполагам, че администраторите на Blog-bg имат сродни претенции на Вашите (не им е за първи път, виж мой пост от 2 април "Обичам ви!") и удариха директно със секирата. Не стига, че не виждах коментарите, които одобрявам, но ми отрязаха и финала на поста. Обаче аз мога да го възстановя, там грешат уважаемите админи на Blog-bg, като извърша съкращения в текста, ако в това е проблемът, ама дали... Надали!
Тъй че спрямо написаното от Вас "...а за преобладаващия процент русофоби в блога" бих казала - Бъдете рахат! - защото админите са Ваши хора.
Що се отнася до финала на коментара Ви: "...аз ползвам само оригинални източници, превеждам ги и ги коментирам, такива "специалисти" като нашенските, които цитирате, могат да предизвикат само смях, и то горчив, нищо повече."
Драги господине, лошо няма човек да има самочувствие, та дори и напомпано (щото то си е за сметка на лицето "х"), обаче четейки по-горе написаното оставам с убеждението, че чета Копейкин, пардон за неоригиналния източник - Костадин Костадинов.
Бъдете здрав!
цитирайПредполагам, че администраторите на Blog-bg имат сродни претенции на Вашите (не им е за първи път, виж мой пост от 2 април "Обичам ви!") и удариха директно със секирата. Не стига, че не виждах коментарите, които одобрявам, но ми отрязаха и финала на поста. Обаче аз мога да го възстановя, там грешат уважаемите админи на Blog-bg, като извърша съкращения в текста, ако в това е проблемът, ама дали... Надали!
Тъй че спрямо написаното от Вас "...а за преобладаващия процент русофоби в блога" бих казала - Бъдете рахат! - защото админите са Ваши хора.
Що се отнася до финала на коментара Ви: "...аз ползвам само оригинални източници, превеждам ги и ги коментирам, такива "специалисти" като нашенските, които цитирате, могат да предизвикат само смях, и то горчив, нищо повече."
Драги господине, лошо няма човек да има самочувствие, та дори и напомпано (щото то си е за сметка на лицето "х"), обаче четейки по-горе написаното оставам с убеждението, че чета Копейкин, пардон за неоригиналния източник - Костадин Костадинов.
Бъдете здрав!
Уви, колега vselenche, очаквах, малко или много, аргументиран отговор, примерно да прочетете поне един или два от моите постинги, да си напрегнете мозъка, да откриете грешки, пропуски, неверни или нерелевантни факти, да систематизирате в структуриран отговор, и да проведем една интересна и плодотворна дискусия, като между двама възпитани и ерудирани блогери.
Вместо получавам от една г-жа или г-ца обширно описание на някакви, по всяка вероятност, въображаеми явления, свързани с "моите" админи в блог.бг, с елегантен ход плавно следват обвинения, със закономерния финал, използване на "псевдоними", необидни, разбира се, и накрая обичайния coup des grace - пардън май френч, както се казва, "неоригиналния източник", а именно неизбежния Костадин Костадинов, който със сигурност пише с безброй псевдоними в American Thinker, European Conservative, Hungarian Conservative, New York Times и още цял куп фасади на СВР.
Не бива да се излагате така, ув. г-це/г-жо, давам Ви шанс, направете онова, което Ви посъветвах, отворете поне един-два от моите постинги и разгромете деянията на Костадин Костадинов под някой от многобройните му псевдоними.
Бъдете оригинална, това е призивът ми към Вас с две думи :)
Защото това е единственият начин да докажете, че сте способна на нещо повече от използване на имена и обвинения, че негласно съм бил управлявал едва ли не целия блог.бг, дето се казва, съм бил сивият му кардинал.
цитирайВместо получавам от една г-жа или г-ца обширно описание на някакви, по всяка вероятност, въображаеми явления, свързани с "моите" админи в блог.бг, с елегантен ход плавно следват обвинения, със закономерния финал, използване на "псевдоними", необидни, разбира се, и накрая обичайния coup des grace - пардън май френч, както се казва, "неоригиналния източник", а именно неизбежния Костадин Костадинов, който със сигурност пише с безброй псевдоними в American Thinker, European Conservative, Hungarian Conservative, New York Times и още цял куп фасади на СВР.
Не бива да се излагате така, ув. г-це/г-жо, давам Ви шанс, направете онова, което Ви посъветвах, отворете поне един-два от моите постинги и разгромете деянията на Костадин Костадинов под някой от многобройните му псевдоними.
Бъдете оригинална, това е призивът ми към Вас с две думи :)
Защото това е единственият начин да докажете, че сте способна на нещо повече от използване на имена и обвинения, че негласно съм бил управлявал едва ли не целия блог.бг, дето се казва, съм бил сивият му кардинал.
Драги господине, първо, не са ли ви казвали, не сте ли се научили, че в чужда къща (в случая чужд профил) не се нахълтва натрапливо, меко казано? А в чужда къща не се гази и нахълтва с ботуши!
Второ. Допуснах, че при огромната Ви претенция умеете да четете с разбиране, нали си спомняте приказката - "четене с разбиране"! Но за съжаление Ви прецених погрешно, т.е. надцених Ви!
И последно. Ще се радвам занапред да не ме обременявате излишно, за което предварително Ви благодаря!
цитирайВторо. Допуснах, че при огромната Ви претенция умеете да четете с разбиране, нали си спомняте приказката - "четене с разбиране"! Но за съжаление Ви прецених погрешно, т.е. надцених Ви!
И последно. Ще се радвам занапред да не ме обременявате излишно, за което предварително Ви благодаря!
9.
vselenche -
До breaker007! Това е последно предупреждение! Нямам представа дали Blog-bg има опцията - блокиране? И отговор на непубликуван ВАШ коментар от „02:39" ч.
17.05 16:37
17.05 16:37
breaker007 написа:
Простак и олигофрен е този, който използва тези "термини" и "доводи" срещу опонента си, от това по-лесно няма.
Опитай се да направиш несравнимо по-трудното: отвори някой от постингите на въпросния "простак и олигофрен" и го обори по всички пунктове, както на тезата му, така и тази на автора на материала, който той коментира.
Ще можеш ли да го направиш, непростако и неолигофрене?
diman написа:
не се обяснява. Нищо няма да схванат, нито ще променят...простакът ще те свали на неговото ниво и там ще те бие с опита си в простащината.
"Бедността е най-справедливото наказание за простотията на един народ." - Роналд Рейгън
"Бедността е най-справедливото наказание за простотията на един народ." - Роналд Рейгън
Простак и олигофрен е този, който използва тези "термини" и "доводи" срещу опонента си, от това по-лесно няма.
Опитай се да направиш несравнимо по-трудното: отвори някой от постингите на въпросния "простак и олигофрен" и го обори по всички пунктове, както на тезата му, така и тази на автора на материала, който той коментира.
Ще можеш ли да го направиш, непростако и неолигофрене?
Не Ви разрешавам при мен (в моя профил) да държите подобен тон на друг коментиращ! Вярвам, може да прочетете с разбиране 1 изречение и да го ЗАПОМНИТЕ!
ХХХ
До breaker007 в отговор на ВАШ коментар от „02:39 - Ув. г-жо/г-це ...”/18.05.26
Пиша тук, защото не публикувам този ваш коментар от 02:39 ч. (изтрих го, но го запазих), тъй като вече написах „това е последно предупреждение”.
Ще се опитам простичко и ясно да обясня няколко неща, които нямат никаква връзка с нашите различни политически убеждения (виждания), breaker007, ако решите да се върнете в профила ми и да прочетете.
1. В този непубликуван тук ваш коментар от 02:39 ч. вие сте ползвали (кликнали на) опцията „цитирай” и се е поместил изцяло текстът по-горе тук, т.е. този мой коментар. След което следва вашият текст, цитирам:
„... не се обяснява."
Та това е върхът, да изрежете въпросните "термини" от оригиналния коментар на въпросния diman, и хиииитричко да ги припишете на мен :DDDDDDDDDDDDDD
Бравос, както би се изразил бая ви Ганя.”
Край на цитата.
2. Обяснявам, техническата част. Аз не съм изрязала нищо, такава е платформата, когато се ползва опцията „цитирай” не се отпечатва текста, който е в заглавието. Т.е. аз нямам никаква вина и възмущението ви за извършено нещо от мен преднамерено е неправилно.
За да се уверите, че е така, вижте по-долу мой отговор на VMIR. Той в заглавието пише
„Слава Украинe!!!”, аз му отговарям „Героям слава!”, обаче тъй като неговият текст е в заглавието, когато го цитирам, той не излиза и съответно моят отговор увисва. Чудих се какво да направя, минах през няколко варианта, няма да ги описвам излишно тук, и накрая дописах към празния текст на VMIR неговия текст от заглавието и така нещата се получиха. Макар и да си личи, обърнете внимание, че аз съм дописала текста на VMIR.
Надявам се с този пример да съм ви убедила, че и във вашия случай няма нищо преднамерено („хиииитричко” да изрежа, както се изразявате вие) извършено от мен.
3. Ако щете вярвайте, ако щете недейте, но аз най-после разбрах чрез този ваш непубликуван от мен коментар в 02:39 ч. на какво вие казвате „термин”. Отнасяло се за думите в заглавието от коментара на diman, т.е. думите „простаци и олигофрени”. Драги breaker007, тези думи не са термини, а са в най-добрия случай етикети за „х” лице или лица. Няма значение какво изразяват като отношение тези думи, говорим за друго в момента, а именно тези думи не са „термини”. Проверете що е термин, има си речници за това. Казвам го, защото в коментарите си тук вие много пъти написахте „аз ползвам само оригинални източници, превеждам ги и ги коментирам”. Не може който и да било, не специално вие, да превежда от който и да било език на родния си език, в случая, ако не борави (не се справя) правилно с думите. Това извън, че може да хвърли в заблуда, в случая мен, само с един свой коментар за нещо си, т.е. аз многократно се запитах за какви „термини” говорите вие. Да, накрая разбрах за какво ви иде реч, ама ми отне време. Моя ли е грешката, не мисля!
4. Въпросните етикети „простаци и олигофрени” от коментара на diman аз не приписвам на вас, за да напиша към вас „Не Ви разрешавам при мен (в моя профил) да държите подобен тон на друг коментиращ! Вярвам, може да прочетете с разбиране 1 изречение и да го ЗАПОМНИТЕ!” Причината е тонът на коментара ви, повтарям, като цяло, а не една или друга използвана дума. „Натрапливо”, вече ви писах за това, както и „газене с ботушите”, прочетете отново, ако желаете. От мен ви казвам последно следното. Неприемливо е да се коментира под чужд пост и в чужд профил не по темата, това е тролене, единствено по темата от вас бе, че постът ми е „чаршаф за Гинес”, всичко останало, т.е. едно и също повторено многократно не бе по темата. И второ, не може да пращате мен или някой друг коментиращ тук да чете постовете във вашия профил, за да водим (коментираме) разговор тук под този мой пост, това е логически абсурд. Освен това аз лично няма да прочета нищо от вашия профил (вашите постове), след като си изясних, че вие не боравите правилно с думите, за мен това е първо определящо, а не политическите ни различия, поради простата причина, че няма да разбера за какво ви иде реч във вашите коментари на „преведени” текстове от „оригинални източници”, както твърдите (пишете). А и с човек, в случая вие, който не умее да прочете кратък текст с разбиране за мен е изключена комуникацията. Впрочем с едно изречение ми каза същото в коментара си DIMAN, етикетите (двете думи, които ви дразнят) там са за илюстрация, а ако аз ви отговарях до един момент бе само от възпитание и любезност, после сложих точката в заглавието на този ми коментар.
п.п. Вашият коментар до diman, който аз тук съм цитирала (чрез опцията "цитирай"), за да ви отговоря аз, та вашият коментар до diman изчезна. Аз го бях публикувала, имаше го, но на таблото постоянно ми светеше, че трябва да го публикувам отново, накрая изтрих и индикатора на таблото угасна, но и изчезна вашия коментар до diman, като остана само в моя цитат, а по-късно и във вашия цитат, т.е. във вашия непубликуван тук коментар от 02:39 ч. В друг коментар тук вече писах, че имам технически проблеми.
Това е всичко от мен, обяснено изключително подробно и обстоятелствено, отговарящо на истината.
vmir написа:
Слава Украинe!!!Героям слава!
11.
vselenche -
Кукленото шоу засега замества прогреса - авт. Петьо Цеков, Сега, 09.05.26 (целият текст)
17.05 17:20
17.05 17:20
„Изборите дадоха на Радев законодателната власт, днес той пое изпълнителната власт и даде заявка за промяна в ръководството на съдебната власт. Той получи всичко, впери поглед в хоризонта и има право на това. Дали тази ситуация ще продължи колкото продължаваше при предните велики изборни победи - ден до пладне, или влизаме в режим на хилядолетен Румен - един Бог знае. Честно казано, ситуацията е предсказуема като латино сериал, където обратите са задължителни, защото драмата трябва да бъде разтегната в много серии, като героите предимно не говорят, а гледат вторачено нанякъде. Какво предстои можем да прогнозираме само по външните изяви, или както бе в случая със самия Радев - по отсъствието им.
Важен бе съставът на кабинета и по него, дори и с бърз поглед става ясно, че преди три седмици, точно преди изборите, Румен Радев изобщо не е бил готов за голяма изборна победа, съвсем не си е представял, че сам ще реди правителство.
Радев е бил готов за коалиционен кабинет, в темелите на който да вгради бащите-основатели на “прогресистите“, най-приближените си хора - първия кръг на отбраната - бившите си секретари, съветници, ексминистри. Като изключим сериозното недоразумение - Гълъб Донев е финансов министър, всичко останало е просто дялан камък до дялан камък - Демерджиев, Стоянов, Шишков, Илин Димитров.... Радев е изградил стена около себе си.
Животът обаче така завъртя Радев, подкрепата се оказа толкова мощна, че през последните дни очевидно му се е наложило да търси със свещ министри за кресла, които иначе с удоволствие би преотстъпил на коалиционните си партньори, ако имаше такива.
Някои от тях са извадени от резерва - дами, които са стояли на втори план по министерствата и са чакали идването на 9 септември: Наталия Ефремова (труда и социалната политика), Катя Ивкова (здравеопазването), Ива Петрова (енергетиката). Приемаме, че тези хора са хора на Радев в министерствата, управлявани досега от ГЕРБ, градската десница, разни сглобки и т.н., а не че са чужди хора, внедрени в кабинета на Радев. Приемаме, че тези хора са хора на Радев в министерствата, управлявани досега от ГЕРБ, градската десница, разни сглобки и т.н., а не че са чужди хора, внедрени в кабинета на Радев. Тези хора са били зам.-министри, което не ги прави експерти, те имат поглед върху ресора и нямат нужда да правят дълги анализи на липсите и необходимостите в министерствата.
Нататък обаче кабинетът на Радев съвсем прилича на подвижно мъпет шоу.
Външният образ на страната е даден на представител на ИТН. Т.е. съмненията, че Радев е Орбан, ще трябва да бъдат разсейвани от жена, която собствената й партия успя да прати във Външно, но преди това дълго се колебаеше дали става за образователен или здравен министър. Земеделието - изключително важен ресор със заявена реформа за оптимизация на веригата на доставки и идващ “законопроект за галопиращите цени“, отива също при човек на ИТН - трижди депутат Пламен Абровски.
Положението изглежда като че ли ПБ е влязла в коалиция с ИТН, но доста се обърква от обоснованото предположение, че фалиралата ИТН всъщност едва ли вече съществува - Слави и Тошко я родиха, те я и убиха.
Напълно пренебрегвам факта, че в МОН и в министерството на културата влизат двама души, които са безспорно хора с опит, но са твърде спорни в собствените им професионални кръгове.
По-тежко и объркано е положението с министерството на правосъдието, където изненадващо бе спуснат човек, който трудно се открива и с лупа от професионалната общност.
Човек с опит при Цацаров. Може ли да извадиш някой от десетия ред и той да се превърне в силен министър? Може, разбира се. Но надали. “Търсеше се човек за поста, а не пост за човека”, каза Константин Проданов от ПБ, но в този случай съмненията са по-силни от крилатите фрази. А съдебната система е заявен приоритет - в понеделник ПБ вкарва проектозакон за съдебната власт, после ще се търси нов състав на ВСС, на Инспектората... Затова и за нищо друго се създава усещането, че тук има някакво куклено шоу, в което министърът е главната кукла.
Не всичко в кабинета е за критика, разбира се. Прекрасно е, че за първи път от много време има сливане на министерства със съпътстващото съкращаване на администрацията. Има хора, които са на мястото си - Георги Пеев, Иван Василев, Атанас Пеканов. Те могат да свършат работа. Защо са там, а не си гледат бизнеса - ето това не е ясно.
Общото положение обаче може да се обобщи с думите на Радев:
“Можеше ли само 2 министерства да има? - Можеше!”
Разбира се, министрите тепърва ще доказват, че не са кукли на конци, ще опровергават подозренията ни, че съществени реформи няма да има, че дори камък в блатото няма да хвърлят.
Но засега нещата стоят по следния начин: Константин Проданов вече ни уведоми, че:
“Няма време за всеобхватни реформи сега“.
През този месец ще започне приемането на редовен бюджет за 2026 г., той ще действа от юни, а през септември - октомври в НС ще започнат да обсъждат първия си цялостен републикански бюджет - за 2027 г. и евентуално тогава ще има пари за реформи.
Ясно ли е? Не, въобще не е ясно защо тази власт не извади пред скоба поне един национален приоритет още сега.
Засега е ясно, че новата власт подема стария рефрен - Тези гадове преди нас съсипаха всичко със своята “волунтаристична финансова политика“, положението е от критично към трагично, тепърва ще правим анализи, ще запушваме дупки.... Финансовата политика се очертава да бъде ”запушване, пренасочване и оптимизация“.
Дълговете са лоши, но ще вземаме още.
Съдебна реформа не се очертава - ще има промяна на закона за съдебната власт, но те вероятно ще бъдат насочени към правилата на избора на членовете на нелегитимния ВСС, т.е. към кадрови решения. По този път ще се съсредоточи властта - към подмяната на онези 49 назначения в регулаторите, службите и съдебната система. Така е било и така ще бъде, и никакви гръмки заявки за реформи не са нужни.
Като казах “гръмки заявки”, та се сетих...
В речта на Радев при представянето на кабинета се чуха думи като: “ускорено развитие”, “ликвидиране на олигархичния контрол върху държавното управление и медиите”, “социална справедливост”, “достойни доходи”, “поносими цени”, ”бъдеще за младите“. Това бе излишно, не защото нареди клише до клише като птици върху жица, а защото това правителството идва по волята на избирателите, за да направи няколко ясни неща:
Да изкорени задкулисието, изтъкано от Пеевски и Борисов години наред, като взема прозрачни решения. Да върне усещането за справедливост. Да успокои пазара и да продължи икономическия растеж, но без нови дългове. Да движи страната напред с нови и смели реформи.
Очакват се не просто решения в тази посока, а бързи и категорични решения. Не аз, президентът Йотова го каза. Новата власт се оплака от бърз старт на критиките - така е, критиките започнаха.
Всяко едно заседание на МС оттук нататък трябва да започва по един начин - Румен Радев става, поглежда критично избранниците си и ги пита: “Нас за какво ни избраха?" Затова ги избрахме.
И още нещо трябва да е кристално ясно:
Няма никакво значение какви знаци иска да види градската десница от Радев - той не е длъжен да се движи по дневния ред на ПП или ДБ (другите организации, които имаха същите заявки като ПБ, но не бяха предпочетени от избирателите). Но изключително важни са знаците, които дава самият Радев по отношение на Пеевски и Борисов, както и знаците, които този тандем дава към властта. Там знаците са големи и видими като светофарите на Петте кьошета. Засега Радев и Борисов имат видима търпимост един към друг, а основният опонент и на Радев, и на Пеевски като че ли е само градската десница. Стигна се до там, че един офицер, който пое МО, нарече неподкрепата за властта “мерзост”. Което е доста ясен знак, че парата на прогреса засега е в свирката.”
ххх
2. Дарителка на Радев стана областен управител на София / Няколко от новите назначения идват от МВР и МО - 13.05.26, https://www-segabg-com/hot/category-bulgaria/daritelka-na-radev-stana-oblasten-upravitel-na-sofiya
„Правителството започна попълването на администрацията си. Днес бяха сменени всички областни управители. Няколко от новите назначения идват от МВР и МО, а начело на ключовата област София застава Йовелина Тихова. Жена със сходно име – Техова, се вижда в списъка с дарителите на Румен Радев в предизборната кампания, като е дарила 6000 евро за кампанията му, писа "Бърд". Ето новите имена:
...”
3. Къде изчезна хлябът по 6 стотинки и още недоразумения от ПБ / Новата власт тръгва със сиви кардинали, бой по спекулантите, ухажване на "белите якички" - 16.05.26, https://www-segabg-com/category-observer/kude-izchezna-hlyabut-po-6-stotinki-i-oshte-nedorazumeniya-pb
„Едва проходили в нивата на властта, "прогресивните българи" започнаха да настъпват мотики.
”Не че искам да реминисцирам, но някога хлябът струваше 6 стотинки”, каза по повод на мерките срещу поскъпването Константин Проданов, очертаващ се като ключов говорител на ПБ в областта на икономиката. И предизвика лавина от подигравки - мнозина се разровиха в спомените си и в архивите и откриха, че не хлябът, а билетът за автобуса е бил 6 ст.
...”
- б.м. Константин Проданов ми е любимец, за припомняне: АБВ/Алтернатива за българско възраждане - https://bg-wikipedia-org/wiki/Алтернатива_за_българско_възраждане („Създадена е през януари 2014 година. Лидер на партията е Георги Първанов – президент на България (2002 – 2012) и лидер на Българската социалистическа партия (1996 – 2001). ...”)
И още: На трупчета ли е новият спасител, заради договора с Боташ?
https://www-facebook-com/reel/1329868682425922
ххх
1. Коя е Велислава Петрова - външен министър в орбитата на Радев и един вицепремиер - 08.05.26, https://www-dnevnik-bg/bulgaria/2026/05/08/4911460_koia_e_velislava_petrova_-_vunshen_ministur_v_orbitata/
"Румен Радев създаде интрига при обявяване състава на бъдещото правителство по въпроса на кого трябва да се обаждат от чужбина, когато искат да разберат външната политика на България - на външната министърка Велислава Петрова-Чамова или на вицепремиера с все още неустановен профил Иво Христов.
Тя не е в България от известно време и идва от управлението на програми в неправителствения Център за бъдещите поколения в Брюксел, основан и съфинансиран от ИТ милиардер от Нидерландия, помагащ на партии с политики за борба с климатичните промени и за проекти за младите хора. Христов е бивш евродепутат, известен с антиглобалистки, проруски, евроскептични и нелиберални възгледи, бивш началник на кабинета на Румен Радев, когато беше президент, и чест гост в медии с национална аудитория и подкаста на Мартин Карбовски.
Кои са останалите министри, вижте тук (линк).
Външната политика на България се води от министър-председателя и правителството, следващи решенията на Народното събрание. Въпросът е кой информира Радев и допринася за формирането на външнополитическата му позиция. Би трябвало това да е оперативно отговарящият за дипломацията външен министър, но е трудно човек да си представи, че Иво Христов ще отговаря за сектори като транспорт и образование (и би се самоограничил в тях).
Първият дипломат на България ще трябва да се съобразява и с политиките на министрите на отбраната, енергетиката и икономиката (от него зависи военнопромишленият комплекс), когато обяснява в Брюксел какво точно прави и планира новото правителство за сигурността на Европа, санкциите срещу Русия, помощта за Украйна и раздялата с руската енергия.
Велислава Петрова-Чамова се появи в политиката и управлението като предложение на "Има такъв народ" в злополучните опити на проекта на Слави Трифонов да направи правителство. Преди 5 години тя бе кандидат за министър на здравеопазването на премиера Николай Василев, после - като номинация за министър на образованието, науката и иновациите в проект за кабинет на Пламен Николов. Микробиолог от Университета в Бристол и доктор от Кеймбридж, тя бе в този момент малко над 30-годишна с нулев опит в правителствена администрация, още по-малко в българска.
Броени месеци по-късно друг кадър на ИТН - външният министър Теодора Генчовска в правителството на Кирил Петков, я вкара в министерството като свой заместник въпреки липсата на опит в дипломацията. Това стана на 7 януари 2022 г. и седмици по-късно Генчовска - дошла от позицията на експерт в екипа на Румен Радев - на практика започна да работи срещу собственото си правителство по въпроса за компромисно решение за спора със Северна Македония. Генчовска беше в едва прикрит, а накрая и открит, конфликт с Весела Чернева, тогавашен външнополитически съветник на премиера около подготовката на т.нар. Предложение на Макрон.
"Велислава не е дипломат по образование или кариера, но има ясни проевропейски позиции и лесно се ориентира в Брюксел. Навремето тя отговаряше за това т. нар. Френско предложение по Северна Македония да не противоречи на позицията на Слави Трифонов, но все пак ИТН не го подкрепиха", коментира Чернева днес пред "Дневник".
Велислава Петрова остана на поста зам.-министър на външните работи в избраните и назначени от Румен Радев две служебни правителства на Гълъб Донев от август 2022 г. до юни 2023 г. с външен министър Николай Милков. От поста я освободи новият премиер Николай Денков.
Година по-късно, през август 2024 г. отново "Има такъв народ" номинира Велислава Петрова за български еврокомисар по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта (всъщност, това бе ресорът на Мария Габриел, а в новата комисия Урсула фон дер Лайен определи отговорностите като "Стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации").
Тази кандидатура нямаше шанс пред желанието на Бойко Борисов номинацията да бъде Екатерина Захариева, която бе два пъти министър в негови правителства, а предложението в Брюксел направи служебният премиер Димитър Главчев, дългогодишен депутат от ГЕРБ. Имаше и второ име - на Юлиян Попов, защото Фон дер Лайен бе призовала така да постъпят националните столици с номинациите си. Но селекцията стана буквално часове преди да изтече крайният срок на 30 август, най-вероятно умишлено, за да не преминава въпросът през дебат в Народното събрание.
Ден преди това Радев призова София да изпрати кандидатури на две жени. Останалите такива номинации бяха на Искра Михайлова (ДПС-Пеевски) и Цветелина Пенкова (БСП).
С това Велислава Петрова изчезна отново от българската политика и кадруване, омъжи се, добави Чамова към фамилията си и се премести да работи в Брюксел.
Според официалната биография, разпространена в списъка с номинациите на Румен Радев за правителство, тя е представена така:
- има дългогодишен международен опит в сферите на науката, глобалните въпроси и политиката.
- като зам.-министър отговаряше за европейските въпроси, регионалната политика, икономическата дипломация и отношенията с международните организации.
- през последните две години е главен програмен директор в Centre for Future Generations в Брюксел, където координира работата на организацията в областта на европейските политики с фокус върху конкурентоспособността на ЕС. Работата ѝ е насочена към въпросите на стратегическата автономия на Европа в области като изкуствения интелект и отбранителните технологии, както и към изграждането на партньорства между европейските институции, научните среди и индустрията.
- работила е в ООН по теми, свързани със здравните иновации в развиващите се държави, а по време на пандемията от COVID-19 е част от Глобалния алианс за ваксини, където участва в разработването на инвестиционни стратегии за борба с нови патогени. Консултирала е и Световната здравна организация и Световната банка по въпроси, свързани с биотехнологиите и управлението на риска от бедствия."
2. Новата външна министърка започна с Кисинджър и заявка за "ясна посока" - 08.05.26, https://www-mediapool-bg/novata-vanshna-ministarka-zapochna-s-kisindzhar-i-zayavka-za-yasna-posoka-news383147-html
# Румен Радев връща във властта двама изгрели в "Има такъв народ - 07.05.26, https://www-dnevnik-bg/politika/2026/05/07/4911454_rumen_radev_vrushta_vuv_vlastta_dvama_izgreli_v_ima/
"Посочена за министър на външните работи е Велислава Петрова, а за министър на земеделието - Пламен Абровски.
По-рано днес стана известно, че "Прогресивна България" е намерила пост и за още един представител на "Има такъв народ": председателят на парламента Михаела Доцова избра за началник на кабинета си бивш депутат от партията на Слави Трифонов."
3. "Новият председател на Народното събрание Михаела Доцова от "Прогресивна България" е назначила за началник на кабинета си бившия депутат от "Има такъв народ" Николета Кузманова, потвърди за "Дневник" източник от Народното събрание.
Кузманова беше зам.-председател на предходния парламент. "Има такъв народ" беше в съвместно управление с ГЕРБ и БСП и правителството се ползваше с подкрепата на ДПС на Делян Пеевски и множество от ходовете и решенията на властта се съобразяваха със санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания политик.
Николета Кузманова активно защитаваше предложенията за промени на "Има такъв народ" в Наказателния кодекс, които бяха изтеглени след ярка обществена и политическа реакция. Идеята беше да се въведе затвор от до шест години при намеса в личния живот. На текстовете реагираха организации, които видяха потенциал за сериозна цензура. Критики имаше и от опозиционната "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), но и от партньорите от ГЕРБ.
Попитан за аргументите за избора на бивш депутат от "Има такъв народ" за началник на кабинета на председателя на парламента Слави Василев от "Прогресивна България" демонстрира, че не е наясно с назначението, твърди, че е научил за него от медиите. "Честно да Ви кажа, не съм запознат с казуса с госпожа Кузманова", каза Василев."
https://www-dnevnik-bg/politika/2026/05/07/4911346_predsedateliat_na_parlamenta_izbra_kadur_na_ima_takuv/
4. Радан Кънев: Съставът на кабинета показва, че Радев ще води всички политики - 07.05.26, https://www-dnevnik-bg/politika/2026/05/07/4911454_rumen_radev_vrushta_vuv_vlastta_dvama_izgreli_v_ima/
"Съставът на кабинета на Румен Радев показва, че цялата власт се съсредоточава в две ръце и те принадлежат към едно тяло. Министерският съвет е изпълнен с хора, които нямат политически убеждения, тоест всички политики, ще се решават от един, единствен човек. Събирането на цялата власт на едно място продължава и се ускорява.
Така евродепутатът Радан Кънев коментира състава на новото правителство. Той уточни, че в неделя "Демократична България" ще има официална позиция за правителството на Румен Радев.
За Кънев е проблем, че сред министрите няма хора с история, биография и ясни убеждения накъде искат да водят политиката в областта, за която отговарят.
"Очаквах да видя министрите на външните работи и енергетика. Те определят геополитическото позициониране на страната и позициите вътре в рамките на ЕС. Като виждам двете имена, нищо не ми става по-ясно. Никога не съм чувал името на министъра на външните работи (Велислава Николаева Петрова - Чамова), министърът на енергетиката (Ива Венциславова Петрова) познавам добре", каза евродепутатът.
Кънев посочи, че е интересно какви ресори ще имат двамата вицепремиери без портфейл - Иво Христов и Атанас Пеканов. "Интересно дали ще има силов вицепремиер, който получава всички доклади на службите и помага на премиера в управлението им и кой ще е той", подчерта евродепутатът. За него е проблем, че Иван Демерджиев, които е министър на вътрешните работи и се намира в конфликт с модела Пеевски, не получава вицепремиерска позиция.
Целият разговор вижте във видеото - Лице в лице/bTV"
•• "Политико": левица и тръмписти се обединяват, за да свалят проевропейското правителство на Румъния / Социалдемократи и националпопулисти се събират в необичаен съюз, за да свалят кабинета на либерала Боложан на фона на растящ дефицит и възход на крайната десница - 27.04.26, https://clubz-bg/173984
"Румъния навлезе в нова фаза на политическа нестабилност, след като социалдемократите (ПСД) и крайнодесният националпопулистки Алианс за обединение на румънците (АУР) обявиха, че ще внесат общ вот на недоверие срещу премиера Илие Боложан. Двете партии – идеологически несъвместими, но обединени от желанието да свалят проевропейското правителство – вече разполагат с 219 гласа и се нуждаят само от още 14, за да прекратят мандата на кабинета, съобщава „Политико“.
Неочакван съюз: ПСД и АУР срещу Боложан
Според „Политико“ вотът на недоверие може да бъде внесен още в началото на май. Лидерът на АУР Джордже Симион – описван от изданието като „MAGA лидерът на Румъния“ заради близостта му до Доналд Тръмп – заявява, че „математиката е ясна“ и че правителството вече няма мнозинство.
ПСД, която само преди седмица напусна управляващата коалиция, сега се оказва в де факто съюз с партия, която доскоро определяше като крайна и опасна.
Правителство в режим на оцеляване
Премиерът Илие Боложан, лидер на Националнолибералната партия (ПНЛ), управлява малцинствен кабинет след оттеглянето на социалдемократите.
Местни лидери на ПНЛ определят действията на ПСД като „безотговорни“, а евродепутатът Дан Мотряну обвинява лидера на социалдемократите Сорин Гриндяну в „постоянна лъжа“, след като последният многократно уверяваше, че няма да работи с АУР.
Икономическият фон: дефицит, напрежение и шанс за крайната десница
Политическата криза се развива на фона на тежко финансово-икономическо положение. Румъния е изправена пред един от най-високите бюджетни дефицити в ЕС и е под натиск от Брюксел да приложи строги мерки за фискална консолидация. Именно разногласията за това как да бъде съкратен дефицитът разрушиха управляващата коалиция: ПНЛ настояваше за по-дълбоки структурни реформи и ограничаване на разходите, докато ПСД предпочиташе по-бавен и политически по-безболезнен подход.
Този сблъсък отвори широко пространство за АУР, която използва недоволството от предстоящите икономически ограничения, за да продължи щурма си към властта. Крайната десница се позиционира като защитник на „обикновения румънец“ срещу „диктата на Брюксел“ и „неолибералните елити“, превръщайки фискалната криза в мощен инструмент за мобилизация.
Криза на фона на европейски тревоги
Румъния е в политическа турбуленция от 2024 г., когато президентските избори бяха анулирани заради подозрения за външна намеса.
Сегашната криза се задълбочава от необходимостта страната да приеме болезнени мерки за ограничаване на бюджетния дефицит – тема, по която ПСД и АУР се позиционират като остри критици на правителството.
АУР настоява за предсрочни избори и открито заявява, че при евентуално управление Румъния ще бъде „по-непредвидим и по-враждебен партньор“ за Брюксел, включително с отказ от финансиране за Украйна и съпротива срещу общата миграционна политика на ЕС.
Какво следва за Букурещ и за Европа
Макар ПСД да твърди, че все още предпочита „проевропейска коалиция“ без Боложан, съюзът с АУР поставя под въпрос тази заявка.
Ако вотът на недоверие мине, Румъния може да се изправи пред нови избори, или пред кабинет, в който АУР ще има ключова роля.
И двата сценария тревожат европейските партньори на Букурещ, отбелязва „Политико“.
Румъния е на прага на политически завой, който може да я отдалечи от центъра на ЕС и да я приближи до модела на националпопулистките правителства в региона – с всички рискове за стабилността, европейската интеграция и регионалната сигурност, коментира "Политико"."
5. Премиерът Радев ще разговаря с германския си колега Мерц в Берлин - 17.05.26, https://www-dnevnik-bg/politika/2026/05/17/4914961_premierut_radev_shte_razgovaria_s_germanskiia_si/
"Премиерът Румен Радев ще посети Берлин в понеделник. Това съобщи правителствената информационна служба.
Предвидени са разговори с германския канцлер Фридрих Мерц. Ще се състои и пленарна среща на двете делегации с участието на вицепремиера и министър на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев и министъра на външните работи Велислава Петрова.
Германия е първата страна, която Румен Радев посещава в качеството му на министър-председател."
П.П. В нач. на линковете не е "-", а е "."; Само за статията в Медиапул и в края. Или по заглавие!
цитирайВажен бе съставът на кабинета и по него, дори и с бърз поглед става ясно, че преди три седмици, точно преди изборите, Румен Радев изобщо не е бил готов за голяма изборна победа, съвсем не си е представял, че сам ще реди правителство.
Радев е бил готов за коалиционен кабинет, в темелите на който да вгради бащите-основатели на “прогресистите“, най-приближените си хора - първия кръг на отбраната - бившите си секретари, съветници, ексминистри. Като изключим сериозното недоразумение - Гълъб Донев е финансов министър, всичко останало е просто дялан камък до дялан камък - Демерджиев, Стоянов, Шишков, Илин Димитров.... Радев е изградил стена около себе си.
Животът обаче така завъртя Радев, подкрепата се оказа толкова мощна, че през последните дни очевидно му се е наложило да търси със свещ министри за кресла, които иначе с удоволствие би преотстъпил на коалиционните си партньори, ако имаше такива.
Някои от тях са извадени от резерва - дами, които са стояли на втори план по министерствата и са чакали идването на 9 септември: Наталия Ефремова (труда и социалната политика), Катя Ивкова (здравеопазването), Ива Петрова (енергетиката). Приемаме, че тези хора са хора на Радев в министерствата, управлявани досега от ГЕРБ, градската десница, разни сглобки и т.н., а не че са чужди хора, внедрени в кабинета на Радев. Приемаме, че тези хора са хора на Радев в министерствата, управлявани досега от ГЕРБ, градската десница, разни сглобки и т.н., а не че са чужди хора, внедрени в кабинета на Радев. Тези хора са били зам.-министри, което не ги прави експерти, те имат поглед върху ресора и нямат нужда да правят дълги анализи на липсите и необходимостите в министерствата.
Нататък обаче кабинетът на Радев съвсем прилича на подвижно мъпет шоу.
Външният образ на страната е даден на представител на ИТН. Т.е. съмненията, че Радев е Орбан, ще трябва да бъдат разсейвани от жена, която собствената й партия успя да прати във Външно, но преди това дълго се колебаеше дали става за образователен или здравен министър. Земеделието - изключително важен ресор със заявена реформа за оптимизация на веригата на доставки и идващ “законопроект за галопиращите цени“, отива също при човек на ИТН - трижди депутат Пламен Абровски.
Положението изглежда като че ли ПБ е влязла в коалиция с ИТН, но доста се обърква от обоснованото предположение, че фалиралата ИТН всъщност едва ли вече съществува - Слави и Тошко я родиха, те я и убиха.
Напълно пренебрегвам факта, че в МОН и в министерството на културата влизат двама души, които са безспорно хора с опит, но са твърде спорни в собствените им професионални кръгове.
По-тежко и объркано е положението с министерството на правосъдието, където изненадващо бе спуснат човек, който трудно се открива и с лупа от професионалната общност.
Човек с опит при Цацаров. Може ли да извадиш някой от десетия ред и той да се превърне в силен министър? Може, разбира се. Но надали. “Търсеше се човек за поста, а не пост за човека”, каза Константин Проданов от ПБ, но в този случай съмненията са по-силни от крилатите фрази. А съдебната система е заявен приоритет - в понеделник ПБ вкарва проектозакон за съдебната власт, после ще се търси нов състав на ВСС, на Инспектората... Затова и за нищо друго се създава усещането, че тук има някакво куклено шоу, в което министърът е главната кукла.
Не всичко в кабинета е за критика, разбира се. Прекрасно е, че за първи път от много време има сливане на министерства със съпътстващото съкращаване на администрацията. Има хора, които са на мястото си - Георги Пеев, Иван Василев, Атанас Пеканов. Те могат да свършат работа. Защо са там, а не си гледат бизнеса - ето това не е ясно.
Общото положение обаче може да се обобщи с думите на Радев:
“Можеше ли само 2 министерства да има? - Можеше!”
Разбира се, министрите тепърва ще доказват, че не са кукли на конци, ще опровергават подозренията ни, че съществени реформи няма да има, че дори камък в блатото няма да хвърлят.
Но засега нещата стоят по следния начин: Константин Проданов вече ни уведоми, че:
“Няма време за всеобхватни реформи сега“.
През този месец ще започне приемането на редовен бюджет за 2026 г., той ще действа от юни, а през септември - октомври в НС ще започнат да обсъждат първия си цялостен републикански бюджет - за 2027 г. и евентуално тогава ще има пари за реформи.
Ясно ли е? Не, въобще не е ясно защо тази власт не извади пред скоба поне един национален приоритет още сега.
Засега е ясно, че новата власт подема стария рефрен - Тези гадове преди нас съсипаха всичко със своята “волунтаристична финансова политика“, положението е от критично към трагично, тепърва ще правим анализи, ще запушваме дупки.... Финансовата политика се очертава да бъде ”запушване, пренасочване и оптимизация“.
Дълговете са лоши, но ще вземаме още.
Съдебна реформа не се очертава - ще има промяна на закона за съдебната власт, но те вероятно ще бъдат насочени към правилата на избора на членовете на нелегитимния ВСС, т.е. към кадрови решения. По този път ще се съсредоточи властта - към подмяната на онези 49 назначения в регулаторите, службите и съдебната система. Така е било и така ще бъде, и никакви гръмки заявки за реформи не са нужни.
Като казах “гръмки заявки”, та се сетих...
В речта на Радев при представянето на кабинета се чуха думи като: “ускорено развитие”, “ликвидиране на олигархичния контрол върху държавното управление и медиите”, “социална справедливост”, “достойни доходи”, “поносими цени”, ”бъдеще за младите“. Това бе излишно, не защото нареди клише до клише като птици върху жица, а защото това правителството идва по волята на избирателите, за да направи няколко ясни неща:
Да изкорени задкулисието, изтъкано от Пеевски и Борисов години наред, като взема прозрачни решения. Да върне усещането за справедливост. Да успокои пазара и да продължи икономическия растеж, но без нови дългове. Да движи страната напред с нови и смели реформи.
Очакват се не просто решения в тази посока, а бързи и категорични решения. Не аз, президентът Йотова го каза. Новата власт се оплака от бърз старт на критиките - така е, критиките започнаха.
Всяко едно заседание на МС оттук нататък трябва да започва по един начин - Румен Радев става, поглежда критично избранниците си и ги пита: “Нас за какво ни избраха?" Затова ги избрахме.
И още нещо трябва да е кристално ясно:
Няма никакво значение какви знаци иска да види градската десница от Радев - той не е длъжен да се движи по дневния ред на ПП или ДБ (другите организации, които имаха същите заявки като ПБ, но не бяха предпочетени от избирателите). Но изключително важни са знаците, които дава самият Радев по отношение на Пеевски и Борисов, както и знаците, които този тандем дава към властта. Там знаците са големи и видими като светофарите на Петте кьошета. Засега Радев и Борисов имат видима търпимост един към друг, а основният опонент и на Радев, и на Пеевски като че ли е само градската десница. Стигна се до там, че един офицер, който пое МО, нарече неподкрепата за властта “мерзост”. Което е доста ясен знак, че парата на прогреса засега е в свирката.”
ххх
2. Дарителка на Радев стана областен управител на София / Няколко от новите назначения идват от МВР и МО - 13.05.26, https://www-segabg-com/hot/category-bulgaria/daritelka-na-radev-stana-oblasten-upravitel-na-sofiya
„Правителството започна попълването на администрацията си. Днес бяха сменени всички областни управители. Няколко от новите назначения идват от МВР и МО, а начело на ключовата област София застава Йовелина Тихова. Жена със сходно име – Техова, се вижда в списъка с дарителите на Румен Радев в предизборната кампания, като е дарила 6000 евро за кампанията му, писа "Бърд". Ето новите имена:
...”
3. Къде изчезна хлябът по 6 стотинки и още недоразумения от ПБ / Новата власт тръгва със сиви кардинали, бой по спекулантите, ухажване на "белите якички" - 16.05.26, https://www-segabg-com/category-observer/kude-izchezna-hlyabut-po-6-stotinki-i-oshte-nedorazumeniya-pb
„Едва проходили в нивата на властта, "прогресивните българи" започнаха да настъпват мотики.
”Не че искам да реминисцирам, но някога хлябът струваше 6 стотинки”, каза по повод на мерките срещу поскъпването Константин Проданов, очертаващ се като ключов говорител на ПБ в областта на икономиката. И предизвика лавина от подигравки - мнозина се разровиха в спомените си и в архивите и откриха, че не хлябът, а билетът за автобуса е бил 6 ст.
...”
- б.м. Константин Проданов ми е любимец, за припомняне: АБВ/Алтернатива за българско възраждане - https://bg-wikipedia-org/wiki/Алтернатива_за_българско_възраждане („Създадена е през януари 2014 година. Лидер на партията е Георги Първанов – президент на България (2002 – 2012) и лидер на Българската социалистическа партия (1996 – 2001). ...”)
И още: На трупчета ли е новият спасител, заради договора с Боташ?
https://www-facebook-com/reel/1329868682425922
ххх
1. Коя е Велислава Петрова - външен министър в орбитата на Радев и един вицепремиер - 08.05.26, https://www-dnevnik-bg/bulgaria/2026/05/08/4911460_koia_e_velislava_petrova_-_vunshen_ministur_v_orbitata/
"Румен Радев създаде интрига при обявяване състава на бъдещото правителство по въпроса на кого трябва да се обаждат от чужбина, когато искат да разберат външната политика на България - на външната министърка Велислава Петрова-Чамова или на вицепремиера с все още неустановен профил Иво Христов.
Тя не е в България от известно време и идва от управлението на програми в неправителствения Център за бъдещите поколения в Брюксел, основан и съфинансиран от ИТ милиардер от Нидерландия, помагащ на партии с политики за борба с климатичните промени и за проекти за младите хора. Христов е бивш евродепутат, известен с антиглобалистки, проруски, евроскептични и нелиберални възгледи, бивш началник на кабинета на Румен Радев, когато беше президент, и чест гост в медии с национална аудитория и подкаста на Мартин Карбовски.
Кои са останалите министри, вижте тук (линк).
Външната политика на България се води от министър-председателя и правителството, следващи решенията на Народното събрание. Въпросът е кой информира Радев и допринася за формирането на външнополитическата му позиция. Би трябвало това да е оперативно отговарящият за дипломацията външен министър, но е трудно човек да си представи, че Иво Христов ще отговаря за сектори като транспорт и образование (и би се самоограничил в тях).
Първият дипломат на България ще трябва да се съобразява и с политиките на министрите на отбраната, енергетиката и икономиката (от него зависи военнопромишленият комплекс), когато обяснява в Брюксел какво точно прави и планира новото правителство за сигурността на Европа, санкциите срещу Русия, помощта за Украйна и раздялата с руската енергия.
Велислава Петрова-Чамова се появи в политиката и управлението като предложение на "Има такъв народ" в злополучните опити на проекта на Слави Трифонов да направи правителство. Преди 5 години тя бе кандидат за министър на здравеопазването на премиера Николай Василев, после - като номинация за министър на образованието, науката и иновациите в проект за кабинет на Пламен Николов. Микробиолог от Университета в Бристол и доктор от Кеймбридж, тя бе в този момент малко над 30-годишна с нулев опит в правителствена администрация, още по-малко в българска.
Броени месеци по-късно друг кадър на ИТН - външният министър Теодора Генчовска в правителството на Кирил Петков, я вкара в министерството като свой заместник въпреки липсата на опит в дипломацията. Това стана на 7 януари 2022 г. и седмици по-късно Генчовска - дошла от позицията на експерт в екипа на Румен Радев - на практика започна да работи срещу собственото си правителство по въпроса за компромисно решение за спора със Северна Македония. Генчовска беше в едва прикрит, а накрая и открит, конфликт с Весела Чернева, тогавашен външнополитически съветник на премиера около подготовката на т.нар. Предложение на Макрон.
"Велислава не е дипломат по образование или кариера, но има ясни проевропейски позиции и лесно се ориентира в Брюксел. Навремето тя отговаряше за това т. нар. Френско предложение по Северна Македония да не противоречи на позицията на Слави Трифонов, но все пак ИТН не го подкрепиха", коментира Чернева днес пред "Дневник".
Велислава Петрова остана на поста зам.-министър на външните работи в избраните и назначени от Румен Радев две служебни правителства на Гълъб Донев от август 2022 г. до юни 2023 г. с външен министър Николай Милков. От поста я освободи новият премиер Николай Денков.
Година по-късно, през август 2024 г. отново "Има такъв народ" номинира Велислава Петрова за български еврокомисар по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта (всъщност, това бе ресорът на Мария Габриел, а в новата комисия Урсула фон дер Лайен определи отговорностите като "Стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации").
Тази кандидатура нямаше шанс пред желанието на Бойко Борисов номинацията да бъде Екатерина Захариева, която бе два пъти министър в негови правителства, а предложението в Брюксел направи служебният премиер Димитър Главчев, дългогодишен депутат от ГЕРБ. Имаше и второ име - на Юлиян Попов, защото Фон дер Лайен бе призовала така да постъпят националните столици с номинациите си. Но селекцията стана буквално часове преди да изтече крайният срок на 30 август, най-вероятно умишлено, за да не преминава въпросът през дебат в Народното събрание.
Ден преди това Радев призова София да изпрати кандидатури на две жени. Останалите такива номинации бяха на Искра Михайлова (ДПС-Пеевски) и Цветелина Пенкова (БСП).
С това Велислава Петрова изчезна отново от българската политика и кадруване, омъжи се, добави Чамова към фамилията си и се премести да работи в Брюксел.
Според официалната биография, разпространена в списъка с номинациите на Румен Радев за правителство, тя е представена така:
- има дългогодишен международен опит в сферите на науката, глобалните въпроси и политиката.
- като зам.-министър отговаряше за европейските въпроси, регионалната политика, икономическата дипломация и отношенията с международните организации.
- през последните две години е главен програмен директор в Centre for Future Generations в Брюксел, където координира работата на организацията в областта на европейските политики с фокус върху конкурентоспособността на ЕС. Работата ѝ е насочена към въпросите на стратегическата автономия на Европа в области като изкуствения интелект и отбранителните технологии, както и към изграждането на партньорства между европейските институции, научните среди и индустрията.
- работила е в ООН по теми, свързани със здравните иновации в развиващите се държави, а по време на пандемията от COVID-19 е част от Глобалния алианс за ваксини, където участва в разработването на инвестиционни стратегии за борба с нови патогени. Консултирала е и Световната здравна организация и Световната банка по въпроси, свързани с биотехнологиите и управлението на риска от бедствия."
2. Новата външна министърка започна с Кисинджър и заявка за "ясна посока" - 08.05.26, https://www-mediapool-bg/novata-vanshna-ministarka-zapochna-s-kisindzhar-i-zayavka-za-yasna-posoka-news383147-html
# Румен Радев връща във властта двама изгрели в "Има такъв народ - 07.05.26, https://www-dnevnik-bg/politika/2026/05/07/4911454_rumen_radev_vrushta_vuv_vlastta_dvama_izgreli_v_ima/
"Посочена за министър на външните работи е Велислава Петрова, а за министър на земеделието - Пламен Абровски.
По-рано днес стана известно, че "Прогресивна България" е намерила пост и за още един представител на "Има такъв народ": председателят на парламента Михаела Доцова избра за началник на кабинета си бивш депутат от партията на Слави Трифонов."
3. "Новият председател на Народното събрание Михаела Доцова от "Прогресивна България" е назначила за началник на кабинета си бившия депутат от "Има такъв народ" Николета Кузманова, потвърди за "Дневник" източник от Народното събрание.
Кузманова беше зам.-председател на предходния парламент. "Има такъв народ" беше в съвместно управление с ГЕРБ и БСП и правителството се ползваше с подкрепата на ДПС на Делян Пеевски и множество от ходовете и решенията на властта се съобразяваха със санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания политик.
Николета Кузманова активно защитаваше предложенията за промени на "Има такъв народ" в Наказателния кодекс, които бяха изтеглени след ярка обществена и политическа реакция. Идеята беше да се въведе затвор от до шест години при намеса в личния живот. На текстовете реагираха организации, които видяха потенциал за сериозна цензура. Критики имаше и от опозиционната "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), но и от партньорите от ГЕРБ.
Попитан за аргументите за избора на бивш депутат от "Има такъв народ" за началник на кабинета на председателя на парламента Слави Василев от "Прогресивна България" демонстрира, че не е наясно с назначението, твърди, че е научил за него от медиите. "Честно да Ви кажа, не съм запознат с казуса с госпожа Кузманова", каза Василев."
https://www-dnevnik-bg/politika/2026/05/07/4911346_predsedateliat_na_parlamenta_izbra_kadur_na_ima_takuv/
4. Радан Кънев: Съставът на кабинета показва, че Радев ще води всички политики - 07.05.26, https://www-dnevnik-bg/politika/2026/05/07/4911454_rumen_radev_vrushta_vuv_vlastta_dvama_izgreli_v_ima/
"Съставът на кабинета на Румен Радев показва, че цялата власт се съсредоточава в две ръце и те принадлежат към едно тяло. Министерският съвет е изпълнен с хора, които нямат политически убеждения, тоест всички политики, ще се решават от един, единствен човек. Събирането на цялата власт на едно място продължава и се ускорява.
Така евродепутатът Радан Кънев коментира състава на новото правителство. Той уточни, че в неделя "Демократична България" ще има официална позиция за правителството на Румен Радев.
За Кънев е проблем, че сред министрите няма хора с история, биография и ясни убеждения накъде искат да водят политиката в областта, за която отговарят.
"Очаквах да видя министрите на външните работи и енергетика. Те определят геополитическото позициониране на страната и позициите вътре в рамките на ЕС. Като виждам двете имена, нищо не ми става по-ясно. Никога не съм чувал името на министъра на външните работи (Велислава Николаева Петрова - Чамова), министърът на енергетиката (Ива Венциславова Петрова) познавам добре", каза евродепутатът.
Кънев посочи, че е интересно какви ресори ще имат двамата вицепремиери без портфейл - Иво Христов и Атанас Пеканов. "Интересно дали ще има силов вицепремиер, който получава всички доклади на службите и помага на премиера в управлението им и кой ще е той", подчерта евродепутатът. За него е проблем, че Иван Демерджиев, които е министър на вътрешните работи и се намира в конфликт с модела Пеевски, не получава вицепремиерска позиция.
Целият разговор вижте във видеото - Лице в лице/bTV"
•• "Политико": левица и тръмписти се обединяват, за да свалят проевропейското правителство на Румъния / Социалдемократи и националпопулисти се събират в необичаен съюз, за да свалят кабинета на либерала Боложан на фона на растящ дефицит и възход на крайната десница - 27.04.26, https://clubz-bg/173984
"Румъния навлезе в нова фаза на политическа нестабилност, след като социалдемократите (ПСД) и крайнодесният националпопулистки Алианс за обединение на румънците (АУР) обявиха, че ще внесат общ вот на недоверие срещу премиера Илие Боложан. Двете партии – идеологически несъвместими, но обединени от желанието да свалят проевропейското правителство – вече разполагат с 219 гласа и се нуждаят само от още 14, за да прекратят мандата на кабинета, съобщава „Политико“.
Неочакван съюз: ПСД и АУР срещу Боложан
Според „Политико“ вотът на недоверие може да бъде внесен още в началото на май. Лидерът на АУР Джордже Симион – описван от изданието като „MAGA лидерът на Румъния“ заради близостта му до Доналд Тръмп – заявява, че „математиката е ясна“ и че правителството вече няма мнозинство.
ПСД, която само преди седмица напусна управляващата коалиция, сега се оказва в де факто съюз с партия, която доскоро определяше като крайна и опасна.
Правителство в режим на оцеляване
Премиерът Илие Боложан, лидер на Националнолибералната партия (ПНЛ), управлява малцинствен кабинет след оттеглянето на социалдемократите.
Местни лидери на ПНЛ определят действията на ПСД като „безотговорни“, а евродепутатът Дан Мотряну обвинява лидера на социалдемократите Сорин Гриндяну в „постоянна лъжа“, след като последният многократно уверяваше, че няма да работи с АУР.
Икономическият фон: дефицит, напрежение и шанс за крайната десница
Политическата криза се развива на фона на тежко финансово-икономическо положение. Румъния е изправена пред един от най-високите бюджетни дефицити в ЕС и е под натиск от Брюксел да приложи строги мерки за фискална консолидация. Именно разногласията за това как да бъде съкратен дефицитът разрушиха управляващата коалиция: ПНЛ настояваше за по-дълбоки структурни реформи и ограничаване на разходите, докато ПСД предпочиташе по-бавен и политически по-безболезнен подход.
Този сблъсък отвори широко пространство за АУР, която използва недоволството от предстоящите икономически ограничения, за да продължи щурма си към властта. Крайната десница се позиционира като защитник на „обикновения румънец“ срещу „диктата на Брюксел“ и „неолибералните елити“, превръщайки фискалната криза в мощен инструмент за мобилизация.
Криза на фона на европейски тревоги
Румъния е в политическа турбуленция от 2024 г., когато президентските избори бяха анулирани заради подозрения за външна намеса.
Сегашната криза се задълбочава от необходимостта страната да приеме болезнени мерки за ограничаване на бюджетния дефицит – тема, по която ПСД и АУР се позиционират като остри критици на правителството.
АУР настоява за предсрочни избори и открито заявява, че при евентуално управление Румъния ще бъде „по-непредвидим и по-враждебен партньор“ за Брюксел, включително с отказ от финансиране за Украйна и съпротива срещу общата миграционна политика на ЕС.
Какво следва за Букурещ и за Европа
Макар ПСД да твърди, че все още предпочита „проевропейска коалиция“ без Боложан, съюзът с АУР поставя под въпрос тази заявка.
Ако вотът на недоверие мине, Румъния може да се изправи пред нови избори, или пред кабинет, в който АУР ще има ключова роля.
И двата сценария тревожат европейските партньори на Букурещ, отбелязва „Политико“.
Румъния е на прага на политически завой, който може да я отдалечи от центъра на ЕС и да я приближи до модела на националпопулистките правителства в региона – с всички рискове за стабилността, европейската интеграция и регионалната сигурност, коментира "Политико"."
5. Премиерът Радев ще разговаря с германския си колега Мерц в Берлин - 17.05.26, https://www-dnevnik-bg/politika/2026/05/17/4914961_premierut_radev_shte_razgovaria_s_germanskiia_si/
"Премиерът Румен Радев ще посети Берлин в понеделник. Това съобщи правителствената информационна служба.
Предвидени са разговори с германския канцлер Фридрих Мерц. Ще се състои и пленарна среща на двете делегации с участието на вицепремиера и министър на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев и министъра на външните работи Велислава Петрова.
Германия е първата страна, която Румен Радев посещава в качеството му на министър-председател."
П.П. В нач. на линковете не е "-", а е "."; Само за статията в Медиапул и в края. Или по заглавие!
12.
vselenche -
Тук не е Москва! Тук не е казарма! Тук не е комунизъм! - авт. Любен Обретенов, Клуб Z, 17.05.26
17.05 20:09
17.05 20:09
Защото новата власт вече започна да неглижира европейски форуми и инициативи, насочени срещу заплахата от Русия. Форуми и инициативи, чрез които се защитава истинският български национален интерес - да не ни сполети и нас някой ден това, което се случва в момента с Украйна.
Коментар на Любен Обретенов: https://clubz-bg/174752
*
"Тук не е Москва"!
Това скандиране чуваше Румен Радев неведнъж изпод прозорците на президентството, докато още се подвизаваше там. Оказа се, че то не е било лишено от основания.
Защото новата власт вече започна да неглижира европейски форуми и инициативи, насочени срещу заплахата от Русия. Форуми и инициативи, чрез които се защитава истинският български национален интерес - да не ни сполети и нас някой ден това, което се случва в момента с Украйна.
Едно от основните послания на новоизлюпените депутати на Румен Радев в техните първи дни в парламента е друго - стига политическо говорене. С тази реплика те се опитват да парират изначално всякакви критики към себе си.
Тази реплика често беше използвана и от предишните управляващи - тези, които новата власт трябва да демонтира, ако наистина има намерение да изпълни предизборните си обещания. Въобще съвпаденията в посланията на предишната и сегашната власт стават твърде много и твърде притеснителни.
Предишната власт също приравняваше казусите на Делян Пеевски и Иво Прокопиев, като по този начин реално обслужваше първия. Предишната власт също твърдеше, че работи "за хората".
Политическото говорене е основен инструмент на опозицията. Който отрича политическото говорене - отрича опозицията, а оттам и демокрацията.
Специално в българския случай политическото говорене е основен инструмент на жълтите павета. С политическо говорене те неведнъж са се противопоставяли успешно на власт, спечелена по калдъръми и мегдани, която често е водела България към пропаст.
Калдъръми има и в София - и в прекия, и в преносно- политическия смисъл. Жълти павета като политическо поведение имa и извън столицата. Въпросът не е кой къде живее, а кой за каква политика гласува.
"Прогресивна България" спечели изборите в София. Но все пак именно тук отпорът срещу нея, включително в изборния ден, е най-голям и най-силен. Всъщност така беше и при предишната власт и при повечето от по-предишните.
Ето няколко актуални примера за политическо говорене, което не само, че не трябва да спира, а напротив – трябва да се ретранслира и мултиплицира:
Държавната власт не може да налага "справедливи" или каквито и да е било други цени;
Съдебната власт и репресивните органи не могат да се подчиняват на нито един политик, дори той да е генерал и доскорошен президент;
131 мандата в парламента не означават пълно подчинение на всички. Точно обратното е - онези, които не се гласували за тези 131 мандата трябва да засилят същото това политическо говорене срещу въпросните 131 мандата, за да се предотвратят възможни щети върху либералната ни демокрация.
Който не иска политическо говорене - да не ходи в парламента! Парламентите за това са създадени - за да има в тях силно, смислено, огнено ако щете политическо говорене.
Който не иска политическо говорене да се връща в казармата или направо в комунизма! В тази институция и при този режим политическо говорене няма.
Тук не е Москва! Тук не е казарма! Тук не е комунизъм!
И това важи за всички. Дори за онези и особено за онези, които имат 131 мандата в парламента."
ххх
Москва гори (все още символично) като Берлин при провала на Гьоринг да го защити - От Иво Инджев,
17.05.2026, https://ivo-bg/2026/05/17/москва-гори-все-още-символично-като-б/
"Докато Тръмп правеше в Пекин мили очи на китайския конкурент за световно (икономическо) влияние ревнивият кандидат за “световно величие” в кремъл реши да обърне внимание върху себе си и стовари най-смъртоносната бомбардировка в Киев с многобройни жертви сред населението, включително и три деца. Дори приятелят му Тръмп, зает да ухажва Си, не се стърпя и промърмори пътьом нещо като критика за поведението на Владимир, който много скоро след това настъпи украинската мотика.
Краят на седмицата след края на екскурзията на Тръмп за овации от строени за целта китайски пионерчета сложи край и на безметежния сън на московчаните, че войната на техния режим срещу Украйна не ги “касае”. Събудиха се от атака на стотици украински дронове с многобройни попадения в града и околностите, при които вече има и жертви-за пожарищата, които не могат да бъдат скрити и премълчани от пропагандата, да не говорим.
Този край е ново начало. Отрезвяващо е вероятно за милиони опиянени от лъжливо чувство за сигурност поданици на царя. С такъв багаж на подплашена мечка Владимир се готви за скорошно посещение по стъпките на Доналд на гости в държавата, която е превърнала неговата в свой суровинен придатък. Доскоро броях визитите на путлер в пекин в обозримото минало и бях стигнал до 19 броя. Ако не съм сгрешил, значи ще има юбилей.
Ефектът от ятото дронове срещу москва е толкова зашеметяващ, че напомня на ситуацията с първия британски пробив на въздушната защита на Берлин. Той погребва обещанието на Гьоринг, отговарящ за ВВС на “райха”, че никога няма да допусне това да се случи. “ Да не се казвам Гьоринг, ако един вражески бомбардировач достигне Рур, наричайте ме Мейр, ако това стане”, заклева се вторият след Хитлер нацист в държавата, отговарящ като бивш пилот за ВВС на държавата.
Първата британска (ответна) бомбардировка над Берлин е в нощта на 25 август 1940 година. Разрушенията и жертвите са малко, но шокът е огромен. Започва залезът на самоуверения Гьоринг, а след това и на самата нацистка държава.
Запомнете 17 срещу 18 май. Бележи началото на края на агресивния режим, нацистки по своята същност, който вменява “нацизъм” на борещите се за своята свобода украинци.
Самият факт, че масирана въздушна атака срещу уж отличното защитената им столица не е напълно изненадващ за московчаните. Украински дронове са прониквали над главите им и преди, а пораженията им винаги бяха приписвани на “останки” от свалени вражески летателни апарати. Но техният владетел не разчете предупреждението, което му изпратиха в навечерието на злополучния му парад на 9 май.
На 6 километра от града украинските дронове поразиха не толкова с поразяване на конкретни цели, колкото със самия факт, че са преодолели три ешелона на ПВО, състояща се от 101 точки за прихващане на въздушни атаки.
Украинската демонстрация на възможности преодоля тогава защитата на минимум 10 полка за стратегическа защита от системи С-400, най-доброто от арсенала на “втората армия”. Премина също през 80 установки “Панцир” и “Тор”. Дроновете прелетяха дори над специалните съоръжения на покривите на здания, предназначени да прихващат ниско летящи цели. Достигнаха на разстояние 6,5 км от кремъл без да бъдат свалени в околностите на столицата през гъста мрежа противовъздушни системи и съоръжения.
Ударът със стотици украински дронове по самата столица превръща все повече путлер в нещо като Гьоринг. Щом най-защитеното от въздушни атаки петно на картата на държавата се оказва уязвимо, какво остава за други части от страната, разчитаща на своята стратегическа дълбочина досега. Обсегът на украинските оръжия, все повече от които собствено производство, непрекъснато се увеличава. Обратното- намаляват шансовете на рашистката власт да претендира, че нищо особено не се случва и “всичко върви по плана”.
Освен ако планът е бил да бъде предизвикат бумерангът на войната."
ххх
•• Волгин ръси исторически лъжи за евреите при Любенов, той не реагира - авт. Стефан Дечев, 18.05.26, https://e-vestnik-bg/40758/volgin-rasi-istoricheski-lazhi-za-evreite-pri-lyubenov-toy-ne-reagira/
"В съботното си телевизионно участие в „Денят с Георги Любенов“ евродепутатът от „Възраждане“ Петър Волгин изрази радост, че България показала „гръбнак“ и не се присъединила към тази „бутафория“, „този съд измислен дето ще съди Путин“. Той добави още как „понякога е добре да не си в мнозинството“ и реши да ни даде пример с Втората световна война и Холокоста.
„Тогава също е имало европейски консенсус, както сега, – каза Волгин – повечето европейски държави са били в него, и този европейски консенсус е бил евреите да бъдат изпратени в газовите камери. И тогава България и Дания са били единствените две държави, които са направили така, че техните евреи да бъдат спасени. Ето тогава България не е била част от европейския консенсус.“
Твърдението на евродепутата Волгин пред българските телевизионни зрители е изцяло невярно. То представлява истинска злоупотреба с цел да бъде обоснована сегашната политика на снишаване и липса на позиция от страна на България или пък на подкрепа на агресията на Владимир Путин срещу Украйна.
Има ли европейски консенсус за Холокоста през Втората световна война?
„Окончателното решение“ взето през януари 1942 г. край езерото Ванзее не е резултат на някакъв „европейски консенсус“, а план разработен от нацисткото ръководство в Берлин. Липсва какъвто и да било „европейски консенсус“ по отношение на него тъй като при изработването му и осъществяването не участват нито фашисткия режим на Бенито Мусолини в Италия, нито авторитарния и сътрудничещ на Германия режим на ген. Йон Антонеско в Румъния, нито което и да било друго правителство.
Нацистите осъществяват безпроблемно депортации с оглед постигане на заплануваното „окончателно решение“ единствено в държавите, които те сами са окупирали и не им е оставен никакъв избор. На никакъв консенсус не се дължат депортациите и унищожаването на евреи от териториите под пряк нацистки контрол. Сред тях са самият Трети райх и присъединените към него Австрия, Судетите, големи части от Западна Полша, Люксембург. Към тях можем да прибавим остатъците от Полша (Генералното губернаторство) и Чехия (Протекторатът Чехия и Моравия), Холандия, Белгия, Норвегия, Северна Франция (а от ноември 1942 г. и останалата част), окупираните територии на СССР заедно с трите предишни прибалтийски държави Литва, Латвия и Естония, големи части от бивша Югославия и някои региони на Гърция. Навсякъде в това огромно географско пространство депортациите на евреи се случват не защото имало някакъв по Волгин „европейски консенсус“, а защото всичко там зависи единствено от волята на Третия райх.
Конкретно в Гърция от 74 000 евреи най-голям брой от 53 000 живеят в контролирания от нацистите Солун. Ето защо те са директно депортирани между март и юни 1943 г. И все пак, дори и в окупирана Дания еврейското население е спасено, като страната го изпраща в Швеция.
Извън депортациите свързани с осъществяването на Холокоста и измисления от Волгин „европейски консенсус“ остават всички територии, които не са окупирани от нацистите. Това се отнася за Великобритания и всички онези части от СССР, в които не е стъпил нацистки крак. Заедно с тях и един куп други европейски държави, които съумяват да запазят своя неутралитет през военните години – Ирландия, Португалия, Турция, Швейцария, Швеция и Испания. Това се отнася дори и за онези от тях, които водят на практика политика на прогермански неутралитет. В нито един момент в тези страни евреите не са стигали до опасността да бъдат депортирани, която надвисна през март 1943 г. дори и на над 8000 евреи, които са поданици на Царство България. Дори франкистка Испания прави необходимото за да защити своите евреи от щенията на нацистите.
Различна е ситуацията в държавите, които са съюзници на Райха
Там нацистите могат да действат единствено по дипломатически път. В началото депортирането на евреите се осъществява в независимата Хърватска държава, както и в Република Словакия. Но след октомври 1942 г. дори и правителството в Братислава спира по-нататъшните депортирания на евреи.
Освен това, не съществува дори неизбежна пряка връзка между фашизма, от една страна, и антисемитизма, от друга. В случая с италианския фашизъм евреите дори не са дискриминирани. Фашистка Италия, прави също реални усилия да защити евреите, които не са нейни граждани. През лятото на 1942 г. страната категорично отказва на Райха да депортират евреи. Противопоставя се и по отношение на онези 13 000 гръцки евреи, които живеят на територии контролирани от Италия. Вън от Волгиновия „европейски консенсус“ правителството в Рим прави всичко възможно за да запази и тях. Тези евреи, са депортирани едва след падането на Мусолини от власт през лятото на 1943 г. Това се случва между есента на 1943 г. и лятото на 1944 г., не заради някакъв „европейски консенсус“, а е сторено пряко от войниците на Вермахта и СС. Тогава започват депортациите в северната част на Италия.
Да, още през лятото на 1941 г. в Унгария са избити 16-18 хиляди евреи чужди поданици. Но от там насетне до окупирането на страната от нацистка Германия, регентът Миклош Хорти и министър-председател Миклош Калай категорично отказват на нацисткото ръководство да депортират евреи. И в Унгария депортациите започват едва от март 1944 г. насетне.
Депортациите в Словакия са прекратени и подновени едва след окупацията ѝ от нацистите от края на септември 1944 г.
В Румъния, една от най-антисемистките държави в Европа към онзи момент, след началото на войната срещу СССР, режимът наистина извършва геноцид над голям брой евреи. И все пак от есента на 1942 г. маршал Антонеску първо тихомълком, а след април 1943 г. и вече съвсем открито се противопоставя на исканията на Берлин за депортиране на еврейското население.
След скандалното заседание на парламента на 26 март 1943 г., което гласува отстраняването на подпредседателя Димитър Пешев от поста му, Никола Мушанов е наясно с липсата на консенсус и това разномислие в Европа, поради което и записва в дневника си с облекчение следното: “И днес, когато Романия изменя законите против еврейството в по-благоприятна смисъл, когато в Унгария ги толерират, в Италия се отнасят благосклонно, добре е, че и у нас се вдигнаха гласове за защита на човещина и справедливост.”
В доклада си от 18 август 1943 г. неслучайно Бекерле отбелязва важния факт за влиянието на Румъния и Унгария за българския отказ от депортация.
Само България и Дания ли?
Единствени България и Дания ли са държавите, в които са оцелели евреите, които са техни поданици. Ето какво казва по този въпрос най-големият познавач на Холокоста и България по време на Втората световна война, американския историк Фредерик Чери: „Противно на твърденията на българите, че държавата им е единствената, в която са оцелели всички евреи, техният опит не е единствен по рода си. В Дания събитията се характеризират с повече драматизъм и смелост, в Италия – с по-голямо постоянство, във Финладия – с по-голяма дълбочина. Българските евреи, както извънредно много румънски и италиански евреи, и както всички финландски евреи, са спасени именно защото държавите им са съюзници на Райха, а не победени от Райха (Берлин дори не си прави труда да се поинтересува от финландските евреи, на брой две хиляди).“
Толкова за „европейския консенсус“, който обикновено бил нещо гадно. И според Волгин не е добре България да била част от него, а да застане зад „хуманизма“ на Путин, тъй като и сега мнозинството бъркало.
– –
Авторът е историк, публикацията е от фейсбук-страницата му. Заглавието е на e-vestnik."
П.П. В нач. на линковете не е "-", а е ".". Или по заглавие!
цитирайКоментар на Любен Обретенов: https://clubz-bg/174752
*
"Тук не е Москва"!
Това скандиране чуваше Румен Радев неведнъж изпод прозорците на президентството, докато още се подвизаваше там. Оказа се, че то не е било лишено от основания.
Защото новата власт вече започна да неглижира европейски форуми и инициативи, насочени срещу заплахата от Русия. Форуми и инициативи, чрез които се защитава истинският български национален интерес - да не ни сполети и нас някой ден това, което се случва в момента с Украйна.
Едно от основните послания на новоизлюпените депутати на Румен Радев в техните първи дни в парламента е друго - стига политическо говорене. С тази реплика те се опитват да парират изначално всякакви критики към себе си.
Тази реплика често беше използвана и от предишните управляващи - тези, които новата власт трябва да демонтира, ако наистина има намерение да изпълни предизборните си обещания. Въобще съвпаденията в посланията на предишната и сегашната власт стават твърде много и твърде притеснителни.
Предишната власт също приравняваше казусите на Делян Пеевски и Иво Прокопиев, като по този начин реално обслужваше първия. Предишната власт също твърдеше, че работи "за хората".
Политическото говорене е основен инструмент на опозицията. Който отрича политическото говорене - отрича опозицията, а оттам и демокрацията.
Специално в българския случай политическото говорене е основен инструмент на жълтите павета. С политическо говорене те неведнъж са се противопоставяли успешно на власт, спечелена по калдъръми и мегдани, която често е водела България към пропаст.
Калдъръми има и в София - и в прекия, и в преносно- политическия смисъл. Жълти павета като политическо поведение имa и извън столицата. Въпросът не е кой къде живее, а кой за каква политика гласува.
"Прогресивна България" спечели изборите в София. Но все пак именно тук отпорът срещу нея, включително в изборния ден, е най-голям и най-силен. Всъщност така беше и при предишната власт и при повечето от по-предишните.
Ето няколко актуални примера за политическо говорене, което не само, че не трябва да спира, а напротив – трябва да се ретранслира и мултиплицира:
Държавната власт не може да налага "справедливи" или каквито и да е било други цени;
Съдебната власт и репресивните органи не могат да се подчиняват на нито един политик, дори той да е генерал и доскорошен президент;
131 мандата в парламента не означават пълно подчинение на всички. Точно обратното е - онези, които не се гласували за тези 131 мандата трябва да засилят същото това политическо говорене срещу въпросните 131 мандата, за да се предотвратят възможни щети върху либералната ни демокрация.
Който не иска политическо говорене - да не ходи в парламента! Парламентите за това са създадени - за да има в тях силно, смислено, огнено ако щете политическо говорене.
Който не иска политическо говорене да се връща в казармата или направо в комунизма! В тази институция и при този режим политическо говорене няма.
Тук не е Москва! Тук не е казарма! Тук не е комунизъм!
И това важи за всички. Дори за онези и особено за онези, които имат 131 мандата в парламента."
ххх
Москва гори (все още символично) като Берлин при провала на Гьоринг да го защити - От Иво Инджев,
17.05.2026, https://ivo-bg/2026/05/17/москва-гори-все-още-символично-като-б/
"Докато Тръмп правеше в Пекин мили очи на китайския конкурент за световно (икономическо) влияние ревнивият кандидат за “световно величие” в кремъл реши да обърне внимание върху себе си и стовари най-смъртоносната бомбардировка в Киев с многобройни жертви сред населението, включително и три деца. Дори приятелят му Тръмп, зает да ухажва Си, не се стърпя и промърмори пътьом нещо като критика за поведението на Владимир, който много скоро след това настъпи украинската мотика.
Краят на седмицата след края на екскурзията на Тръмп за овации от строени за целта китайски пионерчета сложи край и на безметежния сън на московчаните, че войната на техния режим срещу Украйна не ги “касае”. Събудиха се от атака на стотици украински дронове с многобройни попадения в града и околностите, при които вече има и жертви-за пожарищата, които не могат да бъдат скрити и премълчани от пропагандата, да не говорим.
Този край е ново начало. Отрезвяващо е вероятно за милиони опиянени от лъжливо чувство за сигурност поданици на царя. С такъв багаж на подплашена мечка Владимир се готви за скорошно посещение по стъпките на Доналд на гости в държавата, която е превърнала неговата в свой суровинен придатък. Доскоро броях визитите на путлер в пекин в обозримото минало и бях стигнал до 19 броя. Ако не съм сгрешил, значи ще има юбилей.
Ефектът от ятото дронове срещу москва е толкова зашеметяващ, че напомня на ситуацията с първия британски пробив на въздушната защита на Берлин. Той погребва обещанието на Гьоринг, отговарящ за ВВС на “райха”, че никога няма да допусне това да се случи. “ Да не се казвам Гьоринг, ако един вражески бомбардировач достигне Рур, наричайте ме Мейр, ако това стане”, заклева се вторият след Хитлер нацист в държавата, отговарящ като бивш пилот за ВВС на държавата.
Първата британска (ответна) бомбардировка над Берлин е в нощта на 25 август 1940 година. Разрушенията и жертвите са малко, но шокът е огромен. Започва залезът на самоуверения Гьоринг, а след това и на самата нацистка държава.
Запомнете 17 срещу 18 май. Бележи началото на края на агресивния режим, нацистки по своята същност, който вменява “нацизъм” на борещите се за своята свобода украинци.
Самият факт, че масирана въздушна атака срещу уж отличното защитената им столица не е напълно изненадващ за московчаните. Украински дронове са прониквали над главите им и преди, а пораженията им винаги бяха приписвани на “останки” от свалени вражески летателни апарати. Но техният владетел не разчете предупреждението, което му изпратиха в навечерието на злополучния му парад на 9 май.
На 6 километра от града украинските дронове поразиха не толкова с поразяване на конкретни цели, колкото със самия факт, че са преодолели три ешелона на ПВО, състояща се от 101 точки за прихващане на въздушни атаки.
Украинската демонстрация на възможности преодоля тогава защитата на минимум 10 полка за стратегическа защита от системи С-400, най-доброто от арсенала на “втората армия”. Премина също през 80 установки “Панцир” и “Тор”. Дроновете прелетяха дори над специалните съоръжения на покривите на здания, предназначени да прихващат ниско летящи цели. Достигнаха на разстояние 6,5 км от кремъл без да бъдат свалени в околностите на столицата през гъста мрежа противовъздушни системи и съоръжения.
Ударът със стотици украински дронове по самата столица превръща все повече путлер в нещо като Гьоринг. Щом най-защитеното от въздушни атаки петно на картата на държавата се оказва уязвимо, какво остава за други части от страната, разчитаща на своята стратегическа дълбочина досега. Обсегът на украинските оръжия, все повече от които собствено производство, непрекъснато се увеличава. Обратното- намаляват шансовете на рашистката власт да претендира, че нищо особено не се случва и “всичко върви по плана”.
Освен ако планът е бил да бъде предизвикат бумерангът на войната."
ххх
•• Волгин ръси исторически лъжи за евреите при Любенов, той не реагира - авт. Стефан Дечев, 18.05.26, https://e-vestnik-bg/40758/volgin-rasi-istoricheski-lazhi-za-evreite-pri-lyubenov-toy-ne-reagira/
"В съботното си телевизионно участие в „Денят с Георги Любенов“ евродепутатът от „Възраждане“ Петър Волгин изрази радост, че България показала „гръбнак“ и не се присъединила към тази „бутафория“, „този съд измислен дето ще съди Путин“. Той добави още как „понякога е добре да не си в мнозинството“ и реши да ни даде пример с Втората световна война и Холокоста.
„Тогава също е имало европейски консенсус, както сега, – каза Волгин – повечето европейски държави са били в него, и този европейски консенсус е бил евреите да бъдат изпратени в газовите камери. И тогава България и Дания са били единствените две държави, които са направили така, че техните евреи да бъдат спасени. Ето тогава България не е била част от европейския консенсус.“
Твърдението на евродепутата Волгин пред българските телевизионни зрители е изцяло невярно. То представлява истинска злоупотреба с цел да бъде обоснована сегашната политика на снишаване и липса на позиция от страна на България или пък на подкрепа на агресията на Владимир Путин срещу Украйна.
Има ли европейски консенсус за Холокоста през Втората световна война?
„Окончателното решение“ взето през януари 1942 г. край езерото Ванзее не е резултат на някакъв „европейски консенсус“, а план разработен от нацисткото ръководство в Берлин. Липсва какъвто и да било „европейски консенсус“ по отношение на него тъй като при изработването му и осъществяването не участват нито фашисткия режим на Бенито Мусолини в Италия, нито авторитарния и сътрудничещ на Германия режим на ген. Йон Антонеско в Румъния, нито което и да било друго правителство.
Нацистите осъществяват безпроблемно депортации с оглед постигане на заплануваното „окончателно решение“ единствено в държавите, които те сами са окупирали и не им е оставен никакъв избор. На никакъв консенсус не се дължат депортациите и унищожаването на евреи от териториите под пряк нацистки контрол. Сред тях са самият Трети райх и присъединените към него Австрия, Судетите, големи части от Западна Полша, Люксембург. Към тях можем да прибавим остатъците от Полша (Генералното губернаторство) и Чехия (Протекторатът Чехия и Моравия), Холандия, Белгия, Норвегия, Северна Франция (а от ноември 1942 г. и останалата част), окупираните територии на СССР заедно с трите предишни прибалтийски държави Литва, Латвия и Естония, големи части от бивша Югославия и някои региони на Гърция. Навсякъде в това огромно географско пространство депортациите на евреи се случват не защото имало някакъв по Волгин „европейски консенсус“, а защото всичко там зависи единствено от волята на Третия райх.
Конкретно в Гърция от 74 000 евреи най-голям брой от 53 000 живеят в контролирания от нацистите Солун. Ето защо те са директно депортирани между март и юни 1943 г. И все пак, дори и в окупирана Дания еврейското население е спасено, като страната го изпраща в Швеция.
Извън депортациите свързани с осъществяването на Холокоста и измисления от Волгин „европейски консенсус“ остават всички територии, които не са окупирани от нацистите. Това се отнася за Великобритания и всички онези части от СССР, в които не е стъпил нацистки крак. Заедно с тях и един куп други европейски държави, които съумяват да запазят своя неутралитет през военните години – Ирландия, Португалия, Турция, Швейцария, Швеция и Испания. Това се отнася дори и за онези от тях, които водят на практика политика на прогермански неутралитет. В нито един момент в тези страни евреите не са стигали до опасността да бъдат депортирани, която надвисна през март 1943 г. дори и на над 8000 евреи, които са поданици на Царство България. Дори франкистка Испания прави необходимото за да защити своите евреи от щенията на нацистите.
Различна е ситуацията в държавите, които са съюзници на Райха
Там нацистите могат да действат единствено по дипломатически път. В началото депортирането на евреите се осъществява в независимата Хърватска държава, както и в Република Словакия. Но след октомври 1942 г. дори и правителството в Братислава спира по-нататъшните депортирания на евреи.
Освен това, не съществува дори неизбежна пряка връзка между фашизма, от една страна, и антисемитизма, от друга. В случая с италианския фашизъм евреите дори не са дискриминирани. Фашистка Италия, прави също реални усилия да защити евреите, които не са нейни граждани. През лятото на 1942 г. страната категорично отказва на Райха да депортират евреи. Противопоставя се и по отношение на онези 13 000 гръцки евреи, които живеят на територии контролирани от Италия. Вън от Волгиновия „европейски консенсус“ правителството в Рим прави всичко възможно за да запази и тях. Тези евреи, са депортирани едва след падането на Мусолини от власт през лятото на 1943 г. Това се случва между есента на 1943 г. и лятото на 1944 г., не заради някакъв „европейски консенсус“, а е сторено пряко от войниците на Вермахта и СС. Тогава започват депортациите в северната част на Италия.
Да, още през лятото на 1941 г. в Унгария са избити 16-18 хиляди евреи чужди поданици. Но от там насетне до окупирането на страната от нацистка Германия, регентът Миклош Хорти и министър-председател Миклош Калай категорично отказват на нацисткото ръководство да депортират евреи. И в Унгария депортациите започват едва от март 1944 г. насетне.
Депортациите в Словакия са прекратени и подновени едва след окупацията ѝ от нацистите от края на септември 1944 г.
В Румъния, една от най-антисемистките държави в Европа към онзи момент, след началото на войната срещу СССР, режимът наистина извършва геноцид над голям брой евреи. И все пак от есента на 1942 г. маршал Антонеску първо тихомълком, а след април 1943 г. и вече съвсем открито се противопоставя на исканията на Берлин за депортиране на еврейското население.
След скандалното заседание на парламента на 26 март 1943 г., което гласува отстраняването на подпредседателя Димитър Пешев от поста му, Никола Мушанов е наясно с липсата на консенсус и това разномислие в Европа, поради което и записва в дневника си с облекчение следното: “И днес, когато Романия изменя законите против еврейството в по-благоприятна смисъл, когато в Унгария ги толерират, в Италия се отнасят благосклонно, добре е, че и у нас се вдигнаха гласове за защита на човещина и справедливост.”
В доклада си от 18 август 1943 г. неслучайно Бекерле отбелязва важния факт за влиянието на Румъния и Унгария за българския отказ от депортация.
Само България и Дания ли?
Единствени България и Дания ли са държавите, в които са оцелели евреите, които са техни поданици. Ето какво казва по този въпрос най-големият познавач на Холокоста и България по време на Втората световна война, американския историк Фредерик Чери: „Противно на твърденията на българите, че държавата им е единствената, в която са оцелели всички евреи, техният опит не е единствен по рода си. В Дания събитията се характеризират с повече драматизъм и смелост, в Италия – с по-голямо постоянство, във Финладия – с по-голяма дълбочина. Българските евреи, както извънредно много румънски и италиански евреи, и както всички финландски евреи, са спасени именно защото държавите им са съюзници на Райха, а не победени от Райха (Берлин дори не си прави труда да се поинтересува от финландските евреи, на брой две хиляди).“
Толкова за „европейския консенсус“, който обикновено бил нещо гадно. И според Волгин не е добре България да била част от него, а да застане зад „хуманизма“ на Путин, тъй като и сега мнозинството бъркало.
– –
Авторът е историк, публикацията е от фейсбук-страницата му. Заглавието е на e-vestnik."
П.П. В нач. на линковете не е "-", а е ".". Или по заглавие!
Търсене
За този блог

Гласове: 2545
Блогрол
1. Mediapool
2. Дарик Радио
3. FrogNews
4. Actualno
5. Parliament.bg
6. e-vestnik
7. ДСБ - сайт
8. Двери на Православието
9. Столична община
10. Пълен списък на видео отговорите на Иван Костов'2009
11. Comdos.bg
12. Едвин Сугарев – Svobodata.com
13. Блогът на Иво Инджев
14. Иво Беров – Интересни времена
15. Дойче Веле
16. Милен Радев – Де зората
17. бг радиостанции
18. Homepage.bg
19. Десни връзки
20. Сега
21. Блогът на Юруков
22. Блог на Павел Николов
23. Данибон
24. Християнство.бг
25. Настоящее Время
26. Канадските дневници на Райна Александрова
27. BIRD.bg
28. Капка Тодорова в Клуб Z
29. Свободна Европа / Хроника: Войната в Украйна
30. Сайт на проф. д-р Николай Слатински
2. Дарик Радио
3. FrogNews
4. Actualno
5. Parliament.bg
6. e-vestnik
7. ДСБ - сайт
8. Двери на Православието
9. Столична община
10. Пълен списък на видео отговорите на Иван Костов'2009
11. Comdos.bg
12. Едвин Сугарев – Svobodata.com
13. Блогът на Иво Инджев
14. Иво Беров – Интересни времена
15. Дойче Веле
16. Милен Радев – Де зората
17. бг радиостанции
18. Homepage.bg
19. Десни връзки
20. Сега
21. Блогът на Юруков
22. Блог на Павел Николов
23. Данибон
24. Християнство.бг
25. Настоящее Время
26. Канадските дневници на Райна Александрова
27. BIRD.bg
28. Капка Тодорова в Клуб Z
29. Свободна Европа / Хроника: Войната в Украйна
30. Сайт на проф. д-р Николай Слатински