Най-четени
1. radostinalassa
2. ivandimitrovbets
3. wonder
4. zahariada
5. mt46
6. mimogarcia
7. varg1
8. planinitenabulgaria
9. rosiela
10. iw69
11. getmans1
12. hadjito
13. noshkov
14. forexninja
2. ivandimitrovbets
3. wonder
4. zahariada
5. mt46
6. mimogarcia
7. varg1
8. planinitenabulgaria
9. rosiela
10. iw69
11. getmans1
12. hadjito
13. noshkov
14. forexninja
Най-популярни
Най-активни
1. sarang
2. mimogarcia
3. radostinalassa
4. djani
5. panazea
6. no1name
7. iw69
8. savaarhimandrit
9. deathmetalverses
10. dominos
2. mimogarcia
3. radostinalassa
4. djani
5. panazea
6. no1name
7. iw69
8. savaarhimandrit
9. deathmetalverses
10. dominos
Постинг
22.04 19:36 -
Нов епизод от сериала „Прегрупираме се”, Сарафоff вече не е и.д. главен прокурор
Автор: vselenche
Категория: Новини
Прочетен: 335 Коментари: 3 Гласове:
Последна промяна: 24.04 00:16
Прочетен: 335 Коментари: 3 Гласове:
0
Последна промяна: 24.04 00:16
Три дни след изборите Сарафов отказва вече да е и.ф. главен прокурор / ВСС светкавично го освободи и назначи заместничката му Ваня Стефанова да поеме поста му - авт. Полина Паунова, Капитал, 22.04.26
"Който е смятал, че съдебната система не е подвластна на политическата, получи поредно доказателство за обратното. Три дни след изборите на 19 април и ден след като един от фронтмените на "Прогресивна България" - Иван Демерджиев, призова за действия срещу нелегитимно изпълняващия функцията главен прокурор, които дори надхвърлят правно допустимите, Борислав Сарафов обяви, че е изтеглил съгласието си да изпълнява тази функция и подаде оставка. Прокурорската колегия на ВСС светкавично я прие и назначи за и.ф. главен прокурор заместничката му Ваня Стефанова. Тя ще поеме поста му да изпълнява функцията на административен ръководител на обвинението занапред, но за срок не повече от 6 месеца или до избор на нов главен прокурор.
Ваня Стефанова е изключително близка до Сарафов. Тя беше наблюдаващ прокурор на т. нар. "Костинбродска афера" през 2013 г., след което започна работа в ДАНС като зам.-председател до 2015 година. В началото на 2025 г. беше назначена за зам.-главен прокурор по предложение на Сарафов и наблюдава отдел "Специализиран", където се разследват всички дела с политически привкус.
Сега, поне на този етап, Сарафов би следвало да се върне като шеф на Националната следствена служба (мандатът му там е до късната есен на 2027 г). Този пост по право му дава статут на заместник главен прокурор.
В прессъобщение, публикувано на сайта на държавното обвинение в сряда, Борислав Сарафов обяснява, че не желае да изпълнява повече функцията главен прокурор, след като го е правил почти три години. Изявлението му беше публикувано малко повече от два часа след като по-рано в сряда Иван Демерджиев, който е видимият ресорен политик по въпросите на правосъдието и вътрешния ред на "Прогресивна България" даде ултиматум: "Що се касае до Сарафов - днес е последният шанс за оставката". Ден по-рано Демерджиев призова служебния правосъден министър Андрей Янкулов да изведе Сарафов от кабинета му със съдебна охрана.
Приетите промени в началото на миналата година в Закона за съдебната власт даваха право на Сарафов да остане на поста до 21 юли 2025 г. Това се случи, след като бе регламентиран шестмесечен ограничителен срок за заемане на позицията от юрист, който не е титуляр, а само изпълнява длъжността до редовен избор. След като срокът изтече обаче, Сарафов отказа да се оттегли от поста, а Прокурорската колегия възприе налаганата от него теза, че той е в заварено положение (т.е. измененията са приети, след като той е започнал да изпълнява тази функция) и затова не важат за него. Възприе се твърдението, че той може да си е изпълняващ функцията, докато е съгласен.
Така се получи разминаване между прилагането на закона от страна на Съдийската колегия във ВСС и прокурорската. Съдиите приложиха измененията на ЗСВ и избраха изпълняващ функциите председател на Върховния административен съд, след като Георги Чолаков беше в същата хипотеза, докато прокурорската колегия отказваше.
Междувременно редовното правителство "Желязков", което съществуваше благодарение на Делян Пеевски, подаде оставка, но лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов продължи да легитимира Борислав Сарафов. След встъпването в длъжност на служебния правосъден министър Андрей Янкулов той предложи да бъде определен нов и.ф. главен прокурор. Прокурорската колегия отхвърли предложението му, без дори да го разгледа по същество. Междувременно той внесе предложение изобщо за дисциплинарно уволнение на Сарафов като магистрат.
Докато течеше този сюжет, пък беше сезиран Конституционния съд с въпрос дали измененията на ЗСВ, които налагат времевото ограничение да се изпълнява функцията от едно лице, не противоречат на основния закон. Юристите от КС се произнесоха, че ограничението не е в противоречие с конституцията.
От миналата година досега пък различни състави и на Апелативен съд - София, и главното на Върховния касационен съд не признават актовете на Сарафов за легитимни, защото според съдиите той няма качество на главен прокурор. Това не просто не смути Сарафов, напротив - той атакува ВКС, което е действие, недопустимо за нито една правова държава.
След изборите на 19 април обаче партията победител "Прогресивна България" даде ясно да се разбере, че няма да действа като ГЕРБ и ДПС и да покровителства нелегитимно изпълняващия функцията шеф на обвинението. Два дни по-късно той обяви, че не иска да изпълнява повече тази позиция. Което е ясен отговор и на въпроса дали Сарафов не е бил начело на прокуратурата благодарение на политическа благословия от страна на Бойко Борисов и Делян Пеевски, които в годините назад са доказали, че владеят състава на Прокурорската колегия на ВСС с изтекъл мандат.
В обръщението си от сряда Сарафов говори на всички прокурори, следователи и съдебни служители. В него няма и дума за законовите ограничения Сарафов да е на поста, нито пък за неизпълненото му обещание да бъдат разплетени мрежите за влияние в прокуратурата. Той твърди, че отдавна е решил да се оттегли, но не е искал да дестабилизира институцията "в условията на продължителна и тежка политическа криза, която, надявам се, както и мнозинството от българските граждани демонстрираха, този път е намерила своето успешно разрешение".
Сарафов обяснява, че поел отговорността да е и.ф. през юни 2023 г. "в изключително усложнена институционална и обществено-политическа среда, белязана от напрежение, ерозия на общественото доверие и опити за въвличане на прокуратурата в процеси извън нейните конституционни функции".
Според него, под управлението му прокуратурата се стабилизирала и спечелила обществено доверие.
Сарафов смята, че през изминалите месеци прокуратурата е продължила да бъде подлагана на неоснователен и неправомерен натиск. А той станал обект "на целенасочена очерняща и компроматна кампания", но продължавал да търпи и да изпълнява дълга си.
"Към настоящия момент са налице предпоставки за нов етап в развитието на прокуратурата - етап, основан на устойчивост и предвидимост", пише още Сарафов, без да става ясно защо според него този етап е настъпил тъкмо сега, а не когато най-висшата съдебна инстанция в страната - ВКС, се оказа, че не признава актовете му, например.
"За мен остава ангажиментът да продължа да служа на съдебната власт и на българските граждани в рамките на закона и професионалния си дълг", завършва Сарафов."
(https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2026/04/22/4905551_tri_dni_sled_izborite_sarafov_
otkazva_veche_da_e/)
Капитал, Фб: Борислав Сарафов се оттегли от поста и.ф. главен прокурор три дни след изборите, слагайки край на продължителна институционална криза. Решението му дойде след ултиматум от „Прогресивна България“ и серия от съдебни актове, поставящи под въпрос легитимността му. Въпреки твърденията на Сарафов за „стабилизиране“ на обвинението, оставката затвърждава тезата, че престоят му на върха се е крепял единствено на досегашната политическа конюнктура.
.jpg)
-> „Решението си взех още преди време“: Борислав Сарафов подаде оставка като главен прокрурор / Считам, че към настоящия момент са налице предпоставки за нов етап в развитието на прокуратурата - етап, основан на устойчивост и предвидимост, посочи Сарафов в свое изявление - 22.04.26, https://btvnovinite.bg/bulgaria/reshenieto-si-vzeh-oshte-predi-vreme-borislav-sarafov-podade-ostavka-kato-glaven-prokruror.html
Прокурорската колегия на ВСС назначи на мястото на Сарафов неговата заместничка Ваня Стефанова - авт. Борис Митов, Извън Ефир, 22.04.26
"Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) прие за сведение оставката на временния главен прокурор Борислав Сарафов и избра на негово място заместничката му Ваня Стефанова. Назначението ѝ беше подкрепено единодушно и без дебат.
Другият вариант беше на поста да бъде назначена другата заместничка на главния прокурор Магдалена Лазарова, но членовете на Прокурорската колегия предпочетоха Стефанова, защото е с по-дълъг стаж като заместничка на Сарафов. Лазарова е бивша спецпрокурорка и бивш член на ВСС между 2012 и 2017 г. Тогава тя беше избрана от парламентарната квота по предложение на ДПС.
И Стефанова, и Лазарова бяха назначени от Прокурорската колегия за зам. главни прокурорки, след като бяха номинирани от Сарафов.
Ваня Стефанова е на нанастоящия си пост от януари 2025 г. Тя е работила като следовател и прокурор. Между 2013 и 2015 г. беше зам.-председателка на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС). Тя се издигна до ръководната позиция в службата, след като беше наблюдаващ прокурор по т.нар. дело "Костинброд".
Това дело беше образувано в Софийската градска прокуратура, след като в деня за размисъл преди парламентарните избори на 12 май 2013 г. несъществуващата вече ТВ7 първа съобщи, че ДАНС и прокуратурата са пресекли мащабна манипулация на изборите. Медията твърдеше, че има допълнително отпечатани 350 000 бюлетини, които е трябвало да бъдат закарани до избирателни секции, за да подменят действително упражнения вот в тях в полза на ГЕРБ.
Разследването не установи доказателства за подготвяна измама с тези 350 000 бюлетини. Обвинението се ограничи само до това, че тогавашния главен секретар на Министерския съвет (МС) от мандата на ГЕРБ Росен Желязков не е изпълнил задълженията си да контролира отпечатването на бюлетините. И така "Мултипринт" е произвела с 350 000 повече, отколкото е предвиждал договорът ѝ с правителството.
Накрая Желязков беше оправдан от Софийския градски съд на първа инстанция, а прокуратурата не протестира присъдата на втора инстанция и тя влезе в сила."
(https://izvanefir.bg/bulgaria/na-zhivo-prokuraturata-kolegiya-na-vss-razglezhda-ostavkata-na-borislav-sarafov)
-> Прокурор по „Костинброд“, зам.-шеф на ДАНС при Орешарски, заместник на Сарафов. Коя е Ваня Стефанова, новият и.ф. главен прокурор - 22.04.26, https://svobodnatochka.bg/vanya-stefanova-glaven-prokuror/
Danybon, Фб, 22.04.26:
Падането на Сарафов подарък от Пеевски към Радев ли е?
И това какво означава?
Само подарък? Ако не се хареса този скъп подарък, ще има ли и още по-скъпи - например и "главата" на Борисов?
Или пък вече Пеевски е изпреварил Борисов в договорките с Радев?
Струва ми се, че ППДБ ще станат излишния партньор в осигуряване на 160 гласа за смяна на ВСС.
Всичките им инициативи и идеи ще бъдат откраднати и използвани за чужди цели - протеста, 121+, Сарафов...
Из коментарите:
Nadja Vasold: Това е част от новата постановка - така хем Радев герой, че Сарафов свален, хем Сарафов цял.
Denitsa Mihova: Не е никакъв подарък, а си е част от сценария, за да показва ефективността на Радев. Създателите на Радев и Пеевски са едни и същи. Това, което не ми ясно само Пеевски бруталнo ли ше бъде изхвърлен и жертван (това няма да им е толкова лесно с него) или ще го държат тихо, както са правили и преди, на резервната скамейка. Лично аз очаквам той да е в режимa от преди години - депутат от НС (само заради имунитета), който си живее в Дубай и не ходи на работа в НС.
Капка Вачева: Почеркът е същият, като при свалянето на Гешев. Обща мисъл тук е действала.
Irena Radoycheva: Подигравка с всички протестиращи. Спасителят спасява, сделките си вървят, докосваме се до прогреса.
Iliyan Mitev: "Падането" на Сарафов е до шеф на Националната следствена служба.
Навярно ставаме свидетели на задкулисна договорка и прегрупиране в Кочината.
Zorka Palyova: Тълкувам го като театър докато не го изметат от всякакви държавни служби. В момента той остава шеф на Националната следствена служба и заместник-главен прокурор.
Maria Georgieva: Как ще се казва новият сарафов?
- Danybon: Ваня Стефанова, свързана с ДАНС от правителството на Орешарски. Т.е. когато то беше обвързвано с Пеевски.
(https://www.facebook.com/Danybon.blog/posts/1576527793833578?ref=embed_post)
Krasi Konova, Фб, 22.04.26:
Сарафоff
Прегрупирането започна
Театър в няколко действия.
1. Вчера сутринта в една регионална медия с добра репутация, но пък слаба национална разпознаваемост - Dobrichonline, излиза кратка статия "Сарафов подава оставка".
2. През деня слушаме пресконференцията на Бойко, в която намигва на Радев, че добре си работели заедно, като дава пример с Копринков и избора на Весела Лечева. Пеевски от своя страна, преживял катарзис, пуска прочуствен пост към г-н Радев (Мистър Кеш е вече история, която по-добре да не си спомняме).
3. Вечерта медията на Бареков BNEWS (по моему част от кафевия жанр, чрез който ПРБ удобно през последните години комуникира с обществото какво смята да прави) валидира твърдението на добричлии, като в подробна дописка обяснява кой, къде, какво смята да прави след оставката на главния.
4. Сутринта Иван Демерджиев излиза с ултиматум в стил "Сарафов, предай се или жална ти майка!".
5. Час по-късно в просълзяващ пост Сарафов, благодарейки на всички прокурори за прекрасно свършената работа, сервилно оттегля съгласието си да бъде и.д. главен прокурор.
Иначе казано - изглежда, че гледаме сценарий по предаване на караула. Актьорите се сменят, сцената остава. Дали промяната ще се изчерпи само със смяната на политическия господар, предстои да видим в следващите епизоди.
Via Rumyana Chervenkova
(https://www.facebook.com/krasi.konova/posts/35354473770833659?ref=embed_post)
*
Видео: Сарафов се сменя, влиянието остава | Разговор в три части - Извън Ефир, 22.04.26
* 18:00 ч. служебният премиер Андрей Гюров пред Мария Цънцарова
"В първото си интервю след изборите служебният премиер отговаря на въпросите на Мария Цънцарова и зрителите на Извън ефир."
* 19:00 ч. Атанаска Дишева, член на Съдийската колегия на ВСС пред Борис Митов
"След оставката на Борислав Сарафов: Ново начало или ново прегрупиране в прокуратурата?"
* 19:30 бившият главен прокурор Иван Гешев пред Ралица Гълъбова
"Как се сдава властта в прокуратурата? В ход ли е ново прегрупиране? Разказ от първо лице: бившият главен прокурор Иван Гешев."
(https://izvanefir.bg/bulgaria/sluzhebniyat-ministur-predsedatel-andrej-gyurov-v-izvun-efir)
Андрей Гюров, Фб, 22.04.26:
Временният главен прокурор Сарафов е подал оставка от поста, който всъщност незаконно заема.
Нашата заслуга е, че не замълчахме под ударите на неговите шпицкоманди.
Истината е, че нищо не започва и няма да свърши със Сарафов. Политиците трябва да действат мъдро, но бързо. Не със закани, а със закони. И с почтеност!
Защото джуджетата са много, евро също има, както се видя преди изборите. И ако им се позволи, ще си отхапят опашката, но ще оцелеят. После ще се прегрупират, ще се размножат и ще пребъдат. Новият парламент не трябва да го позволява!
- видео
(https://www.facebook.com/reel/1032858359172465)
*Не със закани, а със закони!
💬Премиерът: Освобождаването на Сарафов изглеждаше добре режисирано, за пред публика (видео) / Андрей Гюров потвърди някои от имената на политици, за които прокуратурата е трябвало да извърши проверка - 22.04.26, https://offnews.bg/politika/premierat-osvobozhdavaneto-na-sarafov-izglezhdashe-dobre-rezhisirano-865560.html
„Решението за освобождаването на Борислав Сарафов (като и.ф. главен прокурор) изглеждаше добре планирано, добре режисирано и изпълнено като за пред публиката. Това коментира служебният премиер Андрей Гюров във видео, публикувано във Фейсбук.
Той посочи два риска, които все още съществуват.
...”
Андрей Гюров, Фб, 22.04.26:
Правителството ще извади 1,4 млд. eвро от ББР, които прашасват в банката-касичка на модела Борисов-Пеевски.
Ще ги върнем на данъкоплатците, преди да са напълнили нечии джобове, преди да се превърнат в поредните несъбрани кредити.
Служебното правителство няма да харчи тези средства. Ще оставим следващия редовен кабинет да избере какво да прави с парите - надяваме се да го направят прозрачно и пред всички.
- видео
(https://www.facebook.com/reel/1354318789884632)
Министерски съвет на Република България, Фб, 22.04.26:
- Осем месеца 1,4 милиарда евро прашасват в банката-касичка на модела Борисов-Пеевски. Ще извадим тези пари от ББР - преди да са напълнили нечии джобове, преди да се превърнат в поредните несъбрани кредити. И ще ги върнем на данъкоплатците. Това заяви министър-председателят Андрей Гюров в началото на днешното правителствено заседание. Премиерът изтъкна множеството възможности тези средства да бъдат насочени в полза на българските граждани – за по-модерни болници, медицински хеликоптери, кабинети за наука в училищата или модерни старчески домове, в които възрастните хора живеят достойно.
- Служебното правителство няма да харчи тези средства. Ще оставим следващия редовен кабинет да избере какво да прави с парите - надяваме се да го направят прозрачно и пред всички, посочи Гюров.
- Министър-председателят определи настоящата стъпка, предложена от финансовия министър като антикорупционна. Гюров припомни за рекордния дълг, изтеглен от предишното правителство, преди да бъде свалено от протестите. То заключи част от него в ББР - банката с широки пръсти и къса памет, банката, която раздаде огромни кредити и никога не си ги поиска обратно, отбеляза премиерът. По думите му когато милиарди евро стоят на тъмно, без цел, те се превръщат в изкушение, в бърза писта за големи кредити, в касичка, от която се вади, за да се спасяват политически съдби. Това българските граждани са го гледали, живели са го и са протестирали срещу него, посочи още министър-председателят.
(https://www.facebook.com/Government-of-Bulgaria/posts/1273111295036433?ref=embed_post)
Ilian Vassilev, Фб, 22.04.26:
Истината е, че Данчо Цонев и сие бяха подготвили няколко стотин милиона спешно да бъдат раздадени от ББР. Гуверньорът Димитър Радев също е бил уведомен, но не е реагирал. Информацията е стигнала до Андрей Гюров и той незабавно се е разпоредил да се извадят тези средства, за да се спасят от раздаването на потъналите като електорална тежест хора на Пеевски и Борисов. Този план "Б" бил готов още преди изборите и идеята е неуспелите от Новото начало и ГЕРБ да стартират бизнеси. И това е трябвало да стане тези дни.
Julian Voynov, Фб, 22.04.26:
Много, много отдавна България не е имала толкова достойно и отговорно към гражданите правителство. Сигурно няма да има още много дълго. Но правителството на Андрей Гюров нагледно показа, че може да се работи всеотдайно и принципно в интерес на българските национални интереси, за честност на изборния вот, за решаване на най-наболелите проблеми в държавното управление, за провеждане на смислени и отговорни национални политики.
Ясно се видя, че когато изпълнителната власт работи не в името на корумпираното задкулисие, а в името на интересите на всички граждани, нещата се получават и българите от много години видяха какво означава управление с грижа за общите дела, а не за частните такива. И този акт от днешното решение на МС е поредният пример за това, че изпълнителната власт може да се грижи за парите на всички данъкоплатци.
Ако българинът не беше подвластен на този промит от пропаганда и непрофесионализъм информационен балон, включително в образованието и журналистиката, България отдавна, много отдавна щеше да бъде пример за демократично развитие, щеше да се говори за нея, както навремето, когато е наричана “Прусия на Балканите”, имайки предвид невероятната скорост и успехи в развитието на държавата и армията, щяхме да се удивляваме на корупционния индексът в Унгария или Италия и да се чудим как е възможна такава корупция и шуробаджанащина в тези държави, но най-вече щяхме да имаме един от най-високите стандарти на живот в Европа (ние сме буквално една шепа народ) и заслужено може би да носим прозвището “Швейцария на Балканите”, ако не бяхме свидетели на тези безогледни грабежи.
Но прокремълската пропаганда и това нерационално желание да ни управлява някой със силна ръка, а не според законовите разпоредби, още дълго ще ни пречи да изпълним завета на Апостола “да бъдем равни с останалите европейски народи”. Дано доживеем този момент, когато не интересите на чужда държава ще бъдат в приоритетите на държавното управление, а чисто българските национални интереси, базирани на европейските ценности и европейската интеграция.
Хубавата част от цялата тази политическа вакханалия е, че малко по малко, “от урва на урва и от век на век” българинът започва да различава добронамереното държавно управление от задкулисните и непрозрачни сделки, направляващи живота ни и теглейки ни към носталгията на миналото, вместо към иновациите на бъдещето. Времето неминуемо ни променя, защото “времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме”.
Вярата в благочестивото бъдеще на България не може да бъде сломена и тя ще продължи да се бори и привлича все повече последователи. До следващата битка, до следващите избори, до края на корумпираното управление, подвластно на чужди интереси. Траекторията на бъдещото развитие на България е предопределена, независимо от препятствията по пътя.
- снимка
(https://www.facebook.com/jvoynov/posts/10163810535903608?ref=embed_post)
Ilian Vassilev, Фб, 22.04.26:
След примирителния тон на Пеевски и слагането на Радев от Борисов, стана ясно, че Сарафов е пътник. И днес си подаде оставката. Подаде я, за да не пречи на Пеевски и Борисов да се договарят с Радев. Стана излишен.
Сега започна по-сложната игра как прокуратурата да се реформира така, че да остане същата. И в по-общ план как моделът Пеевски-Борисов да се замести от модел Радев-Копринков /примерно/ - някакъв друг модел със същата архитектура.
(https://www.facebook.com/ilian.vassilev.9/posts/10164549913424430?ref=embed_post)
Радан Кънев, Фб, 22.04.26:
Няма никакъв повод за радост в това, че Борислав Сарафов изведнъж реши да изпълни закона. Фактът е, че той не го изпълни, когато получи указания от Конституционния съд. Но го изпълни, когато ги получи от бъдещия министър на вътрешните работи.
И това казва всичко.
Системата за злоупотреба с власт в България е непокътната. Сменена - и незапомнено концентрирана - е само властта.
Днешното развитие не ми дава надежда, че следващият ВСС ще е по-независим от нелегитимни властови и ченгеджийски влияния. Нито следващият редовен Главен прокурор.
Засега единственото демонтирано от “Модела Борисов/Пеевски” е Борисов, и може би Пеевски. Моделът си стои. Той се опира на наследена още от комунистическия режим нелегитимна зависимост.
Разбира се, от 37-те народни представители на ПП-ДБ зависи немалко. Дори и тримата ни представители в ЕП имаме роля. Но тези 40 души трябва да действаме единно, категорично и без никакви лековерни презумпции, че победителят на изборите е добронамерен и искрено готов да осигури независима съдебна власт.
Просто е недопустимо да се презюмира, че правителството ще желае независимо правосъдие. Властта не работи така. И разделението на властите се извоюва, не се дарява от победители на изборите.
(https://www.facebook.com/radan.kanev/posts/10162990015487636?ref=embed_post)
Видео 1: ⏮ 22.4.2026 - #ДЕНЯТ с В.Дремджиев: Ангелина Пискова, Георги Ганев, Весислава Танчева
"Войната на #Русия срещу #Украйна и цивилизования свят: ЕС ще гласува пакетът от 90 милиарда евро помощ за Украйна след смяната на властта в #Унгария, петролопроводът Дружба също е вече оперативен.
- От Брюксел Ангелина Пискова, кор. на БНР
БлизъкИзток: #Тръмп затъва в операцията срещу #Иран - продължава за неопределено време прекратяването на огъня, блокадата на #Ормуз, но режимът в #Техеран заплашва петролните инсталации на държавите в Залива, което отново вдигна #брент до $100.
Икономика: какви са основните елементи в програмата на Радев за финансите, бюджетните разходи, бизнес средата, реформите, необходими в почти всеки сектор.
- гост Георги Ганев, финансист, преподаветел в СУ "Св.Климент Охридски"
Политика: победата на Радев - преливане на клиентелата и участници в корупционните схеми или възможност за действително свиване на корупцията до приемливи граници? Къде в уравнението е подземния свят - Таки, Ами и т.н., които са активни участници в мрежите за източване на обществен ресурс?
- гостенка Весислава Танчева, PR експертка, част от БОЕЦ"
п.п.
Reuters: САЩ внедриха в Близкия изток украинска технология за борба с дронове, въпреки че Тръмп каза, че нямат нужда от помощта на Украйна - Блог на Дани Иванов, 22.04.26
„Според данни от пет източника на агенцията, украински военни са пристигнали в американската авиобаза „Принц Султан” в Саудитска Арабия, за да обучават американските военни за работа с платформата Sky Map. Това е украинска система за откриване на дронове, включително на разработените в Иран „шахеди”.
Reuters отблезва, че информацията за използването на украински технологии се появява месец след изявлението на Тръмп, че САЩ нямат нужда от помощта на Украйна в борбата с дроновете.”
(https://daniivanov.blogspot.com/2026/04/reuters_22.html)
Ruslan Trad, Фб, 22.04.26:
Развитие на ситуацията в полза на Кремъл и идва - “изненадващо” - в точен момент.
Румъния е обхваната от нова политическа криза, след като социалдемократите решиха да напуснат управляващата коалиция. Както в Букурещ, така и в други държави в ЕС, Русия се нуждае не от проруски кабинет, а от разсеяно, дисфункционално правителство.
-> Разпадащата се коалиция в Румъния предизвиква притеснения в Брюксел и НАТО - 22.04.26, https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2026/04/22/4905724_razpadashtata_se_koaliciia_v_rumuniia
_predizvikva/
Видео 2: САРАФОВ ПОДАДЕ ОСТАВКА! ПЕЕВСКИ ПАДНА! Анализ на Велислав Величков - Darik Plus, 22.04.26
„Ваня Стефанова е новият и.ф. главен прокурор.
Ваня Стефанова е приела да бъде новият и.ф. главен прокурор. Искането за съгласие бе изпратено от Прокурорската колегия на ВСС, след като досегашният магистрат на поста - Борислав Сарафов, оттегли съгласието си за заемане на поста. Така тя вече е назначена временно - за период от шест месеца.
Стефанова досега беше заместник-главен прокурор, а тъй като е най-старшият измежду прокурорите във ВКП, бе избрана за първо предложение да наследи Сарафов.
По-рано днес в Прокурорската колегия на ВСС беше депозирана оставката на Борислав Сарафов като и.ф. главен прокурор. Минути след като стана ясно, че е заявил желанието си да освободи поста, самият той излезе с обръщение към колегите си, в което обясни мотивите си.
Вижте какво заяви адв. Велислав Величков от инициативата "Правосъдие за всеки", част от листите на ПП-ДБ, пред Божидар Русев в предаването "Денят на Дарик"!”
💬Янкулов: Опасявам се от прегрупиране, изборът на Ваня Стефанова беше предпоставен - Дневник, 22.04.26, https://www.youtube.com/watch?v=vQhL9EFUQto
„Това, което се случи, е да се възстанови законността при управлението на прокуратурата и смятам, че победители са всички в следствие на това”, коментира след края на заседанието на прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет служебният министър на правосъдието Андрей Янкулов по повод оттеглянето на Сарафов от поста и.ф. главен прокурор.
Според него изборът на Ваня Стефанова за временен ръководител на прокуратурата е бил предпоставен от начина, по който прокурорската колегия реши да подходи, а именно по старшинство аналогично на ситуацията в съдийската колегия, която смени и.ф. председателя на ВАС като отправи запитване до всички заместници по старшинство за съгласието им да заемат поста.
„Този въпрос трябва да отправите към г-н Сарафов за това защо точно в този момент той взема това решение. От това, което прочетох като мотиви в сайта на прокуратурата това решение не е взел сега. Няма как да анализирам неговата воля, това е личен акт. Трябва да се видят мотивите за решението му”, добави служебният министър.
„Аз винаги се опасявам не само като министър на правосъдието, какъвто ще бъда още няколко дни, по принцип се опасявам нещата в правосъдието да продължат да се развиват и случват както до момента”, отговори той на въпрос дали очаква ново прегрупиране на върха на прокуратурата, каквото имаше след предсрочното отстраняване на Иван Гешев от поста.
„Това е отговорност на всички, които са ангажирани в процеса, и на тези, които го следят отстрани, и на гражданското общество, и на юридическата общност”, подчерта министърът.
Според него прокурорската колегия трябва да разгледа искането му за образуване на дисциплинарно производство срещу Борислав Сарафов, тъй като той не го е оттеглил. „Прокурорската колегия, според мен, би трябвало да вземе някакво отношение и по него. Не мисля, че има основание то да бъде игнорирано”, обясни Янкулов и припомни, че е внесъл предложение и за образуване на дисциплинарно производство и за градския прокурор на София Емилия Русинова, но не му е известно да има някакво движение по него. За Сарафов той припомни, че искането за образуване на дисциплинарно производство е заради тежки нарушения и ако се констатират те, това би следвало да доведе до освобождаване му въобще като магистрат."
Видео 3: Новият шериф Радев. Сарафов падна. Ще оцелеят ли ГЕРБ и ДПС - Свободна точка, 22.04.26
„Цунамито “Радев” помете всички и получи цялата власт. Главният прокурор Борислав Сарафов подаде оставка, а загубилите изборите Бойко Борисов и Делян Пеевски смекчиха тона към победителя. Как стигнахме до този резултат? Какво ще прави Радев? Имат ли бъдеще ГЕРБ и ДПС? В “Големият въпрос” Иван Бедров говори с политолога от “Тренд” Димитър Ганев.”
.jpg)
Разлика в гласовете между 2024 и 2026
Свободна точка, графики
Как са гласували през 2024 избирателите на ПБ
.jpg)
Какъв дял от гласувалите през 2024 са отишли при Радев (обяснението на Д. Ганев)
.jpg)
Как са гласували 18-29 годишните, април’26 (от всички гласували в тази възрастова група)
Има най-малко 2 Gen Z...
.jpg)
Как са гласували 30-39 годишните, април’26
.jpg)
Как са гласували турците в България
.jpg)
Демографския профил на ПП-ДБ: 1/3 в София, 2/3 с висше образование и 40% до 40 г. през 2024 г. и през 2026 г. Т.е млад, високообразован, концентриран в столицата и в няколко големи областни града.
Демографския профил на ГЕРБ: концентрацията е във възрaстовите групи между 40 и 60 г. Поддържали са между 600 и 650 хил. гласа дори в трудни моменти. Ако не успеят да запазят относително добри нива на подкрепа на местните избори октомври’27, това вече ще вкара партията в необратима тенденция.
*
П.П.
Ilian Vassilev, Фб, 22.04.26:
На вниманието на тези, които искат да водят диалог с Москва. Това са думи от днес в Госдумата на лидера на РКП Генадий Зюганов. Последното нещо, в което може да го заподозрете е анти-Путинизъм. Цитат. „Десет пъти сме му казвали [на Путин], че икономиката неизбежно ще се срине... Ако не предприемеш незабавни мерки... през есента ще се сблъскаме със същото, което се случи през 1917 г.“
Та моят въпрос е точно с тази Русия на Путин и точно в този момент ли ще правим "диалог" или "бизнес"? Хайда накрая да слезем от идеологическите "висоти" и се приближим поне малко до реалната картина на нещата. И от нея да правим "реалистична" политика. В Русия както казва Зюганов ще има революция. С кого точно ще преговаряме и за какво. И ще избираме Русия и загърбваме Украйна?! Някаква мисъл трябва да има.
Невежството по темата "евтин" газ и нефт - дори не коментирам. Както и тази глупост с "необятния руски пазар" от хора, които нямат понятие от темата. Нямат никаква идея колко изнасяме за Русия, извън санкциите, в предишни години, какви са "привилегиите" да работиш с този пазар. И невежеството трябва да има граници.
(https://www.facebook.com/ilian.vassilev.9/posts/10164550187279430?ref=embed_post)
"Който е смятал, че съдебната система не е подвластна на политическата, получи поредно доказателство за обратното. Три дни след изборите на 19 април и ден след като един от фронтмените на "Прогресивна България" - Иван Демерджиев, призова за действия срещу нелегитимно изпълняващия функцията главен прокурор, които дори надхвърлят правно допустимите, Борислав Сарафов обяви, че е изтеглил съгласието си да изпълнява тази функция и подаде оставка. Прокурорската колегия на ВСС светкавично я прие и назначи за и.ф. главен прокурор заместничката му Ваня Стефанова. Тя ще поеме поста му да изпълнява функцията на административен ръководител на обвинението занапред, но за срок не повече от 6 месеца или до избор на нов главен прокурор.
Ваня Стефанова е изключително близка до Сарафов. Тя беше наблюдаващ прокурор на т. нар. "Костинбродска афера" през 2013 г., след което започна работа в ДАНС като зам.-председател до 2015 година. В началото на 2025 г. беше назначена за зам.-главен прокурор по предложение на Сарафов и наблюдава отдел "Специализиран", където се разследват всички дела с политически привкус.
Сега, поне на този етап, Сарафов би следвало да се върне като шеф на Националната следствена служба (мандатът му там е до късната есен на 2027 г). Този пост по право му дава статут на заместник главен прокурор.
В прессъобщение, публикувано на сайта на държавното обвинение в сряда, Борислав Сарафов обяснява, че не желае да изпълнява повече функцията главен прокурор, след като го е правил почти три години. Изявлението му беше публикувано малко повече от два часа след като по-рано в сряда Иван Демерджиев, който е видимият ресорен политик по въпросите на правосъдието и вътрешния ред на "Прогресивна България" даде ултиматум: "Що се касае до Сарафов - днес е последният шанс за оставката". Ден по-рано Демерджиев призова служебния правосъден министър Андрей Янкулов да изведе Сарафов от кабинета му със съдебна охрана.
Приетите промени в началото на миналата година в Закона за съдебната власт даваха право на Сарафов да остане на поста до 21 юли 2025 г. Това се случи, след като бе регламентиран шестмесечен ограничителен срок за заемане на позицията от юрист, който не е титуляр, а само изпълнява длъжността до редовен избор. След като срокът изтече обаче, Сарафов отказа да се оттегли от поста, а Прокурорската колегия възприе налаганата от него теза, че той е в заварено положение (т.е. измененията са приети, след като той е започнал да изпълнява тази функция) и затова не важат за него. Възприе се твърдението, че той може да си е изпълняващ функцията, докато е съгласен.
Така се получи разминаване между прилагането на закона от страна на Съдийската колегия във ВСС и прокурорската. Съдиите приложиха измененията на ЗСВ и избраха изпълняващ функциите председател на Върховния административен съд, след като Георги Чолаков беше в същата хипотеза, докато прокурорската колегия отказваше.
Междувременно редовното правителство "Желязков", което съществуваше благодарение на Делян Пеевски, подаде оставка, но лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов продължи да легитимира Борислав Сарафов. След встъпването в длъжност на служебния правосъден министър Андрей Янкулов той предложи да бъде определен нов и.ф. главен прокурор. Прокурорската колегия отхвърли предложението му, без дори да го разгледа по същество. Междувременно той внесе предложение изобщо за дисциплинарно уволнение на Сарафов като магистрат.
Докато течеше този сюжет, пък беше сезиран Конституционния съд с въпрос дали измененията на ЗСВ, които налагат времевото ограничение да се изпълнява функцията от едно лице, не противоречат на основния закон. Юристите от КС се произнесоха, че ограничението не е в противоречие с конституцията.
От миналата година досега пък различни състави и на Апелативен съд - София, и главното на Върховния касационен съд не признават актовете на Сарафов за легитимни, защото според съдиите той няма качество на главен прокурор. Това не просто не смути Сарафов, напротив - той атакува ВКС, което е действие, недопустимо за нито една правова държава.
След изборите на 19 април обаче партията победител "Прогресивна България" даде ясно да се разбере, че няма да действа като ГЕРБ и ДПС и да покровителства нелегитимно изпълняващия функцията шеф на обвинението. Два дни по-късно той обяви, че не иска да изпълнява повече тази позиция. Което е ясен отговор и на въпроса дали Сарафов не е бил начело на прокуратурата благодарение на политическа благословия от страна на Бойко Борисов и Делян Пеевски, които в годините назад са доказали, че владеят състава на Прокурорската колегия на ВСС с изтекъл мандат.
В обръщението си от сряда Сарафов говори на всички прокурори, следователи и съдебни служители. В него няма и дума за законовите ограничения Сарафов да е на поста, нито пък за неизпълненото му обещание да бъдат разплетени мрежите за влияние в прокуратурата. Той твърди, че отдавна е решил да се оттегли, но не е искал да дестабилизира институцията "в условията на продължителна и тежка политическа криза, която, надявам се, както и мнозинството от българските граждани демонстрираха, този път е намерила своето успешно разрешение".
Сарафов обяснява, че поел отговорността да е и.ф. през юни 2023 г. "в изключително усложнена институционална и обществено-политическа среда, белязана от напрежение, ерозия на общественото доверие и опити за въвличане на прокуратурата в процеси извън нейните конституционни функции".
Според него, под управлението му прокуратурата се стабилизирала и спечелила обществено доверие.
Сарафов смята, че през изминалите месеци прокуратурата е продължила да бъде подлагана на неоснователен и неправомерен натиск. А той станал обект "на целенасочена очерняща и компроматна кампания", но продължавал да търпи и да изпълнява дълга си.
"Към настоящия момент са налице предпоставки за нов етап в развитието на прокуратурата - етап, основан на устойчивост и предвидимост", пише още Сарафов, без да става ясно защо според него този етап е настъпил тъкмо сега, а не когато най-висшата съдебна инстанция в страната - ВКС, се оказа, че не признава актовете му, например.
"За мен остава ангажиментът да продължа да служа на съдебната власт и на българските граждани в рамките на закона и професионалния си дълг", завършва Сарафов."
(https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2026/04/22/4905551_tri_dni_sled_izborite_sarafov_
otkazva_veche_da_e/)
Капитал, Фб: Борислав Сарафов се оттегли от поста и.ф. главен прокурор три дни след изборите, слагайки край на продължителна институционална криза. Решението му дойде след ултиматум от „Прогресивна България“ и серия от съдебни актове, поставящи под въпрос легитимността му. Въпреки твърденията на Сарафов за „стабилизиране“ на обвинението, оставката затвърждава тезата, че престоят му на върха се е крепял единствено на досегашната политическа конюнктура.
.jpg)
-> „Решението си взех още преди време“: Борислав Сарафов подаде оставка като главен прокрурор / Считам, че към настоящия момент са налице предпоставки за нов етап в развитието на прокуратурата - етап, основан на устойчивост и предвидимост, посочи Сарафов в свое изявление - 22.04.26, https://btvnovinite.bg/bulgaria/reshenieto-si-vzeh-oshte-predi-vreme-borislav-sarafov-podade-ostavka-kato-glaven-prokruror.html
Прокурорската колегия на ВСС назначи на мястото на Сарафов неговата заместничка Ваня Стефанова - авт. Борис Митов, Извън Ефир, 22.04.26
"Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) прие за сведение оставката на временния главен прокурор Борислав Сарафов и избра на негово място заместничката му Ваня Стефанова. Назначението ѝ беше подкрепено единодушно и без дебат.
Другият вариант беше на поста да бъде назначена другата заместничка на главния прокурор Магдалена Лазарова, но членовете на Прокурорската колегия предпочетоха Стефанова, защото е с по-дълъг стаж като заместничка на Сарафов. Лазарова е бивша спецпрокурорка и бивш член на ВСС между 2012 и 2017 г. Тогава тя беше избрана от парламентарната квота по предложение на ДПС.
И Стефанова, и Лазарова бяха назначени от Прокурорската колегия за зам. главни прокурорки, след като бяха номинирани от Сарафов.
Ваня Стефанова е на нанастоящия си пост от януари 2025 г. Тя е работила като следовател и прокурор. Между 2013 и 2015 г. беше зам.-председателка на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС). Тя се издигна до ръководната позиция в службата, след като беше наблюдаващ прокурор по т.нар. дело "Костинброд".
Това дело беше образувано в Софийската градска прокуратура, след като в деня за размисъл преди парламентарните избори на 12 май 2013 г. несъществуващата вече ТВ7 първа съобщи, че ДАНС и прокуратурата са пресекли мащабна манипулация на изборите. Медията твърдеше, че има допълнително отпечатани 350 000 бюлетини, които е трябвало да бъдат закарани до избирателни секции, за да подменят действително упражнения вот в тях в полза на ГЕРБ.
Разследването не установи доказателства за подготвяна измама с тези 350 000 бюлетини. Обвинението се ограничи само до това, че тогавашния главен секретар на Министерския съвет (МС) от мандата на ГЕРБ Росен Желязков не е изпълнил задълженията си да контролира отпечатването на бюлетините. И така "Мултипринт" е произвела с 350 000 повече, отколкото е предвиждал договорът ѝ с правителството.
Накрая Желязков беше оправдан от Софийския градски съд на първа инстанция, а прокуратурата не протестира присъдата на втора инстанция и тя влезе в сила."
(https://izvanefir.bg/bulgaria/na-zhivo-prokuraturata-kolegiya-na-vss-razglezhda-ostavkata-na-borislav-sarafov)
-> Прокурор по „Костинброд“, зам.-шеф на ДАНС при Орешарски, заместник на Сарафов. Коя е Ваня Стефанова, новият и.ф. главен прокурор - 22.04.26, https://svobodnatochka.bg/vanya-stefanova-glaven-prokuror/
Danybon, Фб, 22.04.26:
Падането на Сарафов подарък от Пеевски към Радев ли е?
И това какво означава?
Само подарък? Ако не се хареса този скъп подарък, ще има ли и още по-скъпи - например и "главата" на Борисов?
Или пък вече Пеевски е изпреварил Борисов в договорките с Радев?
Струва ми се, че ППДБ ще станат излишния партньор в осигуряване на 160 гласа за смяна на ВСС.
Всичките им инициативи и идеи ще бъдат откраднати и използвани за чужди цели - протеста, 121+, Сарафов...
Из коментарите:
Nadja Vasold: Това е част от новата постановка - така хем Радев герой, че Сарафов свален, хем Сарафов цял.
Denitsa Mihova: Не е никакъв подарък, а си е част от сценария, за да показва ефективността на Радев. Създателите на Радев и Пеевски са едни и същи. Това, което не ми ясно само Пеевски бруталнo ли ше бъде изхвърлен и жертван (това няма да им е толкова лесно с него) или ще го държат тихо, както са правили и преди, на резервната скамейка. Лично аз очаквам той да е в режимa от преди години - депутат от НС (само заради имунитета), който си живее в Дубай и не ходи на работа в НС.
Капка Вачева: Почеркът е същият, като при свалянето на Гешев. Обща мисъл тук е действала.
Irena Radoycheva: Подигравка с всички протестиращи. Спасителят спасява, сделките си вървят, докосваме се до прогреса.
Iliyan Mitev: "Падането" на Сарафов е до шеф на Националната следствена служба.
Навярно ставаме свидетели на задкулисна договорка и прегрупиране в Кочината.
Zorka Palyova: Тълкувам го като театър докато не го изметат от всякакви държавни служби. В момента той остава шеф на Националната следствена служба и заместник-главен прокурор.
Maria Georgieva: Как ще се казва новият сарафов?
- Danybon: Ваня Стефанова, свързана с ДАНС от правителството на Орешарски. Т.е. когато то беше обвързвано с Пеевски.
(https://www.facebook.com/Danybon.blog/posts/1576527793833578?ref=embed_post)
Krasi Konova, Фб, 22.04.26:
Сарафоff
Прегрупирането започна
Театър в няколко действия.
1. Вчера сутринта в една регионална медия с добра репутация, но пък слаба национална разпознаваемост - Dobrichonline, излиза кратка статия "Сарафов подава оставка".
2. През деня слушаме пресконференцията на Бойко, в която намигва на Радев, че добре си работели заедно, като дава пример с Копринков и избора на Весела Лечева. Пеевски от своя страна, преживял катарзис, пуска прочуствен пост към г-н Радев (Мистър Кеш е вече история, която по-добре да не си спомняме).
3. Вечерта медията на Бареков BNEWS (по моему част от кафевия жанр, чрез който ПРБ удобно през последните години комуникира с обществото какво смята да прави) валидира твърдението на добричлии, като в подробна дописка обяснява кой, къде, какво смята да прави след оставката на главния.
4. Сутринта Иван Демерджиев излиза с ултиматум в стил "Сарафов, предай се или жална ти майка!".
5. Час по-късно в просълзяващ пост Сарафов, благодарейки на всички прокурори за прекрасно свършената работа, сервилно оттегля съгласието си да бъде и.д. главен прокурор.
Иначе казано - изглежда, че гледаме сценарий по предаване на караула. Актьорите се сменят, сцената остава. Дали промяната ще се изчерпи само със смяната на политическия господар, предстои да видим в следващите епизоди.
Via Rumyana Chervenkova
(https://www.facebook.com/krasi.konova/posts/35354473770833659?ref=embed_post)
*
Видео: Сарафов се сменя, влиянието остава | Разговор в три части - Извън Ефир, 22.04.26
* 18:00 ч. служебният премиер Андрей Гюров пред Мария Цънцарова
"В първото си интервю след изборите служебният премиер отговаря на въпросите на Мария Цънцарова и зрителите на Извън ефир."
* 19:00 ч. Атанаска Дишева, член на Съдийската колегия на ВСС пред Борис Митов
"След оставката на Борислав Сарафов: Ново начало или ново прегрупиране в прокуратурата?"
* 19:30 бившият главен прокурор Иван Гешев пред Ралица Гълъбова
"Как се сдава властта в прокуратурата? В ход ли е ново прегрупиране? Разказ от първо лице: бившият главен прокурор Иван Гешев."
(https://izvanefir.bg/bulgaria/sluzhebniyat-ministur-predsedatel-andrej-gyurov-v-izvun-efir)
Андрей Гюров, Фб, 22.04.26:
Временният главен прокурор Сарафов е подал оставка от поста, който всъщност незаконно заема.
Нашата заслуга е, че не замълчахме под ударите на неговите шпицкоманди.
Истината е, че нищо не започва и няма да свърши със Сарафов. Политиците трябва да действат мъдро, но бързо. Не със закани, а със закони. И с почтеност!
Защото джуджетата са много, евро също има, както се видя преди изборите. И ако им се позволи, ще си отхапят опашката, но ще оцелеят. После ще се прегрупират, ще се размножат и ще пребъдат. Новият парламент не трябва да го позволява!
- видео
(https://www.facebook.com/reel/1032858359172465)
*Не със закани, а със закони!
💬Премиерът: Освобождаването на Сарафов изглеждаше добре режисирано, за пред публика (видео) / Андрей Гюров потвърди някои от имената на политици, за които прокуратурата е трябвало да извърши проверка - 22.04.26, https://offnews.bg/politika/premierat-osvobozhdavaneto-na-sarafov-izglezhdashe-dobre-rezhisirano-865560.html
„Решението за освобождаването на Борислав Сарафов (като и.ф. главен прокурор) изглеждаше добре планирано, добре режисирано и изпълнено като за пред публиката. Това коментира служебният премиер Андрей Гюров във видео, публикувано във Фейсбук.
Той посочи два риска, които все още съществуват.
...”
Андрей Гюров, Фб, 22.04.26:
Правителството ще извади 1,4 млд. eвро от ББР, които прашасват в банката-касичка на модела Борисов-Пеевски.
Ще ги върнем на данъкоплатците, преди да са напълнили нечии джобове, преди да се превърнат в поредните несъбрани кредити.
Служебното правителство няма да харчи тези средства. Ще оставим следващия редовен кабинет да избере какво да прави с парите - надяваме се да го направят прозрачно и пред всички.
- видео
(https://www.facebook.com/reel/1354318789884632)
Министерски съвет на Република България, Фб, 22.04.26:
- Осем месеца 1,4 милиарда евро прашасват в банката-касичка на модела Борисов-Пеевски. Ще извадим тези пари от ББР - преди да са напълнили нечии джобове, преди да се превърнат в поредните несъбрани кредити. И ще ги върнем на данъкоплатците. Това заяви министър-председателят Андрей Гюров в началото на днешното правителствено заседание. Премиерът изтъкна множеството възможности тези средства да бъдат насочени в полза на българските граждани – за по-модерни болници, медицински хеликоптери, кабинети за наука в училищата или модерни старчески домове, в които възрастните хора живеят достойно.
- Служебното правителство няма да харчи тези средства. Ще оставим следващия редовен кабинет да избере какво да прави с парите - надяваме се да го направят прозрачно и пред всички, посочи Гюров.
- Министър-председателят определи настоящата стъпка, предложена от финансовия министър като антикорупционна. Гюров припомни за рекордния дълг, изтеглен от предишното правителство, преди да бъде свалено от протестите. То заключи част от него в ББР - банката с широки пръсти и къса памет, банката, която раздаде огромни кредити и никога не си ги поиска обратно, отбеляза премиерът. По думите му когато милиарди евро стоят на тъмно, без цел, те се превръщат в изкушение, в бърза писта за големи кредити, в касичка, от която се вади, за да се спасяват политически съдби. Това българските граждани са го гледали, живели са го и са протестирали срещу него, посочи още министър-председателят.
(https://www.facebook.com/Government-of-Bulgaria/posts/1273111295036433?ref=embed_post)
Ilian Vassilev, Фб, 22.04.26:
Истината е, че Данчо Цонев и сие бяха подготвили няколко стотин милиона спешно да бъдат раздадени от ББР. Гуверньорът Димитър Радев също е бил уведомен, но не е реагирал. Информацията е стигнала до Андрей Гюров и той незабавно се е разпоредил да се извадят тези средства, за да се спасят от раздаването на потъналите като електорална тежест хора на Пеевски и Борисов. Този план "Б" бил готов още преди изборите и идеята е неуспелите от Новото начало и ГЕРБ да стартират бизнеси. И това е трябвало да стане тези дни.
Julian Voynov, Фб, 22.04.26:
Много, много отдавна България не е имала толкова достойно и отговорно към гражданите правителство. Сигурно няма да има още много дълго. Но правителството на Андрей Гюров нагледно показа, че може да се работи всеотдайно и принципно в интерес на българските национални интереси, за честност на изборния вот, за решаване на най-наболелите проблеми в държавното управление, за провеждане на смислени и отговорни национални политики.
Ясно се видя, че когато изпълнителната власт работи не в името на корумпираното задкулисие, а в името на интересите на всички граждани, нещата се получават и българите от много години видяха какво означава управление с грижа за общите дела, а не за частните такива. И този акт от днешното решение на МС е поредният пример за това, че изпълнителната власт може да се грижи за парите на всички данъкоплатци.
Ако българинът не беше подвластен на този промит от пропаганда и непрофесионализъм информационен балон, включително в образованието и журналистиката, България отдавна, много отдавна щеше да бъде пример за демократично развитие, щеше да се говори за нея, както навремето, когато е наричана “Прусия на Балканите”, имайки предвид невероятната скорост и успехи в развитието на държавата и армията, щяхме да се удивляваме на корупционния индексът в Унгария или Италия и да се чудим как е възможна такава корупция и шуробаджанащина в тези държави, но най-вече щяхме да имаме един от най-високите стандарти на живот в Европа (ние сме буквално една шепа народ) и заслужено може би да носим прозвището “Швейцария на Балканите”, ако не бяхме свидетели на тези безогледни грабежи.
Но прокремълската пропаганда и това нерационално желание да ни управлява някой със силна ръка, а не според законовите разпоредби, още дълго ще ни пречи да изпълним завета на Апостола “да бъдем равни с останалите европейски народи”. Дано доживеем този момент, когато не интересите на чужда държава ще бъдат в приоритетите на държавното управление, а чисто българските национални интереси, базирани на европейските ценности и европейската интеграция.
Хубавата част от цялата тази политическа вакханалия е, че малко по малко, “от урва на урва и от век на век” българинът започва да различава добронамереното държавно управление от задкулисните и непрозрачни сделки, направляващи живота ни и теглейки ни към носталгията на миналото, вместо към иновациите на бъдещето. Времето неминуемо ни променя, защото “времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме”.
Вярата в благочестивото бъдеще на България не може да бъде сломена и тя ще продължи да се бори и привлича все повече последователи. До следващата битка, до следващите избори, до края на корумпираното управление, подвластно на чужди интереси. Траекторията на бъдещото развитие на България е предопределена, независимо от препятствията по пътя.
- снимка
(https://www.facebook.com/jvoynov/posts/10163810535903608?ref=embed_post)
Ilian Vassilev, Фб, 22.04.26:
След примирителния тон на Пеевски и слагането на Радев от Борисов, стана ясно, че Сарафов е пътник. И днес си подаде оставката. Подаде я, за да не пречи на Пеевски и Борисов да се договарят с Радев. Стана излишен.
Сега започна по-сложната игра как прокуратурата да се реформира така, че да остане същата. И в по-общ план как моделът Пеевски-Борисов да се замести от модел Радев-Копринков /примерно/ - някакъв друг модел със същата архитектура.
(https://www.facebook.com/ilian.vassilev.9/posts/10164549913424430?ref=embed_post)
Радан Кънев, Фб, 22.04.26:
Няма никакъв повод за радост в това, че Борислав Сарафов изведнъж реши да изпълни закона. Фактът е, че той не го изпълни, когато получи указания от Конституционния съд. Но го изпълни, когато ги получи от бъдещия министър на вътрешните работи.
И това казва всичко.
Системата за злоупотреба с власт в България е непокътната. Сменена - и незапомнено концентрирана - е само властта.
Днешното развитие не ми дава надежда, че следващият ВСС ще е по-независим от нелегитимни властови и ченгеджийски влияния. Нито следващият редовен Главен прокурор.
Засега единственото демонтирано от “Модела Борисов/Пеевски” е Борисов, и може би Пеевски. Моделът си стои. Той се опира на наследена още от комунистическия режим нелегитимна зависимост.
Разбира се, от 37-те народни представители на ПП-ДБ зависи немалко. Дори и тримата ни представители в ЕП имаме роля. Но тези 40 души трябва да действаме единно, категорично и без никакви лековерни презумпции, че победителят на изборите е добронамерен и искрено готов да осигури независима съдебна власт.
Просто е недопустимо да се презюмира, че правителството ще желае независимо правосъдие. Властта не работи така. И разделението на властите се извоюва, не се дарява от победители на изборите.
(https://www.facebook.com/radan.kanev/posts/10162990015487636?ref=embed_post)
Видео 1: ⏮ 22.4.2026 - #ДЕНЯТ с В.Дремджиев: Ангелина Пискова, Георги Ганев, Весислава Танчева
"Войната на #Русия срещу #Украйна и цивилизования свят: ЕС ще гласува пакетът от 90 милиарда евро помощ за Украйна след смяната на властта в #Унгария, петролопроводът Дружба също е вече оперативен.
- От Брюксел Ангелина Пискова, кор. на БНР
БлизъкИзток: #Тръмп затъва в операцията срещу #Иран - продължава за неопределено време прекратяването на огъня, блокадата на #Ормуз, но режимът в #Техеран заплашва петролните инсталации на държавите в Залива, което отново вдигна #брент до $100.
Икономика: какви са основните елементи в програмата на Радев за финансите, бюджетните разходи, бизнес средата, реформите, необходими в почти всеки сектор.
- гост Георги Ганев, финансист, преподаветел в СУ "Св.Климент Охридски"
Политика: победата на Радев - преливане на клиентелата и участници в корупционните схеми или възможност за действително свиване на корупцията до приемливи граници? Къде в уравнението е подземния свят - Таки, Ами и т.н., които са активни участници в мрежите за източване на обществен ресурс?
- гостенка Весислава Танчева, PR експертка, част от БОЕЦ"
п.п.
Reuters: САЩ внедриха в Близкия изток украинска технология за борба с дронове, въпреки че Тръмп каза, че нямат нужда от помощта на Украйна - Блог на Дани Иванов, 22.04.26
„Според данни от пет източника на агенцията, украински военни са пристигнали в американската авиобаза „Принц Султан” в Саудитска Арабия, за да обучават американските военни за работа с платформата Sky Map. Това е украинска система за откриване на дронове, включително на разработените в Иран „шахеди”.
Reuters отблезва, че информацията за използването на украински технологии се появява месец след изявлението на Тръмп, че САЩ нямат нужда от помощта на Украйна в борбата с дроновете.”
(https://daniivanov.blogspot.com/2026/04/reuters_22.html)
Ruslan Trad, Фб, 22.04.26:
Развитие на ситуацията в полза на Кремъл и идва - “изненадващо” - в точен момент.
Румъния е обхваната от нова политическа криза, след като социалдемократите решиха да напуснат управляващата коалиция. Както в Букурещ, така и в други държави в ЕС, Русия се нуждае не от проруски кабинет, а от разсеяно, дисфункционално правителство.
-> Разпадащата се коалиция в Румъния предизвиква притеснения в Брюксел и НАТО - 22.04.26, https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2026/04/22/4905724_razpadashtata_se_koaliciia_v_rumuniia
_predizvikva/
Видео 2: САРАФОВ ПОДАДЕ ОСТАВКА! ПЕЕВСКИ ПАДНА! Анализ на Велислав Величков - Darik Plus, 22.04.26
„Ваня Стефанова е новият и.ф. главен прокурор.
Ваня Стефанова е приела да бъде новият и.ф. главен прокурор. Искането за съгласие бе изпратено от Прокурорската колегия на ВСС, след като досегашният магистрат на поста - Борислав Сарафов, оттегли съгласието си за заемане на поста. Така тя вече е назначена временно - за период от шест месеца.
Стефанова досега беше заместник-главен прокурор, а тъй като е най-старшият измежду прокурорите във ВКП, бе избрана за първо предложение да наследи Сарафов.
По-рано днес в Прокурорската колегия на ВСС беше депозирана оставката на Борислав Сарафов като и.ф. главен прокурор. Минути след като стана ясно, че е заявил желанието си да освободи поста, самият той излезе с обръщение към колегите си, в което обясни мотивите си.
Вижте какво заяви адв. Велислав Величков от инициативата "Правосъдие за всеки", част от листите на ПП-ДБ, пред Божидар Русев в предаването "Денят на Дарик"!”
💬Янкулов: Опасявам се от прегрупиране, изборът на Ваня Стефанова беше предпоставен - Дневник, 22.04.26, https://www.youtube.com/watch?v=vQhL9EFUQto
„Това, което се случи, е да се възстанови законността при управлението на прокуратурата и смятам, че победители са всички в следствие на това”, коментира след края на заседанието на прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет служебният министър на правосъдието Андрей Янкулов по повод оттеглянето на Сарафов от поста и.ф. главен прокурор.
Според него изборът на Ваня Стефанова за временен ръководител на прокуратурата е бил предпоставен от начина, по който прокурорската колегия реши да подходи, а именно по старшинство аналогично на ситуацията в съдийската колегия, която смени и.ф. председателя на ВАС като отправи запитване до всички заместници по старшинство за съгласието им да заемат поста.
„Този въпрос трябва да отправите към г-н Сарафов за това защо точно в този момент той взема това решение. От това, което прочетох като мотиви в сайта на прокуратурата това решение не е взел сега. Няма как да анализирам неговата воля, това е личен акт. Трябва да се видят мотивите за решението му”, добави служебният министър.
„Аз винаги се опасявам не само като министър на правосъдието, какъвто ще бъда още няколко дни, по принцип се опасявам нещата в правосъдието да продължат да се развиват и случват както до момента”, отговори той на въпрос дали очаква ново прегрупиране на върха на прокуратурата, каквото имаше след предсрочното отстраняване на Иван Гешев от поста.
„Това е отговорност на всички, които са ангажирани в процеса, и на тези, които го следят отстрани, и на гражданското общество, и на юридическата общност”, подчерта министърът.
Според него прокурорската колегия трябва да разгледа искането му за образуване на дисциплинарно производство срещу Борислав Сарафов, тъй като той не го е оттеглил. „Прокурорската колегия, според мен, би трябвало да вземе някакво отношение и по него. Не мисля, че има основание то да бъде игнорирано”, обясни Янкулов и припомни, че е внесъл предложение и за образуване на дисциплинарно производство и за градския прокурор на София Емилия Русинова, но не му е известно да има някакво движение по него. За Сарафов той припомни, че искането за образуване на дисциплинарно производство е заради тежки нарушения и ако се констатират те, това би следвало да доведе до освобождаване му въобще като магистрат."
Видео 3: Новият шериф Радев. Сарафов падна. Ще оцелеят ли ГЕРБ и ДПС - Свободна точка, 22.04.26
„Цунамито “Радев” помете всички и получи цялата власт. Главният прокурор Борислав Сарафов подаде оставка, а загубилите изборите Бойко Борисов и Делян Пеевски смекчиха тона към победителя. Как стигнахме до този резултат? Какво ще прави Радев? Имат ли бъдеще ГЕРБ и ДПС? В “Големият въпрос” Иван Бедров говори с политолога от “Тренд” Димитър Ганев.”
.jpg)
Разлика в гласовете между 2024 и 2026
Свободна точка, графикиКак са гласували през 2024 избирателите на ПБ
.jpg)
Какъв дял от гласувалите през 2024 са отишли при Радев (обяснението на Д. Ганев)
.jpg)
Как са гласували 18-29 годишните, април’26 (от всички гласували в тази възрастова група)
Има най-малко 2 Gen Z...
.jpg)
Как са гласували 30-39 годишните, април’26
.jpg)
Как са гласували турците в България
.jpg)
Демографския профил на ПП-ДБ: 1/3 в София, 2/3 с висше образование и 40% до 40 г. през 2024 г. и през 2026 г. Т.е млад, високообразован, концентриран в столицата и в няколко големи областни града.
Демографския профил на ГЕРБ: концентрацията е във възрaстовите групи между 40 и 60 г. Поддържали са между 600 и 650 хил. гласа дори в трудни моменти. Ако не успеят да запазят относително добри нива на подкрепа на местните избори октомври’27, това вече ще вкара партията в необратима тенденция.
*
П.П.
Ilian Vassilev, Фб, 22.04.26:
На вниманието на тези, които искат да водят диалог с Москва. Това са думи от днес в Госдумата на лидера на РКП Генадий Зюганов. Последното нещо, в което може да го заподозрете е анти-Путинизъм. Цитат. „Десет пъти сме му казвали [на Путин], че икономиката неизбежно ще се срине... Ако не предприемеш незабавни мерки... през есента ще се сблъскаме със същото, което се случи през 1917 г.“
Та моят въпрос е точно с тази Русия на Путин и точно в този момент ли ще правим "диалог" или "бизнес"? Хайда накрая да слезем от идеологическите "висоти" и се приближим поне малко до реалната картина на нещата. И от нея да правим "реалистична" политика. В Русия както казва Зюганов ще има революция. С кого точно ще преговаряме и за какво. И ще избираме Русия и загърбваме Украйна?! Някаква мисъл трябва да има.
Невежството по темата "евтин" газ и нефт - дори не коментирам. Както и тази глупост с "необятния руски пазар" от хора, които нямат понятие от темата. Нямат никаква идея колко изнасяме за Русия, извън санкциите, в предишни години, какви са "привилегиите" да работиш с този пазар. И невежеството трябва да има граници.
(https://www.facebook.com/ilian.vassilev.9/posts/10164550187279430?ref=embed_post)
я видел много оптимистов, но трезвых не ...
Есента в селския ни двор в русенското се...
Не валяй дурака, Америка
Есента в селския ни двор в русенското се...
Не валяй дурака, Америка
1.
vselenche -
Следващите 240: кои депутати влизат в Народното събрание (от Пловдив-област до Ямбол) - Дневник, 22.04.26
23.04 02:50
23.04 02:50
"Съставът на 52-ото Народно събрание ще е до голяма степен от нови депутати, предвид постигнатия резултат от "Прогресивна България" за самостоятелно мнозинство. Част от представителите й обаче не са непознати за политиката като цяло, тъй като са кадри в служебните правителства на Румен Радев и преминали към неговата формация от други политически сили. Обновлението в Народното събрание се дължи и на кандидати от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), които бяха лансирани като активни участници в антиправителствените протести от края на миналата година.
Слабото представяне на някои от формациите очертава ключови, разпознаваеми, дългогодишни депутати, както и цели парламентарни групи да не намерят място в новото Народно събрание.
Спрямо досегашния парламент отпадат цели пет формации: "Има такъв народ", БСП, "Алианс за права и свободи", "Морал, единство, чест" (МЕЧ) и "Величие". От намерилите място и в 52-ото Народно събрание най-голям отлив на депутатски места има ГЕРБ, чиято група по предварителни изчисления се стопява от 66 на 39 депутати. Представителите на "Възраждане" намаляват с 20 души, а на ДПС - с осем. Представител на партията на Пеевски е и сред най-отличителните липси: място в Народното събрание като депутат няма да намери Йордан Цонев.
"Дневник" представя новите депутати, които са избрани от различните райони, на база предварителни изчисления по формула за разпределението на мандатите. В настоящия текст са народните представители в районите *от Пловдив-област до Ямбол, а в този - *депутатите от Благоевград до Пловдив (виж по-долу).
- Пловдив-област ... района на Разград ... района на Русе ... района на Силистра ... района на Сливен ... района на Смолян ... 23-и многомандатен избирателен район (МИР) София ... 24 МИР в София ... 25 МИР в София ... района на София-област ... района на Стара Загора ... района на Търговище ... депутати от Хасково ... района на Шумен ... района на Ямбол"
(https://www-dnevnik-bg/izbori-2026/2026/04/22/4905233_sledvashtite_240_koi_deputati_vlizat_v_narodnoto/)
•• Следващите 240: кои депутати влизат в Народното събрание (от Благоевград до Пловдив) - 21.04.26, https://www-dnevnik-bg/izbori-2026/2026/04/21/4904734_sledvashtite_240_koi_deputati_vlizat_v_narodnoto/
"Следващото 52-ро Народно събрание ще е много по-различно от всички досега. За първи път от почти три десетилетия една формация ще разполага с пълно мнозинство, за първи път от години няма да има трудност при избора на председател. Освен това и хората в парламента ще са други: влизат непознати досега лица от "Прогресивна България", някои нови депутати от ГЕРБ, има и изненади от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), където отново с преференции беше пренаредена зададената от лидерите подредба.
Освен това в бъдещия парламент ще има и серия знакови отсъствия. Познати до момента народни представители не успяха да се преборят за депутатските си кресла, като сред отсъстващите например са Йордан Цонев от ДПС, Анна Александрова и Красен Кралев от ГЕРБ, Манол Пейков (ако Асен Василев влезе от Пловдив - б.а.) и Деница Симеонова от ПП-ДБ, Цвета Рангелова и Стоян Таслаков от "Възраждане". "Дневник" представя любопитните битки с преференции и имената на следващите 240 народни представители според предварителни изчисления на мандатите на база обработените протоколи от Централната избирателна комисия.
*Втора част с имената на депутатите в останалите райони от страната очаквайте в сряда (22 април).
Според изчисления на "Дневник", направени преди окончателните резултати, "Прогресивна България" има пълно мнозинство със 130 мандата, а ГЕРБ и ПП-ДБ остават с 39 и 37 депутатски места. ДПС осигурява за себе си 21 мандата, а "Възраждане" ще бъде най-малката парламентарна група с 13 мандата.
Това означава, че в следващия парламент ГЕРБ ще е с 27 депутати по-малко, "Възраждане" с 20, a ДПС - с осем. От участващите и в предния парламент само групата на ПП-ДБ се увеличава, макар и с един депутат. Освен "Прогресивна България" обаче и коалиция "Демократична България", която е част от ПП-ДБ, бележи ръст. Благодарение на преференциални размествания в листите на коалицията си "Демократична България" осигурява 21 депутатски места и променя досегашния баланс на силите и вече е по-силният партньор в коалицията с "Продължаваме промяната".
..."
•• ЦИК обяви окончателните резултати от вота и разпределението на мандатите / В събота (25 април) ще бъдат съобщени и имената на избраните народни представители в 52-рото НС - 23.04.26, https://www-vesti-bg/izbori/cik-obiavi-okonchatelnite-rezultati-ot-vota-6257744
"Разпределението в 52-ото Народно събрание:
„Прогресивна България“ – 131 депутати
ГЕРБ-СДС - 39
„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) – 37
„Движение за права и свободи“ (ДПС) - 21
„Възраждане“ – 12
Очаква се в събота ЦИК да обяви и поименния състав на 52-ото Народно събрание.
До утре, 24 април, кандидатите, избрани в два многомандатни изборни района, трябва да заявят в коя листа желаят да останат.
Президентът Илияна Йотова каза по-рано тази седмица, че в сряда или четвъртък следващата седмица е твърде възможно да бъде свикано първото заседание на 52-рото Народно събрание."
•• "Централната избирателна комисия (ЦИК) публикува в понеделник (20 април) окончателните резултати от изборите за народни представители, произведени на 19 април.
Ето какво показват данните към 15:00 ч. на 20.04.2026 г. при обработени 100% СИК протоколи в РИК
"Прогресивна България" - 1 444 924 или 44.594%
ГЕРБ-СДС - 433 755 или 13.387%
ПП-ДБ - 408 845 или 12.618%
"Движение за права и свободи" - ДПС - 230 693 или 7.120%
"Възраждане" - 137 940 или 4.257%
Не подкрепям никого - 50 732 гласа.
Според последните изчисления на социолозите от „Тренд” на база 100% преброени от ЦИК протоколи депутатите на „Прогресивна България” ще бъдат 131. ГЕРБ-СДС ще има 39 места. Трета по резултат на вота е ПП-ДБ с 37 депутатски банки. Четвъртите - ДПС, ще имат 21 народни представители, а петата политическа сила – „Възраждане”, ще има 12 гласа в пленарната зала."
(https://www-vesti-bg/bulgaria/pet-partii-vlizat-v-parlamenta-pri-100-obraboteni-protokoli-6257552)
•• ЦИК обяви имената на 240-те народни представители в 52-ото НС / Вижте списък на новите 240 депутати по многомандатен изборен район и политическа формация - 24.04.26, https://www-vesti-bg/bulgaria/cik-obiavi-imenata-na-240-te-narodni-predstaviteli-v-52-oto-ns-6257938
"ЦИК обяви имената на избраните на 19 април 240 народни представители в 52-рия парламент на България.
„Прогресивна България“ ще има 131 депутати, ГЕРБ – СДС – 39, „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП–ДБ) – 37, „Движение за права и свободи“ (ДПС-НН) – 21, а „Възраждане“ – 12.
Следва списък на новите 240 депутати по многомандатен изборен район (МИР) и политическа формация:
(...)"
2. #NellyTnkv във Фб група "Андрей Гюров - Министър - председател на Република България", 22.04.26:
Поздравления за всичко, което правихте от ПП-ДБ за СУВЕРЕНИТЕТА на България, за опазването й от Концесиониране на държавата и от импровизирания от предишното правителство ВТОРИ ФАЛШИВ ФАЛИТ, с който да ни убедят дружно ГЕРБ, ДПС и РАДЕВ, че пари няма и инфраструктурата ни може само с ЧАСТНИ КОНЦЕСИИ да бъде построена.
Днес 1.4 милиарда са върнати в бюджета от служебното правителство!!!
А ГЕРБ, ДПС и РАДЕВ са се приготвили за концесиониране на инфраструктурата, 19 обекта по списъка от 2025г. на правителството на Желязков.
Източване на държавата и гражданите, предизвикана инфлация и надути сметки за ток, огромни увеличения на заплати на полиция, и импровизиран опит за увеличение на данъци с проектобюджета, който свали правителството.
За да ни убедят, че държавата фалира.
Повторение на сценария "Източване, и приватизиране на държавата с източеното".
Затова Радев изкомандва ВЕДНАГА да си подадат оставките СЛУЖЕБНИТЕ МИНИСТРИ!!!
Бъркат им схемата!!!!
Залогът е голям!!!!
Затова започнаха с 6 убийства изборите, затова ГЕРБ, ДПС и Радев са тихи, тихи, тихи помежду си, и дружно нападат само ПП-ДБ.
Кои са 19-те проекта подготвени за концесиониране през 2025:
- Пристанище Варна с фериботния комплекс
- Пристанищен терминал Варна-изток
- Пристанищен терминал Варна-запад
- Пристанищен терминал Бургас-изток 1
- Пристанищен терминал Русе
- Пристанищен терминал Видин
- Пристанищен терминал Тутракан
- Пристанищен терминал Силистра
- Интермодален терминал в Драгоман
- Интермодален терминал в Русе
- Летище “Пловдив”
Жп линия София-Ботевград-Мездра с тунел под Стара планина
Удвояване на жп линията София-Пловдив- турска граница
Модернизация на жп линията Радомир-Кулата
Жп линия Дъбово - Горна Оряховица с тунел под Стара планина
Жп линия Троян - Христо Даново с тунел под Стара планина и модернизация на Троян-Левски
Магистрала “Черно море” от Бургас до Варна
Магистрала “Рила” от Гюешево през Кюстендил Дупница и Самоков до магистрала “Тракия”
Тунел под Петрохан
(https://www-facebook-com/groups/2436568776794328/permalink/2490668281384377/?ref=embed_post)
3. Кой е избирателят на "Прогресивна България" / Една четвърт от гласувалите за Радев са го избрали по време на кампанията, 15 на сто от избирателите са взели решение в последните дни или на самия 19 април, сочат данните от екзитпола на "Тренд" - 20.04.26, https://clubz-bg/173710
••• Радев е мобилизирал около 300 000 отчуждени от политиката българи / "Мяра": Електоралният профил на "Прогресивна България" е сходен с този на ГЕРБ - 22.04.26, https://clubz-bg/173767
"Електоралният профил на "Прогресивна България" с лидер Румен Радев е много сходен с този на ГЕРБ по отношение на демографската структура, т.е. близък до средната структура на вота въобще. Това показват демографски разбивки на агенция "Мяра".
От данните става ясно, че може би близо 200 хиляди гласа за ПБ са дошли от ГЕРБ. Поне около 100 хиляди са дошли от хора, които твърдят, че на предходните избори са гласували за ПП-ДБ. ПП-ДБ пък на свой ред сега са повишили резултата си за сметка на други демографски групи.
Гласувалите миналия път за "Възраждане" буквално са се разполовили този път и близо 150 хиляди от тях са отишли при Радев. Сходна е картината при БСП - само че там даже повече от половината са отишли при Радев.
Повече от една пета от вота за Радев идва от негласували миналия път или гласували с "Не подкрепям никого". Останалите идват от различни други сили.
Така се оказва, че Радев е мобилизирал около 300 хиляди отчуждени от политиката българи и е ясен победител в групата на иначе негласуващите или гласуващите за пръв път. Отчетливо на второ място там е ПП-ДБ.
Формацията заема ясно второ място и сред най-младите (18-30-годишните). Факт е обаче, че и в тази група ПБ убедително води – съответно с една трета от вота, срещу една пета за ПП-ДБ.
Специално за Българската национална телевизия "Мяра" попита как са гласували онези, които твърдят, че са участвали в протестите от края на миналата година. И тук водач е Радев - с над една трета от вота, но близо зад него с над 26% от гласовете на протеста са неговите домакини от ПП-ДБ.
Пак за БНТ, "Мяра" прегледа дали гласуващите са избирали "за" някого, или по-скоро "срещу" някого. По около една десета от вота и при Радев, и при ППДБ е именно протестно ориентиран.
За Нова "Мяра" прегледа кога е взето решението за гласуване. Оказва се, че този път цели 25% са взели решението в последните дни или дори в самия ден на вота. Това прави близо 800 хиляди души и създава условия за практическа непредвидимост.
*Таблица 1 съдържа структура на групи гласоподаватели според вота за листи – сборовете по хоризонтали не дават 100%, защото не са представени всички участници.
**Таблица 2 показва структура на електоратите на основните листи - сборовете по вертикали дават 100%. Колонка "Общо" и в двете таблици се разглежда във вертикала - за ориентир."
• Christo Komarnitski, Фб, 21.04.26:
Радев започна с лъжи, полу-истини и противоречия още от изборната нощ.
Първо "натопи" нищо неподозиращите Мерц и Макрон в собствените си щения за близост с Путин.
После обвини Европейския съюз, че търси морал в един неморален свят, докато в същото време самият той се опитва да заема някаква морализаторска поза на родна земя.
(https://www-facebook-com/christo-komarnitski/posts/10226688355153408?ref=embed_post)
• Jenia Georgieva, Фб, 21.04.26:
Ромският вот винаги е бил показателен за купуването на гласове. При Радев той никак не е малък! Нарежда се /и с неголяма разлика/ веднага след ДПС и ГЕРБ!
30% от ромския вот е при Пеевски, 25% - при Борисов, 20% Е ПРИ РАДЕВ!!!
Прав е Евгени Кънев, който обърна внимание, че Радев е получил гласове от даваните при предишни избори за ГЕРБ и ДПС /като Столипиново в Пловдив/. И че като по команда /!/ стана преориентация на някои общини и кметове от мрежите на Борисов/Пеевски - към Радев.
/Не мога да отделя двете таблици- в случая, важна е втората/
(https://www-facebook-com/jenia-georgieva-9/posts/10164253410075795?ref=embed_post)
П.п. В нач. на линковете не е "-", а е ".". Или по заглавие!
цитирайСлабото представяне на някои от формациите очертава ключови, разпознаваеми, дългогодишни депутати, както и цели парламентарни групи да не намерят място в новото Народно събрание.
Спрямо досегашния парламент отпадат цели пет формации: "Има такъв народ", БСП, "Алианс за права и свободи", "Морал, единство, чест" (МЕЧ) и "Величие". От намерилите място и в 52-ото Народно събрание най-голям отлив на депутатски места има ГЕРБ, чиято група по предварителни изчисления се стопява от 66 на 39 депутати. Представителите на "Възраждане" намаляват с 20 души, а на ДПС - с осем. Представител на партията на Пеевски е и сред най-отличителните липси: място в Народното събрание като депутат няма да намери Йордан Цонев.
"Дневник" представя новите депутати, които са избрани от различните райони, на база предварителни изчисления по формула за разпределението на мандатите. В настоящия текст са народните представители в районите *от Пловдив-област до Ямбол, а в този - *депутатите от Благоевград до Пловдив (виж по-долу).
- Пловдив-област ... района на Разград ... района на Русе ... района на Силистра ... района на Сливен ... района на Смолян ... 23-и многомандатен избирателен район (МИР) София ... 24 МИР в София ... 25 МИР в София ... района на София-област ... района на Стара Загора ... района на Търговище ... депутати от Хасково ... района на Шумен ... района на Ямбол"
(https://www-dnevnik-bg/izbori-2026/2026/04/22/4905233_sledvashtite_240_koi_deputati_vlizat_v_narodnoto/)
•• Следващите 240: кои депутати влизат в Народното събрание (от Благоевград до Пловдив) - 21.04.26, https://www-dnevnik-bg/izbori-2026/2026/04/21/4904734_sledvashtite_240_koi_deputati_vlizat_v_narodnoto/
"Следващото 52-ро Народно събрание ще е много по-различно от всички досега. За първи път от почти три десетилетия една формация ще разполага с пълно мнозинство, за първи път от години няма да има трудност при избора на председател. Освен това и хората в парламента ще са други: влизат непознати досега лица от "Прогресивна България", някои нови депутати от ГЕРБ, има и изненади от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), където отново с преференции беше пренаредена зададената от лидерите подредба.
Освен това в бъдещия парламент ще има и серия знакови отсъствия. Познати до момента народни представители не успяха да се преборят за депутатските си кресла, като сред отсъстващите например са Йордан Цонев от ДПС, Анна Александрова и Красен Кралев от ГЕРБ, Манол Пейков (ако Асен Василев влезе от Пловдив - б.а.) и Деница Симеонова от ПП-ДБ, Цвета Рангелова и Стоян Таслаков от "Възраждане". "Дневник" представя любопитните битки с преференции и имената на следващите 240 народни представители според предварителни изчисления на мандатите на база обработените протоколи от Централната избирателна комисия.
*Втора част с имената на депутатите в останалите райони от страната очаквайте в сряда (22 април).
Според изчисления на "Дневник", направени преди окончателните резултати, "Прогресивна България" има пълно мнозинство със 130 мандата, а ГЕРБ и ПП-ДБ остават с 39 и 37 депутатски места. ДПС осигурява за себе си 21 мандата, а "Възраждане" ще бъде най-малката парламентарна група с 13 мандата.
Това означава, че в следващия парламент ГЕРБ ще е с 27 депутати по-малко, "Възраждане" с 20, a ДПС - с осем. От участващите и в предния парламент само групата на ПП-ДБ се увеличава, макар и с един депутат. Освен "Прогресивна България" обаче и коалиция "Демократична България", която е част от ПП-ДБ, бележи ръст. Благодарение на преференциални размествания в листите на коалицията си "Демократична България" осигурява 21 депутатски места и променя досегашния баланс на силите и вече е по-силният партньор в коалицията с "Продължаваме промяната".
..."
•• ЦИК обяви окончателните резултати от вота и разпределението на мандатите / В събота (25 април) ще бъдат съобщени и имената на избраните народни представители в 52-рото НС - 23.04.26, https://www-vesti-bg/izbori/cik-obiavi-okonchatelnite-rezultati-ot-vota-6257744
"Разпределението в 52-ото Народно събрание:
„Прогресивна България“ – 131 депутати
ГЕРБ-СДС - 39
„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) – 37
„Движение за права и свободи“ (ДПС) - 21
„Възраждане“ – 12
Очаква се в събота ЦИК да обяви и поименния състав на 52-ото Народно събрание.
До утре, 24 април, кандидатите, избрани в два многомандатни изборни района, трябва да заявят в коя листа желаят да останат.
Президентът Илияна Йотова каза по-рано тази седмица, че в сряда или четвъртък следващата седмица е твърде възможно да бъде свикано първото заседание на 52-рото Народно събрание."
•• "Централната избирателна комисия (ЦИК) публикува в понеделник (20 април) окончателните резултати от изборите за народни представители, произведени на 19 април.
Ето какво показват данните към 15:00 ч. на 20.04.2026 г. при обработени 100% СИК протоколи в РИК
"Прогресивна България" - 1 444 924 или 44.594%
ГЕРБ-СДС - 433 755 или 13.387%
ПП-ДБ - 408 845 или 12.618%
"Движение за права и свободи" - ДПС - 230 693 или 7.120%
"Възраждане" - 137 940 или 4.257%
Не подкрепям никого - 50 732 гласа.
Според последните изчисления на социолозите от „Тренд” на база 100% преброени от ЦИК протоколи депутатите на „Прогресивна България” ще бъдат 131. ГЕРБ-СДС ще има 39 места. Трета по резултат на вота е ПП-ДБ с 37 депутатски банки. Четвъртите - ДПС, ще имат 21 народни представители, а петата политическа сила – „Възраждане”, ще има 12 гласа в пленарната зала."
(https://www-vesti-bg/bulgaria/pet-partii-vlizat-v-parlamenta-pri-100-obraboteni-protokoli-6257552)
•• ЦИК обяви имената на 240-те народни представители в 52-ото НС / Вижте списък на новите 240 депутати по многомандатен изборен район и политическа формация - 24.04.26, https://www-vesti-bg/bulgaria/cik-obiavi-imenata-na-240-te-narodni-predstaviteli-v-52-oto-ns-6257938
"ЦИК обяви имената на избраните на 19 април 240 народни представители в 52-рия парламент на България.
„Прогресивна България“ ще има 131 депутати, ГЕРБ – СДС – 39, „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП–ДБ) – 37, „Движение за права и свободи“ (ДПС-НН) – 21, а „Възраждане“ – 12.
Следва списък на новите 240 депутати по многомандатен изборен район (МИР) и политическа формация:
(...)"
2. #NellyTnkv във Фб група "Андрей Гюров - Министър - председател на Република България", 22.04.26:
Поздравления за всичко, което правихте от ПП-ДБ за СУВЕРЕНИТЕТА на България, за опазването й от Концесиониране на държавата и от импровизирания от предишното правителство ВТОРИ ФАЛШИВ ФАЛИТ, с който да ни убедят дружно ГЕРБ, ДПС и РАДЕВ, че пари няма и инфраструктурата ни може само с ЧАСТНИ КОНЦЕСИИ да бъде построена.
Днес 1.4 милиарда са върнати в бюджета от служебното правителство!!!
А ГЕРБ, ДПС и РАДЕВ са се приготвили за концесиониране на инфраструктурата, 19 обекта по списъка от 2025г. на правителството на Желязков.
Източване на държавата и гражданите, предизвикана инфлация и надути сметки за ток, огромни увеличения на заплати на полиция, и импровизиран опит за увеличение на данъци с проектобюджета, който свали правителството.
За да ни убедят, че държавата фалира.
Повторение на сценария "Източване, и приватизиране на държавата с източеното".
Затова Радев изкомандва ВЕДНАГА да си подадат оставките СЛУЖЕБНИТЕ МИНИСТРИ!!!
Бъркат им схемата!!!!
Залогът е голям!!!!
Затова започнаха с 6 убийства изборите, затова ГЕРБ, ДПС и Радев са тихи, тихи, тихи помежду си, и дружно нападат само ПП-ДБ.
Кои са 19-те проекта подготвени за концесиониране през 2025:
- Пристанище Варна с фериботния комплекс
- Пристанищен терминал Варна-изток
- Пристанищен терминал Варна-запад
- Пристанищен терминал Бургас-изток 1
- Пристанищен терминал Русе
- Пристанищен терминал Видин
- Пристанищен терминал Тутракан
- Пристанищен терминал Силистра
- Интермодален терминал в Драгоман
- Интермодален терминал в Русе
- Летище “Пловдив”
Жп линия София-Ботевград-Мездра с тунел под Стара планина
Удвояване на жп линията София-Пловдив- турска граница
Модернизация на жп линията Радомир-Кулата
Жп линия Дъбово - Горна Оряховица с тунел под Стара планина
Жп линия Троян - Христо Даново с тунел под Стара планина и модернизация на Троян-Левски
Магистрала “Черно море” от Бургас до Варна
Магистрала “Рила” от Гюешево през Кюстендил Дупница и Самоков до магистрала “Тракия”
Тунел под Петрохан
(https://www-facebook-com/groups/2436568776794328/permalink/2490668281384377/?ref=embed_post)
3. Кой е избирателят на "Прогресивна България" / Една четвърт от гласувалите за Радев са го избрали по време на кампанията, 15 на сто от избирателите са взели решение в последните дни или на самия 19 април, сочат данните от екзитпола на "Тренд" - 20.04.26, https://clubz-bg/173710
••• Радев е мобилизирал около 300 000 отчуждени от политиката българи / "Мяра": Електоралният профил на "Прогресивна България" е сходен с този на ГЕРБ - 22.04.26, https://clubz-bg/173767
"Електоралният профил на "Прогресивна България" с лидер Румен Радев е много сходен с този на ГЕРБ по отношение на демографската структура, т.е. близък до средната структура на вота въобще. Това показват демографски разбивки на агенция "Мяра".
От данните става ясно, че може би близо 200 хиляди гласа за ПБ са дошли от ГЕРБ. Поне около 100 хиляди са дошли от хора, които твърдят, че на предходните избори са гласували за ПП-ДБ. ПП-ДБ пък на свой ред сега са повишили резултата си за сметка на други демографски групи.
Гласувалите миналия път за "Възраждане" буквално са се разполовили този път и близо 150 хиляди от тях са отишли при Радев. Сходна е картината при БСП - само че там даже повече от половината са отишли при Радев.
Повече от една пета от вота за Радев идва от негласували миналия път или гласували с "Не подкрепям никого". Останалите идват от различни други сили.
Така се оказва, че Радев е мобилизирал около 300 хиляди отчуждени от политиката българи и е ясен победител в групата на иначе негласуващите или гласуващите за пръв път. Отчетливо на второ място там е ПП-ДБ.
Формацията заема ясно второ място и сред най-младите (18-30-годишните). Факт е обаче, че и в тази група ПБ убедително води – съответно с една трета от вота, срещу една пета за ПП-ДБ.
Специално за Българската национална телевизия "Мяра" попита как са гласували онези, които твърдят, че са участвали в протестите от края на миналата година. И тук водач е Радев - с над една трета от вота, но близо зад него с над 26% от гласовете на протеста са неговите домакини от ПП-ДБ.
Пак за БНТ, "Мяра" прегледа дали гласуващите са избирали "за" някого, или по-скоро "срещу" някого. По около една десета от вота и при Радев, и при ППДБ е именно протестно ориентиран.
За Нова "Мяра" прегледа кога е взето решението за гласуване. Оказва се, че този път цели 25% са взели решението в последните дни или дори в самия ден на вота. Това прави близо 800 хиляди души и създава условия за практическа непредвидимост.
*Таблица 1 съдържа структура на групи гласоподаватели според вота за листи – сборовете по хоризонтали не дават 100%, защото не са представени всички участници.
**Таблица 2 показва структура на електоратите на основните листи - сборовете по вертикали дават 100%. Колонка "Общо" и в двете таблици се разглежда във вертикала - за ориентир."
• Christo Komarnitski, Фб, 21.04.26:
Радев започна с лъжи, полу-истини и противоречия още от изборната нощ.
Първо "натопи" нищо неподозиращите Мерц и Макрон в собствените си щения за близост с Путин.
После обвини Европейския съюз, че търси морал в един неморален свят, докато в същото време самият той се опитва да заема някаква морализаторска поза на родна земя.
(https://www-facebook-com/christo-komarnitski/posts/10226688355153408?ref=embed_post)
• Jenia Georgieva, Фб, 21.04.26:
Ромският вот винаги е бил показателен за купуването на гласове. При Радев той никак не е малък! Нарежда се /и с неголяма разлика/ веднага след ДПС и ГЕРБ!
30% от ромския вот е при Пеевски, 25% - при Борисов, 20% Е ПРИ РАДЕВ!!!
Прав е Евгени Кънев, който обърна внимание, че Радев е получил гласове от даваните при предишни избори за ГЕРБ и ДПС /като Столипиново в Пловдив/. И че като по команда /!/ стана преориентация на някои общини и кметове от мрежите на Борисов/Пеевски - към Радев.
/Не мога да отделя двете таблици- в случая, важна е втората/
(https://www-facebook-com/jenia-georgieva-9/posts/10164253410075795?ref=embed_post)
П.п. В нач. на линковете не е "-", а е ".". Или по заглавие!
2.
vselenche -
Радев няма да стане новият Орбан. Не защото не иска, а защото не може - Веселин Желев, Клуб Z, 22.04.26
23.04 04:32
23.04 04:32
"Българският премиер в очакване няма нито амбицията, нито мащаба, нито европейския проект, които превърнаха Орбан в системен саботьор на ЕС
От неделя насам политическите врачки по света и у нас се упражняват върху един и същи въпрос: ще стане ли Румен Радев българският Виктор Орбан – тоест, главният саботьор на Европейския съюз. Прогнозите се делят по обичайния начин: едните, които не го долюбват, викат „ще стане“, другите – „няма да стане“.
Тезата тук е проста: няма да стане. Не защото Радев няма желание да играе твърдо, а защото няма капацитет да бъде Орбан.
За да бъдеш Орбан, трябва да имаш европейска амбиция, размах и визия – качества, които липсват на цялата българска политическа класа, включително на Радев. Орбан имаше проект за Европа – деструктивен, но проект. Той знаеше какъв ЕС иска: по-слаб, по-национален, по-лесен за блокиране. И успя да изгради около себе си третата по големина политическа група в Европейския парламент и кръг от съюзници в Европейския съвет – Италия, Словакия, Чехия, Словения.
Приемникът му Петер Модьор също има амбиция – ако се вярва на Politico Europe, той мечтае за централноевропейски Бенелюкс с австро-унгарско ядро. Това е геополитическо въображение, което в София просто не съществува.
Радев е военен. Да слуша „началниците“ е част от професионалната му ДНК. Един от големите тестове тепърва предстои: доколко ще издържи на натиск от Брюксел и големите европейски столици. За разлика от Орбан, той знае предварително какви ще са последствията от пряк сблъсък с ЕС – и няма смелостта да ги понесе.
Досегашната му европейска биография е красноречива: суверенистка реторика у дома, снишаване в Брюксел. През 2016 г. громеше СЕТА в София, а на Европейския съвет през март същата година не каза и „гък“ срещу споразумението за свободна търговия между ЕС и Канада. Преди това се канеше да атакува ратификацията му в Конституционния съд.
Антуражът му вероятно ще го пази от орбаноподобно поведение – ако не от принципност, то от страх. Унгария още има замразени 35 милиарда евро, а размразяването ще върви „по лъжичка на реформа“.
Но да бъдеш Орбан не е единственият начин да саботираш ЕС. Достатъчно е да предпочетеш втората скорост, периферията, дистанцията от интеграцията.
Радев не може да върне България от еврозоната и Шенген – влакът е тръгнал. Но Словакия също е в еврозоната и Шенген, а това не попречи на Роберт Фицо да бъде главният съюзник на Орбан в блокирането на санкциите срещу Русия и помощта за Украйна.
Международни анализатори твърдят, че за Радев най-важното щяло да бъде „борбата с корупцията“. Но в глобализиран свят най-важният вътрешнополитически въпрос е къде стоиш външнополитически и какво следва от това. Как точно ще се бориш с корупцията, ако върнеш руските енергоносители и „прагматичния диалог“ с Кремъл? Корупцията в региона винаги е текла от изток на запад – по тръбите.
Цитират се уверенията му, че членството на България в ЕС и НАТО „не подлежи на съмнение“. И при Орбан не подлежеше. Той не искаше да извади Унгария от ЕС – искаше да го блокира отвътре. И дълго време успяваше.
Някои твърдят, че след изборното поражение на Орбан Радев нямало да има "опорни точки" за обструкционистко поведение на масата на 27-те. Нищо подобно - има ги предостатъчно: Фицо, евроскептичния чешки премиер Андрей Бабиш, поляка Ярослав Качински – ако „Право и справедливост“ се върне на власт в Полша на изборите през октомври догодина, каквито са прогнозите днес. А най-голямата опорна точка може да дойде от френските президентски избори след година, където националистите и суверенистите водят убедително.
Радев няма нужда да копира реториката на Орбан – има си своя, в стил късен соц. И не реториката е важна, а делата и последствията.
Тук е и голямото предизвикателство: носталгичните му избиратели, които очакват от него да върне назад интеграцията на България, да върне лева, да ни отдалечи от ЕС и НАТО, да ни сближи с Москва, да свали цените и да върне „старото нормално“.
Тези очаквания трудно се съчетават с проевропейска мимикрия в Брюксел. Но не е невъзможно – други преди него са го правили.
Като начало бих следил няколко неща: Как си представя възстановяването на "прагматичния диалог" с Русия? Би ли отишъл в Москва при Путин, както направиха Орбан и Фицо? България би ли арестувала Путин, ако той стъпи на българска земя? (Същото се отнася и за израелския премиер Бенямин Нетаняху - и двамата са издирвани от Международния наказателен съд със заповеди за арест). Би ли се опитал да поднови доставките на руски газ и нефт? Каква позиция би имал по разширяването на ЕС, особено що се отнася до Украйна? Какви биха били действията му относно европейската помощ за нея? Какво ще бъде отношението му към опитите за европейска отбрана? Къде ще бъде България в предстоящите дискусии и преговори по следващия седемгодишен бюджет на ЕС? Ще имат ли правителството и министерствата истински говорители, а не пиари и ще започнат и той и министрите му да дават редовни пресконференции, което преждеуправляващите отдавна не са правили? Или ще запазят досегашния пропаганден и еднопосочен модел на общуване - през социалните мрежи?"
(https://clubz-bg/173801)
2. Прагматични отношения с Русия в енергетиката? / Кой е този дипломат на дипломатите в отбора на "Прогресивна България", който ще гарантира, че България няма да стане обект на вторични санкции - авт. Йордан Бързаков, 21.04.26, https://clubz-bg/173750
"Прагматични отношения с Русия в енергетиката? Окей, да видим.
1. Петрол: към днешна дата руският петрол Уралс се търгува на по-висока цена от международния бенчмарк Брент. Ценовият диференциал варира, но можем да приемем консервативна оценка от около 10 долара повече за Уралс.
В същото време Казахстанският петрол е горе-долу на същата цена като Уралс.
Въпрос: защо й е на България да променя доставките до рафинерията само и само, за да купува руски петрол, ако той е по-скъп или в най - добрия случай на същата цена?
Въпрос втори: предполагаме, че кризата в Близкия изток приключва магически и руският петрол отново е по-евтин. Кой е този дипломат на дипломатите в отбора на "Прогресивна България", който ще гарантира, че България няма да стане обект на вторичните санкции на Г-7 и САЩ? Защото санкции няма само от Брюксел.
2. Природен газ: България има дългосрочен договор с Азербейджан, който покрива 40% от потреблението на страната. Имаме договор за капацитет с "Боташ", което вероятно е известно на екипа на Радев, имаме резервиран капацитет в Александруполис.
Въпрос трети: България води арбитражно дело срещу "Газпром". Ще се откажем ли от иска?
Трите "пътеки" осигуряват повече от годишното ни потребление на природен газ при пълно използване на капацитетите.
Въпрос: кой от всички договори ще дерогираме, за да се наместим в руската зависимост отново? Как? На каква цена?
Въпрос втори: ако Русия два пъти е спирала доставките до страната поради политически причини, защо България би рискувала трети път? Кое е по-важно: цената или сигурността на доставката?
Тези въпроси вероятно имат отговори. Ако те са адекватни, математически изгодни и политически приемливи, то тогава чудесно. Да бъдем прагматични с Руската федерация.
Стига, разбира се, да стане ясно защо не трябва да продаваме оръжия на Украйна, защото животите са по-важни от парите, но пък е добре да купуваме от Русия, която вероятно не убива невинни граждани? Или е едното, или другото. Защото иначе изглежда малко... странно."
-> Статусът във ФБ: https://www-facebook-com/ybarzakov/posts/26370293612641582?ref=embed_post
3. Радев и изкушенията на властта. Друго от същото? / След по-кратко или по-дълго време може да се окаже, че политическата криза се завръща и ще се борим срещу новата олигархия и корупция, гледайки отново към Брюксел или към Москва - авт. Веселин Стойнев (Дойче веле), 21.04.26, https://clubz-bg/173769
"Защо Румен Радев спечели толкова много и защо се изненадахме от мащаба на победата му?
Защото хората искат да видят някой нов и силен, който да сложи край на петгодишната политическа криза. Защото Радев вдигна вълна, а вълната трудно се измерва в растеж дори от почтените социолози. Защото в тази вълна хората се поосвободиха от страх и зависимости и гласуваха за него, лъжейки до последно, че ще гласуват за друг. Защото МВР удари силно купуването на гласове, което стопи ДПС (до 230 000 гласа) и ГЕРБ (загубила 209 000 гласа спрямо предходните избори). Защото Пеевски прекали дотам, че повлече към дъното не само себе си, но и ГЕРБ, сериозна част от които се оттече към „Прогресивна България“.
И още отговори
Защото Радев изсмука много електорална кръв от „копейките“, „комунистите“, „чалгарите“, дори от „деребеите“ (оставяйки им Кърджали като последен бастион). Защото в ПП-ДБ, съсредоточени върху завладяната държава и геополитическата ориентация на страната, не проявиха чувствителност към страховете на хората от инфлацията. Защото Радев внуши на мнозина, че цените са скочили заради еврото, а не заради Закона за еврото на предходните управляващи, заради обещаната, но почти неслучила се активност на регулаторите, а накрая и заради войната на Тръмп срещу Иран.
Защото Радев направи президентска кампания, в която хем не обеща почти нищо конкретно, хем в средата й я изостри, обявявайки се твърдо срещу „сглобкаджиите“ и за „прагматизъм“ към Русия и ЕС, с което мобилизира още русофилски и евроскептични избиратели. Защото докато бореше купения вот, служебното правителство подписа договор с Украйна и поиска от Еврокомисията помощ срещу хибридни атаки на изборите у нас, което Радев успешно разказа като удар срещу собствената му кауза и избиратели.
Най-сетне, защото народът е мъдър и знае най-добре кое е най-добре. Или защото народът е прост и все настъпва мотиката.
Два фронта, два типа коалиции
Дори бързо вглеждане в структурата на политическия конфликт и неговото евентуално разрешаване би могло що-годе да подреди всички тези обяснения, всяко от което иначе може да има своята степен на убедителност, без да може да представи достоверно цялостна картина. Двете ключови политически разделения у нас, създаващи политическа криза, са корупцията и завладяната държава, от една страна, и отношението към Русия и към ЕС, от друга. Основните политически сили стоят на по един от двата рубежа, единствено ПП-ДБ е и на двата – срещу завладяната държава и корупцията, но и срещу Русия и за повече интеграция в ЕС.
В новия парламент политическа коалиция срещу завладяната държава може да има между ПБ, ПП-ДБ и „Възраждане“ - срещу ДПС и ГЕРБ. А проевропейска и антируска коалиция може да има между ПП-ДБ и ГЕРБ, срещу ПБ и „Възраждане“. В досегашните няколко парламента, особено след войната в Украйна от 2022 година, тези разделения с други политически участници, можеха да бъдат преодолявани само след приоритизиране на единия фронт за сметка на другия. Сглобката между ГЕРБ и ПП-ДБ се случи заради приоритизиране на геополитическото разделение и надхитряне по антикорупционното, представяно като успоредна, а не второстепенна писта, която накрая обаче бе занулена.
Кое е първото – корупцията или геополитиката
Радев в момента решава успешно на старта същата задача – приоритизирайки антикорупционния вектор (срещу олигархията, по неговия речник), но подплатявайки го (засега полуконфликтно) паралелно с втория вектор – повече суверенизъм срещу ЕС и възстановяване на отношенията с Русия. А вторият фронт лесно може да се окаже стратегически първи по начина, по който антикорупционният не можа лесно да се окаже такъв при сглобката. Защото тогава имаше организационна структура на завладяната държава, която зачеркна съдебната реформа дори на конституционно ниво.
При Радев структурата на уж вторичния фронт е дълбоката русофилия, подклаждаща и евроскептицизъм. Това обаче са исторически трайни обществени нагласи, които лесно могат да се направляват и дозират и да бъдат удовлетворявани в диапазона от умерено до крайно. И срещу тях трудно се протестира – едно е да протестираш срещу правителство заради корупцията и главния прокурор (почти никоя част от населението не подкрепя корупцията или главния прокурор, най-много да е трайно апатична), друго е да протестираш срещу правителство, което завива на Изток (а не малко хора искат точно това).
Двоен провал, водещ до Орбан
Успех на двата фронта едновременно е невъзможен, независимо от коя страна на окопа си, а неуспехът на единия отслабва и другия. До определено време можеш да лавираш на единия – Борисов построи „Южен поток“, но после се присъедини към санкциите срещу Русия и подкрепата за Украйна. Пеевски беше в авангарда на помощите за Украйна, но след идването на Тръмп на власт се обърна на 180 градуса, с надеждата да паднат санкциите му по Магнитски. И двамата накрая паднаха сразени на корупционния фронт, независимо от заслугите им на геополитическия.
Орбан успешно корумпираше и западни компании, докато завладяната му държава не съсипа икономиката, ставайки изцяло зависима от руски газ, за да се сгромоляса седмица преди нашите избори. Руската зависимост няма русофилска подплата в Унгария (само преди 70 години руснаците бяха нашественици там), което отваря възможност на новия лидер Мадяр за действително прагматични отношения с Москва, докато се стоплят отношенията на Будапеща с Брюксел и отново тръгнат еврофондовете. Орбан, също като Борисов-Пеевски, падна заради колапс на корупционния фронт, довел със себе си и провал на източния.
ПП-ДБ е обречена на неуспех
ПП-ДБ е обречена на неуспех при война на два фронта, независимо дали можеше да спечели повече при по-добро състояние на конфедеративната коалиция. Просто защото дори цялото население да е готово да отиде на антикорупционния фронт, част от него е петимна и за източния. Неслучайно според някои социологически сметки (на „Мяра“ и „Тренд“, съответно) 100 000 до 130 000 избиратели от ПП-ДБ са гласували за Радев, но пък на тяхно място са били привлечени повече нови, така че накрая, според данните на ЦИК, коалицията е на плюс с 63 000 гласа. Което обаче не й отрежда по-голяма тежест в парламента при абсолютното мнозинство на „Прогресивна България“.
Така антикорупционното мнозинство, немалка част от което е и русофилско, дава летящ старт за Радев да поеме по пътя на Орбан, веднага след като спечели някои тактически битки, с участието вероятно и на ПП-ДБ, срещу завладяната държава. Но по още по-бърза Орбанова писта, така че „Прогресивна България“, подобно на „Фидес“, да бъде завладяна от изток.
Партийно строителство във властта
За това има още една структурна предпоставка. При всички големи вълни на персонални политически спасители у нас от последния четвърт век – тези на Царя, Бойко Борисов, Слави Трифонов, а сега и на Румен Радев, победителят създава партийна структура едва с поемането на властта. Единствен Борисов успя да превърне ГЕРБ в устойчива партия държава, докато НДСВ се разтресе от самото начало и издържа много по-кратко, ИТН дори не успя да състави кабинет след победата си, а двете в крайна сметка се занулиха.
Корупцията е възможна единствено чрез властта, затова една управляваща партия, изграждана във властта, е много по-лесно да бъде корумпирана отвътре и от външни сили. Това може и да не се случи, ако преди това бързо се постигне санитарен минимум на независимост на правораздавателните институции, ако са подбрани читави депутати и министри, а „инженерните“ усилия от изток са били само слухове или преувеличения. Така или иначе обаче структурният риск партийното строителство да върви паралелно с властовите изкушения и скрити вътрешни и външни зависимости е по-голям от случайността на добрите намерения и усилия.
Затова след по-кратко или по-дълго време може да се окаже, че политическата криза се завръща на изходните си рубежи и ще се борим срещу новата олигархия и корупция, гледайки отново към Брюксел или към Москва.
Този текст изразява мнение на автора и може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на ДВ като цяло."
4. ЕС удря тежко руската енергетика с 20-ия пакет санкции / Брюксел затяга контрола върху сенчестия флот и забранява операции със ключови пристанища - 23.04.26, https://clubz-bg/173854
"траните членки (Съветът) на ЕС приеха мащабен 20-и пакет от ограничителни мерки, който поставя във фокуса си енергийния сектор на Русия – основен източник на приходи за воденето на войната срещу Украйна.
Пакетът досега бе блокиран от Унгария. Ветото обаче бе вдигнато, след като по тръбопровода „Дружба“, минаващ през Украйна, отново потече руски суров петрол.
ЕС ще отпусне и договорения още през декември 2025 г. заем за Украйна в размер на 90 милиарда евро.
Наложени са общо 120 наказателни мерки, което прави пакета най-големият в тази сфера от две години насам. Сред санкционираните са 33 лица и 83 дружества.
В рамките на новите санкции са включени десетки нови субекти по цялата верига – от проучването и добива до рафинирането и транспорта на петрол. Особено внимание се обръща на нови участници, които увеличават пазарния си дял в износа.
Пакетът предвижда и бъдеща забрана за морски услуги, свързани с руски суров петрол и петролни продукти, като мерките ще бъдат координирани със страните от Г-7 и коалицията за ценовия таван.
(...)
Пакетът обхваща и Беларус, като разширява ограниченията върху военния сектор и въвежда мерки, сходни със тези срещу Русия. Санкционният режим срещу Минск е удължен до февруари 2027 г."
• 5. Украйна ще замени 30% от войниците на първа линия с бойни роботи - 23.04.26, https://daniivanov-blogspot-com/2026/04/30_23-html
• Дъщерята на Радев получи първа главна роля в Народния театър - 22.04.26, https://www-24chasa-bg/ozhivlenie/article/22716565
-> Стела Николова, Фб, 23.04.26:
Из интернет се върти списък на бъдещи министри на Радев. Сред тях изпъква името на Васил Василев - директор на Народния театър.
Г- н Василев се прочу след като изгони Александър Морфов в угода на ПР- а на ДПС Велислава Кръстева, която към онзи момент работеше в Народния театър.
Днес г-жа Кръстева не е там, но и Александър Морфов не е там, въпреки че печели дело след дело срещу директор Василев.
Ако на Радев ще му е такова отношението към културата, значи Пеевски с право се радва на победата му.
Подписка с над 7000 подписа иска оставката на г-н Василев като директор, но надали подписалите я са си представяли да се махне от Народния театър, за да стане министър.
И какво съвпадение (статията по-горе от 24 ч.)...
https://www-facebook-com/stella-nikolova-79/posts/10229144311147434?ref=embed_post
•• Капутин, Фб, 23.04.26:
Благодарение на това, че 19 кандидат-депутати се отказват от местата си, Хламид Хламид и Станислав Анастасов влизат в парламента. Трябва да се промени законът и при отказ партията да губи мандата. Това е изборна измама!
(https://www-facebook-com/permalink-php?story_fbid=122170865882741735&id=61572252076131&ref=embed_post)
•• Кой е Дънката? История за 200 хил. евро и град Варна, откъдето Йордан Цонев не стана депутат - 23.04.26, https://svobodnatochka-bg/koj-e-dankata/
"Бизнесменът, свързан с купуване на избори във Варна, е човек с прякор Дънката, потвърди служебният премиер Андрей Гюров. Той каза това пред Мария Цънцарова в платформата „Извън ефир“.
Става дума за акция на МВР с открити „почти 200 хил. евро“ и списъци с лични данни, за които съобщи вътрешният министър Емил Дечев в неделя, 19 април. Министърът не беше споменал имена.
Потвърждението на Гюров идва на фона на изненадващи резултати за ДПС от изборите във Варна. Там движението намали почти тройно резултата си от предишните избори, проведени през 2024 г., получи само 2,2% от гласовете (4417 бюлетини) и в резултат няма да има свой представител в парламента.
Така Йордан Цонев, който беше водач на варненската листа на ДПС, остава извън Народното събрание. Предварителни данни сочат, че движението няма да има и мандат във Велико Търново, където Цонев също беше водач.
Йордан Цонев е един от доайените на българския парламентарен живот. Той е депутат от 1997 г. със само едно прекъсване.
Кой е Дънката ... Коя е Славена Точева ... Арестът на кмета на Варна ... Дънката и изборите на 19 април 2026 г.
(...)
Периодът, в който кметът е неправомерно в ареста, е свързан със сътресения в ГЕРБ – Варна. Различни данни, както и политически коментари, сочат, че по това време ДПС на Пеевски, започва да има незаобиколимо влияние в ГЕРБ, някои го наричат „превземане“ на местното представителство от Пеевски.
Дънката и изборите на 19 април 2026 г.
На пресконференция, проведена след края на изборния ден, министър Емил Дечев говори за четирима души във Варна, които не са били задържани.
„Имаме почти 200 хил. евро заедно със списъци с лични данни, за които не може да се обясни разумно какво правят в тях“, каза Дечев. Случаят е свързан с човек, определен от Дечев като „бизнесмен“, който се издирва, а данните са, че е в чужбина. Име не беше споменато.
В интервюто си в сряда Андрей Гюров назова името на Дънката и потвърди, че той е в чужбина."
•• Как спечели новият спасител (преференциите - РР щеше да спечели, но нямаше да има пълно мнозинство без този контролиран вот; всички брокери, които използваше ББ и ДП пренасочиха своето влияние около РР, питайте Николай Копринков - това е репутационен проблем за РР): • Изборна равносметка: Защо МЕЧ не успя да влезе в парламента? / Радостин Василев за оставането извън парламента и очакванията от новата власт - 23.04.26, https://www-btv-bg/shows/lice-v-lice/videos/izborna-ravnosmetka-zashto-mech-ne-uspja-da-vleze-v-parlamenta-html
ОТКЪС: МЕЧ/Радостин Василев (мин. -8 06 от записа, СХЕМА, изборните резултати на ПБ по МИР-ове, в червено са неестествените преференции за кандидати на ПБ), https://www-facebook-com/reel/2240253483450496
- Проверете протоколите в сайта на ЦИК. За съжаление това е истината.
И ОЩЕ: https://www-facebook-com/reel/1764293624977490
•• Честни избори, но в „лоша среда“: Стоил Цицелков коментира слабостите на системата / Според него вратички в преференциите поставят под съмнение доверието във вота - 23.04.26, https://btvnovinite-bg/predavania/lice-v-lice/chestni-izbori-no-v-losha-sreda-stoil-cicelkov-komentira-slabostite-na-sistemata-html
"Изборите бяха сравнително честни, добре бяха изпълнени правилата, но в лоша среда – има проблеми. Това заяви в студиото на „Лице в лице“ Стоил Цицелков, вицепремиер за един ден в служебния кабинет „Гюров“ и член на Обществения съвет към ЦИК, на Обединението честни избори и Демократичен център.
По думите му препоръки на световни организации за честен вот не са изпълнени – липсва реална отчетност на харчовете по време на кампанията.
Според него основните проблеми са свързани с предизборната кампания и финансирането. „Има липса на реална отчетност и контрол на разходите“, подчерта той. По думите му се допускат фиктивни договори и неясни дарения, тъй като проверките са формални и разчитат на самодеклариране от страна на партиите.
Той обръща внимание на липсата на регулация в социалните мрежи. Цицелков отбеляза, че в България се подценява влиянието им върху избирателите, докато в други държави вече има механизми за ограничаване на политическата реклама и заобикалянето на правилата от медии и партии.
Той коментира и темата с преференциите, като посочи, че те могат да бъдат използвани като средство за контрол на вота. „Възможно е чрез определени преференции да се отчита как е гласувал даден избирател“, каза той, като уточни, че това се случва при наличие на натиск или купен вот.
В същото време подчерта, че преференциалният вот сам по себе си е важен демократичен инструмент и се използва от голяма част от гражданите.
(...)"
•• БОТАШ: Защо служебното правителство на Радев е договорило толкова неизгоден договор с Боташ, дори да се използват 200% от капацитета му?
https://www-facebook-com/reel/953746344177796
- Все още няма отговор от турска страна за предоговарянето на споразумението с „Боташ” - 24.04.26, https://nova-bg/news/view/2026/04/24/534964/все-още-няма-отговор-от-турска-страна-за-предоговарянето-на-споразумението-с-боташ/
ххх
• Разпадащата се коалиция в Румъния предизвиква притеснения в Брюксел и НАТО / Русия се нуждае не от проруски кабинет в Букурещ, а от разсеяно, дисфункционално правителство - авт. Руслан Трад, Капитал, 22.04.26
"Темата накратко:
- Румъния е обхваната от нова политическа криза, след като социалдемократите решиха да напуснат управляващата коалиция.
- Решението е кулминацията на месеци на ожесточени вътрешни спорове относно програмата за строги икономии на премиера Боложан.
- Този ход рискува да дестабилизира една от най-стратегически важните държави на източния фланг на НАТО.
На 20 април Социалдемократическата партия (PSD) - най-голямата парламентарна сила в Румъния, гласува с огромно мнозинство от 97% да оттегли подкрепата си за министър-председателя Илие Боложан от Национално-либералната партия (PNL). Гласуването на практика разби четирипартийната проевропейска коалиция, която беше сглобена с много усилия след най-тежката политическа криза в Румъния от над три десетилетия насам. Тази коалиция, състояща се от PSD, PNL, реформистката "Спаси Румъния" (USR) и партията на унгарското малцинство UDMR, беше сформирана в средата на 2025 г. специално с цел стабилизиране на публичните финанси, намаляване на високия за стандартите на ЕС бюджетен дефицит на Румъния и прокарване на структурни реформи.
Решението на PSD е кулминацията на месеци на ожесточени вътрешни спорове относно програмата за строги икономии на Боложан. Вицепремиерът Мариан Някшу заяви категорично, че "мерките на правителството на Боложан не постигнаха очакваните резултати". Генералният секретар на PSD Клаудиу Манда предупреди, че ако от президентските консултации не се стигне до споразумение, партията може да изтегли министрите си от правителството в рамките на няколко дни. От своя страна премиерът Боложан обяви, че ще остане на поста си и ще продължи да управлява, като изтъкна, че стабилността е недоговаряема в условията на настоящите икономически и геополитически натиск.
Какво всъщност иска PSD
За да се разберат мотивите на PSD, трябва да се погледне отвъд изразените от нея фискални недоволства. Партията е пряк наследник на посткомунистическия политически апарат на Румъния и управляваше със значителна безнаказаност в продължение на десетилетия. Реформите на Боложан нарушиха тези укрепени мрежи, премахвайки покровителството, затягайки процедурите за възлагане на обществени поръчки и разкривайки неефективността в държавните институции, които PSD отдавна използваше като средство за своите интереси. Финансовата криза също лиши партията от основния й политически инструмент - раздаването на пари на избирателите. С проучвания, които сега показват, че 75-80% от обществеността подкрепя продължаването на мандата на Боложан, PSD се изправя пред парадокс - собствената й популярност се срина именно заради условията, които тя помогна да създаде, но въпреки това тя торпилира правителството, което се опитва да оправи тези условия.
Президентът Никушор Дан постави твърда червена линия: той няма да номинира министър-председател от коалиция, в която участва крайнодясната "Алианс за обединение на румънците" (AUR), която PSD ухажва като алтернативен партньор за мнозинство. Това ограничение фундаментално стеснява пространството за маневри на PSD и създава продължителна патова ситуация. Консултациите в двореца "Котрочени" на 22 април могат да доведат до преговаряне на коалиция, правителство на малцинството или в крайна сметка до вот на недоверие, но във всички сценарии преобладава голяма несигурност.
Сянката на Джорджеску и руската намеса
Настоящата криза не може да бъде разглеждана изолирано от политическото земетресение от 2024-2025 г. През ноември 2024 г. националистическият кандидат Калин Джорджеску излезе на първо място в първия тур на президентските избори, подкрепен от кампания за влияние в TikTok, която румънското разузнаване разкри и приписа на руски киберорганизации. Конституционният съд анулира изцяло изборите - извънредна и безпрецедентна от правна гледна точка стъпка - като се позова на мащаба на руската хибридна намеса.
Идеологията на Джорджеску беше изрично насочена срещу НАТО: той твърдеше, че военната база "Михай Когълничану" - която в момента се разширява, за да се превърне в най-голямата база на НАТО в Европа - ще бъде пренасочена за руски цели. Бързото му издигане беше подпомогнато от руски дезинформационни операции, които постепенно изграждаха наратив, представящ Румъния като манипулирана от Брюксел и експлоатирана от ЕС. Крайнодясната партия "S.O.S. Румъния", водена от проруската Диана Шошоака, усили тази екосистема, като предостави институционализиран канал за прокремълски послания. Дори без Джорджеску или Шошоака начело на правителството, техните движения успешно нормализираха една политическа линия, която подкопава институционалното доверие.
НАТО има нужда от Румъния
Геополитическото значение на Румъния в рамките на НАТО никога не е било по-голямо, което прави момента на този политически разрив особено тревожен за алианса. Страната граничи с Украйна, разположена е на Черно море и служи като критичен транзитен център за логистиката на НАТО - прехвърлянето на оръжия, движението на войски и потоците от разузнавателна информация преминават през румънската инфраструктура. Руските дронове вече тестваха неведнъж румънското въздушно пространство близо до украинската граница, а позицията на Букурещ в центъра на военноморските операции в Черно море му дава уникална гледна точка върху развиващия се характер на тази война.
Разширяването на въздушната база "Михай Когълничану" до най-голямата база на НАТО на европейска земя е може би най-конкретният показател за незаменимостта на Румъния за алианса. Всяка правителствена парализа в Букурещ се превръща директно в потенциални забавяния при одобряването на отбранителни поръчки, блокирани инфраструктурни проекти и намален капацитет на Румъния да координира решения на ниво НАТО.
Руският интерес към нестабилността в Румъния
Москва няма нужда да организира настоящия коалиционен колапс в Румъния, но въпреки това се възползва от него. Хибридната стратегия на Кремъл в Румъния действа едновременно по няколко вектора: дезинформация чрез онлайн платформи, засилване на антиевропейските настроения, документирана намеса в президентските избори през 2024 г. чрез дигитални операции, икономическо влияние чрез присъствието на "Лукойл" на румънския енергиен пазар и политическа подкрепа за крайнодесни партии, които сега имат значително парламентарно присъствие. Това, от което Русия се нуждае най-много, не е проруски кабинет в Букурещ, а от разсеяно, дисфункционално правителство.
Възможното сътрудничество между PSD и AUR, което президентът Дан обяви за червена линия, е сценарият, който най-пряко обслужва руските интереси, с изключение на пълния срив на правителството. AUR се позиционира като националистическа и евроскептична партия; управляваща роля за тази партия, дори и като младши партньор, подкрепящ правителство, водено от PSD, би представлявала значителна промяна в ориентацията на румънската външна политика, дори ако формалното членство в НАТО остане незасегнато. Силното представяне на националистично-популистките сили в Румъния също окуражава подобни движения в източната част на ЕС, отслабвайки колективната устойчивост на линията на сдържане на ЕС - НАТО в най-уязвимата й точка.
Какво да очакваме
Непосредственото бъдеще зависи от президентските консултации. Трите най-вероятни сценария носят много различни последствия. Предоговорена коалиция, която запазва PSD в състава си, би възстановила формалната стабилност, но вероятно би наложила на Боложан да разводни реформаторската си програма, забавяйки икономическата корекция на Румъния и възстановяването на доверието на инвеститорите. Малцинствено правителство, подкрепено от PNL и USR, би било по-убедително по отношение на реформите, но и по-крехко, като би оцеляло само ако PSD се въздържи от незабавното иницииране на вот на недоверие - сдържаност, за която партията не е дала никакви признаци, че възнамерява да прояви. Най-разрушителният сценарий - предсрочни избори - би вкарал максимална несигурност в архитектурата на източния фланг на НАТО в момент, когато войната на Русия в Украйна остава нерешена, а европейската сигурност изисква предвидимост.
Това, което вече е ясно, е, че PSD разкри структурната крехкост на политическото споразумение в Румъния след 2024 г. Проевропейската, антикрайнодясна коалиция винаги е била по-скоро споразумение по удобство, отколкото по убеждение. Населението на Румъния се е насочило към подкрепа на реформите и данните за одобрение на Боложан от 75-80% сигнализират за истинско обществено желание за промяна, но партийният апарат не последва тази тенденция. Разликата между това, което румънското общество иска, и това, което политическата класа предоставя, сама по себе си е уязвимост, която външни сили са доказали, че умеят да експлоатират.
За стратезите на НАТО, наблюдаващи от Брюксел и Вашингтон, кризата в Румъния е напомняне, че източният фланг на алианса е толкова силен, колкото е вътрешната политическа стабилност на държавите, които го поддържат. Румъния разполага с географското положение, базите и обществената воля да бъде крайъгълен камък на европейската сигурност. Дали политическата й класа ще позволи това да се случи остава определящ въпрос."
(*линкът е посочен в поста)
П.п. В нач. на линковете не е "-", а е ".". Или по заглавие!
цитирайОт неделя насам политическите врачки по света и у нас се упражняват върху един и същи въпрос: ще стане ли Румен Радев българският Виктор Орбан – тоест, главният саботьор на Европейския съюз. Прогнозите се делят по обичайния начин: едните, които не го долюбват, викат „ще стане“, другите – „няма да стане“.
Тезата тук е проста: няма да стане. Не защото Радев няма желание да играе твърдо, а защото няма капацитет да бъде Орбан.
За да бъдеш Орбан, трябва да имаш европейска амбиция, размах и визия – качества, които липсват на цялата българска политическа класа, включително на Радев. Орбан имаше проект за Европа – деструктивен, но проект. Той знаеше какъв ЕС иска: по-слаб, по-национален, по-лесен за блокиране. И успя да изгради около себе си третата по големина политическа група в Европейския парламент и кръг от съюзници в Европейския съвет – Италия, Словакия, Чехия, Словения.
Приемникът му Петер Модьор също има амбиция – ако се вярва на Politico Europe, той мечтае за централноевропейски Бенелюкс с австро-унгарско ядро. Това е геополитическо въображение, което в София просто не съществува.
Радев е военен. Да слуша „началниците“ е част от професионалната му ДНК. Един от големите тестове тепърва предстои: доколко ще издържи на натиск от Брюксел и големите европейски столици. За разлика от Орбан, той знае предварително какви ще са последствията от пряк сблъсък с ЕС – и няма смелостта да ги понесе.
Досегашната му европейска биография е красноречива: суверенистка реторика у дома, снишаване в Брюксел. През 2016 г. громеше СЕТА в София, а на Европейския съвет през март същата година не каза и „гък“ срещу споразумението за свободна търговия между ЕС и Канада. Преди това се канеше да атакува ратификацията му в Конституционния съд.
Антуражът му вероятно ще го пази от орбаноподобно поведение – ако не от принципност, то от страх. Унгария още има замразени 35 милиарда евро, а размразяването ще върви „по лъжичка на реформа“.
Но да бъдеш Орбан не е единственият начин да саботираш ЕС. Достатъчно е да предпочетеш втората скорост, периферията, дистанцията от интеграцията.
Радев не може да върне България от еврозоната и Шенген – влакът е тръгнал. Но Словакия също е в еврозоната и Шенген, а това не попречи на Роберт Фицо да бъде главният съюзник на Орбан в блокирането на санкциите срещу Русия и помощта за Украйна.
Международни анализатори твърдят, че за Радев най-важното щяло да бъде „борбата с корупцията“. Но в глобализиран свят най-важният вътрешнополитически въпрос е къде стоиш външнополитически и какво следва от това. Как точно ще се бориш с корупцията, ако върнеш руските енергоносители и „прагматичния диалог“ с Кремъл? Корупцията в региона винаги е текла от изток на запад – по тръбите.
Цитират се уверенията му, че членството на България в ЕС и НАТО „не подлежи на съмнение“. И при Орбан не подлежеше. Той не искаше да извади Унгария от ЕС – искаше да го блокира отвътре. И дълго време успяваше.
Някои твърдят, че след изборното поражение на Орбан Радев нямало да има "опорни точки" за обструкционистко поведение на масата на 27-те. Нищо подобно - има ги предостатъчно: Фицо, евроскептичния чешки премиер Андрей Бабиш, поляка Ярослав Качински – ако „Право и справедливост“ се върне на власт в Полша на изборите през октомври догодина, каквито са прогнозите днес. А най-голямата опорна точка може да дойде от френските президентски избори след година, където националистите и суверенистите водят убедително.
Радев няма нужда да копира реториката на Орбан – има си своя, в стил късен соц. И не реториката е важна, а делата и последствията.
Тук е и голямото предизвикателство: носталгичните му избиратели, които очакват от него да върне назад интеграцията на България, да върне лева, да ни отдалечи от ЕС и НАТО, да ни сближи с Москва, да свали цените и да върне „старото нормално“.
Тези очаквания трудно се съчетават с проевропейска мимикрия в Брюксел. Но не е невъзможно – други преди него са го правили.
Като начало бих следил няколко неща: Как си представя възстановяването на "прагматичния диалог" с Русия? Би ли отишъл в Москва при Путин, както направиха Орбан и Фицо? България би ли арестувала Путин, ако той стъпи на българска земя? (Същото се отнася и за израелския премиер Бенямин Нетаняху - и двамата са издирвани от Международния наказателен съд със заповеди за арест). Би ли се опитал да поднови доставките на руски газ и нефт? Каква позиция би имал по разширяването на ЕС, особено що се отнася до Украйна? Какви биха били действията му относно европейската помощ за нея? Какво ще бъде отношението му към опитите за европейска отбрана? Къде ще бъде България в предстоящите дискусии и преговори по следващия седемгодишен бюджет на ЕС? Ще имат ли правителството и министерствата истински говорители, а не пиари и ще започнат и той и министрите му да дават редовни пресконференции, което преждеуправляващите отдавна не са правили? Или ще запазят досегашния пропаганден и еднопосочен модел на общуване - през социалните мрежи?"
(https://clubz-bg/173801)
2. Прагматични отношения с Русия в енергетиката? / Кой е този дипломат на дипломатите в отбора на "Прогресивна България", който ще гарантира, че България няма да стане обект на вторични санкции - авт. Йордан Бързаков, 21.04.26, https://clubz-bg/173750
"Прагматични отношения с Русия в енергетиката? Окей, да видим.
1. Петрол: към днешна дата руският петрол Уралс се търгува на по-висока цена от международния бенчмарк Брент. Ценовият диференциал варира, но можем да приемем консервативна оценка от около 10 долара повече за Уралс.
В същото време Казахстанският петрол е горе-долу на същата цена като Уралс.
Въпрос: защо й е на България да променя доставките до рафинерията само и само, за да купува руски петрол, ако той е по-скъп или в най - добрия случай на същата цена?
Въпрос втори: предполагаме, че кризата в Близкия изток приключва магически и руският петрол отново е по-евтин. Кой е този дипломат на дипломатите в отбора на "Прогресивна България", който ще гарантира, че България няма да стане обект на вторичните санкции на Г-7 и САЩ? Защото санкции няма само от Брюксел.
2. Природен газ: България има дългосрочен договор с Азербейджан, който покрива 40% от потреблението на страната. Имаме договор за капацитет с "Боташ", което вероятно е известно на екипа на Радев, имаме резервиран капацитет в Александруполис.
Въпрос трети: България води арбитражно дело срещу "Газпром". Ще се откажем ли от иска?
Трите "пътеки" осигуряват повече от годишното ни потребление на природен газ при пълно използване на капацитетите.
Въпрос: кой от всички договори ще дерогираме, за да се наместим в руската зависимост отново? Как? На каква цена?
Въпрос втори: ако Русия два пъти е спирала доставките до страната поради политически причини, защо България би рискувала трети път? Кое е по-важно: цената или сигурността на доставката?
Тези въпроси вероятно имат отговори. Ако те са адекватни, математически изгодни и политически приемливи, то тогава чудесно. Да бъдем прагматични с Руската федерация.
Стига, разбира се, да стане ясно защо не трябва да продаваме оръжия на Украйна, защото животите са по-важни от парите, но пък е добре да купуваме от Русия, която вероятно не убива невинни граждани? Или е едното, или другото. Защото иначе изглежда малко... странно."
-> Статусът във ФБ: https://www-facebook-com/ybarzakov/posts/26370293612641582?ref=embed_post
3. Радев и изкушенията на властта. Друго от същото? / След по-кратко или по-дълго време може да се окаже, че политическата криза се завръща и ще се борим срещу новата олигархия и корупция, гледайки отново към Брюксел или към Москва - авт. Веселин Стойнев (Дойче веле), 21.04.26, https://clubz-bg/173769
"Защо Румен Радев спечели толкова много и защо се изненадахме от мащаба на победата му?
Защото хората искат да видят някой нов и силен, който да сложи край на петгодишната политическа криза. Защото Радев вдигна вълна, а вълната трудно се измерва в растеж дори от почтените социолози. Защото в тази вълна хората се поосвободиха от страх и зависимости и гласуваха за него, лъжейки до последно, че ще гласуват за друг. Защото МВР удари силно купуването на гласове, което стопи ДПС (до 230 000 гласа) и ГЕРБ (загубила 209 000 гласа спрямо предходните избори). Защото Пеевски прекали дотам, че повлече към дъното не само себе си, но и ГЕРБ, сериозна част от които се оттече към „Прогресивна България“.
И още отговори
Защото Радев изсмука много електорална кръв от „копейките“, „комунистите“, „чалгарите“, дори от „деребеите“ (оставяйки им Кърджали като последен бастион). Защото в ПП-ДБ, съсредоточени върху завладяната държава и геополитическата ориентация на страната, не проявиха чувствителност към страховете на хората от инфлацията. Защото Радев внуши на мнозина, че цените са скочили заради еврото, а не заради Закона за еврото на предходните управляващи, заради обещаната, но почти неслучила се активност на регулаторите, а накрая и заради войната на Тръмп срещу Иран.
Защото Радев направи президентска кампания, в която хем не обеща почти нищо конкретно, хем в средата й я изостри, обявявайки се твърдо срещу „сглобкаджиите“ и за „прагматизъм“ към Русия и ЕС, с което мобилизира още русофилски и евроскептични избиратели. Защото докато бореше купения вот, служебното правителство подписа договор с Украйна и поиска от Еврокомисията помощ срещу хибридни атаки на изборите у нас, което Радев успешно разказа като удар срещу собствената му кауза и избиратели.
Най-сетне, защото народът е мъдър и знае най-добре кое е най-добре. Или защото народът е прост и все настъпва мотиката.
Два фронта, два типа коалиции
Дори бързо вглеждане в структурата на политическия конфликт и неговото евентуално разрешаване би могло що-годе да подреди всички тези обяснения, всяко от което иначе може да има своята степен на убедителност, без да може да представи достоверно цялостна картина. Двете ключови политически разделения у нас, създаващи политическа криза, са корупцията и завладяната държава, от една страна, и отношението към Русия и към ЕС, от друга. Основните политически сили стоят на по един от двата рубежа, единствено ПП-ДБ е и на двата – срещу завладяната държава и корупцията, но и срещу Русия и за повече интеграция в ЕС.
В новия парламент политическа коалиция срещу завладяната държава може да има между ПБ, ПП-ДБ и „Възраждане“ - срещу ДПС и ГЕРБ. А проевропейска и антируска коалиция може да има между ПП-ДБ и ГЕРБ, срещу ПБ и „Възраждане“. В досегашните няколко парламента, особено след войната в Украйна от 2022 година, тези разделения с други политически участници, можеха да бъдат преодолявани само след приоритизиране на единия фронт за сметка на другия. Сглобката между ГЕРБ и ПП-ДБ се случи заради приоритизиране на геополитическото разделение и надхитряне по антикорупционното, представяно като успоредна, а не второстепенна писта, която накрая обаче бе занулена.
Кое е първото – корупцията или геополитиката
Радев в момента решава успешно на старта същата задача – приоритизирайки антикорупционния вектор (срещу олигархията, по неговия речник), но подплатявайки го (засега полуконфликтно) паралелно с втория вектор – повече суверенизъм срещу ЕС и възстановяване на отношенията с Русия. А вторият фронт лесно може да се окаже стратегически първи по начина, по който антикорупционният не можа лесно да се окаже такъв при сглобката. Защото тогава имаше организационна структура на завладяната държава, която зачеркна съдебната реформа дори на конституционно ниво.
При Радев структурата на уж вторичния фронт е дълбоката русофилия, подклаждаща и евроскептицизъм. Това обаче са исторически трайни обществени нагласи, които лесно могат да се направляват и дозират и да бъдат удовлетворявани в диапазона от умерено до крайно. И срещу тях трудно се протестира – едно е да протестираш срещу правителство заради корупцията и главния прокурор (почти никоя част от населението не подкрепя корупцията или главния прокурор, най-много да е трайно апатична), друго е да протестираш срещу правителство, което завива на Изток (а не малко хора искат точно това).
Двоен провал, водещ до Орбан
Успех на двата фронта едновременно е невъзможен, независимо от коя страна на окопа си, а неуспехът на единия отслабва и другия. До определено време можеш да лавираш на единия – Борисов построи „Южен поток“, но после се присъедини към санкциите срещу Русия и подкрепата за Украйна. Пеевски беше в авангарда на помощите за Украйна, но след идването на Тръмп на власт се обърна на 180 градуса, с надеждата да паднат санкциите му по Магнитски. И двамата накрая паднаха сразени на корупционния фронт, независимо от заслугите им на геополитическия.
Орбан успешно корумпираше и западни компании, докато завладяната му държава не съсипа икономиката, ставайки изцяло зависима от руски газ, за да се сгромоляса седмица преди нашите избори. Руската зависимост няма русофилска подплата в Унгария (само преди 70 години руснаците бяха нашественици там), което отваря възможност на новия лидер Мадяр за действително прагматични отношения с Москва, докато се стоплят отношенията на Будапеща с Брюксел и отново тръгнат еврофондовете. Орбан, също като Борисов-Пеевски, падна заради колапс на корупционния фронт, довел със себе си и провал на източния.
ПП-ДБ е обречена на неуспех
ПП-ДБ е обречена на неуспех при война на два фронта, независимо дали можеше да спечели повече при по-добро състояние на конфедеративната коалиция. Просто защото дори цялото население да е готово да отиде на антикорупционния фронт, част от него е петимна и за източния. Неслучайно според някои социологически сметки (на „Мяра“ и „Тренд“, съответно) 100 000 до 130 000 избиратели от ПП-ДБ са гласували за Радев, но пък на тяхно място са били привлечени повече нови, така че накрая, според данните на ЦИК, коалицията е на плюс с 63 000 гласа. Което обаче не й отрежда по-голяма тежест в парламента при абсолютното мнозинство на „Прогресивна България“.
Така антикорупционното мнозинство, немалка част от което е и русофилско, дава летящ старт за Радев да поеме по пътя на Орбан, веднага след като спечели някои тактически битки, с участието вероятно и на ПП-ДБ, срещу завладяната държава. Но по още по-бърза Орбанова писта, така че „Прогресивна България“, подобно на „Фидес“, да бъде завладяна от изток.
Партийно строителство във властта
За това има още една структурна предпоставка. При всички големи вълни на персонални политически спасители у нас от последния четвърт век – тези на Царя, Бойко Борисов, Слави Трифонов, а сега и на Румен Радев, победителят създава партийна структура едва с поемането на властта. Единствен Борисов успя да превърне ГЕРБ в устойчива партия държава, докато НДСВ се разтресе от самото начало и издържа много по-кратко, ИТН дори не успя да състави кабинет след победата си, а двете в крайна сметка се занулиха.
Корупцията е възможна единствено чрез властта, затова една управляваща партия, изграждана във властта, е много по-лесно да бъде корумпирана отвътре и от външни сили. Това може и да не се случи, ако преди това бързо се постигне санитарен минимум на независимост на правораздавателните институции, ако са подбрани читави депутати и министри, а „инженерните“ усилия от изток са били само слухове или преувеличения. Така или иначе обаче структурният риск партийното строителство да върви паралелно с властовите изкушения и скрити вътрешни и външни зависимости е по-голям от случайността на добрите намерения и усилия.
Затова след по-кратко или по-дълго време може да се окаже, че политическата криза се завръща на изходните си рубежи и ще се борим срещу новата олигархия и корупция, гледайки отново към Брюксел или към Москва.
Този текст изразява мнение на автора и може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на ДВ като цяло."
4. ЕС удря тежко руската енергетика с 20-ия пакет санкции / Брюксел затяга контрола върху сенчестия флот и забранява операции със ключови пристанища - 23.04.26, https://clubz-bg/173854
"траните членки (Съветът) на ЕС приеха мащабен 20-и пакет от ограничителни мерки, който поставя във фокуса си енергийния сектор на Русия – основен източник на приходи за воденето на войната срещу Украйна.
Пакетът досега бе блокиран от Унгария. Ветото обаче бе вдигнато, след като по тръбопровода „Дружба“, минаващ през Украйна, отново потече руски суров петрол.
ЕС ще отпусне и договорения още през декември 2025 г. заем за Украйна в размер на 90 милиарда евро.
Наложени са общо 120 наказателни мерки, което прави пакета най-големият в тази сфера от две години насам. Сред санкционираните са 33 лица и 83 дружества.
В рамките на новите санкции са включени десетки нови субекти по цялата верига – от проучването и добива до рафинирането и транспорта на петрол. Особено внимание се обръща на нови участници, които увеличават пазарния си дял в износа.
Пакетът предвижда и бъдеща забрана за морски услуги, свързани с руски суров петрол и петролни продукти, като мерките ще бъдат координирани със страните от Г-7 и коалицията за ценовия таван.
(...)
Пакетът обхваща и Беларус, като разширява ограниченията върху военния сектор и въвежда мерки, сходни със тези срещу Русия. Санкционният режим срещу Минск е удължен до февруари 2027 г."
• 5. Украйна ще замени 30% от войниците на първа линия с бойни роботи - 23.04.26, https://daniivanov-blogspot-com/2026/04/30_23-html
• Дъщерята на Радев получи първа главна роля в Народния театър - 22.04.26, https://www-24chasa-bg/ozhivlenie/article/22716565
-> Стела Николова, Фб, 23.04.26:
Из интернет се върти списък на бъдещи министри на Радев. Сред тях изпъква името на Васил Василев - директор на Народния театър.
Г- н Василев се прочу след като изгони Александър Морфов в угода на ПР- а на ДПС Велислава Кръстева, която към онзи момент работеше в Народния театър.
Днес г-жа Кръстева не е там, но и Александър Морфов не е там, въпреки че печели дело след дело срещу директор Василев.
Ако на Радев ще му е такова отношението към културата, значи Пеевски с право се радва на победата му.
Подписка с над 7000 подписа иска оставката на г-н Василев като директор, но надали подписалите я са си представяли да се махне от Народния театър, за да стане министър.
И какво съвпадение (статията по-горе от 24 ч.)...
https://www-facebook-com/stella-nikolova-79/posts/10229144311147434?ref=embed_post
•• Капутин, Фб, 23.04.26:
Благодарение на това, че 19 кандидат-депутати се отказват от местата си, Хламид Хламид и Станислав Анастасов влизат в парламента. Трябва да се промени законът и при отказ партията да губи мандата. Това е изборна измама!
(https://www-facebook-com/permalink-php?story_fbid=122170865882741735&id=61572252076131&ref=embed_post)
•• Кой е Дънката? История за 200 хил. евро и град Варна, откъдето Йордан Цонев не стана депутат - 23.04.26, https://svobodnatochka-bg/koj-e-dankata/
"Бизнесменът, свързан с купуване на избори във Варна, е човек с прякор Дънката, потвърди служебният премиер Андрей Гюров. Той каза това пред Мария Цънцарова в платформата „Извън ефир“.
Става дума за акция на МВР с открити „почти 200 хил. евро“ и списъци с лични данни, за които съобщи вътрешният министър Емил Дечев в неделя, 19 април. Министърът не беше споменал имена.
Потвърждението на Гюров идва на фона на изненадващи резултати за ДПС от изборите във Варна. Там движението намали почти тройно резултата си от предишните избори, проведени през 2024 г., получи само 2,2% от гласовете (4417 бюлетини) и в резултат няма да има свой представител в парламента.
Така Йордан Цонев, който беше водач на варненската листа на ДПС, остава извън Народното събрание. Предварителни данни сочат, че движението няма да има и мандат във Велико Търново, където Цонев също беше водач.
Йордан Цонев е един от доайените на българския парламентарен живот. Той е депутат от 1997 г. със само едно прекъсване.
Кой е Дънката ... Коя е Славена Точева ... Арестът на кмета на Варна ... Дънката и изборите на 19 април 2026 г.
(...)
Периодът, в който кметът е неправомерно в ареста, е свързан със сътресения в ГЕРБ – Варна. Различни данни, както и политически коментари, сочат, че по това време ДПС на Пеевски, започва да има незаобиколимо влияние в ГЕРБ, някои го наричат „превземане“ на местното представителство от Пеевски.
Дънката и изборите на 19 април 2026 г.
На пресконференция, проведена след края на изборния ден, министър Емил Дечев говори за четирима души във Варна, които не са били задържани.
„Имаме почти 200 хил. евро заедно със списъци с лични данни, за които не може да се обясни разумно какво правят в тях“, каза Дечев. Случаят е свързан с човек, определен от Дечев като „бизнесмен“, който се издирва, а данните са, че е в чужбина. Име не беше споменато.
В интервюто си в сряда Андрей Гюров назова името на Дънката и потвърди, че той е в чужбина."
•• Как спечели новият спасител (преференциите - РР щеше да спечели, но нямаше да има пълно мнозинство без този контролиран вот; всички брокери, които използваше ББ и ДП пренасочиха своето влияние около РР, питайте Николай Копринков - това е репутационен проблем за РР): • Изборна равносметка: Защо МЕЧ не успя да влезе в парламента? / Радостин Василев за оставането извън парламента и очакванията от новата власт - 23.04.26, https://www-btv-bg/shows/lice-v-lice/videos/izborna-ravnosmetka-zashto-mech-ne-uspja-da-vleze-v-parlamenta-html
ОТКЪС: МЕЧ/Радостин Василев (мин. -8 06 от записа, СХЕМА, изборните резултати на ПБ по МИР-ове, в червено са неестествените преференции за кандидати на ПБ), https://www-facebook-com/reel/2240253483450496
- Проверете протоколите в сайта на ЦИК. За съжаление това е истината.
И ОЩЕ: https://www-facebook-com/reel/1764293624977490
•• Честни избори, но в „лоша среда“: Стоил Цицелков коментира слабостите на системата / Според него вратички в преференциите поставят под съмнение доверието във вота - 23.04.26, https://btvnovinite-bg/predavania/lice-v-lice/chestni-izbori-no-v-losha-sreda-stoil-cicelkov-komentira-slabostite-na-sistemata-html
"Изборите бяха сравнително честни, добре бяха изпълнени правилата, но в лоша среда – има проблеми. Това заяви в студиото на „Лице в лице“ Стоил Цицелков, вицепремиер за един ден в служебния кабинет „Гюров“ и член на Обществения съвет към ЦИК, на Обединението честни избори и Демократичен център.
По думите му препоръки на световни организации за честен вот не са изпълнени – липсва реална отчетност на харчовете по време на кампанията.
Според него основните проблеми са свързани с предизборната кампания и финансирането. „Има липса на реална отчетност и контрол на разходите“, подчерта той. По думите му се допускат фиктивни договори и неясни дарения, тъй като проверките са формални и разчитат на самодеклариране от страна на партиите.
Той обръща внимание на липсата на регулация в социалните мрежи. Цицелков отбеляза, че в България се подценява влиянието им върху избирателите, докато в други държави вече има механизми за ограничаване на политическата реклама и заобикалянето на правилата от медии и партии.
Той коментира и темата с преференциите, като посочи, че те могат да бъдат използвани като средство за контрол на вота. „Възможно е чрез определени преференции да се отчита как е гласувал даден избирател“, каза той, като уточни, че това се случва при наличие на натиск или купен вот.
В същото време подчерта, че преференциалният вот сам по себе си е важен демократичен инструмент и се използва от голяма част от гражданите.
(...)"
•• БОТАШ: Защо служебното правителство на Радев е договорило толкова неизгоден договор с Боташ, дори да се използват 200% от капацитета му?
https://www-facebook-com/reel/953746344177796
- Все още няма отговор от турска страна за предоговарянето на споразумението с „Боташ” - 24.04.26, https://nova-bg/news/view/2026/04/24/534964/все-още-няма-отговор-от-турска-страна-за-предоговарянето-на-споразумението-с-боташ/
ххх
• Разпадащата се коалиция в Румъния предизвиква притеснения в Брюксел и НАТО / Русия се нуждае не от проруски кабинет в Букурещ, а от разсеяно, дисфункционално правителство - авт. Руслан Трад, Капитал, 22.04.26
"Темата накратко:
- Румъния е обхваната от нова политическа криза, след като социалдемократите решиха да напуснат управляващата коалиция.
- Решението е кулминацията на месеци на ожесточени вътрешни спорове относно програмата за строги икономии на премиера Боложан.
- Този ход рискува да дестабилизира една от най-стратегически важните държави на източния фланг на НАТО.
На 20 април Социалдемократическата партия (PSD) - най-голямата парламентарна сила в Румъния, гласува с огромно мнозинство от 97% да оттегли подкрепата си за министър-председателя Илие Боложан от Национално-либералната партия (PNL). Гласуването на практика разби четирипартийната проевропейска коалиция, която беше сглобена с много усилия след най-тежката политическа криза в Румъния от над три десетилетия насам. Тази коалиция, състояща се от PSD, PNL, реформистката "Спаси Румъния" (USR) и партията на унгарското малцинство UDMR, беше сформирана в средата на 2025 г. специално с цел стабилизиране на публичните финанси, намаляване на високия за стандартите на ЕС бюджетен дефицит на Румъния и прокарване на структурни реформи.
Решението на PSD е кулминацията на месеци на ожесточени вътрешни спорове относно програмата за строги икономии на Боложан. Вицепремиерът Мариан Някшу заяви категорично, че "мерките на правителството на Боложан не постигнаха очакваните резултати". Генералният секретар на PSD Клаудиу Манда предупреди, че ако от президентските консултации не се стигне до споразумение, партията може да изтегли министрите си от правителството в рамките на няколко дни. От своя страна премиерът Боложан обяви, че ще остане на поста си и ще продължи да управлява, като изтъкна, че стабилността е недоговаряема в условията на настоящите икономически и геополитически натиск.
Какво всъщност иска PSD
За да се разберат мотивите на PSD, трябва да се погледне отвъд изразените от нея фискални недоволства. Партията е пряк наследник на посткомунистическия политически апарат на Румъния и управляваше със значителна безнаказаност в продължение на десетилетия. Реформите на Боложан нарушиха тези укрепени мрежи, премахвайки покровителството, затягайки процедурите за възлагане на обществени поръчки и разкривайки неефективността в държавните институции, които PSD отдавна използваше като средство за своите интереси. Финансовата криза също лиши партията от основния й политически инструмент - раздаването на пари на избирателите. С проучвания, които сега показват, че 75-80% от обществеността подкрепя продължаването на мандата на Боложан, PSD се изправя пред парадокс - собствената й популярност се срина именно заради условията, които тя помогна да създаде, но въпреки това тя торпилира правителството, което се опитва да оправи тези условия.
Президентът Никушор Дан постави твърда червена линия: той няма да номинира министър-председател от коалиция, в която участва крайнодясната "Алианс за обединение на румънците" (AUR), която PSD ухажва като алтернативен партньор за мнозинство. Това ограничение фундаментално стеснява пространството за маневри на PSD и създава продължителна патова ситуация. Консултациите в двореца "Котрочени" на 22 април могат да доведат до преговаряне на коалиция, правителство на малцинството или в крайна сметка до вот на недоверие, но във всички сценарии преобладава голяма несигурност.
Сянката на Джорджеску и руската намеса
Настоящата криза не може да бъде разглеждана изолирано от политическото земетресение от 2024-2025 г. През ноември 2024 г. националистическият кандидат Калин Джорджеску излезе на първо място в първия тур на президентските избори, подкрепен от кампания за влияние в TikTok, която румънското разузнаване разкри и приписа на руски киберорганизации. Конституционният съд анулира изцяло изборите - извънредна и безпрецедентна от правна гледна точка стъпка - като се позова на мащаба на руската хибридна намеса.
Идеологията на Джорджеску беше изрично насочена срещу НАТО: той твърдеше, че военната база "Михай Когълничану" - която в момента се разширява, за да се превърне в най-голямата база на НАТО в Европа - ще бъде пренасочена за руски цели. Бързото му издигане беше подпомогнато от руски дезинформационни операции, които постепенно изграждаха наратив, представящ Румъния като манипулирана от Брюксел и експлоатирана от ЕС. Крайнодясната партия "S.O.S. Румъния", водена от проруската Диана Шошоака, усили тази екосистема, като предостави институционализиран канал за прокремълски послания. Дори без Джорджеску или Шошоака начело на правителството, техните движения успешно нормализираха една политическа линия, която подкопава институционалното доверие.
НАТО има нужда от Румъния
Геополитическото значение на Румъния в рамките на НАТО никога не е било по-голямо, което прави момента на този политически разрив особено тревожен за алианса. Страната граничи с Украйна, разположена е на Черно море и служи като критичен транзитен център за логистиката на НАТО - прехвърлянето на оръжия, движението на войски и потоците от разузнавателна информация преминават през румънската инфраструктура. Руските дронове вече тестваха неведнъж румънското въздушно пространство близо до украинската граница, а позицията на Букурещ в центъра на военноморските операции в Черно море му дава уникална гледна точка върху развиващия се характер на тази война.
Разширяването на въздушната база "Михай Когълничану" до най-голямата база на НАТО на европейска земя е може би най-конкретният показател за незаменимостта на Румъния за алианса. Всяка правителствена парализа в Букурещ се превръща директно в потенциални забавяния при одобряването на отбранителни поръчки, блокирани инфраструктурни проекти и намален капацитет на Румъния да координира решения на ниво НАТО.
Руският интерес към нестабилността в Румъния
Москва няма нужда да организира настоящия коалиционен колапс в Румъния, но въпреки това се възползва от него. Хибридната стратегия на Кремъл в Румъния действа едновременно по няколко вектора: дезинформация чрез онлайн платформи, засилване на антиевропейските настроения, документирана намеса в президентските избори през 2024 г. чрез дигитални операции, икономическо влияние чрез присъствието на "Лукойл" на румънския енергиен пазар и политическа подкрепа за крайнодесни партии, които сега имат значително парламентарно присъствие. Това, от което Русия се нуждае най-много, не е проруски кабинет в Букурещ, а от разсеяно, дисфункционално правителство.
Възможното сътрудничество между PSD и AUR, което президентът Дан обяви за червена линия, е сценарият, който най-пряко обслужва руските интереси, с изключение на пълния срив на правителството. AUR се позиционира като националистическа и евроскептична партия; управляваща роля за тази партия, дори и като младши партньор, подкрепящ правителство, водено от PSD, би представлявала значителна промяна в ориентацията на румънската външна политика, дори ако формалното членство в НАТО остане незасегнато. Силното представяне на националистично-популистките сили в Румъния също окуражава подобни движения в източната част на ЕС, отслабвайки колективната устойчивост на линията на сдържане на ЕС - НАТО в най-уязвимата й точка.
Какво да очакваме
Непосредственото бъдеще зависи от президентските консултации. Трите най-вероятни сценария носят много различни последствия. Предоговорена коалиция, която запазва PSD в състава си, би възстановила формалната стабилност, но вероятно би наложила на Боложан да разводни реформаторската си програма, забавяйки икономическата корекция на Румъния и възстановяването на доверието на инвеститорите. Малцинствено правителство, подкрепено от PNL и USR, би било по-убедително по отношение на реформите, но и по-крехко, като би оцеляло само ако PSD се въздържи от незабавното иницииране на вот на недоверие - сдържаност, за която партията не е дала никакви признаци, че възнамерява да прояви. Най-разрушителният сценарий - предсрочни избори - би вкарал максимална несигурност в архитектурата на източния фланг на НАТО в момент, когато войната на Русия в Украйна остава нерешена, а европейската сигурност изисква предвидимост.
Това, което вече е ясно, е, че PSD разкри структурната крехкост на политическото споразумение в Румъния след 2024 г. Проевропейската, антикрайнодясна коалиция винаги е била по-скоро споразумение по удобство, отколкото по убеждение. Населението на Румъния се е насочило към подкрепа на реформите и данните за одобрение на Боложан от 75-80% сигнализират за истинско обществено желание за промяна, но партийният апарат не последва тази тенденция. Разликата между това, което румънското общество иска, и това, което политическата класа предоставя, сама по себе си е уязвимост, която външни сили са доказали, че умеят да експлоатират.
За стратезите на НАТО, наблюдаващи от Брюксел и Вашингтон, кризата в Румъния е напомняне, че източният фланг на алианса е толкова силен, колкото е вътрешната политическа стабилност на държавите, които го поддържат. Румъния разполага с географското положение, базите и обществената воля да бъде крайъгълен камък на европейската сигурност. Дали политическата й класа ще позволи това да се случи остава определящ въпрос."
(*линкът е посочен в поста)
П.п. В нач. на линковете не е "-", а е ".". Или по заглавие!
3.
vselenche -
Doc Martin: По силата на какви обстоятелства целият протестен вот се насочи към кРадев ще попитате вие?! - Фб, 20.04.26
23.04 22:06
23.04 22:06
Emiliyan Enev:
#Doc Martin: По силата на какви обстоятелства целият протестен вот се насочи към кРадев ще попитате вие?!
Клети ми българино, за модела Луканов чували ли сте? Скачените съдове прехвърлят гласове, средства и структури към най избираемата част на комунистическата партия, или дясното, или лявото БКП, с балансьора етническото БКП. Втората най- умна нация в света няма как да не налапа въдицата. Откога се настъпва една и съща мотика по този начин, но жителите на страната с най-хубавите домати на света още не могат да загреят за какво става въпрос.
Тези. които не са родени през комунизъма се ловят като шаранови риби дори на гола кука хвърлена от модела, но нима будните българи са само 11-12% от тези, които не ходят за гъби? Само преди 25 години мултигруп ви натресе хазартно зависимия цар, после чалгаря със странното чувство за хумор и харизма на социопат и разбира се Банкята, известен селски тарикат и мутра с фирма за побои ипон. Не се хабете, това е риторичен въпрос. Малко останаха хората, които не се влияят от повсеместната пропаганда. Само аз ли наблюдавам процесите в страната от 30 години или сте толкова наивни, че да не можете да разберете, че 2 и 2 прави 4?
КРадев бе издигнат с регистрацията на партия на ТИМ, от инициативен комитет, в който има 26 бивши членове на ДС. Листите му са пълни със стари номенклатури, обирджии и фурнаджийски лопати от итн, герб, дпс, бсп, патреотите и всички останали вкиснали салати, които ядохме досега 30 години. Абе хора, защо не слушате примерните си граждани и свестните хора, които не са от котилото, ами пак се хванахте на една гола кука, толкова ли не можете да съобразите, че вълка козината си мени, но не и нрава.
Язък за България. Имаме огромен потенциал, но май само с това ще си останем. Айде, от мен здраве и късмет, като почне кРадев да хваща олигарси и да ги пъха в затвора, като направи бензина 50 цента и като ни вкара в клуба на богатите се обадете. Хаирлия да е и мислете следващия път, ако още ви дават да гласувате.
(https://www-facebook-com/emiliyan-enev/posts/10163213874722880?ref=embed_post)
2. Evgeni Kanev, Фб, 23.04.26:
Да се върнем към победата на Радев.
Искам да ви я представя в международен контекст - но понеже нямам доказателства; всеки може да тълкува целия сценарий за неговата победа като плод на случайност; закономерност; или на … конспирация.
Международният контекст е новият мандат на Тръмп - резкият завой на американската политика към Украйна и Русия и опитите за един ден:) да приключи войната. Как? По същия начин, както и Радев предлагаше - с “преговори”, в които Украйна трябва да даде на Русия, каквото иска и да се постигне руски мир. С други думи, огромният казус на Путин с провала на фронта да бъде решен по мирен начин, като директно му бъде даден ключа за Донбаската крепост и му се разчисти пътя към Киев.
Понеже това не стана - а Тръмп започна очаквано да потъва в скандали и хаос - на Путин е ясно, че има много малък прозорец да използва влиянието му преди да го загуби. Стратегията му на обграждане на Украйна с верни сателити - Беларус, Унгария, Словакия бе почти изпълнена. Бе хвърлено всичко да бъдат спечелени Молдова и Румъния - но неуспешно. Предвид, че Сърбия е също в неговия лагер - то доставките за Украйна през Румъния могат да минат само през България. И остава само Полша като врата на Запада към Украйна - където с “един глас” победи евроскептикът Навроцки, макар без пряка заплаха за доставките.
За да бъде превзета България, Радев трябваше да остане единствена алтернатива. За целта бяха използвани три наратива.
Първият сюжет е икономиката, която навсякъде по света най-много влияе на избирателите. На 9 май - Денят на Победата - Радев изненада всички, като рязко смени мнението си за референдум за еврото. Това бе първият начин да бъде различен от ПП-ДБ. И да не носи отговорност за рязкото вдигане на цените впоследствие от кабинета Желязков.
Вторият сюжет трябваше да изведе напред мъжкия образ на твърдата ръка, която ще реши проблемите. Има ли по-добър начин от представянето на конкурента му като сексуално сбъркани (и ненадеждни) хора? Знаете как.
И третият сюжет е постоянното плашене с война, която Европа (и ПП-ДБ) искат, а Радев не - това бе постановката за прагматична политика в Европа, като Орбан. Впрочем Тръмп бе хвален от Радев за усилията му за мир (дори - случайно или не - получи внимание от Тръмп на два пъти при общи срещи) до момента на войната в Иран - която още повече засили страховете у нас и помогна за лансиране на тезата за липсващите “евтини” руски горива - заради …Европа.
Залогът стана огромен с вече очакваната загуба на Орбан. И така “лев, мъж, мир” чрез мощна медийна и финансова инфраструктура ни доведоха Радев.
И силовата подмяна на водещите лица на модела - за да може да продължи - вече започна. След като законът и институциите разкриха отново своята импотентност в “правовата” - по Конституция - държава.
(https://www-facebook-com/ekanev/posts/10234726173079988?ref=embed_post)
3. Svetla Dobreva, Фб, 23.04.26:
В началото се чудех какви са тези хора, които гласуват за комунистите. Не разбирах как е възможно да избират миналото - старото и вехтото. Недоумявах тяхното желание да върнат времето назад и да заживеят отново в епохата на забраните, забравата, бедността и сивотата. И да ни върнат към русия.
После се чудех какви са тези хора, които гласуват за копейките. Не разбирах как е възможно да избират крясъка и липсата на възпитание. Недоумявах тяхното желание да върнат времето назад и да заживеят отново във времето на зависимостите и на немотията. И да ни върнат към русия.
Сега се чудя какви са тези хора, които гласуват за румен радев. Не разбирам как е възможно да изберат комунистическото клише с привкус на мухъл. Недоумявам тяхното желание да върнат България в онези времена, когато ЕС и НАТО бяха забранени думи. И да ни върнат към русия.
Нямам представа каква част от тези близо милион и половина българи, които избраха „прогресивната България“, са от онези автентични русофили, за които мъката на украинския войник предизвиква радост, а смъртта на дете, загинало от руска ракета, предизвиква усмивка. Знам само, че са много. Знам, че са бездушни и жестоки. Знам, че за тях путин е кумир, а русия е стремеж. Знам, че патриотизмът им се изразява чрез омраза към Украйна. А трагедията на войната ги кара да се чувстват щастливи.
Но знам и друго - на голяма част от радевите гласоподаватели изобщо не им пука, че той е руски. За тях няма значение, че русия избива един невинен народ. Просто защото тази тема не ги вълнува. Както не ги интересува, че хората в радевата партия нямат никаква експертиза и не стават за управленци.
Не разпознаха популизма. Не чуха празните обещания. Не видяха фалшивите диаманти.
Избирателите на радев живеят в миналото и не осъзнават каква грешка причиниха на децата си. Колкото и да се опитва да се сдържа, румен радев не може да избяга от руската зависимост. Няма да успее да се освободи и от своя светоглед, който носи усещане на застой и мирише невъобразимо на нафталин.
Реалността в нашата родина е тъжна, а бъдещето ни е отчайващо. Иска ми се да се извиня на моите познати украинци за избора, който допуснахме, но знам, че няма никакъв смисъл. Цял живот се боря срещу тази напаст. Дадох младостта си на тази битка. И накрая се оказа, че почти всичко е било напразно. Загубих време, което никога няма да се върне. История, пълна с труд и отчаяние. И тъга. Но въпреки всичко знам, че това не е краят...
*Из коментарите:
Тони Радев: През 1994 г, след правителството Беров -мултигруп, за Виденов и Ко гласуваха 2 милиона и триста хиляди. И забележете, само 4 години след кагебейският преврат и бкп-форева. Искат си кочината, младите също, все пак първите седем са важни, не ли?
Nina Nikolova: Аз съм направо смазана. Явно за твърде много хора политиката като феномен не съществува в житието и битието им. Натрапва се само веднъж там покрай избори (напоследък прекалено често), поглеждат с погнуса, "фърлят" за някой нов и пак спират да мислят за този гнусен, натрапен театър "дет всички са еднакви маскари".
Друга голяма част пък примират по идеята всички да сме еднакви - по манталитет, по жизнен стандарт, по нямане, по омраза. Защото ние, българите, сме най-добри в това да мразим.
Притеснява ме, че кРадев ламти за власт и може да пробва да направи президентска република подобно на Ердоган. Ако си мисли, че има пълна подкрепа от "народа" и няма да срещне кой знае каква съпротива, ако полиция, армия и служби са на негова страна, ще стане страшно. Пълната власт (каквато има сега) развращава абсолютно.
Georgi Penev: Светле, малка част са описаните от теб! Другата част са- корпоративен вот (повечето големи олигарси и бизнесмени, се преориентираха), поколението Z- писнало им от корупцията на борисов и пеевски (за справка- протестите бяха преобладаващото от млади) и накрая малка част възрастни, които също жадуваха да се отърват от Мафията!
Dilyana Lulcheva: Не мисля, Радев направи добра кампания за определени таргети. Хубаво е да го разгледаме това. И аз постоянно изхождам от себе си, а това не е меродавно.
- Svetla Dobreva: радев направи кампания с комунистически полъх, което говори точно за това, което описвам.
- Dilyana Lulcheva: Направи кампания и с едни кухи обещания, която обаче си достигна до аудиторията.
Това, което ние разпознаваме като комунистически полъх, е абсолютно непознато на 20-25 годишните.
- Svetla Dobreva: Те слушат родителите си.
- Dilyana Lulcheva: Не мисля, че е само от родителите. Познавам хора на моята възраст (45), които дори не могат да посочат защо са гласували и за какво, че и за кого. Ала бала от рода - за ново начало, за някаква промяна, "реших ден преди изборите да пусна там".
- Svetla Dobreva: Значи попадат във втората група, която описвам.
- Dilyana Lulcheva: Viktoriya Seferinkina, госпожо, кажете какво визирате, вместо да ми пишете общи приказки. Аз не искам прогресивен данък, не искам вдигане на минималния осигурителен праг, защото ще увеличи сивата икономика и събираемостта, а прогресивният данък ще убие бизнеса, който се гърчи от корупция и лоша инфраструктура. Дайте да видим какво изпълни Асен Василев - влязохме в Шенген и еврозоната, за мен това е ключово, защото искам да сме част от бъдеща Европейска федерация. Вдигна пенсии, заплати пропорционално спрямо инфлацията, тоест хората им се вдигнаха не просто доходите, а покупателната способност. Вие кажете за кого гласувате всъщност, кой ви впечатли в листите на Радев, жанвиденовите кадри, може би? Какво в платформата му Ви накара да мислите, че ще се справи с корупцията, като Боец изкара негови корупционни схеми и губим от Боташ по милион на ден!
Любомир Цветанов: Помня 89-та! Първия митинг, втория, и всички останали! Как копнеехме за съвсем обикновени неща, като да изкажем мнението си свободно, да пътуваме спокойно, да махнат тия плакати на всеки метър за братската дружба между БКП и КПСС! И следващите гладни години, хиперинфлацията и режима на тока, празните магазини... Преход, в който премина младостта ни. И станахме на 60, и се събуждам с резултатите от тези избори... Търкам си очите, и не мога да повярвам, че народа ни чак толкова е изпростял. Просто е. Младите не знаят какво е комунисти да те управляват, даже не толкова младите не знаят. Само са чували. Жалко е, но аз вече сили нямам да се боря с вятърни мелници! Всеки заслужава избора си!
Teodora Eneva: Знаете ли защо мнозинството направи този избор, защото са злобни и мразещи.
Електорат от злобни хора, избира злобен кандидат. Спечели си избирателите със злобни обещания.
Те не гледат кой какво е направил, а слушат кой какво им обещава, те са наивни, вярват на един елементарен популист.
В политиката популист е човек, който разделя обществото на две основни групи: „чистия и истински народ“ и „корумпирания елит“.
Популистът твърди, че представлява единствено волята на обикновения човек и се противопоставя на статуквото, институциите и установените политически партии. Това им обеща и те това избраха.
Жалкото от цялата картинка е, че всички искат да заприличаме на развитите европейски страни, но все ги плюваме.
Не сме дорасли, искаме си да сме роби, така сме си свикнали, искаме да “има за всички поравно”…
Вдигна ни се стандарта, и пътуваме повече и пазаруваме повече, но не, не са доволни.
Искат си да се върне старото, твърдят, че преди сме “били по-добре”, ами това е, жалко е, тъжно е, но … масата си го избра.
Марио Борисов: Споделям повечето от написаното, бих добавил само това- у нас бедните и простите винаги се надяват на някой Спасител, вместо да се опитат да си помогнат сами, а ирационалната русофилия явно им е набита дълбоко в съзнанието. Потресе ме една снимка от изборна секция в Дюселдорф- млад мъж пред урната, наметнат с голямо руско знаме, гласува! В Германия! На украинците, които може би четат това, ще кажа само- дръжте се, подкрепям ви от сърце!
Любомира Атанасова: Много точно казано! Но има и друг довод - след толкова години безумно управление на герб, всички забравиха за комунистическите извращения, просто искаха да изметат кочината.
- Явор Новков: Милион и половина човека гласуваха за Радев. (...)
- Ilian Cenov: Каква е реалността ! Ако тези 1 400 000 гласували за Радев имаха на малко акъл и си бяха дали труда да прочетат програмата на ПБ едва ли повече от 300 000 щяха да гласуват за него! Всеки който е прочел програмата ще разбере, че тя е дясна, дори много дясна! И изобщо няма нищо с очакванията на гласувалите за Радев от типа :" Кой ще ни дава пари без да работим"!
И от тук извода, че няма по прост и малоумен народ от българския!
Атанас Китов: Чуждестранните наблюдатели и журналисти се чудят защо в Унгария хората празнуват след изборите все едно е Нова година, а в България никой не се радва на огромния успех на Радев.
Николай Менков: Половината от хората, гласували за Радев преди това са писали във ФБ "за лева". Защото той хитро не каза не или да. Последното показва, че хората "за лева" са тъпи, а той е измамник. На тъпите.
Ивайло Кръстев: Бях в изборна комисия, гласуваше се машинно и на хартия. Не можете да си представите колко млади хора с предизвикателен вид гласуваха с 21 и дори нарочно не си сгъваха разпечатката от машината, аз това не мога да си го обясня. И още нещо, под черта редовете не ни стигнаха, наложи се да ни допълнят списъка... никога преди не се е случвало. Говора за секция в жк Младост - София. Гласуваха страшно много студенти от Варна, Русе, Търговище ...все едно всички поколения комунисти бяха мобилизирани...
- Асен Ангелов: Не, те са отвратени от ГЕРБ и МУТРАТА БОРИСОВ.
Kamen Dokov: Имам позната (собственик на малък бизнес), която първо ме попита за кого съм гласувал и после се похвали, че е гласувала за Радев... Защото "такъв мъж харесвам"...
Това е мотивацията! Нито политики, нито управленска програма, нито здрав разум...
Само едно голо "Такъв мъж харесвам"!
Joro Cavalera: Точно така, върнахме се в изходна позиция. И няма отърване от тоя пусти Кремъл. Тези слепци, така и не видяха и усетиха, че през всичките години, руснаците не ни оставиха на мира и правеха всичко възможно да пречат на една Европейска България. Хибридната война беше и все още е налице, подпомогната от разбиранията и желанията на голяма част от българите.
(https://www-facebook-com/svetlavdobreva/posts/10238563848947432?ref=embed_post)
ххх
•• Владислава Цариградска: Оттеглянето на Сарафов показва колко е независима съдебната власт / Достатъчна беше една публикация във фейсбук, по подобен начин се оттегли и Иван Гешев, припомни съдията - 23.04.26, https://clubz-bg/173815
"Оттеглянето на Борислав Сарафов беше пример за това колко е независима съдебната власт, как един призив във фейсбук публикация, на политическо лице, с остър и категоричен тон, доведе до тотален обрат от страна на и.ф. главен прокурор. Това каза пред Нова ТВ съдия Владислава Цариградска.
"Ние два месеца наблюдавахме как служебният министър на правосъдието Андрей Янкулов използва целия наличен инструментариум и правни средства, за да принуди независимата съдебна власт да види очевидното – че Сарафов стои незаконно на поста главен прокурор. ВСС, с какви ли не еквилибристики, отказваше да се подчини на закона, на ВКС и на Конституционния съд. И един фейсбук пост доведе до тотална промяна.
Това наблюдавахме и при свалянето на Иван Гешев - всички законни средства и юридически аргументи бяха несъстоятелни за този Висш съдебен съвет, който преди това го избираше с възторг, след което беше изречена заявка от Мария Габриел и се задейства цялата система", допълни Цариградска.
Тя цитира данни, според които са издадени над 250 разрешителни за прилагане на СРС спрямо магистрати.
"Единствената легитимна цел за използване на специални разузнавателни средства е за наказателно преследване, такива обаче няма според предоставената информация. Тази информация е била предадена в ДАНС", каза още Цариградска.
И допълни:
"Частните банки с информация ги видяхме на час по лъжичка. По този начин пратиха предупреждение на всички, които освен Теодора Георгиева са посещавали ВИП сепарето на Петьо Еврото".
Тя обясни още, че на база на данните изглежда, че в магистратурата има 1500 пъти по-криминогенна среда, отколкото в общата популация.
"Защото ако сравним броят на магистратите и използваните спрямо тях СРС-та и тези, които се отнасят за всички граждани, излиза, че в магистратурата престъпността е 1500 пъти по-висока. Единственият съдия, който е издавал от 2017 г. до 2022 г. разрешения за СРС-та спрямо магистрати, е Ушев, който беше председател на Апелативния специализиран наказателен съд. На база на справка, предоставена от зам.-председателя на Апелативния съд на комисията във Висшия съдебен съвет, е видно, че масово контролът е по оперативни разработки на службите – ДАНС, ГДБОП и Комисията за противодействие на корупцията. Службите са контролирали магистрати, включително и съдийски кабинети", каза още Цариградска.
Тя допусна, че може да се очаква от Сарафов да стане "разобличител отвътре". Тя каза, че не трябва да се прибързва в действията спрямо съдебната власт, "за да не допуснем нови грешки и да не допуснем инсталирането на следващите по-добре опаковани джуджета и нотариуси във ВСС". Съдията подчерта, че е необходимо спешно, със закон, да бъдат ограничени правомощията на ВСС с отдавна изтекъл мандат.
Тя допълни, че преди да се пристъпи към реподбор по върховете на съдебната система, трябва да има "прочистване на системата за злодеяния". Цариградска е на мнение, че всички досъдебни производства, свързани с Нотариуса и Пепи Еврото, трябва да бъдат предоставени в Народното събрание, "за да може информацията да бъде използвана за прочистване" на системата."
цитирай#Doc Martin: По силата на какви обстоятелства целият протестен вот се насочи към кРадев ще попитате вие?!
Клети ми българино, за модела Луканов чували ли сте? Скачените съдове прехвърлят гласове, средства и структури към най избираемата част на комунистическата партия, или дясното, или лявото БКП, с балансьора етническото БКП. Втората най- умна нация в света няма как да не налапа въдицата. Откога се настъпва една и съща мотика по този начин, но жителите на страната с най-хубавите домати на света още не могат да загреят за какво става въпрос.
Тези. които не са родени през комунизъма се ловят като шаранови риби дори на гола кука хвърлена от модела, но нима будните българи са само 11-12% от тези, които не ходят за гъби? Само преди 25 години мултигруп ви натресе хазартно зависимия цар, после чалгаря със странното чувство за хумор и харизма на социопат и разбира се Банкята, известен селски тарикат и мутра с фирма за побои ипон. Не се хабете, това е риторичен въпрос. Малко останаха хората, които не се влияят от повсеместната пропаганда. Само аз ли наблюдавам процесите в страната от 30 години или сте толкова наивни, че да не можете да разберете, че 2 и 2 прави 4?
КРадев бе издигнат с регистрацията на партия на ТИМ, от инициативен комитет, в който има 26 бивши членове на ДС. Листите му са пълни със стари номенклатури, обирджии и фурнаджийски лопати от итн, герб, дпс, бсп, патреотите и всички останали вкиснали салати, които ядохме досега 30 години. Абе хора, защо не слушате примерните си граждани и свестните хора, които не са от котилото, ами пак се хванахте на една гола кука, толкова ли не можете да съобразите, че вълка козината си мени, но не и нрава.
Язък за България. Имаме огромен потенциал, но май само с това ще си останем. Айде, от мен здраве и късмет, като почне кРадев да хваща олигарси и да ги пъха в затвора, като направи бензина 50 цента и като ни вкара в клуба на богатите се обадете. Хаирлия да е и мислете следващия път, ако още ви дават да гласувате.
(https://www-facebook-com/emiliyan-enev/posts/10163213874722880?ref=embed_post)
2. Evgeni Kanev, Фб, 23.04.26:
Да се върнем към победата на Радев.
Искам да ви я представя в международен контекст - но понеже нямам доказателства; всеки може да тълкува целия сценарий за неговата победа като плод на случайност; закономерност; или на … конспирация.
Международният контекст е новият мандат на Тръмп - резкият завой на американската политика към Украйна и Русия и опитите за един ден:) да приключи войната. Как? По същия начин, както и Радев предлагаше - с “преговори”, в които Украйна трябва да даде на Русия, каквото иска и да се постигне руски мир. С други думи, огромният казус на Путин с провала на фронта да бъде решен по мирен начин, като директно му бъде даден ключа за Донбаската крепост и му се разчисти пътя към Киев.
Понеже това не стана - а Тръмп започна очаквано да потъва в скандали и хаос - на Путин е ясно, че има много малък прозорец да използва влиянието му преди да го загуби. Стратегията му на обграждане на Украйна с верни сателити - Беларус, Унгария, Словакия бе почти изпълнена. Бе хвърлено всичко да бъдат спечелени Молдова и Румъния - но неуспешно. Предвид, че Сърбия е също в неговия лагер - то доставките за Украйна през Румъния могат да минат само през България. И остава само Полша като врата на Запада към Украйна - където с “един глас” победи евроскептикът Навроцки, макар без пряка заплаха за доставките.
За да бъде превзета България, Радев трябваше да остане единствена алтернатива. За целта бяха използвани три наратива.
Първият сюжет е икономиката, която навсякъде по света най-много влияе на избирателите. На 9 май - Денят на Победата - Радев изненада всички, като рязко смени мнението си за референдум за еврото. Това бе първият начин да бъде различен от ПП-ДБ. И да не носи отговорност за рязкото вдигане на цените впоследствие от кабинета Желязков.
Вторият сюжет трябваше да изведе напред мъжкия образ на твърдата ръка, която ще реши проблемите. Има ли по-добър начин от представянето на конкурента му като сексуално сбъркани (и ненадеждни) хора? Знаете как.
И третият сюжет е постоянното плашене с война, която Европа (и ПП-ДБ) искат, а Радев не - това бе постановката за прагматична политика в Европа, като Орбан. Впрочем Тръмп бе хвален от Радев за усилията му за мир (дори - случайно или не - получи внимание от Тръмп на два пъти при общи срещи) до момента на войната в Иран - която още повече засили страховете у нас и помогна за лансиране на тезата за липсващите “евтини” руски горива - заради …Европа.
Залогът стана огромен с вече очакваната загуба на Орбан. И така “лев, мъж, мир” чрез мощна медийна и финансова инфраструктура ни доведоха Радев.
И силовата подмяна на водещите лица на модела - за да може да продължи - вече започна. След като законът и институциите разкриха отново своята импотентност в “правовата” - по Конституция - държава.
(https://www-facebook-com/ekanev/posts/10234726173079988?ref=embed_post)
3. Svetla Dobreva, Фб, 23.04.26:
В началото се чудех какви са тези хора, които гласуват за комунистите. Не разбирах как е възможно да избират миналото - старото и вехтото. Недоумявах тяхното желание да върнат времето назад и да заживеят отново в епохата на забраните, забравата, бедността и сивотата. И да ни върнат към русия.
После се чудех какви са тези хора, които гласуват за копейките. Не разбирах как е възможно да избират крясъка и липсата на възпитание. Недоумявах тяхното желание да върнат времето назад и да заживеят отново във времето на зависимостите и на немотията. И да ни върнат към русия.
Сега се чудя какви са тези хора, които гласуват за румен радев. Не разбирам как е възможно да изберат комунистическото клише с привкус на мухъл. Недоумявам тяхното желание да върнат България в онези времена, когато ЕС и НАТО бяха забранени думи. И да ни върнат към русия.
Нямам представа каква част от тези близо милион и половина българи, които избраха „прогресивната България“, са от онези автентични русофили, за които мъката на украинския войник предизвиква радост, а смъртта на дете, загинало от руска ракета, предизвиква усмивка. Знам само, че са много. Знам, че са бездушни и жестоки. Знам, че за тях путин е кумир, а русия е стремеж. Знам, че патриотизмът им се изразява чрез омраза към Украйна. А трагедията на войната ги кара да се чувстват щастливи.
Но знам и друго - на голяма част от радевите гласоподаватели изобщо не им пука, че той е руски. За тях няма значение, че русия избива един невинен народ. Просто защото тази тема не ги вълнува. Както не ги интересува, че хората в радевата партия нямат никаква експертиза и не стават за управленци.
Не разпознаха популизма. Не чуха празните обещания. Не видяха фалшивите диаманти.
Избирателите на радев живеят в миналото и не осъзнават каква грешка причиниха на децата си. Колкото и да се опитва да се сдържа, румен радев не може да избяга от руската зависимост. Няма да успее да се освободи и от своя светоглед, който носи усещане на застой и мирише невъобразимо на нафталин.
Реалността в нашата родина е тъжна, а бъдещето ни е отчайващо. Иска ми се да се извиня на моите познати украинци за избора, който допуснахме, но знам, че няма никакъв смисъл. Цял живот се боря срещу тази напаст. Дадох младостта си на тази битка. И накрая се оказа, че почти всичко е било напразно. Загубих време, което никога няма да се върне. История, пълна с труд и отчаяние. И тъга. Но въпреки всичко знам, че това не е краят...
*Из коментарите:
Тони Радев: През 1994 г, след правителството Беров -мултигруп, за Виденов и Ко гласуваха 2 милиона и триста хиляди. И забележете, само 4 години след кагебейският преврат и бкп-форева. Искат си кочината, младите също, все пак първите седем са важни, не ли?
Nina Nikolova: Аз съм направо смазана. Явно за твърде много хора политиката като феномен не съществува в житието и битието им. Натрапва се само веднъж там покрай избори (напоследък прекалено често), поглеждат с погнуса, "фърлят" за някой нов и пак спират да мислят за този гнусен, натрапен театър "дет всички са еднакви маскари".
Друга голяма част пък примират по идеята всички да сме еднакви - по манталитет, по жизнен стандарт, по нямане, по омраза. Защото ние, българите, сме най-добри в това да мразим.
Притеснява ме, че кРадев ламти за власт и може да пробва да направи президентска република подобно на Ердоган. Ако си мисли, че има пълна подкрепа от "народа" и няма да срещне кой знае каква съпротива, ако полиция, армия и служби са на негова страна, ще стане страшно. Пълната власт (каквато има сега) развращава абсолютно.
Georgi Penev: Светле, малка част са описаните от теб! Другата част са- корпоративен вот (повечето големи олигарси и бизнесмени, се преориентираха), поколението Z- писнало им от корупцията на борисов и пеевски (за справка- протестите бяха преобладаващото от млади) и накрая малка част възрастни, които също жадуваха да се отърват от Мафията!
Dilyana Lulcheva: Не мисля, Радев направи добра кампания за определени таргети. Хубаво е да го разгледаме това. И аз постоянно изхождам от себе си, а това не е меродавно.
- Svetla Dobreva: радев направи кампания с комунистически полъх, което говори точно за това, което описвам.
- Dilyana Lulcheva: Направи кампания и с едни кухи обещания, която обаче си достигна до аудиторията.
Това, което ние разпознаваме като комунистически полъх, е абсолютно непознато на 20-25 годишните.
- Svetla Dobreva: Те слушат родителите си.
- Dilyana Lulcheva: Не мисля, че е само от родителите. Познавам хора на моята възраст (45), които дори не могат да посочат защо са гласували и за какво, че и за кого. Ала бала от рода - за ново начало, за някаква промяна, "реших ден преди изборите да пусна там".
- Svetla Dobreva: Значи попадат във втората група, която описвам.
- Dilyana Lulcheva: Viktoriya Seferinkina, госпожо, кажете какво визирате, вместо да ми пишете общи приказки. Аз не искам прогресивен данък, не искам вдигане на минималния осигурителен праг, защото ще увеличи сивата икономика и събираемостта, а прогресивният данък ще убие бизнеса, който се гърчи от корупция и лоша инфраструктура. Дайте да видим какво изпълни Асен Василев - влязохме в Шенген и еврозоната, за мен това е ключово, защото искам да сме част от бъдеща Европейска федерация. Вдигна пенсии, заплати пропорционално спрямо инфлацията, тоест хората им се вдигнаха не просто доходите, а покупателната способност. Вие кажете за кого гласувате всъщност, кой ви впечатли в листите на Радев, жанвиденовите кадри, може би? Какво в платформата му Ви накара да мислите, че ще се справи с корупцията, като Боец изкара негови корупционни схеми и губим от Боташ по милион на ден!
Любомир Цветанов: Помня 89-та! Първия митинг, втория, и всички останали! Как копнеехме за съвсем обикновени неща, като да изкажем мнението си свободно, да пътуваме спокойно, да махнат тия плакати на всеки метър за братската дружба между БКП и КПСС! И следващите гладни години, хиперинфлацията и режима на тока, празните магазини... Преход, в който премина младостта ни. И станахме на 60, и се събуждам с резултатите от тези избори... Търкам си очите, и не мога да повярвам, че народа ни чак толкова е изпростял. Просто е. Младите не знаят какво е комунисти да те управляват, даже не толкова младите не знаят. Само са чували. Жалко е, но аз вече сили нямам да се боря с вятърни мелници! Всеки заслужава избора си!
Teodora Eneva: Знаете ли защо мнозинството направи този избор, защото са злобни и мразещи.
Електорат от злобни хора, избира злобен кандидат. Спечели си избирателите със злобни обещания.
Те не гледат кой какво е направил, а слушат кой какво им обещава, те са наивни, вярват на един елементарен популист.
В политиката популист е човек, който разделя обществото на две основни групи: „чистия и истински народ“ и „корумпирания елит“.
Популистът твърди, че представлява единствено волята на обикновения човек и се противопоставя на статуквото, институциите и установените политически партии. Това им обеща и те това избраха.
Жалкото от цялата картинка е, че всички искат да заприличаме на развитите европейски страни, но все ги плюваме.
Не сме дорасли, искаме си да сме роби, така сме си свикнали, искаме да “има за всички поравно”…
Вдигна ни се стандарта, и пътуваме повече и пазаруваме повече, но не, не са доволни.
Искат си да се върне старото, твърдят, че преди сме “били по-добре”, ами това е, жалко е, тъжно е, но … масата си го избра.
Марио Борисов: Споделям повечето от написаното, бих добавил само това- у нас бедните и простите винаги се надяват на някой Спасител, вместо да се опитат да си помогнат сами, а ирационалната русофилия явно им е набита дълбоко в съзнанието. Потресе ме една снимка от изборна секция в Дюселдорф- млад мъж пред урната, наметнат с голямо руско знаме, гласува! В Германия! На украинците, които може би четат това, ще кажа само- дръжте се, подкрепям ви от сърце!
Любомира Атанасова: Много точно казано! Но има и друг довод - след толкова години безумно управление на герб, всички забравиха за комунистическите извращения, просто искаха да изметат кочината.
- Явор Новков: Милион и половина човека гласуваха за Радев. (...)
- Ilian Cenov: Каква е реалността ! Ако тези 1 400 000 гласували за Радев имаха на малко акъл и си бяха дали труда да прочетат програмата на ПБ едва ли повече от 300 000 щяха да гласуват за него! Всеки който е прочел програмата ще разбере, че тя е дясна, дори много дясна! И изобщо няма нищо с очакванията на гласувалите за Радев от типа :" Кой ще ни дава пари без да работим"!
И от тук извода, че няма по прост и малоумен народ от българския!
Атанас Китов: Чуждестранните наблюдатели и журналисти се чудят защо в Унгария хората празнуват след изборите все едно е Нова година, а в България никой не се радва на огромния успех на Радев.
Николай Менков: Половината от хората, гласували за Радев преди това са писали във ФБ "за лева". Защото той хитро не каза не или да. Последното показва, че хората "за лева" са тъпи, а той е измамник. На тъпите.
Ивайло Кръстев: Бях в изборна комисия, гласуваше се машинно и на хартия. Не можете да си представите колко млади хора с предизвикателен вид гласуваха с 21 и дори нарочно не си сгъваха разпечатката от машината, аз това не мога да си го обясня. И още нещо, под черта редовете не ни стигнаха, наложи се да ни допълнят списъка... никога преди не се е случвало. Говора за секция в жк Младост - София. Гласуваха страшно много студенти от Варна, Русе, Търговище ...все едно всички поколения комунисти бяха мобилизирани...
- Асен Ангелов: Не, те са отвратени от ГЕРБ и МУТРАТА БОРИСОВ.
Kamen Dokov: Имам позната (собственик на малък бизнес), която първо ме попита за кого съм гласувал и после се похвали, че е гласувала за Радев... Защото "такъв мъж харесвам"...
Това е мотивацията! Нито политики, нито управленска програма, нито здрав разум...
Само едно голо "Такъв мъж харесвам"!
Joro Cavalera: Точно така, върнахме се в изходна позиция. И няма отърване от тоя пусти Кремъл. Тези слепци, така и не видяха и усетиха, че през всичките години, руснаците не ни оставиха на мира и правеха всичко възможно да пречат на една Европейска България. Хибридната война беше и все още е налице, подпомогната от разбиранията и желанията на голяма част от българите.
(https://www-facebook-com/svetlavdobreva/posts/10238563848947432?ref=embed_post)
ххх
•• Владислава Цариградска: Оттеглянето на Сарафов показва колко е независима съдебната власт / Достатъчна беше една публикация във фейсбук, по подобен начин се оттегли и Иван Гешев, припомни съдията - 23.04.26, https://clubz-bg/173815
"Оттеглянето на Борислав Сарафов беше пример за това колко е независима съдебната власт, как един призив във фейсбук публикация, на политическо лице, с остър и категоричен тон, доведе до тотален обрат от страна на и.ф. главен прокурор. Това каза пред Нова ТВ съдия Владислава Цариградска.
"Ние два месеца наблюдавахме как служебният министър на правосъдието Андрей Янкулов използва целия наличен инструментариум и правни средства, за да принуди независимата съдебна власт да види очевидното – че Сарафов стои незаконно на поста главен прокурор. ВСС, с какви ли не еквилибристики, отказваше да се подчини на закона, на ВКС и на Конституционния съд. И един фейсбук пост доведе до тотална промяна.
Това наблюдавахме и при свалянето на Иван Гешев - всички законни средства и юридически аргументи бяха несъстоятелни за този Висш съдебен съвет, който преди това го избираше с възторг, след което беше изречена заявка от Мария Габриел и се задейства цялата система", допълни Цариградска.
Тя цитира данни, според които са издадени над 250 разрешителни за прилагане на СРС спрямо магистрати.
"Единствената легитимна цел за използване на специални разузнавателни средства е за наказателно преследване, такива обаче няма според предоставената информация. Тази информация е била предадена в ДАНС", каза още Цариградска.
И допълни:
"Частните банки с информация ги видяхме на час по лъжичка. По този начин пратиха предупреждение на всички, които освен Теодора Георгиева са посещавали ВИП сепарето на Петьо Еврото".
Тя обясни още, че на база на данните изглежда, че в магистратурата има 1500 пъти по-криминогенна среда, отколкото в общата популация.
"Защото ако сравним броят на магистратите и използваните спрямо тях СРС-та и тези, които се отнасят за всички граждани, излиза, че в магистратурата престъпността е 1500 пъти по-висока. Единственият съдия, който е издавал от 2017 г. до 2022 г. разрешения за СРС-та спрямо магистрати, е Ушев, който беше председател на Апелативния специализиран наказателен съд. На база на справка, предоставена от зам.-председателя на Апелативния съд на комисията във Висшия съдебен съвет, е видно, че масово контролът е по оперативни разработки на службите – ДАНС, ГДБОП и Комисията за противодействие на корупцията. Службите са контролирали магистрати, включително и съдийски кабинети", каза още Цариградска.
Тя допусна, че може да се очаква от Сарафов да стане "разобличител отвътре". Тя каза, че не трябва да се прибързва в действията спрямо съдебната власт, "за да не допуснем нови грешки и да не допуснем инсталирането на следващите по-добре опаковани джуджета и нотариуси във ВСС". Съдията подчерта, че е необходимо спешно, със закон, да бъдат ограничени правомощията на ВСС с отдавна изтекъл мандат.
Тя допълни, че преди да се пристъпи към реподбор по върховете на съдебната система, трябва да има "прочистване на системата за злодеяния". Цариградска е на мнение, че всички досъдебни производства, свързани с Нотариуса и Пепи Еврото, трябва да бъдат предоставени в Народното събрание, "за да може информацията да бъде използвана за прочистване" на системата."
Търсене
За този блог

Гласове: 2545
Блогрол
1. Mediapool
2. Дарик Радио
3. FrogNews
4. Actualno
5. Parliament.bg
6. e-vestnik
7. ДСБ - сайт
8. Двери на Православието
9. Столична община
10. Пълен списък на видео отговорите на Иван Костов'2009
11. Comdos.bg
12. Едвин Сугарев – Svobodata.com
13. Блогът на Иво Инджев
14. Иво Беров – Интересни времена
15. Дойче Веле
16. Милен Радев – Де зората
17. бг радиостанции
18. Homepage.bg
19. Десни връзки
20. Сега
21. Блогът на Юруков
22. Блог на Павел Николов
23. Данибон
24. Християнство.бг
25. Настоящее Время
26. Канадските дневници на Райна Александрова
27. BIRD.bg
28. Капка Тодорова в Клуб Z
29. Свободна Европа / Хроника: Войната в Украйна
30. Сайт на проф. д-р Николай Слатински
2. Дарик Радио
3. FrogNews
4. Actualno
5. Parliament.bg
6. e-vestnik
7. ДСБ - сайт
8. Двери на Православието
9. Столична община
10. Пълен списък на видео отговорите на Иван Костов'2009
11. Comdos.bg
12. Едвин Сугарев – Svobodata.com
13. Блогът на Иво Инджев
14. Иво Беров – Интересни времена
15. Дойче Веле
16. Милен Радев – Де зората
17. бг радиостанции
18. Homepage.bg
19. Десни връзки
20. Сега
21. Блогът на Юруков
22. Блог на Павел Николов
23. Данибон
24. Християнство.бг
25. Настоящее Время
26. Канадските дневници на Райна Александрова
27. BIRD.bg
28. Капка Тодорова в Клуб Z
29. Свободна Европа / Хроника: Войната в Украйна
30. Сайт на проф. д-р Николай Слатински