Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.05 03:33 - "А Радев говори, говори, говори и... говори", посещение в Берлин
Автор: vselenche Категория: Новини   
Прочетен: 189 Коментари: 2 Гласове:
1

Последна промяна: 20.05 21:45


А Радев говори, говори, говори и... говори - Капка Тодорова, Клуб Z, 19.05.26
image

"След срещата си с него германският канцлер Фридрих Мерц бе лаконичен: София няма да е новата Будапеща

Срещата между българския премиер Румен Радев и германския канцлер Фридрих Мерц в Берлин продължи малко по-малко от час. Основната тема на разговорите бе икономическото сътрудничество между двете държави и съвместната работа в областта на отбраната. Украйна също бе тема - но докато Радев повтори тезата си, че е време да се премине към дипломация за решаване на конфликта, канцлерът посочи, че проблемът за започване на преговори е в Русия - засега Кремъл не е дал сигнал, че иска наистина да разговаря за край на войната.

Докато Мерц бе доста лаконичен и сух в отговорите и коментарите на пресконференцията след срещата, Радев изложи надълго и широко позициите на новото правителство в София по всички теми - от кохезионната политика през свободата на медиите до евентуални инвестиции в нова гигафабрика. Премиерът сякаш все още не е излязъл от предизборния модус и буквално преразказа почти цялата си предизборна програма, която на този етап - 10 дни след изборите, е все още в сферата на пожелателното.

Визитата на Радев в Берлин обаче бе достатъчно красноречив знак за Германия и вероятно затова тя бе осъществена толкова скоро макар и да изненада домакините. Обикновено на новите премиери първата цел в чужбина е Брюксел. Знакът, който София даде с тази първа визита, бе разтълкуван еднозначно в Берлин - въпреки, че е смятан за проруски политик, Радев няма да саботира проукраинската политика на Европа, както правеше Орбан. Това бе и едно от първите неща, които каза Мерц пред журналисти:

“След изборите в Унгария ЕС вече може да работи без пречки и съвместно!“

Това бе и най-важното за Германия от посещението. Останалите детайли, които разказа Радев, за Берлин са теми, по които тепърва ще се говори в рамките на ЕС - най-вече за промените в кохезионната политика. Това стана ясно и от красноречивата физиономия на канцлера, за когото казват, че "има субтитри на лицето" и не може да крие истинските си чувства. Той очевидно беше притиснат от гъстата си програма и след първите реплики пред журналисти, с които стана ясно, че Германия е облекчена от сигнала на новото правителство в София за проевропейски курс, сякаш нямаше търпение пресконференцията да приключи."
(https://clubz.bg/174850)

Дани Иванов
, Фб, 18.05.26:
Още при първата визита на Радев му обясниха, че ЕС ще увеличава натиска върху Русия и ще предоставя непрестанна подкрепа за Украйна. Мерц леко напомни, че Германия е най-големият търговски партньор на България. Ако нашите баламурници са си мислили, че световните сили ще оставят бай Радев да им дава акъл каква политика да водят, трябва вече да са изтрезнели. Точно ще покажат къде му е мястото като нетен бенифициент на евросредства.
image
(https://www.facebook.com/Dani.Ivanov.blog/posts/958080690440109?ref=embed_post

Радан Кънев, Фб, 19.05.26:
Мерц иска преговори* и мир чрез натиск върху Русия.
Радев иска преговори и мир чрез натиск върху ... Украйна.

Колко голяма е разликата? Огромна, по няколко причини:

1) Първо контекстът: Путин доскоро изключваше участие на Европа в преговорния процес. Той всъщност изключваше и Украйна. Неговата идея беше единствено пряко договаряне с Тръмп, който също публично отхвърляше ролята на Европа и Украйна.

2) Още контекст: Тръмп не се интересува от независимостта и суверенитета на Украйна. В неговите първични, донякъде инфантилни представи за света, Украйна е терен за "разпределение на влияние" между САЩ и Русия - както икономическо, така и стратегическо. Нещо като Персия между Русия и Британската империя преди повече от век. С разликата, че Тръмп не знае за Персия, а Путин знае и е обсебен от подобни имперски сделки, което го поставя в далеч по-добра позиция в дружеските разговори.

3) И Тръмп, и Путин виждат интерес в слабостта на Европа - и икономически, и стратегически. От тази гледна точка, мир, който е унизителен за Европа и фатален за украинската независимост, изглежда добра сделка между тях. Сделка, след която "разпределението на влияние" може да продължи на Запад. На Югозапад - на Балканите - има още два мощни фактора - Китай и Турция.

4) За Тръмп, загробването на украинската независимост и пренасянето на риска на Запад представлява неоценима възможност да развие един бизнес модел от Ню Йорк, който - казват - не бил чужд на фамилията му. Нарича се security racket и изисква наличието на слаб, несигурен и заплашен "партньор", когото да "закриляш"...

5) Съответно - за Европа, "мир" чрез натиск върху Украйна и смачкване на нейната независимост е кошмарен сценарий, който увеличава драматично рисковете, пред които континентът (не само ЕС) е бездруго изправен.

6) Съответно - за Европа преговори без европейско участие не могат да доведат до същински мир. Те са път към ескалация на рисковете. Излишно е да казваме, че преговори без украинско участие не могат да доведат до никакъв мир, а само до хаос и ескалация на насилието.

7) Голямата победа на Украйна (и в немалка степен на Европа) е, че повече от година след началото на рекета от срана на Тръмп, позициите на Украйна на бойното поле се подобряват, а не се влошават. А дипломатическите й позиции се подобряват многократно, благодарение на уникалните иновации в областта на отбраната и воденето на военни действия. Това рязко повишава и тежестта на Европа, която единствена остана зад Украйна в този тежък период.

Или казано накратко - позицията на г-н Радев за намаляване/спиране на подкрепата за Украйна и отслабване на натиска върху Русия няма как да отговаря нито на българските, нито на общоевропейските ни интереси. Тя е драматично различна от европейския консенсус, в случая изразен от Мерц. И всъщност обслужва дори не толкова Путин, колкото Тръмп. Защото разделение в ЕС по оста "Кремъл" не е възможно. Но по оста "Вашингтон" все още е, макар не за дълго.

*Всеки отговорен политик в Европа (в т.ч. Украйна) иска мир и знае, че мир се постига чрез преговори. И Зеленски, и Мерц, и Макрон, и Мелони са призовавали многократно за мирно решение.
(https://www.facebook.com/radan.kanev/posts/10163094858387636?ref=embed_post

Още по темата в "Свободна точка": И двамата искат преговори. Мерц призова за натиск върху Русия и подкрепа за Украйна, а Радев – за „деескалация“, 18.05.26, https://svobodnatochka.bg/novini/radev-merts-rusiya-ukrayna/ 
В статията има и видео на съвместната пресконференция на канцлера на Германия и българския министър-председател, която започва с думите на Фридрих Мерц:

„Сърдечно добре дошъл да кажа на новия премиер на България Румен Радев на своето първо посещение извън собствената му страна, само 10 дни след избора му за министьр-председател.
Радваме се, че днес сте в Берлин и сърдечно честито искам да ви кажа за първото място на страната ви в "Евровизия" - "Bangaranga". В цяла Европа това ще бъде шлагер на лятото, както изглежда, запомняща се мелодия.”

Радев, който бе посрещнат с военни почести в Берлин, е начело на делегация, която включва вицепремиера и министър на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев и министъра на външните работи Велислава Петрова.

Германските медии за България: От DARA и „Бангаранга“ до политиката на Радев - „Пресечна точка“/NOVA, 18.05.26

„Посещението на Радев според мен е по-скоро опознавателно“, смята Александър Андреев

Премиерът Румен Радев пристигна на официално посещение в Германия, където се очаква да бъде посрещнат с военни почести от германския канцлер Фридрих Мерц. Това е първата държава, която Радев посещава в качеството си на министър-председател, а визитата идва в момент, в който България попада все по-често във фокуса на германските медии – както заради политиката, така и след историческата победа на DARA на „Евровизия“ 2026. Темата коментира в ефира на „Пресечна точка“ дългогодишният главен редактор на българската редакция на „Дойче веле“ и политически наблюдател на „Капитал“ Александър Андреев. По думите му посещението на Радев съвпада с огромния международен интерес към България след триумфа на DARA.

„След „Евровизия“ България буквално влезе в дневния ред на Германия. Успехът на DARA избухна в медиите и предизвика стотици публикации“, заяви Андреев.

Той даде пример с германското издание Bild, което публикува материал със заглавие „20 вълнуващи неща, които не знаете за България“. В статията се акцентира върху българските традиции, кирилицата, културата, чушкопека и град Пловдив.

Според Андреев в германските медии и радиа едновременно се коментират както победата на DARA, така и визитата на Радев. Той отбеляза, че в публикациите се акцентира и върху консервативните позиции на България по теми като еднополовите бракове.

„Посещението на Радев според мен е по-скоро опознавателно“, смята Александър Андреев. По думите му в големи германски издания преди парламентарните избори в България често са се появявали критични оценки към Радев. „Пишеше се, че е проруски, антиукраински и че е вторият Виктор Орбан“, посочи той.

Андреев допълни, че според него екипът на премиера вероятно е избрал именно Германия за първа официална визита с цел да бъде изпратен различен политически сигнал към Европа. „Вероятно идеята е да се покаже, че България няма да спира помощта за Украйна и че Радев не е политикът, за който някои германски медии го представяха“, коментира още той.

Целия разговор гледайте във видеото."
(https://nova.bg/news/view/2026/05/18/537585/германските-медии-за-българия-от-dara-и-бангаранга-до-политиката-на-радев/

Видео: Радев в Берлин – Контракоментар с Капка Тодорова – 18.05.26 

Виж още статията на Капка Тодорова в Клуб Z Радев и Мерц се разминаха за бюджета на ЕС и за Русия / Германският канцлер обяви, че Кремъл не е показал готовност за преговори за мир, българският премиер настоя, че Европа трябва да прибегне до дипломация - 18.05.26, https://clubz.bg/174824

Видео 1: Алтернативата с Илиян Василев, 18.05.26

"Защо Радев избра Германия за първата си визита - коментар на водещия. Дългосрочни проекции на модела „Радев“? - разговор с Евгений Кънев, доктор по икономика."

Видео 2: ⏮ 18.5.2026 - ДЕНЯТ с В. Дремджиев: Велина Чакърова, Иво Инджев, Гергана Димитрова 

"От Берлин Велина Чакърова, геополитически експерт, за това, че при Радев след срещата с Мерц има еволюция по отношение на Русия и стратегическата автономност на Европа.
Иво Инджев* за Радев в Берлин, украинската инициатива срещу агресията на Путин и последиците за властта му, за Тръмп, Си, Тайван и какво може да промени хода на войната с Иран.
Гергана Димитрова, главна редакторка на издателство „Лист”, за Дара, талантът на българите, защо някои завиждат на успеха, как българската книга трябва да инвестира популярност чрез присъствие на световни панаири."

*Радев в еврос(к)ептичната яма - От Иво Инджев, 19.05.26 

"Рядко обръщам внимание на публиката на свои телевизионни участия, но в случая го правя по една причина: бях в студиото на “Денят с Веселин Дремджиев” по ТV 1 и коментирах посещението на Радев в Германия буквално часове след като то беше започнало. (Половин) ден по-късно установявам, че практически няма какво да добавя.

Радев е предсказуем като войник, доказал, че изпълнява стриктно заповеди. Явно не трябва да очакваме от него иновации и импровизации.

Импровизациите, както знаем от музиката и други изкуства, ги умеят само хора, овладели до съвършенство базисния инструментариум на своето изкуство и си позволяват да го надграждат благодарения на своето майсторство и въображение. Последното му стигна в битността му на президент до това да имитира в областта на авторекламата путлер и бабаита от Банкя гол до кръста.

Нашият случай е “веднъж Радев, винаги Радев”!

Хората, които се гордеят, че не се променят с годините, на практика си признават един вид инфантилност. Демонстрират неспособност да оценяват и да се съобразяват с променящата се обстановка- особено в днешно време, когато това се случва с невиждана и нечувана в човешката история досега бързина. Не порастват заедно с порасналите им задължения и отговорности. На практика това означава, че ни очакват скучни времена с такъв властелин на България.

Скуката сред обществото може да е отговор на автоматично работеща политическа и управленска машина, поради което гражданите не се интересуват кой я управлява. Така е в най-процъфтяващите демокрации в света.

У нас скуката означава а(нти)патия. Рано или късно тя ще отвори вратата за някоя Дара в политиката, каквато не сме очаквали, но е вероятно да се п(р)ояви също толкова шеметно, както нашата победителка на най-голямото музикално състезание в Европа и в света.

Европейското побеждава в България, както се видя, а Радев е олицетворение на обратното на европейското с подкрепата си за евроскпетицизма. Изобщо не си е на мястото, което се полага на един европейски българин- вижда се особено контрастно от злобното мълчание, което настана в лагера на евроскептиците след българската еуфория от победата на България във Виена." 
(
https://ivo.bg/2026/05/19/радев-в-евроскептичната-яма/)

image

ДЕНЯТ с В. Дремджиев, кратки новини: #HEADLINES 19.5.2026 с участието на Лидия Шулева, Елена Поптодорова, Меглена Антонова, https://www.youtube.com/watch?v=6VlzHmcZ-ZU

"Започва ли Радев дрейф към #авторитаризъм - ПБ ограничава правата на опозицията в Народното събрание чрез промени в #правилника за дейността и механизма за приемането на законите, но и за задаването на въпроси. В #Берлин #Мерц, чието позвъняване Путин все очаква, говореше за "увеличаване на натиска" защого #Москва не иска прекратяване на огъня и преговори, но #Радев подмина този детайл и предпочита да говори за "деескалация"."

Божидар Божанов, 18.05.26:
Скандални промени в правилника на парламента предлагат управляващите.

Правата на опозицията се ограничават по начин, по който дори и ГЕРБ и ДПС не са си позволявали.

Съкращават се всички срокове за запознаване със законопроекти - преди комисии, преди зала. Предишното мнозинство като правеше заседания от засада за 27 секунди поне нарушаваше правилника, който изискваше 72-часови срокове. Това мнозинство иска да си промени правилника, така че такива безобразия да са законни. Някои срокове изобщо се премахват. Веднага. Кой разбрал - разбрал.

Сега дори извънредните точки ще се внасят от упор - без председателски съвет. И ако случайно някоя група поиска почивка, за да реши какво прави, ще може само 10 минути (а не 15, както досега). Така ами - опозицията не може да го спре, да си мълчи там.

Впечатляваща е и борбата на мнозинството с временните комисии. Прогресивна България на практика ги забранява, за да не се обяснява защо не ги подкрепя. За временна комисия ще трябват 48 подписа (т.е. дори да я предложим ще трябва да търсим подписи от ГЕРБ или Възраждане). Но и да я предложим, тя няма да можеда влезе в дневния ред дори в "деня на опозицията" (всяка първа сряда от месеца).

В деня на опозицията няма да могат да се правят и изслушвания - да не вземе да викнем някой министър да се обяснява. Ще кажете - ама в петък ще идват поне? Ако не искат, няма, защото ограничението от две отлагания на въпрос се отменя. Ще могат вечно да отлагат и да се крият от въпроси.

Освен парламентарния контрол, законодателната инициатива на опозицията също е засегната. Вече законопроекитите ни няма да трябва да се гледат заедно с тези на управляващите. В предишни парламенти, за да се "откачи" един законопроект от други със същата тема, трябваше 2/3 мнозинство в комисия. Но тъй като нямат толкова, махат това по-високо мнозинство. Т.е. законопроект на опозицията може да не стигне до разглеждане никога. За да не се червят да го отхвърлят.

Премахва се и задължението на институциите да предоставят документи на народните представители. Важен инструмент, с който да знаем какво прави властта. Сега ключови документи ще се крият без дори да трябва изобретателността на предишните - неспазване на срокове, класифициране на информация, частични отговори. Сега просто ще казват "няма пък".

Всички тези вредни поправки се предлагат без мотиви (с три кратки, бланкетни изречения). Радев се оплака от законодателната инициатива на депутатите, че не била по стандартите на Министерския съвет. Но явно тези правила не важат за неговите депутати.

Колеги управляващи, оберете си поне малко авторитарните желания. Опозицията не е там за да пречи, а за да показва алтернатива и да бъде глас на тези, които не са гласували за вас.
(https://www.facebook.com/bozhobozhanov.demokrati.bg/posts/1268438245485146?ref=embed_post

Още по темата:
1. Орязват правото на депутатите да говорят в парламента / "Прогресивна България" съкращават силно времето за приемане на законопроекти – 19.05.26, https://www.vesti.bg/bulgaria/oriazvat-pravoto-na-deputatite-da-govoriat-v-parlamenta-6260000

2.
 „Гумен печат на Радев“. Опозицията критикува промени, които я ограничават да пита. ПБ защити предложенията - 19.05.26, https://svobodnatochka.bg/novini/pb-opozitsiya-ogranicheniya-vaprosi/

3. ПБ иска рязко да ограничи достъпа на депутатите до документи - 19.05.26, https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/pb-iska-ryazko-da-ogranichi-dostupa-na-deputatite-dokumenti 

4. Божидар Божанов, Фб, 20.05.26:
Управляващите ограничават контролната функция на Народното събрание, което противоречи на духа на Конституцията.
видео
https://www.facebook.com/reel/26525976160438555?locale=bg_BG

Божидар Божанов, Фб, 20.05.26:
Не трябва да се прехвърля допълнителна тежест върху законодателната функция, неглижирайки парламентарния контрол.
видео
https://www.facebook.com/reel/954695140709395?locale=bg_BG

И др., ВИЖ в коментар!

Видео 3: Радан Кънев за РАДЕВ и ПУТИН: МИТОВЕ или ФАКТИ? - Денят на Дарик, 18.05.26 

“Ако ПБ искат да се провалят, а и да провалят цялата нация със себе си, тогава нека се държат все едно партиите от опозицията са с отпаднала необходимост”, каза Радан Кънев.

За жалост обаче натам вървят, ПБ, дали от неразбиране, щото им иде отвътре, така са закърмени или се правят на неразбиращи, скоро ще просветне.

ВИЖ: "Неразбираемо е защо се реагира негативно". В ПБ учудени, че опозицията ги критикува за правилника на НС / Управляващите искали да оптимизират работата на парламента - 19.05.26, https://clubz.bg/174863 

"Меко казано странните промени в правилника за работа на парламента, който е с ранг на закон, предложени от "Прогресивна България", обединиха иначе разделената опозиция в едно: налагат се силови мерки за заглушаване на инакомислещите. "По комунистически". Властта обаче не дава вид да разбира какъв е проблемът." (Клуб Z)

Така или инак, т.е. дали се правят на гламави или им иде отвътре добре е да запомнят следното:

"...Който не иска политическо говорене - да не ходи в парламента! Парламентите за това са създадени - за да има в тях силно, смислено, огнено ако щете политическо говорене.

Който не иска политическо говорене да се връща в казармата или направо в комунизма! В тази институция и при този режим политическо говорене няма.

Тук не е Москва! Тук не е казарма! Тук не е комунизъм!

И това важи за всички. Дори за онези и особено за онези, които имат 131 мандата в парламента."

(Тук не е Москва! Тук не е казарма! Тук не е комунизъм! / Който не иска политическо говорене - да не ходи в парламента, https://clubz.bg/174752)

***

„сатанизъм” и кой бил първоизточникът, свидетелства Лавров! 

Да, за "Евровизия“ 2026 г. и Дара става дума.

„Сатанистка, а?!?!
Мамка им московска на всякакви дачковци, блъсковци и стамболовци!
(и на тем подобните...)” пише във Фейсбук Milen Maximoff (Милен Радев).
Да, московци са, грешка няма, лично Лавров го потвърди.

Постът на Milen Maximoff във Фб от 17 май, фрагмент от пресконференцията на Дара -https://www.facebook.com/100000634715406/videos/2093068318226306?__so__=permalink 

Цялата пресконференция на DARA след финала на песенния конкурс „Евровизия 2026“ на 17 май 2026 г. – БНТ, https://www.youtube.com/watch?v=7-9Sdft9Dx0 (https://www.instagram.com/reel/DYdFxOYtNv4/)

*Eurovision 2026 winner Dara describes what her song "Bangaranga" means - https://www.youtube.com/watch?v=776RN-kwrkw&t=3s

(Lyrics/Превод) DARA - Bangarangahttps://www.youtube.com/watch?v=DQuPftq7-Mk

След триумфа на Дара (DARA) на песенния конкурс Евровизия във Виена, руският външен министър Сергей Лавров публично разкритикува събитието, определяйки го като проява на „откровен сатанизъм“ и конкурс, с който Русия отказва да се примири. За това съобщава ТАСС. По-подробно ще дам в коментар, да не замърсявам тук. Както и за путиниста Киркоров, който се опитва да се пришие към победителката и да напомни за себе си.

"Бангаранга": успехът на Дара и сблъсъкът на две Българии - Емилия Милчева/DW, 18.05.26, https://www.dw.com/bg/bangaranga-uspeht-na-dara-i-sblskt-na-dve-blgarii/a-77193415

image
Дара представи един свеж образ на България вместо утвърдения - на една тъжна застаряваща нация, която обикновено свързват с демографска и политическа криза и емиграция.

И в края.

Поздрав на Русенски митрополит НАУМ за Дара, както и послание до българите, пост във Фб от 17 май:

“Честита победа на България в действителността на световната конкуренция, въпреки българската завистливост и злонамереност към успешните хора!

Българи, научете се да се радвате на постиженията на своите сънародници, вместо да ги хейтвате и да им завиждате!

Честито и успех на моята съгражданка Дара, да е жива и здрава!”

image
https://www.facebook.com/RusenskiNAUM/posts/1836407327682071?ref=embed_post 

Из коментарите под поста:

Archimandrite Nicanor:
Едно време се говореше за “социализъм с човешко лице”.

Ето, че и Църквата може да има човешко лице!

Помните преди години какво ви бях говорил…

P.S. Малко катехизис за “сатанолозите”. Когато в тази песен се казва “аз съм ангел, и демон, и психо”, се обозначават състоянията, през които неизменно преминава нашето човешко поведение. На всеки един от нас без изключение! Правим ли добро - уподобяваме се на ангелите, вършим ли зло - ставаме като демоните, ако много четем пламенмиряновщини - ясно е, че ще станем психо.

А народната мъдрост го е казала така: ум царува (на небето с ангелите), ум робува (на демоните), ум патки пасе (знаете за кого се отнася).
Туйто и целия “сатанизъм”.

Reneta Trifonova:
Владико, благодаря Ви за тази реакция на страницата. Разплакахте, зарадвахте и отсрамихте цялата ни църква, барабар с талибаните в нея! И показахте какво е пастирска и човешка позиция! По думите на св. апостол Павел: „за всички станах всичко, щото по какъвто и да е начин да спася някои“ (1 Кор. 9:22).

Илиян Чолев:
РЕСПЕКТ за ясната и точна позиция! Единствен от всички митрополити!

Denitsa Radonova:
Много исках човек като вас да оглави БПЦ! Благодаря за прекрасните думи към DARA / Darina Yotova , тя го заслужава!

Георги Андонов-Клечков:
Браво на Дара, но браво и на Вас за примера, и пастирската Ви любов! Адмирации, Владико!

Бояна Шандуркова:
Дано да има кой да разбере, че в Бангаранга няма сатанизъм, а сила, битка срещу злото. Дълбоко уважение, Ваше високопреосвещенство за примера за единение, който давате!

и др.
















Гласувай:
1



1. vselenche - Иво Христов щял да поеме организационния комитет за Евровизия - Teodor Slavev, Фб, 20.05.26
20.05 17:02
Teodor Slavev:
Иво Христов щял да поеме организационния комитет за Евровизия.

Няма меме, това е мемето.
(https://www-facebook-com/neopowerbg/posts/10163216462268732?ref=embed_post)

Из коментарите:

Daniel Stefanov: Явно ще смени Дара с Филип Киркоров.

Martin Gramatikov: Професора предполагам имаш предвид - той е най-подходящ и за водещ.
- Teodor Slavev: Не, вицепремиерът.
- Pol Naidenov: Teodor Slavev, на откриването ще връзват пионерски връзки.

Martin Toshev: Иво Христов току-що лепна етиката “С отпаднала необходимост” на жълто паветието, освен на партиите им.

Деница Петкова: НАГЛОСТ!

Rositsa Stoyanova: Най-добре да я проведем в Париж!

Силвия Паскалева: Ъ, мислех, че е шега.

Stefan Radev: С челния опит на "Славянский базар" - Витебск , Беларус...

George Veselinov: Ама то не е смешно. Трагично е.

Elisaveta Nedyalkova-Vitullo: Комитет!!! Сякаш му търсят работа на вицето поради отпаднала необходимост да развива човечеството. Чудя се какво има в главите на тези 1,4млн. човеци, избрали кухия летец.

•• Иво Христов ще организира "Евровизия" в България / Той ще оглави междуведомствения организационен комитет за провеждането на конкурса, обяви Радев - 20.05.26, https://clubz-bg/174899

"Вицепремиерът по стратегическото развитие и координацията на политики Иво Христов, който по собствените му думи отговаря в правителството за "човешкото развитие, благосъстоянието и еволюцията на хората", ще ръководи подготовката на България за домакинството на песенния конкурс „Евровизия“ през 2027 година. Това обяви министър-председателят Румен Радев преди началото на заседанието на Министерския съвет.

По думите на премиера, правителството създава специален междуведомствен организационен комитет, който ще бъде председателстван от Христов. В него ще участват представители на всички ресорни министерства, ангажирани с подготовката на мащабното международно събитие.

Още тази седмица правителството ще покани победителката Дара, нейния екип и ръководството на БНТ за обсъждане на конкурса.

Иво Христов е един от четиримата вицепремиери в кабинета и отговаря за секторите образование, култура, туризъм и спорт.

През годините неведнъж е коментирал конкурса във Facebook. През 2017 г. той пише:

„Ако не беше заклет путинист, Путин щеше да спечели Евровизия.“

Тази година, ден преди финала той написа в профила си: "Спасителен детокс за слуха след Евровизия".

След победата на Дара обаче написа:

„Поздравления за Дара, чиято неустоима енергия помете всички интриги на сложния вот на Евровизия. Благодарности и към за професионализма в подготовката на българското участие!“

Сред основните въпроси, които организационният комитет предстои да реши, е изборът на града домакин.

Още в първия ден след победата на Дара започна надпревара по темата. Кметовете на Бургас, София и Пловдив първи заявиха желание да приемат конкурса. По-късно към тях се присъедини и Варна - родният град на Дара.

България ще бъде домакин за първи път, без да броим "Детската Евровизия" през 2015 г.

Домакинството обаче не се печели автоматично.

Според правилата на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), конкурсът традиционно се организира от обществената медия на страната победител, но това става след потвърждение от EBU. Ако победителят не може да организира събитието, EBU може да посочи друг домакин.

Най-ясният ориентир за изискванията идва от процедурите на обществените медии в предишни издания. Градовете кандидати трябва да разполагат с напълно оборудвана зала с капацитет около 10 000 зрители, добра международна свързаност, достатъчно хотелска база и организационен капацитет за сигурност, транспорт и устойчивост.

„Евровизия“ е телевизионна продукция с три основни шоута – два полуфинала и финал, плюс десетки репетиции. Това предполага бекстейдж пространства, гримьорни, пресцентър, зони за делегации, техника и продукционни офиси.

Практиката от предишни домакинства показва нужда от допълнителни площи и логистична инфраструктура за над хиляда журналисти, стотици участници и международни екипи."

•• Вместо да разгражда Радев надгражда арогантността - От Иво Инджев, 21.05.26

"Тъкмо се чудех какво ще измислят евромразците за отблъскване на българите (и други етноси у нас и по света) от привлекателната сила на Европа след победата на българката Дара на конкурса “Евровизия” и те ми дадоха нагледен урок, че не бива да подценявам коварството им.

Вицепремиерът Иво Христов, който не крие презрението си към този конкурс (и към ЕС изобщо) ще координира, т.е. ще ръководи дейността на държавата по организирането на същия този конкурс. Съобщи го неговият говорител Румен Радев като част от свое изявление без право на медиите да задават въпроси. Така нареди Слави Василев и Радев изпълнява препоръките му как се внася ред в медиите.

Иво Христов като началник на българското държавно усилие за организиране на “Евровизия” в България е представителен, заслужаващ и подходящ за главен организатор на предстоящото събитие само в рамките на една голяма подигравка за наказание на всички, които си въобразяват, че могат да си пеят, танцуват и печелят световно внимание по своя воля безнаказано.

Нахалството на предишния ни властелин стигаше само до открито лобиране за размагнетизирането на доминиращия в техния тандем Пеевски. Но милиционерският генерал не стигна дотам да назначава Пеевски за шеф на комисия за борба с корупцията в САЩ и Великобритания.

Радев уж щеше да разгражда, но всъщност надгражда непукизма на своя милиционерски предшественик. Това означава фактът, че назначава за главен организатор на българския ентусиазъм на “Евровизия” главният герой от антибългарския филм на Даря Асламова “България умира тихо” от 2013 г., който злослови повече от всички подобия във филма срещу европейския път на България.

НА СНИМКАТА: Иво Христов във филма на Асламова. При негова поява в кадър над главата му се изписва “България я няма”."
(https://ivo-bg/2026/05/21/вместо-да-разгражда-радев-надгражда-а/)

*/ Вицепремиерът Иво Христов ще организира "Евровизия 2027" / Тази седмица правителството ще се срещне с Дара - 20.05.26, https://www-ploshtadslaveikov-com/vitsepremierat-ivo-hristov-shte-organizira-evroviziya-2027/

"Вицепремиерът Иво Христов разкри, че се нуждае от джаз детокс срещу "Евровизия", но ще му се наложи да я организира.

В рамките на тази седмица правителството ще се срещне с Дара, нейния екип и ръководството на БНТ за координации по всички въпроси, допълни Румен Радев.

Иво Христов вече обяви, че не харесва песенния конкурс „Евровизия“. Няколко часа след втория полуфинал на „Евровизия“, в който участваше и българката Дара, вицепремиерът по човешко развитие публикува в личния си профил във Фейсбук
песен на Сара Вон от 1964 г., която определи като „спасителен детокс за слуха след „Евровизия“."

ххх

След триумфа на Дара (DARA) на песенния конкурс Евровизия във Виена, руският външен министър Сергей Лавров публично разкритикува събитието, определяйки го като проява на „откровен сатанизъм“ и конкурс, с който Русия отказва да се примири. За това съобщава ТАСС: „Искам веднага да заявя, че няма да се съобразяваме с критериите, които в момента определят участниците в “Евровизия“ и които всъщност са критерии на откровен сатанизъм. “Няма да ги приемем, честно“, отбелязва Лавров на пресконференция след преговорите с министъра на външните работи на Екваториална Гвинея Симеон Ойоно Есоно Ангуе.” И прочие, виж тук: •• Лавров за "Евровизия": Русия няма да се съобрази с критериите на откровен сатанизъм - 18.05.26, https://www-focus-news-net/novini/mejdunarodni/Lavrov-za-Evroviziya-Rusiya-nyama-da-se-suobrazi-s-kriteriite-na-otkroven-satanizum-2967652
Вкл. и тук, видео: •• След победата на DARA: Русия видя "сатанизъм" в "Евровизия", с който "не може да се примири" (ВИДЕО) - 18.05.26, https://www-actualno-com/europe/sled-pobedata-na-dara-rusija-vidja-satanizym-v-evrovizija-s-kojto-ne-moje-da-se-primiri-video-news_2595759-html

Ти да видиш! Значи от една страна Лавров говори за „сатанизъм”, а от друга путинистът Киркоров се опитва да се пришие към победителката и да напомни за себе си. За това разбираме от •• пост на Faktor във Фб от 18 май:

„Путинистът Киркоров също се прилепи към победата на България на „Евровизия 2026.
По думите на „гения“ Киркоров, неговият екип е участвал в създаването на сценичното изпълнение на Дара, а България изобщо била „16-а република на Русия“, та българите „много тъгували“ по Русия. Този не трябва да го пускат в България, особено във Варна.”
https://www-facebook-com/reel/1974696697265640

И тук: •• Дългата ръка на Русия: Филип Киркоров обяви, че стои зад победата на DARA (ВИДЕО) - 17.05.26, https://www-actualno-com/music/dylgata-ryka-na-rusija-filip-kirkorov-objavi-che-stoi-zad-pobedata-na-dara-video-news_2595291-html

"Оказва се обаче, че в победата на България има руска следа, пишат руски медии.

Певецът Филип Киркоров обяви, че всъщност той е изиграл ключовата роля за това България да спечели "Евровизия". Народният артист на Русия обясни в предаване на популярната водеща Яна Чурикова за приноса си към успеха на "Bangaranga".

Той обяви, че от БНТ са се свързали с него с молба да помогне за българското участие тази година.

"За мен щеше да е грях да не застана под знамето на малката си родина България, с която споделям толкова много връзки, откъдето започна моето пътуване. Естествено, когато българската телевизия се обърна към мен с молба да подкрепя България тази година, не можах да устоя на възможността", заяви Киркоров.

Киркоров е направил връзката с композитора на "Bangaranga" Димитрис Контопулос, който е бил част от неговия проект Dream Team. Контопулос е написал и двете конкурсни песни на Сергей Лазарев, когато той представяше Русия на "Евровизия". Така се появява "Bangaranga".

Киркоров също така бил човекът, който е постигнал договорка с режисьора на българското участие - *Фредрик Ридман. Той е един от най-търсените сценографи на "Евровизия", като е поставял две от победните изпълнения на конкурса - това на Манс Зелмерльов през 2015 г. и това на швейцареца Немо през 2024 г.

Той обяви, че не е присъствал на конкурса, защото участието му "вероятно би предизвикало нездравословен интерес".

Всичко това стана на фона на думи на шефа на "Евровизия" Мартин Грийн, според когото имало шанс Русия да се завърне, защото можело да отговори на изискванията на конкурса, но той коригира първоначалната интерпретация на думите си в смисъл, че не е бил разбран."

(*) Сценичният режисьор на победители от "Евровизия" поема "Bangaranga" (ВИДЕО) - 04.03.26, https://www-actualno-com/music/scenichnijat-rejisior-na-pobediteli-ot-evrovizija-poema-bangaranga-video-news_2563574-html

Освен това в сайта *Faktor има публикувана и следната статия: •• Украинец, работил по финалното изпълнение на Дара, отговори на Киркоров, 18 май

„Стана известно, че в победното изпълнение на представителката на България на международния песенен конкурс „Евровизия-2026“ са участвали украински артисти. По-специално, един от тях е бил Николас Чоб.

Мъжът отбеляза, че е работил с Дара и нейния екип още от самото начало на избора на песента до финалното изпълнение.

„Работих с екипа на България като creative advisor – човек, към когото продуцентският екип се обръщаше за творческа оценка и препоръки относно изпълнението. Участвах в разработването на визията и функционалността на основната декорация на номера заедно с украински художник-постановчик, както и в създаването на видеосъдържание за LED екраните“, отбеляза Николас Чоб в коментар за Telegram канала „Музвар“.

Той също така се изказа за неотдавнашното заявление на путиниста Филип Киркоров, че е помагал за подготовката на представителката на България за шоуто.

„За Киркоров научих за първи път от Threads. На всички етапи от подготовката на номера – от момента на избора на песента от участничката до финалното изпълнение – нямаше нито едно споменаване за негово участие от страна на продуцентския или режисьорския екип.

Затова не мога да потвърдя неговата съпричастност към непосредственото създаване на пърформанса, по който работих. Мисля, че опитите му да си припише участие в победата изглеждат като лична инициатива да напомни за себе си и за това откъде произхожда, тъй като България е една от малкото страни, в които най-вероятно му е разрешено да влиза и където ще има възможност да дойде на своя „любим конкурс“, добави украинецът.”
https://faktor-bg/ukranec-rabotil-za-dara-otgovori-na-kirkorov

•• Капутин, Фб, 21.05.26:
То беше ясно, че ватенката лъже най-нагло. Румънецът и гъркът се разграничиха. Нямам идея защо БНТ и Милотонова не го направят. Всъщност имам де...

Гръцкият композитор Димитрис Контопулос заяви пред RFI, че Филип Киркоров не е имал каквото и да било участие в създаването на песента спечелила Евровизия.
Контопулос е категоричен, че макар Киркоров да го е подкрепял през годините, той не е участвал в този конкретен проект.

Румънецът Кристиан Тарчеа, който участва в създаването на Бангаранга, също отрече каквото и да е участие на прокремълския певец. Той посочи, че песента е създадена от него, Дара, Контопулос и Анн Джудит Уик.
(https://www-facebook-com/permalink-php?story_fbid=122173402544741735&id=61572252076131&ref=embed_post)

- ВИЖ и коментарите!
Пише: Тая тъпотия, че Филип Киркоров е бил в основата на Бангаранга и е направил връзката, я сътвори Драго Чая на сутринта след Евровизия в някакво студио по БНТ. (Tihomir Tihomirov) Драго чая обяви връзката на кИркоров с #Бангаранга. Толкова го натъртваше, че да не се усъмниш в достоверността. (Elena Petrova Dimitrova) Драго Драганов пусна слуха за Киркоров. (Иван Николов) Разбира се, че няма. Русия вие на умряло, че Дара и България печелят Евровизия и спусна опорката, че роденият във Варна путинист Филип Киркоров има участие в проекта "БАНГАРАНГА" и лапнишараните клъвнаха и започнаха да я разпространяват, включително и БНТ чрез Драго Чая и някои съмишленици, за съжаление... (Александър Кошничаров-Гиби) БНТ трябваше да излязат веднага с официално становище. Защото и композиторът, и хореографът мисля, са работили преди години с Киркоров. Той твърдеше в подкаста, че му са се обадили преди националната селекция. Тогава БНТ се управляваше от Кошлуков. (Емилия Милчева) Сега като се управлява от Милотинова е същото като при Кошлуков.И тя е копейка но царска. (Teodor Stilianov)

*

1. Какво от казаното от путиниста Киркоров е вярно или не, е друг въпрос, но има една приказка, че няма дим без огън. Това се отнася главно за БНТ (Кошлуков* щял тепърва да разказва "как направихме песента и цялото шоу, какво се случваше на разни срещи по света, как реших точно сега да върна БНТ в Евровизия", ВИЖ по-долу)! И най-вече след станалото известно днес: "Иво Христов ще организира "Евровизия" в България / Той ще оглави междуведомствения организационен комитет за провеждането на конкурса, обяви Радев" (виж по-горе)

2. В горната връзка написаното в украински медии няма защо да ни учудва! По-скоро трябва да се чете и възприема като ОБЕЦА НА УХОТО за времето напред!

•• "Триумфът на Дара на "Евровизия" е руски "троянски кон": Украинските медии със смразяващ коментар за българската победа - 18.05.26, https://www-focus-news-net/novini/mejdunarodni/Triumfut-na-Dara-na-Evroviziya-e-ruski-troyanski-kon-Ukrainskite-medii-sus-smrazyavasht-komentar-za-bulgarskata-pobeda-2967395

"Победата на Дара на финала на 70-то издание на ''Евровизия'' се превърна в исторически триумф за България и докато световни медии, културни критици и водещи издания похвалиха българската певица, украинските медии я определиха като "троянски кон". OBOZ публикува материал под заглавие:
•• "България на "Евровизия“ 2026 се превърна в "троянски кон“: каква връзка има Дара с Киркоров и как реагира путинистът на нейната победа“.

ФОКУС представя превод на материала без редакторска намеса и с уточнението, че той отразява единствено гледната точка на автора му.

--
България за първи път в историята си спечели Евровизия, но триумфът на Дара на конкурса през 2026 г. веднага предизвика вълна от възмущение заради връзката на конкурсната песен "Bangaranga“ с хора, които сътрудничат на руския шоубизнес и поддържат контакти с РФ по време на пълномащабна война срещу Украйна. Става дума за един от съавторите на песента – гръцкия композитор Димитрис Контопулос, дългогодишен съратник на Филип Киркоров.

В нощта на 17 май приключи 70-ият юбилеен конкурс "Евровизия“. Представителката на България Дара с песента "Bangaranga“ спечели убедителна победа, получавайки 516 точки: 204 от националните жури и 312 от зрителите. Това се превърна в първия триумф на България в цялата история на участието й в конкурса.

След обявяването на резултатите в социалните мрежи украинските потребители започнаха масово да обръщат внимание на авторите на конкурсната композиция. Един от тях се оказа Димитрис Контопулос – известен гръцки композитор, който десетилетия наред е работил с руски артисти и неведнъж е сътрудничил с Филип Киркоров.

Именно Контопулос е един от авторите на песента Shady Lady за Ани Лорак на Евровизия 2008, създадена съвместно с Киркоров. Той също така е написал конкурсната песен You Are the Only One за Сергей Лазарев, който представляваше Русия на Евровизия 2016. В продължение на много години композиторът активно работи с артисти от Русия, Азербайджан и Гърция.

Украинците не се сдържаха реакциите си в Threads и пишеха:

"Песента "Bangaranga“ на "Евровизия“ е пълна боза и ще обясня защо. Защото се уморих да го доказвам на всички украинци, които я обожават: авторът на песента Димитрис е работил с Лазарев през 2016 г. Може да си затворим очите, но с Киркоров през 2025 г. – това вече е прекалено.“

"На мнозинството в Европа, особено на този международен конкурс, им е абсолютно все едно с кого и кога е работил или не е работил авторът на тази песен с руснаците.“

"Вече си мисля, че руските пари са могли да повлияят на съдиите на Евровизия. Защото как е възможно професионално жури да избере "Bangaranga“?“

"Авторът на песента за България празнува победата в компанията на приятелките си. "Bangaranga“, просто. Ами добре, че поне Ани Лорак ни помага стабилно с дарения, поне нещо.“

Въпреки мащабното руско нахлуване в Украйна, Контопулос продължи да посещава Москва. В социалните си мрежи той публикуваше снимки и видеоклипове от руската столица, по-специално кадри от Червения площад. Също така композиторът не крие общуването си с Ани Лорак, която след 2014 г. живее и работи в Русия, и с Филип Киркоров, който открито подкрепя кремълския режим.

През 2026 г. Контопулос работи и по музиката към спектакъла на Киркоров "Новогодняя Сказка“.

Реакцията на Филип Киркоров към победата

Самият путинист Филип Киркоров потвърди своята връзка с победата на Дара. След триумфа на България руските медии разпространиха неговото изявление, че именно неговият екип е помагал на страната да се подготви за конкурса.

"За мен би било грехота да не застана под знамето на моята малка родина – България, с която ме свързват толкова много неща, с която започна моят път. Разбира се, когато българската телевизия се обърна към мен с молба да подкрепя България тази година, не можах да си откажа това удоволствие“, заявява Киркоров.

В същото време привърженикът на Путин отбелязва, че умишлено не е дошъл на самия конкурс, за да "не предизвика нездраво любопитство“. Той също така споменава пропагандния наръчник и заявява, че "музиката няма отношения с политиката“

Припомняме, че България се завърна на "Евровизия“ след тригодишно прекъсване. Конкурсната й песен "Bangaranga“ съчетава поп музика, електронни звуци и клубни мотиви."

"На 70-ото издание на "Евровизия" във Виена, приключило на 16 май, България триумфира за първи път в историята си. DARA - истинското й име е Дарина Йотова - изпълни Bangaranga и събра 516 точки.

За Киркоров това не е първи опит да пожъне успех на конкурса. Като продуцент и автор, той е стоял зад участията на Дмитрий Колдун (2007), Ани Лорак (2008), сестрите Толмачеви (2014), Сергей Лазарев (2016 и 2019), молдовската група DoReDos (2018) и Наталия Гордиенко (2021). Самият той представлява Русия през 1995 г., но завършва на 17-о място."
(https://www-focus-news-net/novini/interesno/Filip-Kirkorov-Pomognah-na-Bulgariya-i-Dara-da-spechelyat-Evroviziya--2967376)

ххх

1. Кошлуков: Мили хора, благодаря ви за радостта и подкрепата за Дара! / "Друг път ще разкажа как направихме песента и цялото шоу, какво се случваше на разни срещи по света, как реших точно сега да върна БНТ в Евровизия", заяви той - 17.05.26, https://darik-bg/koshlukov-nie-sme-edinstvenoto-rakovodstvo-na-bnt-pechelilo-evrovizia~528446-html

"Бившият програмен директор на БНТ Емил Кошлуков излезе с пост в профила си в социалната мрежа Facebook по повод успеха на DARA и "Бангаранга" на "Евровизия" 2026 във Виена, Австрия. Емил Кошлуков изрази благодарности и радост за успеха на страната ни на конкурса. "Друг път ще разкажа как направихме песента и цялото шоу, какво се случваше на разни срещи по света, как реших точно сега да върна БНТ в Евровизия", заяви той.

Ето целият пост на Емил Кошлуков:

Някой ден, но не сега, че отиваме да поливаме победата, ще разкажа цялата история на този успех, за който заслуги имат много хора. Доколкото може, разбира се, не всичко става за публично разказване. Но сега трябва задължително да кажа три неща:

1 ... 2 ... 3

Друг път ще разкажа как направихме песента и цялото шоу, какво се случваше на разни срещи по света, как реших точно сега да върна БНТ в Евровизия, след години прекъсване и как БНТ *не даде нито стотинка за това*, което си е майсторлък, нали така."

2. ВСИЧКО за ДАРА и ПОБЕДАТА на ЕВРОВИЗИЯ! Анализ на Ники Кънчев! - 17.05.26, https://www-youtube-com/watch?v=ODeC8jGEt5o

Разговор на Божидар Русев с Ники Кънчев като муз. журналист. На мин. 45:20 от записа се споменава за Фестивала във Витебск (Беларус), а на мин. 3:50 за Ала Пугачова през Филип Киркоров... Що за песен е, структурата на песента... Ники Кънчев говори по-пространно за Филип Киркоров на друго място, както и за Кошлуков, но пропуснах да отбележа минутата.

"Дара събра 516 точки, а България отбеляза триумфално завръщане на сцената на „Евровизия“, където за последно участва през 2022 година. На второ място е Израел с 343 точки, Румъния - на трето. Това е първата победа за страната ни в историята на конкурса и по регламент ще България ще бъде домакин на следващото издание на „Евровизия“ догодина.

Вотът на журито от страните участнички също определи страната ни за победител с най-много точки - 204, със сериозна преднина пред страните на второ място - Австралия и Дания с по 165 точки. С максимален брой - 12 точки за страната ни гласуваха журитата на Малта, Австралия, Дания и Литва. България даде своите 12 точки за Малта.

„О, Боже мой“, не скри емоциите си Дара на сцената при получаването на кристалната статуетка. „Догодина Евровизия идва в София и трябва да се подготвим! Благодаря на всички, които ме подкрепиха! Това е голяма победа не само за мен, но и за България”.

Дара посвети наградата на феновете си и по повод навършването на 10 години, откакто е на голямата сцена.

Юбилейното 70-о издание на песенния конкурс „Евровизия“ 2026 събра около 10 хиляди зрители в залата във Виена и милиони пред телевизионните екрани по света, съобщиха водещите на церемонията, като бе посочено, че в историята на конкурса са прозвучали 1789 песни.

На сцената на големия финал прозвучаха песни на 23 езика, изпълнени от представители на 25 държави. Финалистите се представиха в следния ред: Дания, Германия, Израел, Белгия, Албания, Гърция, Украйна, Австралия, Сърбия, Малта, Чехия, България, Хърватия, Великобритания, Франция, Молдова, Финландия, Полша, Литва, Швеция, Кипър, Италия, Норвегия, Румъния и Австрия.

„Чувствам се прекрасно. Не мога да разбера какво се случва. Моята работа е да съм на сцената и да изпълнявам песента, да отворя сърцето си, да излъча светлина и любов. Другото са точки. Всички имат големи очаквания, но всичко, което направихме, ме прави щастлива. Надявам се да се отворите и да намерите Бангаранга в себе си“, каза веднага след изпълнението си Дара от т. нар. "грийн бокс". „Не мога да повярвам какво се случва. Благодаря на оценката на журито от тези държави. Всички изпълнители в тази зала направиха страхотно шоу“, добави тя.

Жури от утвърдени професионалисти от различни възрасти оценяваше изпълненията на втория полуфинал и на финала, съобщи БНТ. Председател на авторитетното жури беше композиторът Стефан Димитров, а членове - Красимир Гюлмезов, Крисия Тодорова (Крисия), Йоанна Драгнева, Мария Мутафчиева (Мери Бойс Бенд), водещият на централна емисия новини „По света и у нас“ по БНТ и автор на текстове на песни - Костадин Филипов. Най-младият член на националното жури на страната ни на юбилейното издание на песенния конкурс стана Валерия Войкова (VAL). Според регламента на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) те гласуваха за всички участващи държави, без България, на втория полуфинал и на финала тази вечер.

Сред специалните гост звезди на финала на юбилейното 70-то издание на „Евровизия“ беше и друг талантлив български музикант - Кристиян Костов. Точно преди 10 години той представи България с песента Beautiful Mess, с която печели почетното второ място за страната ни.

Часове преди началото на финала Дара и сценичният екип на Bangaranga получиха наградата „Марсел Безансон“ в категорията за най-добро артистично изпълнение, определена от коментаторите на участващите държави. Отличията, носещи името на създателя на конкурса Марсел Безансон, се връчват ежегодно в три категории – награда на медиите, артистична награда и награда за композиция. Тази година медийният приз беше присъден на Австралия, представена от Delta Goodrem с песента Eclipse, а отличието за композиция получи Søren Torpegaard Lund за Før Vi Går Hjem, съобщи БНТ.

Вижте какво заяви журналистът и водещ на Дарик Ники Кънчев пред Божидар Русев в извънредното издание "Денят на Дарик", посветено на победата на България на "Евровизия"!"

3. Един от композиторите на Bangaranga пред bTV - как се създава хит, който докосва милиони? / Идеята за „Бангаранга“ идва още през 2023 г., когато румънският композитор е част от музикален лагер за писане на песни в България – 16.05.26, https://btvnovinite-bg/predavania/tazi-sabota-i-nedelia/edin-ot-kompozitorite-na-bangaranga-pred-btv-kak-se-sazdava-hit-kojto-dokosva-milioni-html
- Кристиан Торсеа – Моноар
Цяла България, но и цяла Европа пеят „Бангаранга“. Как е създадена хитовата песен и как се работи с артист като Дара – пред bTV за първи път говори един от композиторите на песента – Кристиан Тарча – Моноар.
Идеята за „Бангаранга“ идва още през 2023 г., когато румънският композитор е част от музикален лагер за писане на песни в България.
(…)”

# Музиката и текстът на "Bangaranga" са дело на Анн Джудит Уик, Кристиан Торсеа – Моноар, Дарина Йотова (DARA) и Димитрис Контопулос:
https://www-dnes-bg/a/448-svobodno-vreme/712687-bangaranga-e-nay-gledanoto-video-sred-uchastnitsite-v-evroviziya-2026

# Кои са танцьорите и хореографът зад триумфа на DARA- https://bnrnews-bg/main/post/471101/koi-sa-tantsyorite-i-horeografat-zad-triumfa-na-dara

“Историческата победа на DARA на Eurovision Song Contest 2026 не беше просто силна песен. "Bangaranga" се превърна в едно от най-коментираните сценични изпълнения в конкурса благодарение на мащабната визуална концепция, необичайната хореография и международния creative екип зад българското участие.

На сцената във Виена DARA беше придружена от четирима танцьори – Iker Cederblom Herrera, Ellinea Siambalis, Lisa Hogstrom и Mateo Cordova Pomo – част от шведската contemporary и commercial dance сцена.

Хореографът зад "Bangaranga"

Основното име зад сценичното решение е шведският хореограф Fredrik “Benke” Rydman / *Фредрик Ридман – една от най-влиятелните фигури в съвременния европейски performance dance.

Rydman е известен с работата си в театъра, телевизионните спектакли и големи live продукции, а стилът му комбинира contemporary танц, физически театър и cinematic staging. През последните години той работи и по няколко международни Eurovision проекта, като се отличава с по-мрачна и кинематографична визуална естетика.

Според шведското издание Aftonbladet, Rydman и хореографката Keisha von Arnold стоят зад концепцията за "изкривените" движения, маските и ритуалната динамика в изпълнението на DARA.

Именно този подход превърна "Bangaranga" в нещо повече от стандартен pop номер – сцената напомняше почти театрална церемония, вдъхновена от кукерските ритуали и идеята за освобождаване от страх.

- Кои са танцьорите на DARA
(…)

Защо хореографията на България се отличи

"Bangaranga" беше едно от малкото Eurovision изпълнения тази година, които разчитаха не толкова на класическа телевизионна хореография, а на физически театър и storytelling чрез движение.

Вместо синхронни pop dance елементи, сцената използваше резки и деформирани движения, асиметрична групова динамика, "ритуално" взаимодействие между DARA и танцьорите, и силно cinematic осветление.

Точно тази комбинация превърна българското участие в едно от най-запомнящите се визуални преживявания на Eurovision 2026.

Победа, изградена като спектакъл

Международните Eurovision медии определиха "Bangaranga" като едно от най-смелите сценични решения в конкурса през последните години. Вместо да търси безопасна pop формула, българският екип заложи на силна визуална идентичност и performance концепция, която ясно се отличаваше от останалите участници.

А именно синхронът между DARA, четиримата танцьори и хореографията на Benke Rydman се превърна в един от ключовите фактори за историческата победа на България.”

# Историята зад "Bangaranga": Двама от създателите на песента говорят пред NOVA - 23.05.26, https://www-youtube-com/watch?v=XamAVx9vwPI

"Двама от създателите на "Bangaranga" разказват каква е историята зад написването на песента, с която DARA спечели "Евровизия". Норвежкият текстописец Ан Джудит Уик отбелязва думата в бележките си по време на лагер за писане на песни в Боровец през 2023 г., а Кристиан Харча - Monoir пише музиката за парчето."

# Какво означава "Бангаранга" според DARA - 16.05.26, https://www-dnevnik-bg/razvlechenie/2026/05/16/4914848_kakvo_oznachava_bangaranga_spored_dara/

# DARA, която е "родена такава" - да покори световната сцена - 18.05.26, https://www-dnevnik-bg/razvlechenie/2026/05/18/4915510_dara_koiato_e_rodena_takava_-_da_pokori_svetovnata/

# “Bangaranga” и през какво премина DARA, за да издигне България на върха? - Извън Ефир, 18.05.26, https://www-youtube-com/watch?v=bSXqPBXgxHw

# Петте урока, които Дара даде – Бедров (видео), https://svobodnatochka-bg/video/pette-uroka-koito-dara-dade/

• Дара се срещна с премиера Радев и поиска истинска промяна в държавата #shorts - 22.05.26,
https://www-youtube-com/watch?v=nFEJiweIdek&lc=Ugyy7rv3CuxaPB69Rxp4AaABAg

# Радев към DARA: Ти вече си част от европейската политика / Министерският съвет на среща с DARA и БНТ за организацията на „Евровизия” 2027 г. - 22.05.26, https://www-vesti-bg/bulgaria/radev-kym-dara-ti-veche-si-chast-ot-evropejskata-politika-6260282

• Прозрението на Радев, че Дара е станала част от европейската политика, не е комплимент от устата на един евроскептик - От Иво Инджев, 22.05.26

"Радев каза днес на Дара, че тя вече е част от европейската политика.

СНИМКА ОТ ДНЕС НА БГНЕС

Това (негово прозрение) си е направо куриоз. Защото го казва в момент, в който той става все малко част от европейската политика.

Бойкотира европейската среща в Букурещ във формат от 9 страни от югоизточния фланг.

Отказа подкрепа за Международен трибунал за военния престъпник начело на рашисткия режим с “аргумента”, че нямало смисъл, тъй като той не е капитулирал, нито е заловен.

Назначава за шеф по организацията на “Евровизия” в България човек, който се е заявил многократно не просто като евроскептик, а и конкретно като противник на най-знаменития песенен конкурс в света.

Демонстрира разминаване с позицията на своя германски домакин Фридрих Мерц за европейската подкрепа за Украйна по време на посещението си в Берлин на 19 май.

Така дешифрира какво под разбира “силен глас” на България в Европа пред силния глас на Дара, на която сега вече се подмазва.

Дара му спести логичната реплика “ аз може да съм вече част от европейската политика, но ти не беше и все така не си част от нея”.

Радев трябва да знае, че не всички са дарени с тактичността и търпението на Дара, която понесе доста подли удари от патриотари със сходен профил на Радев, но го нямаше тогава да вземе (нейната) страна.

При продължаваща негова антиевропейска политика го чака евробългарска бангаранга."
(https://ivo-bg/2026/05/22/прозрението-на-радев-че-дара-е-станала/)

4. Скандал и оставка заради гласуването на Евровизия! / Молдовското жури даде само три точки на Румъния и нула точки на Украйна - 20.05.26, https://darik-bg/skandal-v-moldova-sled-evrovizia-shefat-na-obstestvenata-televizia-podade-ostavka~528925-html

"Генералният директор на молдовската обществена медия „Телерадио – Молдова“ подаде оставка след скандал около гласуването на „Евровизия”. Причината е решението на молдовското жури да даде само три точки на Румъния и нула точки на Украйна. Това предизвика силна реакция и в Молдова, и в Румъния.
(...)"

5. България удари Израел на "Евровизия", ще върнат ли Русия през 2027 г. в София? / Това може да се случи заради двойните стандарти към Израел - 18.05.26, https://www-dnes-bg/a/448-svobodno-vreme/721694-balgariya-udari-izrael-na-evroviziya-shte-varnat-li-rusiya-prez-2027-g-v-sofiya

"DARA спечели тази събота Евровизия 2026, представлявайки България с песента Bangaranga. Нейната категорична победа с 516 точки попречи на тази на Израел, който продължава да държи фестивала в шах с присъствието си. Песента „Michelle“, изпълнена от Ноам Бетан, се класира на второ място с 343 точки (220 от които от телевизионното гласуване). Това е първото издание от 1961 г. насам, в което не участва Испания - една от петте държави, които преди месеци се оттеглиха от конкурса, пише испанският El Pais.

27-годишната DARA е издала само два албума, но е една от най-известните артистки в музикалната индустрия на страната си. И току-що донесе първата победа на България в историята на конкурса, убеждавайки зрителите и журито. DARA е учила в Националното училище за изкуства "Добри Христов", специализирайки се в българско народно пеене, което й е дало музикална култура и е укрепило вокалната й техника, въпреки че по-късно е заложила на по-модерен и международен звук.

В последно време България участваше периодично в това състезание, като неколкократно се позоваваше на невъзможността да посрещне финансовите изисквания. Всъщност тя не беше част от него нито в изданието от 2023 г., нито в това от 2024 г., нито в това от 2025 г., но все пак намери бюджет, за да се завърне тази година. Сега остава да се чудим как ще финансира високите разходи, необходими за да бъде домакин на Евровизия през следващата година. Или коя страна ще бъде домакин, ако България се обяви за неспособна да поеме тази отговорност.

Резултатът на Израел в публичното гласуване остава силен, макар и скромен в сравнение с последните години. Той идва след като миналата седмица получи официално предупреждение от изпълнителния директор на конкурса, Мартин Грийн, заради рекламите на испански и други езици, които се появиха в социалните мрежи, нещо, което е забранено от правилника на фестивала. В тях израелският представител призоваваше да се дадат 10-те възможни гласа за неговата песен. Миналата година правилата му позволяваха да събере двойно повече. Видеоклиповете продължиха да се появяват в продължение на няколко дни въпреки това предупреждение. В крайна сметка Грийн реши да не предприема действия по въпроса, въпреки че именно този тип действия бяха тези, които миналата година накараха RTVE да поиска външен одит.

Певицата Александра Капитанеску съчета рок и електроника в спорната песен Choke Me (Удуши ме). Всъщност именно публиката я постави на това място, като й даде по-голямата част от точките си. Делта Гудрем, голямата надежда на Австралия, с стил, подобен на този на Селин Дион, се задоволи с четвъртото място (287 точки) с Eclipse.

Гласуването на професионалното жури беше много разпръснато, като всеки от 12-те точки на 35-те участници беше разпределен между много различни страни. В крайна сметка фаворитите им бяха, в този ред, България, Австралия, Дания, Франция и Финландия. Израел се класира на осмо място според професионалното жури. Но, както винаги, публиката даде своята оценка, като присъди 312 точки на България, далеч пред останалите.

Изненада беше шестото място на Финландия, която беше явен фаворит в залозите, с 279 точки в крайна сметка, както и слабото представяне на Швеция, една от големите сили в този конкурс, която не е свикнала да остава на двадесето място, с едва 51 точки общо.
(...)

Въпреки че според последния доклад от октомври 2023 г. са потвърдени 72 736 смъртни случая в резултат на израелски обстрел в ивицата Газа, Мартин Грийн, директор на "Евровизия", даде ясно да се разбере, че не го интересува какво прави Израел в Газа. Той обръща внимание само на това дали страната очевидно мами в конкурса. Същото каза и за Русия, като коментира в петък, че „нападението на една държава не е основание за изключване от Евровизия“. Грийн припомни, че Русия „беше отстранена от ЕРС, защото беше под контрола на правителството, което е в нарушение на правилата“. И защото е имало „глобален консенсус сред членовете при вземането на това решение“. В същото видеоинтервю той също така увери, че страната би могла „теоретично“ да се върне, ако пожелае, дори ако войната в Украйна продължава. Тази събота той уточни думите си, като увери, че „няма текущи разговори“ с VGTRK, държавната компания за радио и телевизия на страната.

Хосе Пабло Лопес, председател на RTVE, осъди в своя профил в Twitter (сега X) тези думи и призова ЕРС да ги отхвърли официално, защото „разрушават имиджа на конкурса и затрудняват завръщането на Испания“. Испанецът припомни, че преди месеци е предсказал, че "Евровизия ще отвори вратите си за Русия в разгара на инвазията в Украйна, само за да оправдае двойния си стандарт спрямо Израел. Това е явна обида към европейските ценности".

По повод на това послание и отказа на RTVE да излъчи "Евровизия", Грийн обясни пред El Pais във Wiener Stadthalle, залата, където се провежда финалът, че фестивалът ще направи "всичко възможно, за да върне Испания. Дори когато отсъства, историческото й влияние в този конкурс се усеща", защити той. И това е така, защото шефът на всичко това е в период на отворени врати; в разгара на кампания за възстановяване на членове или привличане на нови след издание, в което са участвали само 35 държави (най-ниската цифра от 2004 г. насам). Това означава загуба на милионните такси, които всеки член плаща, за да излъчи конкурса и да участва в него. Ето защо Грийн също се възползва от факта, че Канада отдавна действа сякаш е 28-ият член на Европейския съюз, обединена от общото мнение към Доналд Тръмп. Точно тази седмица той заяви пред BBC, че макар северноамериканската страна „все още да не е изпратила официална молба, тя е повече от добре дошла да го направи“. И на фона на всичко това, планът за разширяване на фестивала вече включва и съпътстваща версия. Потвърдено е, че на 14 ноември 2026 г. ще се състои първото издание на ••„Евровизия Азия“ в Банкок (Тайланд) с участието на поне 10 държави."

# Белгия заплашва да бойкотира „Евровизия 2027" в България / Напрежението около конкурса се засили още по време на Евровизия 2026 - 20.05.26, https://darik-bg/belgia-zaplashva-da-boikotira-evrovizia-2027-v-balgaria~528922-html

"Eдна от седемте държави-основателки на конкурса „Евровизия" – Белгия – може да се оттегли от конкурса през 2027 година, който по план трябва да се проведе в България . Причината е нарастващото напрежение около участието на Израел и обвиненията срещу European Broadcasting Union (Европейски съюз за радио и телевизия) за двойни стандарти и липса на ясна позиция по темата.
(...)

Напрежението около конкурса се засили още по време на Евровизия 2026, когато Испания и Ирландия бойкотираха събитието заради участието на Израел. EBU е подложен на критики през последните години заради решението да допуска Израел до конкурса въпреки военните действия в Газа и големия брой цивилни жертви.

Критиците посочват и прецедента с Русия, която беше изключена от конкурса през 2022 г. след инвазията в Украйна . Според тях организацията прилага различни стандарти спрямо отделните държави.

Допълнително напрежение предизвика разследване на „Ню Йорк Таймс", според което израелски държавни структури са участвали в мащабна кампания за мобилизиране на вот в подкрепа на израелската песен. Социални мрежи и официални профили, включително този на премиера Бенямин Нетаняху, са насърчавали феновете да гласуват многократно.

В отговор EBU въведе нови правила за Eurovision Song Contest 2026, с които лимитът за гласуване от един зрител беше намален от 20 на 10 гласа. Организацията също така предупреди официално израелския обществен оператор дни преди началото на конкурса във Виена .

Белгия е сред държавите, участвали в първото издание на „Евровизия" през 1956 г. в Лугано, заедно с Франция, Италия, Нидерландия, Швейцария и Люксембург и тогавашна Западна Германия. Победител в историческото първо издание става швейцарката Lys Assia с песента „Рефрен"."

"В края на конкурса за песен на Евровизия през 2026 г. българската певица Дара зае първо място с песента си „Бангаранга“, докато израелецът Ноам Бетан се класира на второ място с песента си „Мишел“. Румънската певица Александра Капитанеску допълни челната тройка с песента си „Choke Me“.

Още преди началото на конкурса за песен на Евровизия през 2026 г., се разгоряха няколко скандала. Както и миналата година, Израел се превърна в ябълка на раздора: след като Европейският съюз за радио и телевизия (EBU) потвърди, че страната ще остане в списъка с участници, Ирландия, Исландия, Испания, Холандия и Словения се оттеглиха от конкурса."
https://offnews-bg/sviat/lavrov-evrovizia-se-prevarna-v-satanistki-konkurs-867082-html

6. Хазартна фирма иска "Bangaranga" за търговска марка в ЕС / Домейнът е запазен от козметична компания – 18.05.26, https://www-mediapool-bg/hazartna-firma-iska-bangaranga-za-targovska-marka-v-es-news383498-html

# Отговориха на опита за присвояване на Bangaranga / Върху текста, заглавието и всички защитими елементи на произведението още през 2023 са възникнали надлежни авторски права - https://www-vesti-bg/bulgaria/otgovoriha-na-opita-za-prisvoiavane-na-bangaranga-6260052

(*) Недялко Недялков се изплю върху Дара - 18.05.26, https://zapernik-com/200372/nedyalko-nedyalkov-se-izplyu-varhu-dara/

П.п. В нач. на линковете не е "-", а е "."; за статиите в Actualno, darik-bg, bTV, Mediapool, OFFNews и в края. Или по заглавие!
цитирай
2. vselenche - Правилник на парламента: депутатите от ПБ не знаят какво предлагат, но го подкрепят - Клуб Z, 20.05.26
20.05 18:17
"От опозицията обвиниха управляващите, че ги притискат в ъгъла

Правилникът на парламента се дебатира днес от временната комисия, създадена по този повод. Още в началото на обсъждането управляващите от "Прогресивна България" демонстрираха своята неопитност.

Поправките, предложени от ПБ, бяха силно критикувани от опозицията. Според тези критики мнозинството силно ограничава правата на партиите, които не са управляващи.

Първият спорен текст бе отпадането на задължението на председателя на парламента да се откаже от водене на заседанието, ако участва в дебата. Той бе представен от депутатка от ПБ, която само го изчете, без да го мотивира.

Когато от опозицията й обясниха, че няма нужда да се четат текстовете, защото всички са ги чели, но от този, който ги представя, се очаква да ги мотивира, депутатите от ПБ изпаднаха в леко недоумение. Шефът на комисията Димитър Здравков аргументира предложението с мъглявото обяснение, че председателят също е депутат и не трябва да бъде ограничаван.

От опозицията обясниха, че не е редно този, който води заседанието да има отношение към точката и да се е включва в дебата. Депутати от различни партии припомниха, че това е парламентарна традиция, която никога не е променяна. Те призоваха управляващите да оттеглят това си предложение.

Шефката на временната правна комисия проф. Янка Тянкова от ПБ обаче съвсем се оплете в дебата, като показа, че дори не е разбрала какво предлага парламентарната й група. Тя прочете сега съществуващия текст в правилника и попита какъв е проблемът, след като е същият като новия. Наложи се от опозицията да й обяснят, че предложението на ПБ е текстът да отпадне.

После управляващите извадиха нов аргумент, че подобна практика има в общинските съвети, където председателите мога да вземат думата.

"Народното събрание не е общински съвет", възрази Мирослав Иванов (ПП).

Според него управляващите притискат опозицията в ъгъла и ако се продължава така добрият тон в парламента няма да бъде запазен.

Димитър Здравков му отговори, че парламентарният опит на другите партии не им дава предимство.

"Водени сме от очакването на хората, гласували ни мнозинство от 131 човека, народното събрание да работи да реши най-наболелите въпроси - цените, горивата, съдебната реформа", каза Здравков.

В крайна сметка управляващите прекратиха дебата и преминаха към гласуване. И финално по желание на ПБ текстът, според който председателят не може да води заседанието, ако участва в дебата, отпадна.

Следващият спорен текст бе отпадането на задължението текстовете, приети от комисия, да бъдат качени на сайта на парламента 72 часа преди пленарното заседание, на което ще бъдат дебатирани. Според предложението на ПБ текстовете трябва да бъдат качени преди заседанието, без да се уточнява точно кога.

Росица Кирова (ГЕРБ) предложи на ПБ ако този срок им се вижда дълъг да го съкратят, а не да предлагат да няма никакви срокове, защото така ще настъпи объркване. Атанас Славов (ДБ) изтъкна, че това изискване има история и тези срокове са се появили в правилника след кампания на граждански организации.

"Нека не правим отстъпление. Надали чак толкова ще се забърза работата. 72 часа са минимум, за да можем да се подготвим за дебат в зала", каза още Славов.

Олга Борисова (ПБ) обясни, че отпадането на това задължение цели да няма блокиране на работата на парламента. И допълни, че от всички заседания на комисии има аудиовизуални записи. Димитър Здравков (ПБ) предложи компромисно да бъде записано, че текстовете трябва да бъдат качени на сайта не по-късно от 24 часа преди пленарното заседание. Това бе прието.

Спорове предизвика и текста, според който предложение за създаване на временна комисия може да се прави от 1/5 или 48 депутати. С това предложение на практика се лишават по-малките парламентарни групи от такава инициатива.

От ПБ вече на няколко пъти отхвърлиха предложения за временни комисии, свързани с имотите на Делян Пеевски и задкулисните влияния в съдебната система.

Стою Стоев (ПП) изтъкна, че от ПБ отнемат правото на опозиционните партии дори да повдигат дебат по темите, за които предлагат временни комисии."
(https://clubz-bg/174912)

•• Teodor Slavev, Фб, 21.05.26:
Познавам *Димитър Здравков* от над 20 години, когато последно го изгоних от Младежкото обединение на БСП в Студентски.

Страдащ от дълбоки интелектуални дефицити, но изключително подмазвачески персонаж. Радеви са му кумове на сватбата, така че момчето е класически чантаджия и слугинаж. Много добре се е вписал в мрежите на лоялност, които Радев очевидно цени.

Този субект председателстваше Временната комисия за Правилника на Народното събрание, който има ранг на закон.

Такъв атентат срещу парламентаризма не е имало в най-новата ни история.

Оставете ограниченията на опозицията, които мнозинството си осигури. Оставете опазването на министрите, които мнозинството си осигури. Оставете ограниченията на парламентарния дебат, което мнозинството си осигури. Оставете 26 секундните заседания на комисии, което мнозинството си осигури.

Под председателството на Димитър Здравков, който преди да дойде в БСП беше младежки председател на ГЕРБ в Плевен, но то при Румен Радев няма гнус, все пак Копринков му е шеф на кабинета, парламентът реши, че ще ограничи и времето за номинации на кадри и изслушвания в регулаторите.

С ръка на сърцето трябва да призная, че този член в правилника е резултат на интервенциите на БИПИ и го прокара Мая Манолова. Той се разви през годините, но благодарение на него ние можем да задаваме въпроси, да правим профили на кандидатите за регулаторите и да има време, за да знаем кои са.

Сега това се променя.

Връща се стандарта, когато избраха Пеевски за шеф на ДАНС.
Нямал съм големи очаквания от Румен Радев и тази власт, но това е връщане на часовника назад.
(https://www-facebook-com/photo?fbid=10163222350293732&set=a.10150665376218732)

•• Псевдоленд, Фб, 21.05.26 (видео)
Ето един класически пример за народната метафора „продава вятър и мъгла“. Това е само част от интервюто на Иво Христов - просто става много досадно да го слушаш. Той избягва отговорите по доста елементарен начин, като се хваща за конкретна дума и преминава в режим „алабалистика“. Това е олицетворение на цялата предизборна кампания на Румен Радев, което днес се проявява и в реалната му политика.
(https://www-facebook-com/reel/1806951500477961 - Промени в правилника на парламента, фрагмент от *Вицепремиерът Иво Христов: Утре очакваме DARA в Министерския съвет/Денят започва, БНТ - 21.05.26, https://bntnews-bg/news/vicepremierat-ivo-hristov-utre-ochakvame-dara-v-ministerskiya-savet-1394368news-html)

•• Юрий, Фб, 21.05.26:
Диктатурата никога не идва с танкове в първия ден.
Идва тихо. Процедурно. "За оптимизация". "За по-малко напрежение". "За по-ефективна работа". "За пестене на време"...

Първо махат отчетността. После обезсилват парламента. После министрите спират да отговарят. А накрая, обществото свиква. Бавно, но свиква!
Използва се принципа на "налазването"! Бавното, равномерно, но сигурно "налазване".
Точно така умира демокрацията!!
Не с един удар, а с поредица от "малки" промени, които обаче концентрират власт и премахват контрола върху нея.
Когато изпълнителната власт вече не е длъжна да дава обяснения, това не е административна реформа. Това е предупреждение.

България е парламентарна република!!! Не едноличен режим с декоративен парламент.
Всяка власт, която бяга от въпроси, бяга и от отговорност. А власт без контрол неизбежно започва да се самозабравя и изражда.
Историята го е доказала многократно...
- Борислав Недев
(https://www-facebook-com/photo/?fbid=122234956898570425&set=a.122111079230570425&locale=bg_BG)

•• Pavel Popov, Фб, 21.05.26:
Днешното ми участие в "Здравей, България" по Нова. Кратко е, а и в първите две минути говори Антон Кутев. Той също заслужава да се чуе, за да стане ясно, че негодуванието ни срещу предлаганите промени в правилника на НС не е част от обичайните опозиционни жалби. Става дума за светогледен сблъсък. Хората на Радев се опитват да превърнат Парламента в конвейр, който да подпечатва законодателните им инициативи. Народното събрание обаче е висш орган на властта в българската парламентарна република и по Конституция му е отредена много по-комплексна функция от чисто законодателната. Опитът за орязване на контролните инициативи на опозицията неминуемо ще се отрази на атмосферата, в която се очаква да сформираме мнозинство за важна конститутивна дейност като избора на нов Висш съдебен съвет, например. Авторитарните рефлекси водят управляващите към отбелязване на ненужен автогол. Все още имат време да го избегнат.
(https://www-facebook-com/groups/azsumkostovitq/permalink/26914482651505330/?locale=bg_BG)

*Павел Попов: Тези, които злоупотребяваха, сега са част от правителството на Радев | 21 май 2026 (Здравей България/NOVA - Павел Попов: Притеснително е, че на депутатите се отнема достъпът до документи) - https://www-youtube-com/watch?v=tSW-cLAGH90

•• Антон Кутев: Всичко, което променяме, е с цел да има бързо законодателство - 20.05.26, https://novini-bg/article/2026052007232238569

"Не отнемаме възможността на опозицията да говори. Нито едно от правилата в правилника за работа и дейността на Народното събрание, които предлагаме, не е ново - това са правилата, които преди 4-5 години важаха за Народното събрание".

Това заяви депутатът от "Прогресивна България" Антон Кутев пред журналисти в парламента.

Според него целта е да се направи по-работещ парламент и да се върне доверието него.

"По никакъв начин не искаме да ограничаваме опозицията. Всичко, което променяме е с една единствена цел да има бързо законодателство", уточни Кутев.

Той добави, че целта е да се постигне ситуация, в която да бъдат разгледани законопроектите, за да има парламентарен резултат с приети закони."

*Ivan Dimitrov, Фб, 21.05.26:
Ама ние бързаме ли за някъде?!

И какво значи “бързо законодателство”?
Това да не е китайска поточна линия за клечки за зъби!

Бързото законодателство е оправдано единствено при извънредни ситуации (природни бедствия, пандемии, финансови кризи или война), когато държавата трябва да реагира незабавно за защита на населението. Извън тези случаи то е признак за лошо управление.

И понеже не мисля, че управляващите искат да бъдат запомнени с лошо управление, какви тогава са причините за ограничаване правата на опозицията в парламента?

Затова се питам - бързаме ли за някъде?

ПП: Ето ви по-долу един пример си какво например може да доведе “бързото законодателство”, към което новите лица в парламента са се устремили.
***
(https://www-facebook-com/photo/?fbid=10232535129189772&set=a.4524979931619)

*Капка Вачева: Всичко, което променяте е, за да ограничите до максимум контролните функции на НС, вкл. възможността на всеки един представител да проучи един проблем и да го постави аргументирано на обществено обсъждане. Как да го прави, като му се отказва достъп до информация. Явно по реда на писмени молби до институции, дела за отказ до достъп. Даже общинският съветник има право на такава, но пък депутата лишен.
- Две конституционно определени функции има НС.
чл..62 (1) Народното събрание осъществява законодателната власт и упражнява парламентарен контрол.
Другарите искат до максимум да ограничат втората.

•• „Управляващите арогантно ограничават правата на опозицията” - Изявление на „Демократична България” в НС / Божидар Божанов, доц. д-р Атанас Славов, Катя Панева, 19.05.26 (видео)
https://www-facebook-com/reel/1995373624683527/?locale=bg_BG

•• Коментар на „Демократична България” относно заявките на правителството за проекта на Бюджет – Мартин Димитров, Vladislav Panev, Божидар Божанов, 18.05.26 (видео)
https://www-facebook-com/reel/2191457361654152/?locale=bg_BG

- Vladislav Panev, Фб, 20.05.26:
Още една причина да настояваме за съкращаване на държавните разходи е рязкото повишение на лихвите по дълга. Това е глобален проблем и не касае само България. Заради свръхзадлъжнялостта на някои държави и сериозните им бюджетните дисбаланси (какъвто е нашият случай), нивата изхвърчаха до размерите им по време на предишната финансова криза.

При последният аукцион за български дълг (за 10 годишни книжа), доходността достигна 4.34 процента. Ако екстраполираме на 18 млрд. лева нови задължения през миналата година, това означава 780 млн. лева лихви само за теглените кредити за една година. А тук се работи с натрупване. Тази сума разбира се е с много условности. По-краткосрочните книжа са с по-ниска доходност, а и предишните заеми са теглени при по-благоприятни условия.

Важното обаче е, че всеки нов дълг ще означава по-голяма лихвена тежест върху данъкоплатеца. Което касае пряко спестяванията и риска от повишаване на данъци. Така че намаляването на разходите е ключ за сегашния мандат и затова смятаме да подкрепяме непопулярни мерки в тази посока. Защото е важно кое е добре за България.
https://www-facebook-com/vladislav-panev-now/posts/1518427292981941?ref=embed_post

*Vladislav Panev, Фб, 19.05.26 (видео, фрагмент на неговото изказване в Коментара на ДБ за проекта на Бюджет):
Искаме да видим бюджет 2026 и рамката за следващите 3 години в цялост преди да дадем крайна оценка за него. От много време заявяваме, че ще подкрепяме мерки за овладяване на разходите и такива бяха споменати от Гълъб Донев днес. А именно съкращаване с 10% на разходите за заплати в администрацията, премахване на автоматизмите за заплати в държавния сектор и замразяване на доходите на висшите държавни длъжности. Няма да подкрепим обаче повишаването на максималния осигурителен доход. При последният аукцион за Държавни ценни книжа преди седмица доходността отиде на рекордните от много време 4.34 процента. Това означава, че данъкоплатците ще плащат по-високи лихви за всяко евро изтеглен дълг. Което прави съкращаването на бюджетния дефицит още по-наложително.
https://www-facebook-com/reel/1305486367695826?locale=bg_BG

- Мартин Димитров, Фб, 18.05.26 (видео):
Стига оправдания от Гълъб Донев, трябват мерки и резултати. Дефицитът 2026 г трябва да бъде 3% и съответно 2027 г. - 2,5%. Трябват решителни действия, а не "каквото стане" и "каквото излезе", защото така беше предишното редовно правителство. Адекватни правителства са се справяли с по-тежки ситуации, воля трябва!
https://www-facebook-com/reel/1631171341435539?locale=bg_BG

*Мартин Димитров, Фб, 20.05.26 (видео):
Бързо самозабравяне при новите управляващи! Тръгват да ограничават дебата и парламентарната демокрация и контролната функция на Народното събрание. Днес ограничават опозицията, утре ще опитат да направят същото срещу гражданите и бизнеса. Трябва да ги спрем!
https://www-facebook-com/reel/962927323128083?locale=bg_BG

•• Остри политически сблъсъци в парламента за промените в правилника на НС / Антон Кутев от "Прогресивна България" отхвърли критиките, че се ограничават законодателните инициативи на опозицията - 20.05.26, https://www-bgonair-bg/a/2-bulgaria/419241-ostri-politicheski-sblasatsi-v-parlamenta-za-promenite-v-pravilnika-na-ns

"В парламента продължават острите критики към управляващото мнозинство заради предложените промени в правилника за работа на Народното събрание (НС). По-късно се очаква да заседава и комисията, която трябва да разгледа и одобри предложенията.

ДБ: Опасения за ограничаване на правата на опозицията
Надежда Йорданова от ПГ на "Демократична България" (ДБ) заяви, че управляващите предлагат промени, които според нея ограничават правата на опозицията по начин, който предишни мнозинства не са си позволявали.
Тя определи ситуацията като опит "вчерашното безобразие да стане правилник".
(...)"

•• "Демократична България": Парламентът губи контрол над властта - 20.05.26, https://www-actualno-com/politics/demokratichna-bylgarija-parlamentyt-gubi-kontrol-nad-vlastta-news_2596541-html

"Надежда Йорданова от "Демократична България" атакува остро предложените от "Прогресивна България" промени в правилника на парламента и предупреди, че с тях управляващите се опитват да превърнат опозицията в "мълчалив и удобен декор". В декларация от парламентарната трибуна тя заяви, че предложенията засягат основни механизми на парламентарния контрол и ограничават възможността на опозицията да изпълнява функциите си.

"Парламентът не е място, в което мнозинството просто брои гласовете си. Ако няма жив дебат и реален контрол върху управляващите, няма демокрация", заяви Йорданова.

Според нея управляващото мнозинство се опитва да "узакони скандала", като съкращава сроковете за разглеждане на законопроекти и позволява важни решения да се взимат без достатъчно време за обсъждане и подготовка.

Йорданова разкритикува и предложението за създаване на временни комисии да са нужни 48 подписа, което по думите й на практика блокира възможността опозицията сама да поставя чувствителни теми на дневен ред.

"Временните комисии не са парламентарна прищявка, а инструмент на демократичната отчетност", подчерта тя и даде примери с разследванията около Мартин Божанов - Нотариуса, Петьо Петров - Еврото и случая "Осемте джуджета".

Депутатът от ДБ нападна и идеята да отпаднат санкциите за министри, които не се явяват на парламентарен контрол или изслушвания.

"Министърът не идва в парламента по благоволение. Изпълнителната власт е подотчетна пред Народното събрание", заяви Йорданова.

По думите й с промените се ограничава и законодателната инициатива на опозицията, тъй като нейните законопроекти могат лесно да бъдат оставяни без разглеждане.

Най-опасната идея според Йорданова е отпадането на задължението институциите да предоставят информация и документи на народните представители.

"Без информация няма контрол. Без контрол няма отчетност. А без отчетност няма доверие", предупреди тя.

От "Демократична България" обвиниха мнозинството, че се опитва да превърне парламентарния правилник в "заглушител" на опозицията и настояха да бъдат запазени механизмите за дебат, контрол, изслушвания и достъп до информация."

•• Демократична България, Фб, 20.05.26:
Вчера слушах брифинга на Прогресивна България и ми направи впечатление, че подходиха арогантно към ситуацията с правилника. Искам да им припомня, че последните управляващи също имаха такова поведение. Стана ясно, че мантрата на ПБ ще бъде, че вземат мерки за по-ефективен парламент. Само че това, което предлагат, не е ефективност, а ограничаване на дебатите и това опозицията да бъде поставена пред свършени факти.

Всички помним комисията от 27 секунди и последвалото веднага гласуване в парламента. Тези действия тогава бяха в нарушение на правилата. Сега махат тези правила, които предишните понякога нарушаваха, но поне търпяха критики за това, и правят всички тези безобразия закони.

Аз ще ви дам наше предложение, което наистина цели по-ефективен парламент - да не се четат докладите при второ гласуване в зала. Това са едни много дълги текстове, в които някой чете един час, а останалите се разхождат по коридорите. Премахването на това ще доведе до истинска ефективност. Но да ограничат дупликата от 3 на 2 минути как по-точно ще направи парламента по-ефективен? Ще намали ефективността на дебата, но няма да направи нищо друго. Нека не забравяме, че парламентът е най-вече място за дебат, а не казарма или оперативен орган, в който всичко трябва да се случва възможно най-бързо.

В момента управляващите могат да направят така, че с тяхното мнозинство по комисиите да гледат само техните законопроекти, но не и тези на опозицията. Преди това не беше така. Преди всички законопроекти от една и съща материя се разглеждаха заедно, а за да отделиш един законопроект от другите, трябваше да има мнозинство от две трети.

В парламентарния контрол пък се премахва едно изключително важно право - да изискваме документи и сведения. Ние на база на това правило сме изискали купища ключови документи. Например, скандалът с бонусите на държавните органи и техните ръководства. Изнесохме тази информация, благодарение на един член в правилника, който задължава институциите да ни връщат сведения. Сега това се премахва. Дори ГЕРБ и ДПС не са подхождали толкова арогантно към опозицията. Те на практика ограничават конституционните права на останалите депутати. От това страда демокрацията и парламентаризма, а управляващите дойдоха точно с обратната заявка.

Още един пример са временните комисии. ПБ не можаха да обяснят на обществото защо не искат да се разследва имущественото състояние на Пеевски в парламента. Такива комисии спомагат изключително много за изясняването на фактите и обстоятелствата около корупционните практики, което би довело и до по-добро законодателство.

Вижте комисията “Боташ.” Тя доведе до създаването на един изключително качествен и детайлен доклад, който след това беше изпратен в прокуратурата. Комисията “Нотариуса” установи факти на базата на които внасяме промени в НПК. В комисията за протестите 2020 г пък се установи боят под колоните и че са подслушвани протестиращи. Не е коректно да казваме, че тези комисии не вършат работа, когато имаме достатъчно примери, че те са произвели важен обществен ефект.
- Божидар Божанов в "Тази сутрин" по bTV"
(https://www-facebook-com/photo/?fbid=1434246038748471&set=a.303190485187371&locale=bg_BG)

••• 20.5.2026 - #ДЕНЯТ: Дани Иванов, Георги Клисурски, Владимир Дончев - 20.05.26, https://www-youtube-com/watch?v=B6_IjRJvz4c&t=2809s

"Иванов: украинците вземат инициативата, дълбоките удари в руска територия създават напрежение там: Дани Иванов, https://daniivanov-blogspot-com/: фронтът в #Украйна е в застой, а последната седмица украинците си върнаха повече територия, отколкото са загубили. Към това, като прибавим и дълбоките удари на ВСУ по #Московска област и по големите руски #рафинерии, може да се каже, че украинците превземат #инициативата. Руснаците някъде около 9 май разбраха, че нещата не са добре, когато трябваше да чакат разрешение от #Зеленски за 45-минутен парад. #Китай отново не даде дата на #Путин за старт на #газопровода "Силата на Сибир 2", което отслабва позициите на затъналата руска #икономика.

Георги Клисурски (министър на финансите в служебния кабинет "Гюров" и отново зам. кмет на София) за #бюджета, #заплатите в #силовите ведомства, "Капитолия", проверките на #НАП и #мафията при прекупвачите на #агропродукция, #субсидиите за селското стопанство.

Дончев: тласкат Радев в грешна посока: Владо Дончев за това, хората, които стоят зад #Радев го тласкат в грешна посока - това ще доведе до #напрежение и #протести дори преди края на годината. Ограничаването на #критиката от #опозицията и от #медиите не е на добро."

••• Правилник на парламента: депутатите не отмениха автоматичното повишение на заплатите си / Управляващите направиха малка отстъпка по отношение на достъпа на народни представители до ведомства и институции - 21.05.26, https://clubz-bg/174963

"Правилникът на парламента бе приет окончателно днес от временната комисия, създадена за тази цел. Поправките, внесени от "Прогресивна България" предизвикаха остри критики от опозицията, чиито представители заявиха, че управляващите отнемат и ограничават правата им.

Любoпитна подробност е, че депутатите от комисията не гласуваха промени във финансовите правила, което означава, че към момента повишението на техните заплати на всеки три месеца остава. Преди дни финансовият министър Гълъб Донев заяви, че тези автоматични повишения вероятно ще отпаднат като част от политиката на правителството за намаляване на държавните разходи.

Най-спорният текст днес бе предложението на ПБ, с което се отнема правото на депутатите да изискват информация от институциите. След дълъг дебат управляващите все пак направиха малка отстъпка по този текст.
(...)"

•• Танчева за Пепи Еврото, хората зад Радев, наместването в модела Пеевски-Борисов, примерите за това – 21.05.26, https://www-youtube-com/watch?v=oLjszK4YKpA

„Весислава Танчева: три са групите, които са във властта около #Радев - на #Копринков, на #Узунов и на #Демерджиев - те имат противоречия. Много са знаковите примери, че това, което се вижда не е разграждане на модела #Пеевски- #Борисов, а наместване в него. Но със сигурност Радев ще изпълни обещаното на хората, които го финансираха и едни от тях са във военно-промишления комплекс, който очаква определените 3,7 млрд. евро по европейските фондове. Вече край #Пловдив и край София се строят мощности.”

••• 22.5.2026 - #ДЕНЯТ: Владислава Пеева, Георги Ганев, Храбрин Иванчев - https://www-youtube-com/watch?v=IaMFgZcO2eI

„*Vladislava Peeva за преговорите за #БОТАШ и възможните сценарии по неизгодния договор, за смяната на ръководството на #БЕХ, което трябва да извърши реформите в енергетиката, за които по #ПВУ България очаква над 1 млрд. Евро.
*Георги Ганев за това, кое наистина увеличава #инфлацията, изпитанието пред #Радев с #бюджета, при какво условие е допустим малък #дефицит тази година.
*Храбрин Иванчев, член на борда на Българската асоциация "Електрически превозни средства".”

•• АЛТЕРНАТИВАТА С ИЛИЯН ВАСИЛЕВ | 22.05.2026 - https://www-youtube-com/watch?v=MvNfbLlUerQ

"Какви сигнали изпраща Путин през Лукашенко - уводен коментар.
Нагоре по стълбата на властта, която води надолу - разговор с Петко Георгиев, журналист.
Ефектът Дара и празника 24 май - разговор с Димитър Атанасов, историк."

ххх

••• "Демократична България" подаде сигнал за полети на Пеевски до Дубай и намеса в търгове - 20.05.26, https://www-dnevnik-bg/politika/2026/05/20/4916426_demokratichna_bulgariia_podade_signal_za_poleti_na/

„"Демократична България" подаде сигнал в Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) срещу санкционирания за корупция лидер на ДПС Делян Пеевски. Сигналът е за пътувания до Дубай на Пеевски и съмнения за възможно нерегламентирано влияние при възлагането и изпълнението на обществени поръчки.

Според формацията има достатъчни данни за това. В прессъобщение от "Демократична България" посочват, че повод за сигнала са честите пътувания на Делян Пеевски до Дубай. Обединението настоява да се провери дали около тези посещения не е имало неформална координация с представители на фирми, свързани с обществени поръчки.

"Пътуването до чужда държава само по себе си не представлява неправомерно поведение, но има обстоятелства, които налагат проверка - честотата на пътуванията на Пеевски, дестинацията и възможността по същото време до Дубай да са пътували и лица, свързани с дружества, участващи в обществени поръчки", пише още в съобщението. "Демократична България" настоява ГДБОП да установи всички пътувания на Делян Пеевски до Дубай за релевантния период - датите на напускане и завръщане, маршрутите, използваните превозвачи, конкретните полети, евентуалните придружаващи лица и вида транспорт - редовни полети, чартъри или частни самолети.

Формацията предлага да се анализират и данните на ГД "Гранична полиция" за лицата, които са пътували до Дубай или Обединените арабски емирства до два дни преди съответните пътувания на Пеевски, както и за тези, които са се завърнали до два дни след неговото връщане. Този времеви прозорец би позволил да се установи дали има хора, които са пътували координирано, дори да не са били на един и същи полет или в един и същи ден.

От коалицията посочват, че за да се достигне до пълните факти, списъка с пътувалите би следвало да бъдат съпоставени с Търговския регистър и с регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. Целта е да се установи дали сред тях има собственици, управители, пълномощници или други лица, свързани с дружества, които участват в обществени поръчки.

"Особено важна е времевата връзка. Ако след пътуване до Дубай е обявена процедура, променени са условия, отстранени са конкуренти, подписан е договор или е извършено авансово плащане в полза на свързана фирма, това би било сериозен индикатор за проверка", пишат вносителите.

Според тях за признаци за предварително разпределение на обществени поръчки биха били:
- ограничителни условия;
- необичайно кратки срокове;
- изисквания, написани по профила на конкретна фирма;
- липса на реална конкуренция;
- участие на свързани дружества;
- последващи изменения на договори;
- големи авансови плащания;
- необосновано завишени стойности.

"Не по-малко важна е финансовата следа. В сигнала се иска да бъдат проверени евентуални финансови потоци между установените дружества, техните собственици, управители, свързани лица, консултанти, посредници и лица от политическото или административното обкръжение на Делян Пеевски", пишат вносителите. Целта е да се изясни дали е възможен механизъм на влияние, възнаграждение, прикриване на облаги или последващо разпределение на средства.

"В зависимост от резултатите е възможно да се установят данни за търговия с влияние, престъпления по служба, корупционни престъпления или злоупотреби при възлагането на обществени поръчки."
"Демократична България"”

ххх

••• Форум за Демократично Действие, Фб, 15.05.26:
От стената на Илиян Василев

Тъй като навлизаме в най-важния етап от подготовката за излъчване на кандидат на прозападните и демократични сили за президент, има няколко важни новини.
Първата е, че вече разполагаме с платформа за електронно гласуване, което прави предварителните избори технологично напълно възможни.
Втората е, че предварителните избори са само една от обсъжданите и договорени възможности с ПП-ДБ и други политически и граждански формации. Но именно те носят най-силен демократичен заряд. Защото смисълът на подобен процес е не няколко затворени кръга да решат вместо всички останали кой да бъде кандидатът, а цялата общност, която след това ще трябва да застане зад него на същинските избори, да има право на участие и решаващ глас.
Разбира се, винаги има политически елити, които не харесват подобен подход. Защото той им отнема привилегията да „коронясват“ фаворити и после обществото да бъде поставено пред свършени факти.
Именно необходимостта от демократизиране на избора беше водещото начало в тази идея. Иначе неизбежно остава усещането: „Някакви хора там са избрали кандидат и сега очакват от мен просто да гласувам за него.“
В тази връзка вероятно е добре да се направи и едно по-широко допитване: Колко хора реално биха участвали в предварителни избори?
Вие бихте ли участвали?
Има време. Но вашият отговор би помогнал не само на мен, а и на много други хора да се ориентират по-добре в обществените нагласи и възможностите пред този процес. Споделяйте за да се получи по-широк кръг от хора с мнение.

От стената на Александър Кьосев

Публикувам този въпрос на Форум за демократично действие и на моята стена. Ще се радвам ако отговаряте, това за ФДД е обратна връзка. В моите очи в момента проблемът е да се следва стъпка по стъпка уговорената демократична процедура или да се бърза с подкрепата на очевиден и одобряван от всички кандидат, предложен от голям и авторитетен номинационен комитет. Това също е демократично. Но при всички положения хората от екипа на ФДД и специално Yordan Terziev, които подготвиха платформата за предварително гласуване заслужават поздравление - свършиха трудна и отговорна работа за малко време.
ВИЖ и коментарите под статуса!
https://www-facebook-com/permalink-php?story_fbid=122130358677013603&id=61580408108478&ref=embed_post

ххх

••• Накъде е тръгнала външната политика на България - 20.05.26, https://www-youtube-com/watch?v=fpiHGG7aPx0

"Накъде е тръгнала външната политика на България? Поводът за този въпрос са няколко факта от живота на кабинета, който е само на 10 дни. Имаше три международни срещи на ниво премиери и президенти, а България беше представена на ниво посланици.

После имаше международен договор за създаване на трибунал за Украйна, който България не подписа, но пък Европейският съюз го е подписал и сега България се оказва с две позиции. И последният факт е първото посещение в чужбина на новия премиер – то беше в Германия и не произведе голяма новина.

Как да се ориентираме какво става – Татяна Ваксберг говори със Стефан Попов, преподавател по философия в Новия български университет, чиято книга за измеренията на риска излезе наскоро в Лондон." ("Студио България" на Свободна точка)

•• Надежда Нейнски за визите за САЩ: Липсата на официална реакция от Вашингтон поражда въпроси / Не бива да забравяме, че войната беше съвсем до вратите ни, заяви бившият външен министър - 21.05.26, https://btvnovinite-bg/predavania/lice-v-lice/nadezhda-nejnski-balgarija-ne-trjabva-da-se-prevrashta-v-trojanski-kon-v-es-html

"...По отношение на разговорите между премиера и американската страна за военните самолети и отпадането на визите за българи, Нейнски отбеляза, че липсата на официална реакция от Вашингтон поражда въпроси.

„Нито Държавният департамент, нито Белият дом, нито посолството на Съединените щати в България излезе с коментар за тези разговори“, каза тя.

Според нея политиците трябва да бъдат последователни в позициите си. „Много е важно това, което говориш преди изборите, и това, което говориш след тях, да е едно и също. Иначе започват съмнения по отношение на почтеността“, заяви Нейнски.

Тя акцентира върху необходимостта България да остане активен и предвидим член на Европейски съюз. „Не приемам, че България трябва да се превърне в троянския кон в ЕС, защото смятам, че тя ще загуби много повече, отколкото ще спечели“, подчерта бившият външен министър.

Нейнски защити тезата, че силата на България идва именно чрез членството й в европейската общност. „Каква е тежестта, когато една отделна държава преговаря с голяма страна, и каква е тежестта, ако тя бъде част от една общност?“, попита тя. По думите й големите световни сили имат интерес да преговарят с отделните държави поотделно, а не с обединена Европа.

„Съединените щати, Китай и Русия имат интерес да разбият ЕС, защото Европа като общност е конкурент“, коментира Нейнски. Темата за войната в Украйна и отношенията между Русия и Китай също беше част от разговора. Според нея зад демонстрираните добри отношения между Москва и Пекин стоят сериозни икономически противоречия.

„Китай очевидно не счита Русия за сериозен икономически партньор“, каза Нейнски и допълни, че зависимостта на Русия от Китай става все по-голяма заради санкциите и икономическите трудности. По отношение на Република Северна Македония Нейнски заяви, че страната трябва да стане член на ЕС, но само при гарантиране правата на българската общност.

„За България е от интерес Република Северна Македония да стане член на Европейския съюз, но само при изпълнение на условията и защита на правата на българската общност“, подчерта тя.

Тя разкритикува идеята за референдум относно вписването на българите в конституцията на Северна Македония. „Македонските политици губят времето на своя народ с подобни политически ажиотажи“, заяви Нейнски. В заключение тя предупреди, че България не трябва да изпада в изолация от европейските процеси. „Ако България се превърне в нов проблем за Европейския съюз, ЕС ще я заобиколи в своите решения“, каза още Надежда Нейнски.

Според нея споразуменията с Украйна не въвличат България във война, а създават възможности за модернизация и развитие."

• Псевдоленд, Фб, 21.05.26 (видео):
Имаше едни самолети на нашето летище, които бяха тема за огромно плюене по служебното правителство. Какво стана с тях?! Надежда Нейнски обяснява просто и ясно на копейките - току-виж някой схване относно ползите от ЕС и минусите извън Съюза. Другото се нарича спекула и лошо управление.
(https://www-facebook-com/reel/1637692364169017)

"Бившият първи дипломат коментира и липсата на официална реакция от Държавния департамент на САЩ или американското посолство в София след твърденията на премиера за проведен телефонен разговор с Доналд Тръмп. Според Нейнски мълчанието на Вашингтон показва, че или разговорите са били секретни и българската страна е нарушила договореностите, или ситуацията не отговаря на представеното пред обществеността. Тя отбеляза, че родните политици често говорят едно в страната, а съвсем друго пред международните партньори."

• Kapka Todorova, Фб, 21.05.26:
Румен Радев бил звъннал на Тръмп и му бил казал: "Визите да се махнат в спешен порядък! Иначе ще извикам Градска мобилност да ти закопчаят самолетите на летище "София".
Историята засега мълчи какво му е отговорил Тръмп. Простете скептичността ми, но аз не вярвам на другия край на телефонната линия да е бил лично Доналд. По-скоро някой секретар. После Радев бил звъннал на "министъра на войната" Хегсет и повторил заповедта си. Хегсет обаче дори не му козирувал, въпреки че е само майор, докато Радев е ГЕНЕРАЛ. Историята мълчи и какво е казал Хегсет. А "министър на войната" не е лапсус, а нарочно търсен ефект сред част от беге публиката, гаранция.
Преди това пък Радев беше при Мерц. Опита се да продаде визитата си като: "Аз му казах да не си играе с парите от еврофондовете и да ги прехвърля от земеделие към отбрана, в противен случай, ще стана новия Орбан." Обаче тая лисица Мерц го изкара пред журналистите и веднага изтропа, че Радев го уверил, че няма да е новият Орбан, а тая работа с еврофондовете ще стане, както Мерц я е замислил и точка по въпроса. После си гледаше часовника, докато Радев говореше. Между другото, Радев се оля, говори поне три пъти по-дълго от приетото, влизаше от монолог в монолог и може би някой от екипа му трябва да се осмели и да почне да го прекъсва и да му слага граници на това нищоговорене. Те сигурно не смеят, щото човекът е ГЕНЕРАЛ и дава заповеди, а не приема, ама все некой генерал ще да има и в екипа му, то в България, ако хвърлиш камък, ще улучиш я генерал, я професор.
Та искам да ви кажа, приятели, че Радев ръмжи като лъв пред вас в България, ама навън като да мяука. То и няма друг избор, де. ЕС върви към промяна на правилата за гласуване заради лошия опит с Орбан и риска от Франция след изборите. Тръмп и Хегсет в момента предислоцират американските военни в Европа и изтеглянето на сила и техника е болезнено. Не знам Радев дали би могъл да се качи на Миг-а и сам като лъв да свърши работата на техните F-35-ки. Като се замисля, не би могъл. Така че тия героични пози са само за шоуто, приятели. И единственото, което могат да донесат, са много черни точки за България пред света и няколко червени за Радев пред вас.
А като гледам, не само външната му политика е на тоя принцип. Първата им работа на ПБ беше да заплашат търговските вериги. Инвеститорите го чуха това, не се съмнявайте. В тая сериозна икономическа криза само ни трябва един български лъв да тропа с лапичка на инвеститорите и да ги заплашва, за да избягат. И там черните точки са за вас, приятели, червените са лично за него. Ма колко пък да ги устиска тия червени точки, ако продължава така... Такива ми ти работи няма и две седмици след изборите...
(https://www-facebook-com/kapkato/posts/10238469964062332?ref=embed_post)

# Депутат на Радев допусна "обвинение на политически фигури" / Петър Витанов не посочи имена - 28.05.26, https://clubz-bg/174031

"Справедливост, която може да мине и "през обвинение на политически фигури", допусна новоизбраният за депутат от "Прогресивна България" •Петър Витанов.

Витанов, който е спряган и за вицепремиер в бъдещия кабинет на Румен Радев, коментира пред журналисти на влизане в парламента първите задачи на бъдещия кабинет, който се очаква да бъде сформиран веднага след празниците - в началото на май.

"Първо, възстановяване на справедливостта във всички нейни форми - било то съдебна власт и не само, било то политическата справедливост, като аз и вчера казах - не става дума за реваншизъм. Не става дума за възмездие, става дума за справедливост и ако тя минава, включително и през обвинение на политически фигури, които под една или друга форма са манипулирали процеси, то нека така да бъде.

Веднъж, възстановяване на справедливост и второ - от първостепенна необходимост са мерките, които трябва да бъдат предприети за възпиране на галопиращата инфлация и цените, така че хората да бъдат спокойни", заяви Витанов, предава novini.

Не посочи обаче имена. Нито на какво се базира допускането му.

От думите му се разбра още, че тече подготовка по приемане на нов редовен бюджет - прави се анализ на финансовото състояние на държавата, въпреки че все още няма редовно правителство.

Витанов, който е потомствен социалист и бивш депутат и евродепутат от БСП, коментира и изпадането на левицата под 4-процентовата бариера за влизане в парламента:

"Вижте, аз десен няма да ставам, аз съм ляв, тежи ми, че една група хора продадоха партията за жълти стотинки, а друг дойде и плати сметката - Крум Зарков"."

• От Брюксел: България няма ангажименти към трибунала за Украйна / Европейската комисия е подкрепила инициативата от името на ЕС, но не и на страните членки - 16.05.26, https://clubz-bg/174730

"Макар и член на ЕС, България няма никакви ангажименти – нито политически, нито финансови, към Специалния трибунал за престъплението агресия срещу Украйна.

Това съобщиха източници от Брюксел в отговор на въпрос на Клуб Z.

Вчера в Кишинев външните министри на страните от Съвета на Европа подкрепиха инициативата за създаването на Трибунала. Това направиха и 23 от общо 27 страни членки на ЕС. Сред тях не са България, Унгария, Словакия и Малта.

Главна цел на Трибунала е руският президент Владимир Путин, по чиято заповед войските на страната му нахлуха в Украйна през 2022 г.

Към инициативата се присъедини и Европейската комисия. Тя го направи от името на ЕС.

„България няма никакъв ангажимент към трибунала за Украйна. Комисията реши да се присъедини към Разширеното частично споразумение за Специалния трибунал за престъплението агресия срещу Украйна, но не от името на страните членки, а на европейските институции“, уточниха нашите събеседници.

„Тези държави направиха решителна крачка към реалното създаване на Специалния трибунал и към търсенето на отговорност за агресията срещу Украйна“, заяви генералният секретар на Съвета на Европа Ален Берсе.

Той имаше предвид държавите, подкрепили инициативата.

По думите му Трибуналът е символ на справедливост и надежда, а след политическия ангажимент трябва да последват конкретни действия за осигуряване на неговото финансиране и функциониране.

„Времето, в което Русия ще бъде подведена под отговорност за своята агресия, наближава“, убеден е Берсе."

• Evgeni Kanev, Фб, 23.05.26:
Подкрепата за Трибунала срещу Путин - липса на здрав разум ли е?

Такава теза защитава премиерът Радев.
Тя е напълно в духа на Real Politik- или както казва Радев - “прагматична политика.”

Да разгледаме нейните прагматични основания - които не са чужди за голям брой българи от неговия електорат.

Те са три:
(1) Липса на инструмент за принуда - Русия не е победена, а Путин не е заловен.

(2) Русия е ядрена държава и изглежда непосилно някой да я принуди със сила - т.е. Трибуналът е само пожелателен.

(3) Липса на здрав разум е да се съди някой, с когото ще се преговаря.

Защо издишат тези аргументи?

Най-напред защо бе създаден Трибуналът - което не личи да е било разбрано от нашия премиер.

Международният наказателен съд (МНС) в Хага вече издаде заповед за арест на Путин за конкретно военно престъпление – незаконната депортация на украински деца. МНС обаче няма юрисдикция да съди руското ръководство за самото „престъпление агресия“ (акта на започване на непредизвикана война). Това е така, защото Русия не е ратифицирала изцяло нужните промени в Римския статут, а Съветът за сигурност на ООН е блокиран от руското право на вето.

Затова Съветът на Европа и Украйна създадоха този специален (ad hoc) трибунал със седалище в Хага.

Неговата цел е:

(А) Правно запълване на празнотата: Да разследва и осъди висшето военно и политическо ръководство на Русия (и Беларус) за планирането и започването на войната.

(Б) Политическа легитимност: Да покаже, че международният ред, базиран на правила, не приема промяната на граници със сила в 21-ви век.

(В) Финансови репарации: Позволява правно обвързване на присъдите с последващо конфискуване на замразените руски държавни активи в чужбина с цел възстановяване на Украйна.

Аргументите на Радев са слаби, защото:

(1) Ползата от такъв трибунал съществува дори при липсата на физически арест по няколко причини:

- Институционална памет и доказателства

Трибуналът събира, систематизира и заверява доказателства (заповеди, разузнавателни данни, свидетелства), които остават официално признати за десетилетия напред.

- Пълна международна изолация

Издаването на официална осъдителна присъда или международна заповед за арест драстично ограничава дипломатическите ходове на даден лидер. Той не може да пътува в държавите, подкрепили трибунала, без риск да бъде арестуван.

- Вътрешен натиск

При евентуална бъдеща промяна на политическия режим в Русия (нещо, което историята показва, че се случва неочаквано), предаването на бивши лидери на международен съд често се превръща в разменна монета за вдигане на икономическите санкции.

(2) Ако се приеме, че лидерите на ядрени държави не трябва да бъдат съдени, защото са твърде мощни, международното право де факто спира да съществува и се заменя от принципа „правото е на силния“.

(3) Преговори с Путин са се водили многократно - и то след като е нарушил всички договори на Русия за мир и сътрудничество - междудържавни и Хартата на ООН. И каквито се оказаха и Минските споразумения. За него те са просто инструмент на Запада да откаже Русия от нейните имперски амбиции. А той смята, че международното право не може да го настигне.

Историята показва обаче, че много лидери, които са се смятали за недосегаеми, в крайна сметка са се озовавали пред съда: Нацистките престъпници (Нюрнберг) и Милошевич (Хага) са само най-известните примери.

Най-важното!

(1) Радев ни тласка към политика на двустранни договорености, където България винаги е една малка държавичка в сравнение с Русия, САЩ или Германия - със съответната преговорна сила.

(2) Радев не разбира или се прави, че не разбира, че интересите на малките държави могат да бъдат защитени само чрез участието в равноправен Съюз с други държави като ЕС, който да преговаря с други големи държави.

(3) Дори да изглежда чаровен опитът за трампа на “самолети срещу визи” с Тръмп - което би трябвало да е ОК за Тръмп, изповядващ също Real Politik - Радев не разбира, че този тип политика е само за големи държави “с карти”, които нямат интерес да спазват международното право. Първо, защото Тръмп - и големите държави - не обичат да им бъдат поставяни условия и второ, защото самолетите на летище София не са никакъв коз, ако разчитаме на САЩ за нуждите на нашата енергетика, армия и най-вече отбрана при задействане на член 5 на НАТО. Или може би Радев разчита на друга държава?

(4) “Здравият разум” на Радев всъщност е "зелена светлина" на всеки друг авторитарен лидер по света да нападне съседна държава, знаейки, че няма да понесе персонална съдебна отговорност.

(5) ЕС се крепи на общи ценности - най-важната от която е върховенство на правото, включително международното право. Без прилагане на тази ценност от и за всички, а залагането само на двустранни договори ЕС няма бъдеще.

Или може би това е целта вече и на нашата политика?
(https://www-facebook-com/photo/?fbid=10235070852496758&set=a.3903441589037)

• Радев отказал участие в трибунала срещу Русия, защото Путин не е капитулирал - 22.05.26, https://boulevardbulgaria-bg/articles/radev-otkazal-uchastie-v-tribunala-sreshtu-rusiya-zashtoto-putin-ne-e-kapituliral

- Премиерът Румен Радев даде странно обяснение на причината да не подкрепи създаването на нов военен трибунал за наказване на руската военна агресия в Украйна.

П.п. В нач. на линковете не е "-", а е "."; за статията в Actualno, bTV, БНТ и в края. Или по заглавие!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: vselenche
Категория: Лични дневници
Прочетен: 492512
Постинги: 62
Коментари: 306
Гласове: 2542
Архив
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930